GFCF pro zacatecniky - jak funguje

13. února 2008 v 23:11 | kompilaty z webovych zdroju |  GFCF

1.Jak GFCF dieta působí ?

Podle nejnovějších výzkumů mohou některé potraviny a metabolismus jejich složek souviset s chováním některých jedinců. Lidé s některou z autistických poruch reagují na špatný metabolismus bílkovin obsažených zejména v mléce a obilovinách.
Vychází se z předpokladu, že Autismus je metabolická porucha, podobná celiakii a fenylketonurii. Všechny tyto metabolické poruchy mají co do činění s nekompletním trávením proteinů. Fragmenty nekompletně trávených proteinů - peptidy - pronikají střevní stěnou do krve a poškozují CNS. Tělo se snaží zbavovat se těchto nekompletně trávených proteinů močí. Podle informací publikovaných na internetu, existují v současnosti tři odborné laboratoře na světě, které jsou schopny tyto peptidy ve vzorku moči identifikovat (USA, Anglie, Norsko).
U těchto poruch trávením lepku vzniká gliadinomorfin a trávením kaseinu kazomorfin, které řadíme mezi opiáty. V případě jejich vysoké hladiny a zvýšené propustnosti stěny střevní se tyto látky dostávají krví do centrálního nervového systému a zasahují mozek. V tomto případě se nejedná o alergii ani o nesnášenlivost, ale o toxicitu. Praxe prokázala, že přísná dieta s vyloučením lepku a kaseinu výrazně zlepšuje stav autistických dětí. U některých dětí vyloučení pouze lepku a kaseinu je postačující a dochází k úpravě chování za různě dlouhou dobu dodržování diety. U jiných dětí je ovšem tato dieta nepostačující a je třeba vyloučit další potraviny ze stravy. Tyto další potraviny je třeba hledat speciálními laboratorními testy, které v naší republice ještě nejsou zcela běžně dostupné. Při zavádění diety je možné v počátcích očekávat zhoršení stavu, obdobně jako u alergií.
Podle odborníků, pravděpodobně tyto dvě látky jsou odpovědny za poškození CNS u autistických osob. Výzkumu této problematiky se nejvíce věnují následující kliniky:
- Dr. Karl Ludvig Reichelt (Rikshospitalet, Oslo),
- Dr. (Sir) Paul Shattock (University of Sunderland)
- Dr. Robert Cade (University of Florida).
2. Jak rychle je GFCF dieta účinná ?
Zkušenosti ukazují, že účinky GFCF diety jsou okamžité u nejmladších dětí - do 2 let věku. Čím je dítě starší, tím se účinek diety projevuje menší intenzitou a pomaleji.
Je to způsobené tím, že opoždění vývoje nemůže zmizet ihned, jakmile je odstraněna příčina, která ho způsobila. Dieta tedy nemůže okamžitě odejmout všechny škody, které gluteomorphine a caseomorphine způsobil. Její účinek spočívá v tom, že pokud CNS již není dále zaplavován těmito "jedy", dítě se může dále rozvíjet rychleji a souvisleji. Je to otázka spíše měsíců a let, než hodin a dní. Další příčinou je, že tělo potřebuje určitou dobu, aby hladina těchto škodlivých peptidů poklesla.
GFCF dieta může působit v počátcích na dítě podobně, jako když osobě, která je zvyklá na pravidelné užívání morphinu, tuto látku najednou do těla nedodáte. Reakcí není rovnováha, ale naopak, zesílení příznaků, které signalizují, že tělo postrádá dávku, na kterou je zvyklé. Postupně se však uklidňuje a zvyká si na nepřítomnost těchto látek. Proto apelujeme na rodiče, nenechte se odradit případným počátečním zhoršením stavu, vytrvejte! Tělo vašeho dítěte potřebuje čas, aby se přizpůsobilo novým podmínkám.
3. Jak výrazně může GFCF dieta pomoci ?
Podle zahraničních zkušeností tato dieta může úplně vyléčit dítě postižené autismem. Informace publikované na internetu hovoří o mnohých případech, kdy dítě diagnostikované autismem na základě odborných měřitelných testů chování, kognitivních schopností a dalších ukazatelů, bylo po užívání diety po opětovném testování označeno jako úplně vyléčené.
Na internetu najdete mnohá svědectví rodičů a odborníků o úspěšností této metody. Jsou shromažďovány na adrese http://www.gfcfdiet.com/Sucessstories.htm.

4. GFCF dieta v praxi

GFCF dieta je dieta, která zakazuje konzumovat všechny pokrmy obsahující gluten (lepek) a casein.
Lepek (gluten)
se nachází ve všech obilných bílkovinách. Mezi zakázané potraviny patří pšenice, ječmen, žito, oves a všechny výrobky z těchto obilovin. Obsahuje ho i pšenice špalda, žitovec tritikale a všechny výrobky z těchto obilovin. Základem výroby piva je zase pšeničný slad. Ten se vyskytuje i jako součást dětmi oblíbených kukuřičných lupínků - corn flakers. Sladový sirup je zase součástí téměř všech bonbónů. Naprostá většina kupovaných instantních polévek a omáček, obsahuje lepek buď ve formě jíšky, nebo jako součást těstovin. Lepek najdete i tam, kde by jste to nikdy nepředpokládali. Nachází se v některých zubních pastách, v lepidle poštovních známek či obálek, nebo v kosmetických výrobcích.
Součástí lepku je gliadin, na který mohou přehnaně rovněž reagovat někteří jedinci. Je to dieta, která je předepsaná při metabolické poruše, která se jmenuje celiakie.
Je nesmírně důležité, číst vždy na všech potravinách jejich složení.
Lepek obsahují často i výrobky, o kterých byste to vůbec nepředpokládali a to v různé podobě. Může to být např. ve formě sladu, maltodextrinu, a to např. kukuřičné lupínky, některé kečupy, párky, salámy, paštiky a podobně.
Pšeničnou mouku nahrazujeme při bezlepkové dietě např. moukou pohankovou, amaranthovou, rýžovou nebo kukuřičnou. Pozor, kulinářšké výrobky z této mouky "nelepí", je zapotřebí do těsta přidat více vajec, než je uvedeno v receptech s pšeničnou moukou.
Omáčky můžeme zahušťovat taky kukuřičným nebo bramborovým škrobem.
Mléko tvoří z 87 % voda a řada dalších komponentů. Patří mezi ně mléčný cukr - laktóza, který se skládá se z glukózy a galaktózy. Dále jsou to mléčné bílkoviny, nejvíce zastoupený je kasein. Kromě kaseinu obsahuje mléko i další syrovátkové bílkoviny - laktalbumin a laktoglobulin. Další součástí mléka je mléčný tuk, minerální látky (např. vápník, fosfor, draslík …) a vitamíny. Podíl těchto látek v mléce je různý. Závisí od původu mléka (od kterého zvířete pochází) dále od toho, z které části cyklu pochází (mléko bohaté na laktózu se uvolňuje jako první, potom následuje mléko bohaté na tuky). Dalším faktorem určujícím podíl těchto látek je doba laktace, tj. stáří krmeného potomka, a složení stravy matky nebo zvířete, které mléko produkuje. Sražením mléka vzniká tvaroh (koncentrovaný kasein) a syrovátka. Máslo se vyrábí oddělením mléčného tuku. To, co z mléka po oddělení tuku zbude, se nazývá podmáslí. Laktóza a kasein jsou přítomny v mléce všech savců. Lidé, pro které je nebezpečná některá z těchto dvou látek, nesmí konzumovat jakékoliv živočišné mléko, tj. kravské, kozí, ovčí, či lidské. Kasein bývá kromě jídla obsažen i v některých lepidlech, barvách a kosmetických výrobcích. Laktóza je zase častou pomocnou látkou u různých léků a vitaminových preparátů.
Deriváty mléka často obsahují další výrobky jako např. vysokoenergetické produktý s označením že obsahují proteiny, (bývají to většinou mléčné proteiny), sójové sýry, rostlinná másla, konzervy tuňáku, čokolády, pečivo, dorty, koláče, některý chléb …
Mléko v jídelníčku lze nahradit na našem trhu práškovým instantním "mlékem" sojovým, kokosovým, rýžovým, pohankovým (pozor, některé děti jsou alergické i na sojové výrobky). Vápník lze dětem doplňovat ve formě tablet - Vitacalcin -Slovakofarma.
Máslo nahradíme rostlinnými margaríny. Pozor, i rostlinné tuky jako např. Rama obsahuji mléko v některé ze svých podob.
5. Jak přísná musí být GFCF dieta?
Na tuto otázku prozatím není jednoznačná odpověď. Někteří rodiče uvádí, že i malý prohřešek v dietě zapříčinil u jejich dítěte fatální důsledky, z kterých se dítě vzpamatovávalo několik měsíců. Jiní rodiče uvádí, že po letech přísné diety snáší jejich syn příležitostné dietní chyby bez větších problémů.
Jaké další léky a potravinové doplňky dětem dávat?
V odborných statích publikovaných na internetu se stále častěji objevují názory a svědectví, které doporučují současně s GFCF dietou bojovat taky proti kvasinkám - candida. Mnohé autistické děti užívají současně antifungicidní preparát Nystatin.
Někteří lékaři doplňují dietu vitamíny a dalšími enzymy, které pomáhají správnému štěpení proteinů. Bývá to Pepsin, dále Betine Hydrochloride, Tri metyl Hydrochloride, Bromelain, L- Glutamine, lék Creaon a další.
Akceptace této hypotézy, společně s intervencí ve formě speciálního vzdělávání nejde proti sobě. Vzájemně se doplňují. Když použijeme příklad auta: odstranění opioidních peptidů je analogické odbrždění auta. Vhodné speciální vzdělávání je benzín do motoru. Oboje je důležité, aby se auto mohlo dát do pohybu.
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama