Aminokyseliny a autismus

4. listopadu 2008 v 22:43 | Jepson, Adams |  Biomedical

Teorie:


Proteiny se skládají z dlouhých řetězců jednotlivých aminokyselin. Pokud se proteiny správně tráví, trávící enzymy rozloží dlouhou proteinovou molekuly na malé peptidy a jednotlivé aminokyseliny, které tělo dokáže absorbovat. Tyto aminokyseliny se pak můžou přeskupovat a tvořit různé klíčové látky, jako neurotransmitery, hormony, enzymy, protilátky, imunoglobíny, glutathion a mnohé jiné. Aminokyseliny jsou "stavební kameny" života.

Některé autistické děti si sami omezují jídelníček tak, že obsahuje málo proteinů a jiné děti mají zažívací problémy, které omezují schopnost rozložit protein na jednotlivé amino kyseliny. Každý z těchto problémů může vést k nedostatku aminokyselin.

Léčba:

1) Zajistěte, aby jídelníček Vašeho dítěte obsahoval dostatek proteinů
2) Zvažte, jestli Vaše dítě nepotřebuje trávící enzymy, které by pomohly rozkladu proteinů na jednotlivé aminokyseliny
3) Dávejte "free-form" aminokyseliny. "Free-form" znamená, že aminokyseliny jsou již naštěpené jako jednotlivé molekuly - nefigurují jako část velké proteinové molekuly, která se musí rozložit.

Testy:


Aminokyseliny se dají testovat buď z krve (10 hod. hladovka) nebo z moči (nejlépe když se sbírá 24 hod.). "Hladovějící" krevní plasma zobrazí cirkulující hodnoty aminokyseliny, které se vztahují více k metabolismu než k jídelníčku/trávení. Analýza z 24-hod. moči zobrazí aminokyseliny v přebytku, nepoužité/nepoužitelné a které chybí - za předpokladu, že ledviny jsou v pořádku. Výsledky z moči se musí interpretovat velice pečlivě, jelikož vysoké hodnoty v moči můžou indikovat "plýtvání" nebo nadměrné vylučování, co může vést k nízkým hodnotám v těle.

Důležité výsledky může také přinést test hodnot neurotransmiterů v krevních deštičkách (krev), jelikož nízké hodnoty neurotransmiterů se dají léčit doplněním aminokyselin.


Výzkum:


1) Aldred (Aldred, Moore, Fitzgerald, Waring - Plasma amino acid levels in children with autism and their families 2003) srovnával výsledky krevního testu na aminokyseliny skupiny autistických dětí a jejich příbuzných ve srovnání s kontrolní skupinou. Koncentrace aminokyselin byly vyšší než hodnoty kontrolní skupiny pro glutamic acid, fenylalanin, asparagin, tyrosin, alani a lysin (p<0.05). Hodnoty glutaminu byly nízké. Zajímavým zjištěním bylo, že hodnoty aminokyselin rodičů se také odlišovaly od hodnot kontrolní skupiny a byly podobné hodnotám jejich autistických dětí. Hodně se tedy nabízí teorie geneticky zděděné abnormality štěpení? aminokyselin. Zvýšené hodnoty fenylalaninu a tyrosinu mohou vést ke zvýšené koncentraci catecholaminů jako dopamin, epinephrin a norepinephrin, s následným efektem na chování.

Autoři studie se také domnívají, že abnormální poměr mezi glutamic acid a glutaminu může způsobit abnormální "downregulation" buněčných glutamátových receptorů (včetně neuronů), které může vyústit do zvýšených hodnot glutamátu v mozku, což může vést k excitotoxickému poškození buněk. Nízké hodnoty glutaminu mohou mít negativní vliv na funkci střev, protože glutamin je důležitý pro zachování zdravého střevní sliznice (gut mucosa)

2) Další výzkum zpětně analyzoval krevní testy na aminokyseliny, které se odebraly v rámci vstupní diagnostické prohlídky. 10 dětí bylo na GFCF, 26 bylo nemělo omezený jídelníček. Krevní výsledky těchto dětí byly srovnávané s 24 stejně starými dětmi s vývojovým opožděním, ale ne autismem.

Výsledky ukázaly, že 60% autistických dětí (nezávisle na tom, jestli na dietě nebo ne) trpělo nedostatkem alespoň jedné esenciální aminokyseliny, ve srovnání s 4% v kontrolní skupině (předpoklad proteinové podvýživy). U obou autistických skupin nedostatek některých aminokyselin (valine, leucine, fenylalanin a lysin) dosáhl statistickou důležitost.

Hodnoty některých aminokyselin se odlišovaly mezi autistickou skupinou na dietě a autistickými dětmi bez diety (např. tryptophan) a mezi GFCF skupinou a kontrolní skupinou (např. isoleucin), nicméně výsledky byly nekonzistentní.

Zdroje informací:
Jepson: Changing the course of autism
Adams: Summary of biomedical treatments for autism,
http://autism.asu.edu

Přeložila a zkrátila Boba - Bohužel nejsem vystudovaná v oboru a navíc, aby to bylo vtipnější, nejsem rodilý mluvčí, tudíž pokud Vás nějaký termín, slovní spojení nebo hrubka poškádlí v oku, prosím, napište mi, ať se naučím něco nového ;-)
Aktualizace: 4.11.2008
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | Web | 4. listopadu 2008 v 22:48 | Reagovat

Hlasujte pro mě prosím na adrese:

http://rct123.blog.cz/0810/sonb-3-5-kolo

a jsem tam pod přezdívkou NIKA.

Když budete chtít taky pro vás hlásnu.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama