Dr Edelson o vysokých dávkách vitamínu B6 a hořčíku

14. května 2008 v 23:17 | Stephen M. Edelson, Ph.D., Středisko pro studium autismu, Salem, Oregon |  Vitamíny a autismus

Po více než 30 let dávají rodiče svým autistickým dětem B6 a hořčík a ve většině případů pozorují zlepšení v rozsahu od mírného po dramatické. Tato intervence se zdá být efektivní a navíc levná.

Užívání B6 a hořčíku je vědecky nejvíce podporovaná biologická intervence proti autismu. Existuje 18 studií ukazujících, že B6 a hořčík jsou prospěšné pro asi polovinu autistů. Jedenáct z těchto studií zahrnovalo dvojitě slepý placebo test. Tyto studie dokumentovaly snížení problémů v chování, zlepšení chování a normalizace mozkové vlnové aktivity a močové biochemie. Je také prokázané, že B6 a hořčík mohou redukovat záchvatovou aktivitu. Rodiče také mnohdy zaznamenají zlepšení v pozornosti, učení, řeči/jazyku a očního kontaktu. Informace o těchto výzkumných studiích a další důležité informace můžete získat v Autism Research Institute (například odpovědi k často kladeným dotazům, dávkově - hmotnostní tabulku).

Nejznámější preparát tohoto druhu vyrábí Kirkman Laboratories pod názvem Super Nuthera http://www.kirkmanlabs.com/products/multivitamins/super_nuthera/s_nuthera_caps212.html

Anglický distributor pro Evropu a internetový obchod - http://www.nutricentre.com/

Průměrná účinná dávka je 8 miligramů (mg.) na libru (0,453 kg váhy dítěte) pro vitamin B6 a 3 mg na libru pro hořčík.

Tato doporučení jsou průměr - tudíž, jedinec může zareagovat lépe na nižší nebo vyšší množství. Rodiče by měli poprvé dát asi jednu čtvrtinu této dávky (t.j. 2 mg. na libru B6 a 1 mg. na libru. hořčíku) a postupně zvyšovat množství každé 3 až 4 dny. Rodiče by měli sledovat chování svého dítěte pro určení odpovídající dávky.

Pro správné vstřebávání je velmi důležité kombinovat hořčík spolu s B6. Problémy doprovázející nedostatek hořčíku: enuréza (noční pomočování), podrážděnost a zvuková citlivost. Občas autista vykazuje jeden nebo více těchto problémů po podání B6 spolu s hořčíkem. V těchto případech, osoba může potřebovat víc než doporučené množství hořčíku. Hořčík je relativně bezpečný - příliš vysoká dávka způsobí průjem.

Doporučujeme použít komplexní multivitamin/multiminerální doplněk, protože mnohé další vitamíny a minerály pomáhají při metabolizaci B6 a hořčíku. Dejte pozor: mnoho dětských vitamínů obsahuje jako sladidlo aspartam (nebo nutrasweet). Bohužel výzkum ukázal že aspartam může způsobit neurologické poškození (Russell L. Blaylock's 1996 book entitled Excitotoxins: The Taste That Kills).

Občas se diskutuje o efektivitě vysokých dávek B6. Jediná dokumentace nepříznivé reakce na velmi vysoké dávky (vyšší než doporučené dávky pro autismus) uvádí periferní neuropatii, ale to je velmi vzácná reakce. Periferní neuropatie je brnění nebo znecitlivění v prstech a nebo palcích u nohou. Snižování množství B6 obvykle vyloučí brnění nebo znecitlivění během jednoho nebo dvou dnů.

 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama