Srpen 2008

Začínáme s GFCF - krok č.2 bezlepková dieta

22. srpna 2008 v 23:52 | Boba |  GFCF
Nebudu Vás trápit, pro informace o bezlepkové dietě si skočte na nějaké "opravdické webky", zkusím jenom, co byste jinde nemuseli najít:

1) Bezlepková dieta nevyléčí Vaše dítě, je to dieta odlehčovací. Vynecháním lepku ze strany dostanou neurotransmitery v tělu Vašeho dítěte "volné ruce". Tato dieta má přináší mírné zlepšení také u Downa, schyzofrenii a v rámci rekonvalescenci po mrtvici, ne pro její léčebný, ale odlehčovací účinek

2) Lepek se z těla odbourává postupně a pomalu, odhaduje se, že během prvních 3 měsíců cca 25%. Z toho plyne, že na výsledky musíte mít trpělivost. Platí také opak, pokud dietu porušíte, s největší pravděpodobností nebudete vidět žádný efekt.

3) Vaše dítě nijak netrápíte (nemluvím ale o jeho mamince ;-) ani neochuzujete, lepek neobsahuje žádnou pozitivní výživovou hodnotu.

Dál opravdu přízemnosti:

  • Nepotřebujete žádnou pekárnu, zejména pokud Vaše dítě nejí chleba ani v normálním stavu (ehm, náš případ...).

  • Bezlepková dieta je opravdu pakárna, pokud se snažíte parodovat normální jídla. Za pár týdnů se naučíte vařit jinak a spoustu krát dokonce i lépe ;-)

  • Existuje spousta fakt dobreho musli, v nasi rodine je o nektere druhy bitka. napr. pohankove krupave musli, za nim se jdu take ja utlouct, deckam take moc chutna "bezlepkove chrumkave musli" od fi Racio ze Slovenska, bezlepkove musli od fi NOVALIM lepsi prumer, od schaeru horsi prumer, ruzne amarantove kulicky se u nas neujaly, ale treba nebyl dostatecny hlad ;-)bio - kukuricne krupky od emca, pripadne i jine firmy (nesmi obsahovat psenicni slad), moc dobre Oblibena snidane je vajicka rozmichana s amarantovou moukou, vznikne neco jako placicky nebo omeleta. Vyborna vec od fi knuspi rimske livaneckky (naprosty uspech), nebo rimske placickky - na slano (uspech mensi, ale je). vyrabi se take spousta smesi na palacinky, taky dobre. Navzdory nevabne barve, spousta pohankovych testovin je moc dobra, a take ne kazde ryzove testoviny chutnaji jako umela hmota, daji se najit i vcelku pozivatelne. Moc dobre jsou ryzove testoviny z divoke ryze, jsou ovsem hodne drahe. Rohliky z trouby jsou uzasne i pro bezlepkace. Fajn je babovka od Jizerky (napsana na zadne strane mouky), nebo primo jejich smes na babovku. Babovka bude mit skvelou chut, jenom se zdrcne, nebude nadychana. Take dobre funguji klasicke recepty na bublaninu, protoze testo drzi na vajickach. Piskoty, skvela vec, delaji se ted i v amarantove verzi. Piskoty - presnidavka - ovoce a na noc do lednice - dobrota. Z polystyrenu nam chutna od Knuspi "Krupavy zeleninovy" Na obalovani rizku je vyborna hrachova mouka nebo od Knuspi bio-kukuricna mouka
Mnohonasobne vic urcite najdete na webech, hledejte a mlsejte ;-)