SUNDERLAND PROTOKOL aneb GFCF v praxi2

13. února 2008 v 23:23 | Shattock |  GFCF

Krok 3 - Fáze rekonstrukce

Cílem této intervence je postupně nastolit co nejnormálnější stravu. Jestliže snížíme hladinu potenciálně škodlivých peptidů, nebo snížíme propustnost střevní stěny či blood brain bariéry, minimalizujeme tak riziko poškození. To je cílem jednotlivých kroků Fáze rekonstrukce.

6. Sulphotransferase and Phenolic Foods

Rodiče pozorují, že některá jídla zhoršují stav jejich dětí. Jablečný džus, citrusové plody, čokoláda, paracetamol patří mezi známe spouštěče migrénových záchvatů. Migréna je častá v rodinách,kde se vyskytuje autismus. Biochemie vysvětluje, že určité enzymy mají tendenci fungovat nedostatečně při migréně a bylo by zajímavé vědět zdali se podobně neději i v případě autismu.

Domníváme se, že sulphotransferase systems u autistických dětí funguje nedostatečně. Má to řadu následků: metabolismus klasických neurotransmiterů, nedostatečné štěpení a metabolismus žlučových pigmentů bilirubin a biliverdin; nedostatečná aktivita hormonu CCK co má za následek sníženou sekreci žluče ze žlučníku a and žlučovodu do zažívání. To má zase za následek špatnou absorpci vitaminů a jiných výživných látek ze zažívání, redukovanou aktivitu gastrinu v žaludku (a dále redukovanou sekreci žaludeční kyseliny, mucusu a pepsinu v žaludku a snad i redukovanou produkci secretinu a absorpci dalších vitamínu …. )

Snad nejdůležitější je ovlivnění střevní propustnosti. Střeva jsou vystlány tenkou vrstvou mucoproteinů.Tato vrstva obsahuje důležité immunoglobuliny (především třídy IgA ), zabezpečuje lubrikaci a ochranu střevní stěny při pohybu stravy ve střevu. Tyto mucoproteiny musí být sulphatované, aby byly souvislé, chráněné a efektivní. Jestliže sulphatované nejsou, proteiny se shlukují a opouští exponovaný střevní materiál, a tak transport peptidů do tkání je podpořen.

Role sulphation procesu může být klíčovým faktorem v příčinách autismu, prozatím není jasná a zasloužila by si mnohem více pozornosti. Roli sulphate v imunitním systému, efektivnosti hormonů, integritě zažívacích funkcí, funkci jater, a detoxifikačního systému bychom se měli více věnovat, než doposud. Owens (1998) se věnoval sulphation záležitosti v chemických látkách nazývaných GAGs (Glucosyl Acetyl Glucosamines) které mají obrovský dopad na mnoho funkcí, včetně vývoje mozku. Procesy jako záněty, infekce, přirozené, nebo uměle vyvolané očkováním, mají za následek slupování sulphate obsahujících GAGs ze střevní stěny. Podle Owense GAGs formují hlavní reservoár sulphates v těle. Proto jakékoliv prodlévání zánětlivého procesu má za následek spotřebování sulphate. Waring (2000) taky prezentoval údaje indikující, že konverze sulphite na sulphate byla vážně porušena po očkování dospělých studentů proti hepatitis B.

Sulphate ionty jsou špatně absorbované ze stravy ale velmi dobře prostřednictvím kůže. To je důvod pro přidávání plného šálku Epsom Salts (Magnesium Sulphate) do koupele dětí s autismem. Někteří rodiče experimentují s doma udělanými flastry obsahujícími krystaly Magnesium Sulphate. Úmyslem je aby se malé množstvo soli absorbovalo kůži na kontinuální bázi. Jako alternativa může být podáván orálně Methyl Sulphonyl Methane (MSM), s cílem zvýšit hladinu sulphate v krvi. Prozatím nebyly udělány žádné klinické testy, které by prokazovaly efektivitu, ale výpovědi rodičů jsou impresivní.

7. Betaine (Tri-Methyl Glycine) Hydrochloride

Podobně jako u enzymů, Tri-Methyl Glycine (TMG) je již řadu let používán pro léčbu hyperaktivity, i když mechanismus není úplně jasný. Tento komponent prostřednictvím postupně uvolňovanej Hydrochloric Acid, zvyšuje kyselost žaludečního obsahu. Máme důkazy, že někteří lidé trpící autismem mají nedostatečnou aciditu v žaludku (achlorhydria) a to má za následek, že enzymy v žaludku nepracují efektivně a neštěpí dobře proteiny. Za úvahu stojí dále fakt, že secretin je produkován v zažívání, je konsekvence kyseliny v žaludku. Jestliže je nedostatečná acidita můžeme usuzovat i na sníženou produkci secretinu.

Podobně jako u Di-Methyly Glycinu, je možné, že jakákoliv aktivita je závislá na úplně jiném mechanismu. Role DMG a TMG v cysteine metabolismu je velmi dobře známa. Alternativně tyto komponenty mohou případně mít přímý neurotransmisní efekt nebo působí jako zdroj glycinu, který vždy tělo potřebuje. Podle našeho názoru, podávaní tohoto produktu nemůže uškodit a poměrně bohaté zkušenosti to prokázaly.

8. Mastné kyseliny (Tuky a oleje)

Existuje mylná koncepce, že tuky jsou nic víc, než systém pro ukládání energie či obalový materiál. Až v poslední době se dovídáme že tuky hrají velmi významnou roli v metabolismu a vývoji. Potřebujeme se více dopátrat a pochopit roli mastných kyselin v metabolismu, ve smyslu udržení membránove propustnosti v těle. Velmi zajímavá data publikovali (Kane 1999 and Cosford 2000), ale doposud neexistuje konsensus, která jsou relevantní a která ne. Z tohoto důvodu se zdráháme jednoznačně vyslovit soud o tom, která intervence je vhodná. Prozatím je jasné, že existují abnormality v obsahu mastných kyselin cirkulujících v krevním řečišti. Není tady shoda, jestli cirkulující úroveň přesně odráží situaci v membránách.

Mnozí velebí užitečnost oleje z leněných semínek, oleje tresčích jater,oleje z listů oliv, a mnoha jiných z různých důvodů. Stále přibývá důkazů, že nejdůležitější je vybalancovat podíl kyselin Omega 3 and Omega 6, a ne zahltit tělo jednou z těchto forem. Je tady jeden z olejů, o kterém se zdá býti všeobecný souhlas a podpora a to je Pupalkový olej. Výhodou je že obsahuje kyseliny, které jsou inkorporované ve strukturách těch prostaglandinů, které jsou zapotřebí k udržení střevní integrity. (Pozor, vyhněte se mu tam, kde je nebezpečí epilepsie.) Publikované výsledky Kane jsou kontroverzní a její vysvětlení není všemi akceptováno, ale my souhlasíme se sekvencemi které doporučují používání olejů, tak jak to napsala.

Evening Primrose Oil; - pupalkový olej Obsahuje Gamma Linolenic kyselinu a Omega 6 kyselinu. Dalším ještě bohatším zdrojem Gamma Linolenic Acid je Brutnákový (Borage -Star Flower) olej, ale říká se že je hůře tolerován než Pupalkový olej . Nejsme schopni tento fakt komentovat. Je možná moudré saturovat nejprve tímto, před snahou balancovat oleji s obsahem Omega 3, jako například rybí.

Rybí tuk ve formě oleje z tresčích jater. Tento má další výhodu, že obsahuje Vitamin A, kterého mají autistické osoby nedostatek. (Megson 1999).

Olej z lněných semínek je bohatým zdrojem kyseliny Omega 3.Cílem této intervence je dosáhnout normální propustnosti membrán buněk, které tvoří výstelku střeva a blood-brain bariéry. Důležitou roli však hraje Cholesterol. I když je tady anti-cholesterolové cítění, hovoříme o velmi důležitém elementu membrán a proto lze doporučit adekvátní úroveň mastných kyselin.

9. Amino-kyseliny

Existuje hodně problémů, vyplývajících z nevyrovnanosti amino-kyselin. Histidinaemia; PKU; Homocysteinuria a další. Jsou tu určité občasné důkazy, že určité aminokyseliny mohou být užitečné pro lidi s autismem. Jasné důkazy prozatím nemáme, užívání aminokyselin ale nemůže způsobit žádnou škodu. Nejvíce užívanou a oblíbenou mezi rodiči autistických dětí je L-Glutamine, její přesný způsob účinku ale není známý. Všeobecně je v medicíně používaná na podporu růstu villi a proto zlepšuje absorpci ve střevech. Předpokládá se že hladina glutamine v krvi autistických osob je nízká a tak suplementace nemůže uškodit.

5-Hydroxy Tryptophan (5HTP) je metabolit amino-kyseliny tryptophan a používá se k formování transmitní substance. Je možné, že hladina serotoninu, tam kde je potřebná je nízká a tak suplementace 5HTP může být užitečná. Many people feel that this is the case although, once again, evidence of efficacy in autism is lacking. (teoretický koncept vypracovalShattock (1999).)

10. Supplementární Enzymy

Jestliže jsou peptidy neadekvátně štěpeny ve střevě, může to být následek nedostatečného množství peptidase enzymů. Již mnoho let podávají rodiče hyperaktivním dětem orálně enzymy, aby zmírnili tento problém. Na trhu je těchto preparátu velké množství. Některé, vyrobené z rostlin, jsou velmi efektivní a známe mnoho rodičů, kteří tvrdí, že enzym z ananasu bromelain velmi pomáhá. Bromelain má svoji výhodu oproti jiným přírodním enzymům že je o něm známe, že štěpí Tyrosine-Glycine, který souvisí s hlavní opioidní aktivitou velkého množství těchto biologicky aktivních peptidů. Hodně z těchto výrobků obsahují enzym "papain" který je taky rostlinného původu. Jakkoliv, víme o tom, že u některých pacientů se může vyskytnout alergie na tyto látky. Výrobek, který je speciálně komponován pro autistické pacienty se nazývá (SerenAid) a je v prodeji. Obsahuje peptidase enzymy z různých zdrojů a je speciálně namíchaný na kyselé prostředí v žaludku. Peptidy budou tak štěpeny v žaludku, a nebude jim tak dovolená absorpce níže, ve střevech.

Výrobce zdůrazňuje, že SerenAid není jediným opatřením a měl by být kombinován s s dietou. Hodně rodičů tento produkt podává svým autistickým dětem současně s jídlem. Prozatím nevíme o formálním testu, který by byl publikovaný ohledně tohoto výrobku, ale očekáváme, že se v nejbližší době objeví
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama