Prosinec 2008

Vitamín A a betakarotén - odvolávám co jsem odvolal, nařizuji co jsem nařídil...

11. prosince 2008 v 0:11 | Boba |  Vitamíny a autismus
V době, kdy v pomyslné zahradě zdravé výživy se krčí potraviny jako játra, máslo, vejce, vnitřnosti, rybí tuk někde vzadu v kompostéru, Vás možná překvapí následující fakta o vitamínu A... Mimochodem, také si myslíte, že pojídáním mrkve doplňujete stav vitamínu A?

Zatímco věda rozšiřuje poznatky o přínosu vitamínu A pro lidské zdraví, dietologové a potravinářsky průmysl upřednostňuje rostlinné oleje před živočišními tuky. Některé rostlinné oleje sice obsahují karoteny, nicméně neobsahují vitamín A. Vitamín A obsahují pouze živočišní tuky a to, pokud měly zvířata zdroj karotenů nebo vitamínu A ve stravě: zelenou pastvu, hmyz a/nebo ryby.

Přínos vitamínu A

* Nepostradatelný pro dobrý zrak

* Imunita:
1. chrání tělo před infekcemi aktivováním imunitního systému (natural killer buňky)
2. Podporuje imunitní paměť (aktivováním T a B-buněk v adaptivním imunitním systému)
3. Chrání proti virům, včetně spalniček

* Podporuje sekreci žaludečních šťáv potřebných pro správné trávení proteinů:
1. klíčové zejména u dětí v růstové fázi.
2. Správné využití proteinů je také nezbytné pro optimální činnost hippocampusu, hlavního centra učení v mozku
3. V současnosti předmětem zájmu kulturistů, je se prokázalo, že přísun vitamínu A a železa dokáže mít stejný efekt, jako dodávaní testosteronu. Může být ale také zajímavý pro určitou skupinu autistických kluků, kteří trpí hormonální dysbalancí.

* Přírodní vitamín A dokáže znovu propojit retinoidní receptory klíčové pro zrak, smyslové vnímání, řečové schopnosti a pozornost u autistických dětí. Použití rybího tuku se ukázalo výjimečně úspěšným pro děti, které se staly autistickými po čtyřvakcíně (DPT). (Med Hypothesis, Jun 2000 54(6): 979-83)

* Chrání sliznice úst, nosu, hrdla a plic

* Potřebný pro silné kosti a zuby

* Důležitý pro správnou krvetvorbu

* Potřebný pro růst a uzdravení tkaniv - nezbytný pro růst buněk a jejich diferenciaci, především ve střevních a mozkových epitelech

* Nápomocný pro tvorbu RNA

* Nepostradatelný pro těhotné ženy (nedostatek má vliv na poruchy zraku, ledvin, rozštěp, deformace patra, srdce a velkých cév)

*Prevence vzniku rakoviny a jeho léčebné použití v kombinaci s netoxickými terapiemi (Dr. Max Geron, Dr. Kanematsu), malárie, užitečný v léčbě psoriázy, snižuje pravděpodobnost přenosu HIV z matky na dítě, chronický nedostatek vitamínu A způsobuje degeneraci struktury ucha...

Vitamín A je natolik klíčový pro lidský organizmus, že tělo ho dokáže skladovat ve velkém množství v játrech a jiných orgánech. Proto dospělý člověk dokáže držet beztukovou dietu po poměrně dlouhou dobu. Nicméně zásoby vitamínu A se rychle tenčí během:

- stresu
- intenzivního fyzického cvičení
- období fyzického růstu
- těhotenství a kojení
- infekce

Zdroje vitamínu A

Níže uvedené jídla uvádí přibližnou hodnotu vitamínu A v běžných jídlech, v IU na 100 g

Olej z tresčích jater s vysokým obsahem vitaminů 230 000
Běžný rybí tuk 100 000
Kachní játra 40 000
Hovězí játra 35 000
Husí játra 31 000
Uzené vepřové játra 28 000
Jehněčí játra 25 000

Uvedené hodnoty jsou jenom přibližné, v závislosti na tom, jak kvalitně jsou zvířata krmena. Mimoto, hodnoty vitamínu A v máslu kolísají podle ročních období. A závěrem, schopnost absorpce vitamínu A závisí na typu jídla - výzkumy ze 40. let naznačují, že vitamín A se nejlépe vstřebává právě z másla.

Je vitamín A toxický?

Toxicita vitamínu A byla prokázaná u polárních badatelů (mdloby, podráždění, bolesti hlavy a zvracení, olupování kůže) pár hodin poté, co zkonzumovali játra polárního medvěde nebo tuleně a spolu s ní několik milionů jednotek vitamínu A. Tyto symptomy odezněly do několik hodin (od dojezení ;-). Jiný než tento bizarní příklad může být jenom konzumace vitamínu A v rámci megavitamínových tablet pokud se užívají dlouhodobě.

Pokud nejste polárník - velrybožrout, je prakticky nemožné, abyste si způsobili otravu vitamínem A z jídla. Také není pravděpodobné, že by se Vám to povedlo ze syntetickým vitamínem A byť byste pozřeli výjimečně velkou dávku nebo se zásobovali denně malými dávkami.

Vitamín A a autismus

Nejlepší je užívat vitamín A v jeho přirozených cis-formách - nachází se především v rybách žijících ve studených rybách jako losos a treska a v mléčném tuku.

Většina potravinových doplňků, včetně dětských příkrmů a dokrmů, používají syntetickou formu vitamínu A - Palmitát. Absorpce palmitátu je snížená, pokud jsou ve střevu slizniční problémy nebo problémy s pH - bohužel obě komplikace jsou pro autistické děti běžné. Syntetický vitamín A Palmitát také deaktivuje kontrolní "spínač" mnohých metabolických drah souvisejících se zrakem a růstem buněk a také může narušit metabolismus a hormonální regulaci lipidů, proteinů a glykogenu.

Dle hypotézy Ar Mary Megson, některé autistické symptomy souvisí s narušením G-proteinů, které řídí mnohé metabolické procesy v buňkách. Tato blokáda G-proteinů se dá zvrátit kombinací oleje z tresčích jater a urocholinu - po aplikaci Ar Megson zaznamenala významné, často okamžité zlepšení vizuálního vnímání, pozornosti a jazykového projevu.

Dle posledních výsledků rodičovského průzkumu ohledně účinnosti přírodních preparátů na stav jejich autistických dětí, organizovaného ARI k únoru 2008, rodiče zaznamenali tyto výsledky:


ZHORŠENÍ


ŽÁDNÝ EFEKT


ZLEPŠENÍ


ZLEP: ZHOR


POČET PŘÍPADŮ


OLEJ Z TRESČÍCH JATER (RYBÍ TUK)


4%


45%


51%


13:1


1681


OLEJ Z TRESČÍCH JATER S BETHANECOLEM


10%


54%


37%


4:1


126


VITAMIN A

2%


57%


41%


18:1


1127
Je vitamín A nebezpečný pro těhotné ženy?

Kampaň proti vitamínu A odstartovala v roce 1995, kdy Kenneth J. Rothman a jeho kolegové z Boston University School of Medicine publikovali článek "Teratogenicity of High Vitamin A Intake", kde na vzorku 22 000 těhotných žen vysledovali, že přísun vitamínu A má souvislost s postižením novorozenců.

Výzkumníci oslovili 22 000 žen s dotazníkem týkajícím se jejich stravovacích návyků a potravinových doplňků, které užívaly před a během těhotenství. Na základě těchto odpovědí do dotazníku výzkumníci odhadli jejich příjem vitamínu A - bohužel se neprovedly žádné krevní testy. Množství odborníku zpochybňuje i samotný závěr, který výzkumníci z práce vyvodili - že výskyt "cranio - neuro - crest" defektů je přímo závislý na množství přísunu vitamínu A. Přímo z výsledků výzkumů je patrné, že neuro-defekty mají se stoupajícím příjmem vitamínu A klesající trend. Výzkumníci také nerozlišovali mezi stupněm postižení, tudíž nedá se vyvodit závěr, jestli je dle této hypotézy stupeň poškození dětí v přímé závislosti od množství vitamínu A.

Pravděpodobně největší kámen úrazu výše zmíněného výzkumu je skutečnost, že výzkumníci nerozlišovali mezi syntetickým vitamínem A ve formě retinolu, který se nachází v potravinových doplňcích a který se přidává do mnohých průmyslově zpracovaných potravin a přírodním vitamínem A, který se přirozeně nachází v určitých jídlech. Je známe, že syntetické vitamíny jsou míň biologicky aktivní a tudíž míň efektivní, což platí především pro vitamíny rozpustné v tucích - jako vitamín A, protože tvoří komplexnější molekuly s mnohými formami a vazbami. Přírodní vitamín A se vyskytuje jako mix izomerů, aldehydů, esterů, kyselin a alkoholů. Čistá kyselina retinová?, metabolit vitamínu A, se dříve používala k léčbě akné, je známá, že způsobuje defekty novorozenců. Je možné, že čistý retinol má ve vysokém množství také teratogenní povahu.

Výzkumníci zjistili, že cranio-neuro-crest defekty se zvyšují úměrně množství retinolu v doplňcích, které těhotné ženy konzumují během prvního trimestru těhotenství (byť celkový počet defektů zůstal nezměněn až po dávku 15 000 IU denně). Další výzkumy vitamínu A naznačují, že mnohé další faktory ovlivňují absorpci a využití tohoto vitamínu. Nedostatek tuků ve stravě, problémy se žlučí, nedostatečná činnost enzymů a omezená činnost jater může omezovat vstřebávání, speciálně pokud vitamín A je přítomný v syntetické formě. Někteří výzkumníci věří, že syntetický vitamín A brání správnému využití přirozeně se vyskytujícímu vitamínu A.

Je škoda, že byť výše uvedená výzkumná práce nerozlišovala mezi syntetickým vitamínem A a přirozeně se vyskytujícím, média varují těhotné ženy před konzumací jater, mléčných výrobků, masa a vajec, zatímco o potravinách, do kterých se přidává retinol (syntetická forma vitamínu A) - margarín, pizza a mnohé cereálie, nepadá ani zmínka... Také je škoda, že další výzkumy se závěrem, že vysoké dávky vitamínu A (50 000 IU denně) nezvyšují riziko defektů novorozenců si nezasloužily skoro žádnou mediální pozornost

Betakarotén

Bohužel, ve většině knih o výživě se dočtete, že člověk dokáže získat vitamín A z ovoce a ze
zeleniny. Je ještě smutnější, že výrobci potravin smí označovat karoteny jako vitamín A. V etiketě na rajčatové šťávě se dočtete, že rajčata obsahují vitamín A, byť jediným zdrojem vitamínu A v této šťávě jsou mikroskopické zbytky hmyzu. A nejsmutnější zprávou je, že většina potravin, která obsahuje vysoké množství vitamínu A - máslo, žloutky, játra, vnitřnosti a korýši - stojí v pomyslném černém koutě moderní dietologie.

V ideálních podmínkách člověk doopravdy dokáže proměnit karoten na vitamín A a to v horním střevním traktu za pomoci žluče a enzymů. Dle současných výzkumů je ekvivalent betakaroténu k retinolu (forma vitamínu A) 6:1, tj. k výrobě jedné jednotky vitamínu A je potřebné šest jednotek betakaroténu. Jinými slovy, pro doporučovaný denní přísun vitamínu A, musíte sníst opravdu hodně ovoce a zeleniny - samozřejmě za předpokladu ideální proměny.

