Proč dietetická opatření (GFCF) můžou ovlivnit symptomy autismu

13. února 2008 v 23:16 | Shattock |  GFCF
Proč diet. opatření můžou ovlivnit symptomy autismu
(ještě jednou odborně - Z prednasky Paul Shattock, Bpharm, OBE, a Paul Whiteley, BSc)
Podobnost mezi symptomy autismu a dlouhodobým efektem morfinu již byla zdokumentovaná a je tady hypotéza, že děti postižené autismem mají zvýšenou hladinu endogénního opioidu Beta-endorphin.
V tom samém čase, se objevily důkazy, že peptidy s opioidní aktivitou jsou produktem, který vzniká při trávení glutenu a caseinu. Hypotéza říká, že tyto peptidy (casomorphin z mléka a mléčných výrobků a gliadinomorphin z glutenu) vznikají při trávení a jsou absorbovány ze střeva do krve. Většina je vyloučená močí, ale část pronikne krevní a mozkovou bariérou a zasáhne centrální nervový systém (CNS). Výsledkem je zvýšená opioidní aktivita v CNS. Peptidy působí jako neuroregulátory CNS a výrazně omezují transmisi v neurologickém systému. Přesný mechanismus ještě není znám ale předpokládá se stimulace presynaptických receptorů.
U autistických dětí je známá omezená chuť jenom po určitých jídlech. Většina z nich se omezuje jenom na jídla jako chleba, těstoviny, cereálie, mléko - všechna, která jsou bohatá právě na proteiny, které mají opioidní následky. Některé děti působí jako závislé na těchto jídlech, a pokud jsou z jejich stravy vyloučeny, objevují se velmi výrazné efekty.

ABSORBCE PEPTIDŮ

V případě normálních podmínek se ve střevech nachází určitá nízká hladina peptidů. Její malá část prostoupí střevní stěnou do krve a do CNS, ale v takovém množství, které nemá větší následky. Jsou ale situace, kdy hladina je vysoká:
  • Jestliže střevní stěna z jakýchkoliv důvodů nepracuje dokonale, zvyšuje se hladina peptidů v CNS i v moči.
  • Jakékoliv zvýšení propustnosti střevní stěny má za následek větší únik peptidů, bez ohledu na to, zdali původní hladina je vysoká či ne. Zvýšená propustnost střevní stěny může být následkem zaznamenaného nedostatku v sulphation process známého u osob s autismem. Větší propustnost může být taky způsobená abnormálním metabolismem tryptophanu (jako indolyl acrylolyl glycin a jeho metabolity). Další hypotéza označuje jako příčinu dokonce spalničkovou infekci, která vznikla jako následek vakcinace trojkombinací (mumps, measles a rubella - (MMR)). Tato vakcína již byla víckrát označena jako spouštěč autismu u dětí. Autistické projevy se u nich objevily ve velmi krátkém čase po této vakcinaci.
  • Meningitis, další infekce a fyziologické problémy můžou výrazně zvýšit propustnost v blood-brain bariéře a zvýšit hladinu peptidů v CNS.
Léčba, kterou laicky provádí rodiče autistických dětí je založena na principu, že vysoká hladina opioidních peptidů v CNS je hlavním problémem. Zjednodušeně lze říci, že podstata intervence je následující:
  • Eliminace glutenu, caseinu a ostatních potenciálních zdrojů opioidních peptidů prostřednictvím diety
  • Podpora enzymatické aktivity v trávicím traktu
  • Zvýšení integrity střevní stěny
  • Zvýšení integrity blood-brain bariéry
Alergie nebo toxická odpověď ?
Je nevyhnutné zdůraznit, že tento hypotetický model podporuje spíše konsekvence toxicity než alergie. Proto v drtivé většině případů testy na alergii, které se opírají o přítomnost určitých protilátek na casein či gluten, bývají negativní, nebo pozitivní jenom v mála případech. Lze hovořit o nejasnostech, především v tom, jak tento fakt chápou lékaři. Krevní testy jsou v případě autismu irelevantní. Jestliže peptidy ovlivňují imunitní systém způsobem který je variabilní svojí povahou i závažností, vyskytuje se u autistických osob nadměrná aktivita imunitního systému v určitých oblastech, takže často jsou identifikovány v testech mnohonásobné alergie na velké množství různých látek.
Není pochyb, že určitá část populace má klinicky diagnostikovatelnou celiakii, která je základem autismu. Protože většina lidí s autismem nebyla testována na tento faktor, nelze poskytnout spolehlivá statistická data, ale podle našich údajů, a údajů prof. Reichelta, tato nemoc existuje u 3-4 % populace.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 tsarina tsarina | Web | 17. srpna 2015 v 16:07 | Reagovat

Microsoft powerpoint web app http://download.freesoftportal.cz/microsoft-powerpoint-web-app.html Eurotrucksimulator2 cd key 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama