SUNDERLAND PROTOKOL aneb GFCF v praxi3

13. února 2008 v 23:23 | Shattock |  GFCF

Krok 4 - Další přídavné intervence

Následující intervence byly umístěny na konec tohoto protokolu z různých příčin. Držet dietu s vyloučením salycilátů a barviv není jednoduché, i když byla její oprávněnost potvrzena experimentálně in vitro (Waring 1999). Podobně taky užívání Secretinu lze pokládat spíše v tomto stádiu za experiment než rutinu. Užívání megadávek Vitamínu B6 je taky nepřijímáno odborníky s nadšením s ohledem na teoretické risky s tímto spojené. Užívání DMG není až natolik kritizované, ale dokud neznáme jasnou příčinu jeho efektivity, nebudeme mu přikládat více významné místo v našem protokolu

11. 5-HTP (5-HydroxyTryptophan)

Mechanismus funguje na základě pivotní role Indole Acrylic Acid (I.Acr.A), co je zřídkavý metabolit aminokyseliny tryptophan a hned následný předchůdce Indole Acryloyl Glycine (IAG), který, jak jsme reportovali, se nachází v abnormálně vysokém množství v moči autistických lidí. Domníváme se, že se jedná o následek částečné inhibice enzymu tryptophan hydroxylase. Je to enzym odpovědný za konverzi tryptophanu na 5-hydroxytryptophan (5-HTP) který je potom konvertovaný na 5 hydroxytryptamine (serotonin or 5-HT). Inhibice enzymu tryptophan hydroxylase má za následek v nárůstu hladiny potenciálně I.Acr.A a redukci přítomnosti serotoninu v těle. Adekvátním opatřením by mohlo být dodat suplementárně tryptophan, jsou s tím ale spojeny dva problémy. První - jestliže tady existuje snížená aktivita enzymů, jak předpokládáme, tryptophan konvertuje do I.Acr.A, což není dobré. Druhý - tryptophan je k dispozici jenom na předpis téměř v celém světě.

Důkazy o užitečnosti tohoto opatření existují a jeho použití je logicky zdůvodnitelné, a pravděpodobně nedochází k průvodním efektům.

12. Dieta vylučující Phenol (Pigment)

Zdá se, že nedostatečná sulphotransferase aktivita je následek nízké hladiny plasma sulphate a to spíše, než deficit příslušného enzymu. A tak, jakákoliv potravina, která potřebuje sulphate ions při metabolismu, tuto situaci stále zhoršuje. Jedná se o potraviny - jablečný džus, džusy citrusových plodů, čokoládu a paracetamol. Jakákoliv látka s velkým obsahem phenolic groupings má tento efekt a zhoršuje problém popsaný výše. Mnoho barviv, přírodních i syntetických obsahuje phenolic groupings. Z tohoto důvodu doporučují někteří lékaři vynechat ve stravě všechny barvené potraviny. Velmi známou se stala dieta (Feingold Diets), která vylučovala barviva označovaná E čísly. Až na výjimečné případy nezaznamenali jsme výrazné změny u lidí s autismem, kteří vyloučili ze stravy barviva, pokud nebyly vyloučeny další - významnější látky.

13. Dieta s vyloučením Salicylátů

Je známe, že jídla s vysokým obsahem salycilátů můžou znamenat problém pro autistické pacienty. Salicyláty (např. aspirin) je užíván v medicíně pro své účinky protizánětlivé, proti horečce, a proti bolesti. Tento efekt je docílen blokováním enzymů COX1 and COX2. Tyto enzymy jsou ale důležité taky pro udržení střevní integrity. Léky s touto blokací enzymů (jako aspirin) mají závažný dopad na střeva a vedou k jejich propustnosti. Proto se někteří rodiče vyhýbají těmto látkám a jídlu (mandle a další).

14. Megadávky Vitaminu B6 a Magnesium

Velmi vysoké dávky (500 - 1000mg/den) Vitaminu B6 (vybalancované s Magnesium a dalšími vitamíny skupiny B ) jsou doporučované a mnozí popisují užitky vyplývající z tohoto užívání. Je tady určitý teoretický risk a z toho vyplývající snaha v USA a UK omezit jeho dostupnost. Nejsem si vědom, a neznám osobně nikoho, kdo by se setkal se škodlivým efektem těchto dávek, jak to popisuje literatura.

15. Di-Methyl Glycine (DMG)

Di-Methyl Glycine se objevil jako novinka, která je bezpečná. Povzbuzující výsledky pozorované rodiči nebyly prokázány prozatím klinicky.

16. Secretin

Secretin získal značnou a opožděnou publicitu. Důvody jeho užívání je jeho schopnost stimulovat pancreas k produkci peptidase enzymů (Horvath 1998). Může působit mnohými dalšími alternativními cestami. Výsledky předběžných testů jsou nejednoznačné a čekáme na klasifikaci.

Další Suplementy

Na trhu existuje řada substancí, které nelze nazvat léky ve smyslu zákonného pojmenování. Např. Gingko (biloba) je požívaná pro svoji schopnost zvýšit průtok krve a tak více okysličovat mozek. Zázvor, lékořice a další bylinky jsou taky používaný vzhledem k jejich působení na gastro-intestinální trakt . Mělo by se velmi podrobně zvažovat i požití chelating agents. Byly často hlasy upozorňující na velmi závažný vliv rtuti a její negativní dopad na děti s autismem. Jsou tady blízké paralely mezi efekty které způsobuje rtuť a symptomy autismu. Důkazy se začínají objevovat, ukazují na nadměrné zatížení rtutí u osob s autismem. Stává se to zřejmé, když chelating agents jsou zaměstnané aby vyloučili těžké kovy z těla. V současnosti probíhá výzkum, který by měl otestovat tuto hypotézu. Proto prozatím nejsme schopni říci, zdali doporučujeme užívání chelating agents. Potenciál doprovodních efektů je velmi vysoký na to, aby bylo možné zahájit self-medikaci. Takový proces by měl probíhat jenom pod dohledem zkušeného odborníka.

Závěr

Intervence založené na dietě, ve smyslu vyhýbání se určitým komponentům, užívání některých suplementů se stále více používá při léčbě autismu a dalších poruch. Západní kultury mají tendenci hodně užívat léky, často syntetické a velmi silné, které mají za úkol odstranit symptomy, snižující kvalitu jejich života. Tento přístup je akceptovatelný jenom částečně. Rodiče a pečovatelé se stále více zajímají taky o procesy, které jsou příčinou symptomů a kde je to možné, snaží se minimalizovat jejich dopad. Ano, predispozice autismu tady byly a budou, co můžeme ale udělat je, že omezíme faktory, které jsou pokládány za spouštěče autismu.

Doporučuje se hodně intervencí a na první pohled, když se objeví, především nezainteresovaní profesionálové, je často používali nekonsistentně. Je jich zapotřebí uspořádat pro každé individuum zvlášť podle konkrétního plánu. Tak se bude moci jejich efekt akumulovat.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama