Vápník, selen a molybden vs. autismus

27. října 2008 v 23:39 | Jepson, Adams |  Vitamíny a autismus

VÁPNÍK

· Vápník je především extracelulární minerál a jeho vstup do buňky je přísně kontrolovaný. Ani vápník v plazme (získaný z krevního obrazu) ani hodnoty intracelulárního vápníku nejsou vypovídající pro určení celkového objemu vápníku v těle

· Jelikož autistické děti jsou často na dietách (ať už řízených nebo si omezují výběr jídel sami) a předpokládaným nedostatkem vitamínu D a K je velice nepravděpodobné, že by měly dostatečný přísun vápníku. Dr Japson rozhodně doporučuje používat potravinové doplňky obsahující vápník.

Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě 400-800 mg vápníku/den a pro děti od 30 kg výše a dospělé 600 - 1 000 mg/den . Dále dodává, že v případě potřeby je vhodné dávky zvýšit, především pokud je pacient na bezmléčné dietě. Měl by se užívat separátně od jiných minerálů, jelikož může snižovat jejich absorbci.


SELEN

Autistické děti na nízko-proteinové dietě (z různých důvodů konzumují málo proteinů) nebo s narušeným metabolismem proteinů (problémy s trávením a štěpením proteinů) můžou trpět nedostatkem selenu.

Mezi další důvody, proč autistické děti mohou trpět nedostatkem selenu je předpokládaný nedostatek methioninu, vitamínu B2, B6 a(nebo) vitamínu E. Akumulace těžkých kovů, především arzénu, rtuti a kadmia tuto situaci jenom komplikují.

Stav selenu by měl být odborně monitorovaný, protože ve vysokých dávkách může být toxický. Selen v plazmě (v krevním obrazu) vypovídá především o změnách v dietě, zatímco hodnoty selen-erythrocytů víc vypovídá o chronické zátěži.

Symptomy toxického přebytku selenu:
· česnekový zápach dechu
· kožní vyrážky
· padání vlasů
· abnormality nehtů
· poruchy trávení
· průjem nebo anorexie

Podle Dr Jepsona, některé zdroje uvádí horní limit pro dospělé 400 - 450 mcg/den
Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě příjem 45 mcg/den, pro 30 kg dítě 80 mcg/den a pro dospělé 120 mcg/den.


MOLYBDEN

Krevní obraz u autistických dětí běžně vykazuje nízkou hodnotu sulfátů a významnou ztrátu sulfátů močí. Mimojiné to znamená, že autistické děti mohou mít problémy se spracováním fenolů (mrkněte na článek o Fenolech), přičemž se zdá, že molybden hraje v tomto procesu klíčovou roli.

Potravinové doplňky obsahující molybden dokážou u zhruba 1/3 dospělých a dětí snížit ztráty proteinů obsahující sulfáty, které jejich tělo vylučuje močí.

Dr Adams doporučuje pro 15 kg dítě příjem 60 mcg/den, pro 30 kg dítě 125 mcg/den a pro dospělé 200 mcg/den.

Zdroje informací:
Jepson: Changing the course of autism
Adams: Summary of biomedical treatments for autism,
http://autism.asu.edu

Přeložila a zkrátila Boba
Aktualizace: 23.11.2008

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama