Začínáme s GFCF - krok č.1 vynechání mlíka

5. července 2008 v 0:19 | Boba |  GFCF
Doporučovaný postup je postupovat pěkně pomalu a s rozmyslem (nejhorší je smrt z vyplašení ;-) a vysazovat potraviny postupně. Jako první krok se doporučuje vysadit mlíko všeho druhu a všech forem.
Co to znamená v praxi? Nepoužíváme mlíko živočišní, ale rostlinné, tj. sojové, rýžové, pohankové, ovesné...Nám osobně nejvíce šmakují rýžové a kokosové, pokud jsou zabaleny v tetrapaku (bojím se použít slovo "čerstvé", ale v nepráškové formě).
Za tvaroh jsem adekvátní nahrážku nenašla, ale namísto sýru s úspěchem používám nastrouhané vajíčko na tvrdo (pokud na posypání) nebo studenou kukuřičnou polentu (pokud imituji plátky). Z toho usuzuji, že bobíšek to s vnímáním chutí předtím neměl nijak valné...
Namísto jogurtů existuje spousta více nebo méně povedených náhrad, rodině ohromně šmakuji francouzské sojové jogurty, v podstatě jakýchkoliv značek, lepší průměr byla spousta českých (snad kromě velkých kelímků jedovatých barev od kalmana). Dají se potkat i úžasně dobré jáhlové a rýžové dezerty, fakt dobroty. Rýžové jogurty jsou spíše za trest jako za odměnu, nicméně u nás skvěle fungují v rámci sourozeneckého systému "já taky jogurt". Na http://gfcfdieta.blogz.cz/ najdete recepty na výrobu jogurtu s tibetskou houbou.
Tuky jsou obecně plné triků a jsou nejčastějším zdrojem chyb, které začátečníci dělají. Z másel používáme pouze Perlu a Vive Bio (ve verzi jako tuk na pečení mlíko obsahuje), prý bez mlíka je také Flora light. Na pečení používám s velkým úspěchem olej. Kvalitní čokolády s vysokým obsahem kakaa neobsahují mlíko. Další začátečnícka chyba jsou výrobky z mouky (např. přímo bezlepková mouka Mantler obsahující sušené mlíko), samostatnou kapitolou jsou sušenky ;-)
Zmrzlina je naštěstí docela dobře řešitelná, na trhu je více "vodovek", (doufám, že v budoucnu budou lidi hubnout ještě více ;-) např. Algidy Calipo, mražená jahodová dřeň, doma s úspěchem používám přesnídávky z lednice jako jogurt a z mražáku jako zmrzku. Také v Tescu a ve Sparu jsou k dostat sójové nanuky a zmrzka
Nějaké snad závřečné moudro - nelitujte Vaše dítě ani Vás za to, že nemůže mlíko, je dar z nebes, že něco tak jednoduchého jako strava dokáže radikálně změnit duševní stav Vašeho dítěte.
Zkuste se ještě podívat do "častých dotazů" na tomto blogu, třeba jsem uhodla nějaký Váš dotaz.
Poslední úprava 14.9.2008
.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 zygy zygy | 22. srpna 2008 v 11:50 | Reagovat

Díky, díky za Tvé rady. Aspoň vím, jak začít.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama