Říjen 2008

Zinek, hořčík a autismus

28. října 2008 v 22:48 | Jepson, Adams |  Vitamíny a autismus

Zinek

Součástí víc než 80 enzymů, potřebný pro rozvoj a fungování mozku, trávícího traktu a imunitního systému

Metabolismus zinku úzce souvisí s metabolismem mědi - nedostatek zinku se často spojuje se zvýšenými hodnotami mědi. Byť měď je v lidském těle nezbytná (např. antioxidace, metabolismus neurotransmiterů...), její zvýšené hodnoty mohou být škodlivé. Přebytek volné mědi vystupuje jako pro-oxidant, katalyzuje reakce produkující volné radikály a omezuje v činnosti antioxidační enzymy. Přebytek mědi paralyzuje zinek a tím pádem redukuje činnosti enzymů závislých na zinku.

Protein, který kontroluje poměr zinku k mědi se menuje metallothionein - je mj. nezbytný pro imunitní systém, vývin neuronů a detoxikaci těžkých kovů.

Walsh zkoumal krevní rozbory 503 autistů a zjistil, že 85%z nich mělo významně zvýšený poměr měď/zinek ve srovnání se zdravými jedinci. Ze 49 autistů, kteří měli poměr mědi a zinku v pořádku, 45 užívalo zinkové doplňky - tudíž je možné, že bez nich by měli tento poměr také narušený. Autoři studie vyslovili hypotézu, že autistické děti trpí metallothionein-ovým defektem, který přispívá k abnormalitám imunitního systému, poruchám chování a problémy s detoxikaci těžkých kovů.

Diagnostika nedostatku zinku není lehká, protože krevní serum může být v pořádku, zatímco intracelulární zinek významně chybí. Dr Jepson obvykle měří zinek intracelulárním miner.testem, skoro vždy zinek vychází nedostatečně.

Fyzické znaky nedostatku zinku:
* ekzémy
* akné
* psoriáza
* špatné hojení ran
* vředy a vřídky zejména v ústech a na nohou
* bílé čáry na nehtech
* opoždění růstu
* opožděné pohlavní dozrávání
* padání vlasů
* chronický imunodeficit anebo časté infekce (zejména pokud je ve hře také candida)

Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě denní dávku 15 mg zinku, pro víc jak 30 kg dávku 30 mg a dospělé 50 mg/den. Uvádí, že byť se zdá být dávkování vysoké, některé děti potřebují dávky ještě vyšší.

Hořčík

Klíčový intracelulární ión, koenzým více než 300 enzymatických reakcí, především ovlivňující přenos energie mezi buňkami. Důležitý pro formaci a regulaci mnohých proteinů, DNA a neurotransmitterů

Nedostatek hořčiku snižuje tok krve do mozkových oblastí, v krajním případě může vyústit do ischemie.

Znaky mírného nedostatku hořčíku:
- podrážděnost
- citlivost na zvuky
- návaly zlosti
- změny nálady
- hyper-excitované stavy

Znaky velkého nedostatku hořčíku
- záškuby, třesy
- nepravidelný puls
- nespavost
- slabost svalů, celková slabost
- křeče nohou

U autistických dětí je běžné pozorovat jeden a více symptomů. Nedostatek hořčíku je předmětem mnohých výzkumů, které prokázaly, že hořčíkové suplementy dokážou zlepšit neurologické symptomy. Mousain-Bosc ve svém výzkumu objevili nízkou intracelulární hodnotu hořčíku (Ery-Mg) u většiny dětí s ADHD a PAS navzdory normálnímu krevnímu obrazu. Ve všech studiích podáváním hořčíkových doplňků vzrostly hodnoty Ery-Mg a nastalo zlepšení chování, po přerušení léčby hodnoty Ery-Mg hodnoty opět poklesly a abnormální chování se vrátilo.

Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě denní dávku 200 mg hořčíku, pro víc jak 30 kg a dospělé 400 mg/den.


Zdroje informací:
Jepson: Changing the course of autism
Adams: Summary of biomedical treatments for autism,
http://autism.asu.edu

Přeložila a zkrátila Boba
Aktualizace: 28.10.2008

Vápník, selen a molybden vs. autismus

27. října 2008 v 23:39 | Jepson, Adams |  Vitamíny a autismus

VÁPNÍK

· Vápník je především extracelulární minerál a jeho vstup do buňky je přísně kontrolovaný. Ani vápník v plazme (získaný z krevního obrazu) ani hodnoty intracelulárního vápníku nejsou vypovídající pro určení celkového objemu vápníku v těle

· Jelikož autistické děti jsou často na dietách (ať už řízených nebo si omezují výběr jídel sami) a předpokládaným nedostatkem vitamínu D a K je velice nepravděpodobné, že by měly dostatečný přísun vápníku. Dr Japson rozhodně doporučuje používat potravinové doplňky obsahující vápník.

Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě 400-800 mg vápníku/den a pro děti od 30 kg výše a dospělé 600 - 1 000 mg/den . Dále dodává, že v případě potřeby je vhodné dávky zvýšit, především pokud je pacient na bezmléčné dietě. Měl by se užívat separátně od jiných minerálů, jelikož může snižovat jejich absorbci.


SELEN

Autistické děti na nízko-proteinové dietě (z různých důvodů konzumují málo proteinů) nebo s narušeným metabolismem proteinů (problémy s trávením a štěpením proteinů) můžou trpět nedostatkem selenu.

Mezi další důvody, proč autistické děti mohou trpět nedostatkem selenu je předpokládaný nedostatek methioninu, vitamínu B2, B6 a(nebo) vitamínu E. Akumulace těžkých kovů, především arzénu, rtuti a kadmia tuto situaci jenom komplikují.

Stav selenu by měl být odborně monitorovaný, protože ve vysokých dávkách může být toxický. Selen v plazmě (v krevním obrazu) vypovídá především o změnách v dietě, zatímco hodnoty selen-erythrocytů víc vypovídá o chronické zátěži.

Symptomy toxického přebytku selenu:
· česnekový zápach dechu
· kožní vyrážky
· padání vlasů
· abnormality nehtů
· poruchy trávení
· průjem nebo anorexie

Podle Dr Jepsona, některé zdroje uvádí horní limit pro dospělé 400 - 450 mcg/den
Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě příjem 45 mcg/den, pro 30 kg dítě 80 mcg/den a pro dospělé 120 mcg/den.


MOLYBDEN

Krevní obraz u autistických dětí běžně vykazuje nízkou hodnotu sulfátů a významnou ztrátu sulfátů močí. Mimojiné to znamená, že autistické děti mohou mít problémy se spracováním fenolů (mrkněte na článek o Fenolech), přičemž se zdá, že molybden hraje v tomto procesu klíčovou roli.

Potravinové doplňky obsahující molybden dokážou u zhruba 1/3 dospělých a dětí snížit ztráty proteinů obsahující sulfáty, které jejich tělo vylučuje močí.

Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě příjem 60 mcg/den, pro 30 kg dítě 125 mcg/den a pro dospělé 200 mcg/den.

Zdroje informací:
Jepson: Changing the course of autism
Adams: Summary of biomedical treatments for autism,
http://autism.asu.edu

Přeložila a zkrátila Boba
Aktualizace: 23.11.2008


Vitamín C, vitamín E a autismus (Jepson)

19. října 2008 v 0:46 | Bryan Jepson z knihy Changing the course of autism |  Vitamíny a autismus

Vitamín C


 • jeden z nejúčinnějších ne-enzymových antioxidantů
 • zvyšuje účinek selénu v buňkách a chrání antioxidační funkci vitamínu E
 • Významná role v rámci metabolismu kovů - otrava olovem mění metabolismus vitamínu C. Přidává se k chelátům na těžké kovy, jelikož dokáže zvýšit vylučování olova
 • Vitamín C se rychle spotřebuvává fyziologickým stresem anebo zvýšenou potřebou detoxikace - autistické děti splňují obě podmínky. Adams prokázal, že autistické děti mají v porovnání s průměrem mnohem nižší hodnoty vitamínu C v krvi. Zatímco doplňování vitamínu C v mírných dávkách přineslo jenom částečné výsledky, studie z roku 1990 prokázala, že autistické děti reagovaly na vysoké dávky vitamínu C celkovým zlepšením chování a zmenšením "samo-stimulace". Výzkumnící se domnívají, že léčebný efekt nastal kvůli přímému ovlivnění dopaminových drah v mozku a ne jako doplnění nutričního nedostatku, jelikož žádné dítě z jejich výzkumu nemělo klinicky zjištěný nedostatek vitamínu C.

Vitamín E


 • Podávání vitamínu E dokáže zmírnit porušení buněčních membrán, u některých nemocí jako schizofrenie a Tourettova nemoc dochází ke zlepšení symptomů.
 • Léčba doplňováním vitamínu E je dlouhodobá - předpokládá se, že trvá šest měsíců, než se zvýší jeho hladina v mozku a dojde k obnově lipidových membrán

Kyselina listová

 • Nedostatek kyseliny listové se dává do souvisu s pomalými progresivními neurologickými dysfunkcemi dospělých (mrtvice, Alzheimer, Parkinson, deprese) a dětí.

 • Nedostatek způsobuje degeneraci buněk, které produkují dopamin a vede k motorickým dysfunkcím (jako např. u Alzheimera). Její doplnění dokáže u některých pacientů zlepšit klinické symptomy těchto nemocí.

 • U autistů běžně nacházíme abnormality v metylačních cyklech kyseliny listové. James prokázal, že doplnění kyseliny listové spolu v kombinací s betainem (trimethylglycine) částečně zvrátilo methylačné defekty autistických dětí.

Vitamíny B a autismus (Jepson)

19. října 2008 v 0:05 | Bryan Jepson z knihy Changing the course of autism |  Vitamíny a autismus
Vitamín B1 (thiamin)

 • účastník významných metabolických procesů
 • nedostatek thiaminu způsobuje Wernickeho encephalopathy, neurologickou poruchu u dospělých (většinou alkoholiků). U dětí je tento nedostatek většinou způsoben chronickou podvýživou vinou rakoviny, nemocemi trávícího traktu nebo anorexí. Projevuje se zvracením, nystagmem (rychlé pohyby očí) a někdy se dostavují křeče.
 • Je zajímavé, že otrava olovem dokáže také navodit nedostatek thiaminu a obráceně, thiamin je účinná součást chelačních prostředků k odstranění olova a jiných kovů z těla (Dle výzkumu Dhawan, Kachru, Tandon - Influence of thiamine and ascorbic acid supplementation on the antidotal efficacy of thiol chelators in experimental lead intoxication. Arch Toxicol. 1988). Lonsdale ve svém výzkumu prokázal u 30% pacientů intracelulární thiaminový deficit, po podání TTFD se u 8 z 10 dětí zaznamenalo zlepšení.
Vitamín B2 (riboflavin)

 • účastník významných metabolických procesů, ovlivňujících tvorbu nukleových kyselin.
 • Mimojiné má vliv na detoxikační schopnost organismu

Vitamín B3 (niacin)
 • podílí se na stovkách různých enzymatických reakcí, do kterých dodává vodík.
 • Jeho nedostatek může způsobit neurologické poruchy, včetně demencie, halucinací a psychózy. Nedostatek niacinu může také způsobit výjimečně nízkou produkci buněčné energie a zvýšení laktátu, což je případ některých autistických dětí
Vitamín B6 (pyridoxin)

 • P5P, metabolit vitamínu B6, je součástí 113 enzymů, včetně těch, které ovlivňují tvorbu serotoninu, dopaminu, norepinephrinu a jiných neurotransmiterů
 • P5P má také klíčovou roli v rámci detoxikace - u syntézi cysteinu.
 • Před desítkami let prokázal Bernard Rimland zlepšení autistických dětí po podávání vysokých dávek vitamínu B6. Tento fakt byl ověřen mnohými kontrolními výzkumy a studiemi zkoumající bezpečnost této léčby. Oblasti zlepšení zahrňují lepší sociální kontakt, menší dotekovou přecitlivělost zlepšení jazykových schopností, zlepšení mimiky, míň stereotypního chování a zlepšení v oblasti jídla. Jelikož jako doprovodní jev také klesá v moči abnormálně zvýšená hladina HVA - derivátu dopaminu, usuzuje se, že doplňování B6 má přímý účinek na metabolismus neurotransmiterů. Vedlejší efekty, jako zvýšená podrážděnost, přecitlivělost na zvuky a enuréza, zaznamenané v počátcích výzkumu, úplně vymizely po přidání horčíku
Vitamín B12
 • Předpokládá se, že 40% populace trpí jeho nedostatkem, který může vyústit v různé neurologické a psychiatrické symptomy, včetně pomalého myšlení, zmatení, změny paměti, deliria, deprese, psychotických stavů, mánií a stavů podobným schizofrenií. Nedostatek B12 může také způsobovat u malých dětí vývojovou regresi.
 • Podávání B12 zlepšuje jazykové a poznávací schopnosti, byť u dospělých jenom stěží dokáže zvrátit chronickou demenci. Podávání potravinových doplňků s vitamínem B12 může u malých dětí na přechodnou dobu způsobit nezvyklé svalové záškuby. Současně se u těchto dětí zaznamenává zlepšené vnímání.(Grattan-Smith, Wilcken, Procopis, Wise - The neurological syndrome of infantile cobalamin deficiency; Moretti, Torre - Vitamin B12 and folate depletion in cognition)
 • Diagnostika nedostatku B12 je obtížná, krevní testy odhalí pouze 50% případů. Citlivějším indikátorem je zvýšení methylomalonické kyseliny a homocysteinu, nicméně toto neplatí u autistů - bloky v jiných částech methylačního cyklu způsobí, že hladina homocysteinu také nebude zvýšená. Nejlepším postupem se jeví zkušební dávka injekcí B12 (kvůli špatné absorbci přes střevo).
Z knížky Bryana Jepsona - Changing the course of autism přeložila a zkrátila Boba
19.10.08

Víc a míň nápomocné knížky

10. října 2008 v 23:32 | Boba |  Zdroje informací
Aktualizace: 5.2.2009
1. CHANGING THE COURSE OF AUTISM - Bryan Jepson

Pro mně prozatím nejlepší a nejpřínosnější knížka, co jsem kdy na téma autismus četla, zodpověděla všechny moje dotazy a nabízí spoustu variant léčby.

Bryan Jepson je sám lékař a rodič autistického kluka, což v tom nejlepším slova smyslu ovlivňuje styl psaní - jednotlivé kapitoly mají pro laiky jednoduchý začátek a na konci jasné a srozumitelné shrnutí, jinak odbornost textu závisí na tématu - jsou kapitoly, které dají zabrat, nicméně při troše duševní gymnastiky a poradě se vzdělanci se dá prokousat opravdu vším. Kredibilitu publikace u mně podtrhuje mnou-nikdy-neviděný výčet výzkumů - poctivě vypsané názvy výzkumných prací a citátů z knížek zabírají 55 stránek...

Jepson jde na autismus poctivě od Kannera, popisuje trendy výskytu a možné příčiny (na mnohých místach zdůrazňuje, že autismus je dle všeho imunitní, ne duševní nemoc a její příčinu vidí v multifaktorových příčinách). Dostane se Vám do detailu vysvětlené fungování imunitního systému, imunitní dysregulace, fungování detoxikace a její poruchy u autistů. Prostor dostane také očkování MMR, problematika rtuti a zvlášť thimerosalu. Co je nejdůležitější, knížka hlavně obsahuje spoustu skvělých návrhů léčby zažívacího traktu, fungování mozku a detoxikace, kterými můžete Vašemu autistickému dítěti pomoct.

Doporučuji všemi deseti, zkusím brzy nějaké moudro přeložit. Jo, děkuji Petrovi pas07, že mně ke knížce dokopal ;-)

2. POWER OF EXILE - Sandra Desorgher
Knížka, která významně posunula mé chápání autismu, z mého pohledu první konzistentní a ucelená teorie. Sandra Desorgher, autorka "Sářiny diety", vidí příčinu problému v některých pigmentech (lutein, chlorofyl b a betakaroten), které imunitní systém autistů identifikuje jako vetřelce. Potěšila mě i inteligentní kritika klasických biomedických postupů (GFCF, vysoké dávky B6, vysoké dávky vitamínu C a pod.), v podstatě první, ke které jsem se doposuď dostala. Samozřejmě nevím, jestli jsou Sandřiny teorie správné, ale zdají se mi logické.

Knížce ubírá největší kouzlo naprosto chaotický styl a malá schopnost udržet myšlenku (a já jsem si myslela, že nejlepší odbornou literaturu s nejhorším stylem psaní píše Fořt - omlouvám se), naštěstí 400 stránek poskytují dostatečný prostor pro dokončení většiny myšlenkových pochodů.

3. MOTHER WARRIORS - Jenny McCarthy
Krásná knížka pro povzbuzení všech rodičů "na válečné stezce" léčení svých autistických dětí. Skvělá pro časy, kdy máte pocit, že žijete v kotlince, kam ještě nedorazily zprávy o biomedické léčbě autismu, zatímco za mlákou to už ví každý - ne, ne...
Několik silných příběhů rodičů autistických dětí (většinou vyléčených), proplétané autorčinou snahou ovlivnit prostřednictvím médií veřejné a odborné povědomí o léčbě autismu.

Knížka není léčebný protokol (narozdíl od např. Jepsona - Changing the course of autism), nicméně nejenom pohladí duši, ale přináší spoustu nových pohledů na léčbu autismu, nad kterými jsem se předtím nezamýšlela.

Jo, dozvěděla jsem se, co jsem dávno toužila vědět - autorka zmiňuje u tří vyléčených dětí, že jsi pamatovaly (z dob svého autismu), že nedokázaly komunikovat (opravdu mě dojal velký pláč vyléčené kluka u filmu Hledá se Nemo, kdy se objevila rybička Dora, která si nedokáže zapamatovat nic z toho, co řekla. "Nemám Doru rád, já už takový nejsem..."
Děkuji Petrovi pas07, že mě ke knížce dokopal ;-)

4. PORUCHY AUTISTICKÉHO SPEKTRA - Kateřina Thorová
V současnosti asi nejlepší knížka o autismu na českém trhu, kterou znám. Nejznámější česká psycholožka v oblasti autismu nabízí opravdu vyčerpávající informace na téma syndrémy autismu (včetně detailního vysvětlení rozdílu mezi dětským autismem, atypickým autismem, Aspergovým syndromem a dezintegrační poruchou).

Knížka je z určitého pohledu téměř dokonalá - autorka mi připomíná zaujatého přírodovědce s lupou zkoumajícího neznámého broučka, popisující do atlasu jeho vnější znaky - bohužel mi u přírodovědce chybí zájem, odkud a proč se tady neznámý brouček vzal. Pro rodiče autistických dětí je knížka co do vnějších znaků autismu vyčerpávající, nicméně naprosto depresivní - některé děti se díky péči speciálních pedagogů mohou zlepšit a výjimečně žít samostatný život, ale jinak prognózy chmurné.

Většinu knížky, psychologický projev autismu, bych hodnotila opravdu pozitivně - fér informace podložené dlouholetým pozorováním, část vysvětlující původ autismu se mi zdá velice nelogická - ale to je pouze můj osobní názor, nicméně nelíbí se mi závěr knížky, kapitoly "co funguje" a "co nefunguje". Pokud dávám autistickým dětem tak mizernou prognózu zařazení se do normálního života, je absurdní uvádět autorkou doporučované strukturované vyučování do kapitoly "co funguje". Na kapitole "co nefunguje" (diety, son-rise, homeopatie...) mi nejvíce vadí autorčina hrubá neznalost těchto metod - od odborníka jejího formátu bych čekala buď odbornou kritiku podloženou výzkumem, používání správných termínů nebo vyjádření odborníka, třeba imunologa, gastro-enterologa a pod.

5. DĚTSKÝ AUTISMUS - Hrdlička a Komárek
Současný náhled české medicíny na autismus. Knížka může být přínosná, pokud chcete vědět, co současná česká medicína pro Vás může udělat a pokud chcete porozumět řeči doktorů kolem Vás a Vašeho dítěte a efektivně předvídat jejich kroky a myšlení. Je psaná pro odborníky, pro laika je hodně obtížné čtení. Pro inspirace na léčení Vašeho dítěte znám lepší tituly, nicméně pro orientaci a vyjasnění si perspektiv není špatné - jak říká Dalajláma, naučte se pravidla, abyste vědeli, jak je správně porušit.

6. MAMI, JE TO ČLOVĚK NEBO ZVÍŘE? - Hilde De Clerq
Moc milá a laskavá knížka. Maminka autistického syna krásně popisuje synovo vidění světa, půvab textu dodává fakt, že syn mluví a tvoří krásné věty a situace (Thomas například NIKDY nejí červené jablka, protože ty viděl ve Sněhurce, že jsou otrávená). Mám z knížky velice dobrý a úpřimný pocit, navíc je to knížka, která tak nějak srdce nedrásá, ale hřeje a rozesmívá.

7. AUTISMUS A HRA - Beyer, Gammeltoft
Knížka není špatná, to jenom moje očekávání byly větší. Spousta teorie, ale přijde i na praxi a konkrétní návrhy her a herních situací. Ale jo.... Radši bych si ji příště půjčila jako koupila.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

8. DETOXIKACE ODKYSELENÍ PROČIŠTENÍ CELÉHO TELA - Otfried D. Weise
Výborná knížka, nabízí spoustu informací a inspirací na mnohé témata, které na sebe volně navazují. Moc mě potěšil velice tolerantní přístup ke spoustě metodám, autor nepreferuje žádný výrobek ani konkrétní metodu, kterých výčet je skutečně uctihodný.

Kapitoly o detoxikaci těžkých kovů nesklamaly, jako milý bonus zajímavé povídání o typech lidí, jejich toxické zátěži a doporučeného způsobu hubnutí. Potěšilo mě rozdělení stravy na "léčební" a "dlouhodobou", přičemž autor na několika místech zdůrazňuje, že léčební strava (typu syrová strava, vegetariáni, vegani...) může dlouhodobě některým typům lidí škodit.

9. PRAKTICKÁ DETOXIKACE PODLE MUDr JOSEFA JONÁŠE - Josef Jonáš
Byť nejsem (alespoň aktivním) zastáncem této metody, před autorem knížky hluboce smekám klobouk, děkuji za množství a hloubku informací v oblasti detoxikace. Autor nabízí ohromné množství informací o principech detoxikace, fungování mikroorganizmů a jednotlivých orgánů, pro mně unikátně jasně vysvětluje hranici, kde končí současné poznatky alopatické medicíny (vegetativní nervstvo, lymfatický systém, infekční ložiska...). Knížka se přímo nezmiňuje o léčení autismu.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

10. BEZLEPKOVÁ A BEZMLÉČNÁ DIETA - Rujner, Cichanska, vydal Computer Press 2006
Knížká určená pro celiatiky - přehled a vysvětlení nemoci, základní přehled a vysvětlení fungování alergií a přehled vitamínů. Rozhodně není špatná, pokud již doma nemáte něco podobného na toto téma, může obohatit. Je psaná srozumitelně a prakticky (pokud je to jenom trochu možné, uvádí konkrétní potraviny, o kterých je řeč. Poslední třetina knížky je věnovaná receptům, které mně osobně nezaujaly.

11. JÍDLO JAKO LÉK - Earl Mindell
Pro někoho, kdo se vážně zabývá stravováním, je plodnější číst Betynku ;-) Sice dobře míněná a přehledná knížka, ale informace jsou hodně zjednodušené, rozšířené vydání časopisu 100+1 zahraničních zajímavostí. Škoda koupit, škoda času si půjčit.

12. ZBYTEČNÉ CHOROBY - Jarmila Průchová
Kn1žka propagující makrobiotickou stravu, jako jedinou vhodnou a správnou... U nalezení příčiny neplodnosti (konzumace rajčat - vědeli to již Indiáni) jsem se chechtala, u léčby homosexuality makrobiotickou stravou jsem zavýjela, nicméně knížka mě něco málo obohatila. Posledních 6 stránek - přehledy jin/jang potravin a nemocí je moc zajímavé čtení, s údivem jsem zjistila, že také makrobiotika považuje "night shades" potraviny za škodlivé.

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
13. CVIČENÍ PRO ROZVOJ ŘEČI - Charlotte Lynch, Julia Kidd. Vydavatelství Portál
Podle mně naprosto skvělá knížka, v kategorii hry pro předškolní děti u mně Mercedes. Velice málo teorie, pokud je, tak se týká opravdu nezbytného praktična k pochopení účelu hry. Nabídka více než 100 různých dobrých nápadů s rozdělením do devíti oblastí - preverbální dovednosti (oční kontakt, dech, napodobování, střídání), jazyk a hra, zvuk, hlas, sluch, rozlišování prvků řeči, sluchová a zraková paměť, první slova. Hry mi přijdou opravdu nápadité. Autorky jsou jazykové terapeutky pro neslyšící děti a děti s poruchami komunikace. Skvělá knížka za skvělé peníze.

14. 260 CVIČENÍ PRO DĚTI RANÉHO VĚKU - Walter Strassmeier, Portál 1996
Senzační knížka. Soubor cvičení pro děti s nerovnoměrným vývojem a děti handicapované, kdy sami, jednoduše a překvapivě přesně dokážete odhadnout, jak si Vaše dítě vede v oblastech: sebeobsluha, jemná motorika, hrubá motorika, řeč a myšlení. Návrhy testů jsou praktické a jednoduché, celá knížka mi přijde opravdu inspirativní.

15. KNIHA O DETSKEJ REČI - Katarína Horňáková, Svetlana Kapalková, Marína Mikulajová
Pokud hledáte knížku o vývině řeči a komunikační strategie, jak rozmluvit své dítko, je to možná tato skvělá slovenská knížka (byť problému autismu se samostatně nevěnuje). Na její kráse a použitelnosti slovenština nic neubírá, k procvičování "ř" se nedostane

Setkání s paní Horňákovou na mně zanechalo úžasný dojem, kromě úžasné přípravy (jakmile jsme vstoupili do místnosti, věděla jméno, diagnózy, jména sourozenců, oblíbené hračky...), bylo obdivuhodné nasazení - paní logopedka s námi tlačila po koberci auta, malovala, foukala z bublifuku...Bavila syna a současně šla na hraně, jak ze syna vytlačit maximum, nicméně nepřepískla, smekám klobouk. Součástí vyšetření byla možnost nafilmovat rodiče při hře s dítětem a pak následné odhalování "možností zlepšení". Více informací najdete na www.detskarec.sk

xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

16. VELKÁ KNIHA ZDRAVÍ DÍTĚTE - Zand, Walton, Rountree, vydala Votobia 1997
Knížka začíná vysvětlením základních principů léčby moderní medicínou, bylinkami, homeopatií, rostlinnými přípravky Dr Bacha a akupresurou, v druhé části rozebírá základní dětské nemoci a jejich léčení podle výše uvedených metod (pokud to jde). Mně osobně se zdá být tato knížka opravdu senzační.

17. HOMEOPATIE V PEDIATRII - Jacques- Edouard Poncet, vydavatel Bouiron
Skvělá knížka pro léčení akutních dětských problémů, přehledné vysvětlení možností použití homeopatik. Knížka je psaná pro pediatry, tudíž se rodič místami zapotí, ale s malou pomocí slovníku případně chytrých kamarádů - jde to! Opravdu moc doporučuji

18. HOMEOPATICKÁ MATERIA MEDICA S REPERTORIEM - W. a O. Boericke, vydala Alternativa
Pro příznivce homeopatie není dál co dodat. Jednou, když budu velká holka, syn vyléčený a já budu zpátky chodit do práce a nebudu vědět co s penězy, určitě si pořídím. Prozatím děkuji Simonce za trpělivé půjčování

19. DĚTSKÉ TYPY V HOMEOPATII - Frans Vermeulen, vydala Elfa 2002
Skvělá knížka, nicméně zabývá se konstituční homeopatií, tj. homeopatii, kterou bychom my, "běžní rodiče" - to jsou ti, co mají srdce v gatích když léčí zánět středního ucha homeopatií, měli svěřit do rukou odborníka. Moc zajímavé čtení, ale já si v této oblasti radši nechám poradit.

20. HOMEOPATIE PRO DĚTI - Pinto, Feldman
Milá a praktická knížka pro rodiče. Málo zbytečné teorie, hodně praktična. Ve srovnání s výše uvedenou knížkou "Homeopatie v pediatrii" je pro rodiče mnohem přehlednější, ale míň obsažnější. U mně osobně má tato knížka jediné minus a to (pro mně) nedbalé označení stupnic ředění.

21. HOMEOPATICKÉ SOS PRO KAŽDÉHO - MUDr Jan Miklánek
Tož, závisí na definici SOS...Knížka se detailne zabývá vztahem křesťanství versus homeopatie, což není něco, co by mě osobně kdy zajímalo. Z praktické části - aplikace homeopatie, mám smíšené pocity, věděla bych více, kdyby autor uvedl seznam použité literatury.