Kdo nedokáže transformovat betakarotén na vitamín A?

Transformace karotenu na retinol bývá zřídka optimální. Skupiny lidí, kteří nemají schopnost transformace betakaroténu na vitamínu A, nebo ji mají výrazně limitovanou:

- kojenci a děti
- diabetici
- lidi se sníženou funkci štítné žlázy
- lidi s nízkým příjmem tuků
- hostitelé střevních parazitů (hlístice, škrkavky...)
- osoby s průjmem
- osoby s pankreatickými nemocemi
- celiatici
- "sprue"

Co snižuje schopnost proměny betakaroténu na vitamín A?

- intenzivní fyzické cvičení
- velký příjem železa (zejména z "obohacené" bílé mouky a různých obilovin - vločky, musli...)
- množství běžně používaných léků
- velká konzumace polynenasycených mastných kyselin
- nedostatek zinku
- studené počasí
- strava s nízkým obsahem tuků
- alkoholismus

Karoteny se proměňují na vitamín A za pomocí žluče, která k tomuto úkolu potřebuje tuk. Jinými slovy, požitkář, který si dá na zeleninu máslo a do zeleninové polívky smetanu, je chytřejší než současný dietologický směr. Polynesaturované oleje také dokážou stimulovat sekreci žluče, ale pokud nejsou přítomné antioxidanty, můžou způsobit rychlou destrukci karotenů.

Je betakarotén bezpečný?

Závislost na betakaroténu, jako zdroje vitamínu A, vyžaduje nasazení velkého množství "rezervních" enzymů. Zatímco klasická medicína tvrdí, že konzumace karotenu v libovolném množství nemá žádné vedlejší účinky, existuje domněnka, že tato proměna mírně ovlivňuje biochemické pochody dokonce i u lidí, kteří jsou schopni efektivní konverze.

Syntetické betakarotenové doplňky obsahují pouze jednu formu betakaroténu, zatímco v běžné stravě se jich nachází kolem 60 různých forem. Biologická aktivita syntetického betakaroténu je mnohem nižší než přírodních komplexů betakaroténů a navíc, může uvádět imunitní systém do stresu. V klinických studiích léčby rakoviny byl syntetický betakarotén vyhodnocený jako neefektivní, výsledky jednoho výzkumu dokonce naznačovaly, že pacienti měli horší výsledky jako kontrolní skupina (NEJM April 1994 330:(15); 891-895).

Na problematice betakaroténu, luteinu a jiných barviv je založena "Sářina dieta", barviva obecně limituje Feingoldova dieta a diety monitorující fenoly a saliciláty v potravinách.

Zdroje informací:

Sally Fallon a Mary G.Enig - Vitamin A Saga http://www.westonaprice.org/basicnutrition/vitaminasaga.html

B. Jepson - Changing the course of autism

ARI - Parent ratings of Behavorial Effects of Biomedical Interventions
http://www.autism.com/treatable/form34qr.htm

Chris Masterjohn Vitamin A: The forgotten Bodybuilding Nutrient
http://www.westonaprice.org/men/vitaminabodybuilding.htmlRodiče hodnotí účinnost potravinových doplňků na stav jejich autistických dětí, ARI únor 2008

9. prosince 2008 v 23:04 | ARI |  Biomedical
Autism Research Institute považuje postřehy rodičů autistických dětí za jeden z nejdůležitějších zdrojů informací jak o přínosech, tak o negativních dopadech léků, potravinových doplňků a speciálních diet.


Od roku 1967 Autism Research Institute vede databázi hodnocení rodičů o užitečnosti jednotlivých biomedických intervencí. Níže uvedené data pochází od 26 000 rodičů autistických dětí z celého světa.

ZHORŠENÍ

ŽÁDNÝ EFEKT

ZLEPŠENÍ

ZLEP: ZHOR

POČET PŘÍPADŮ


VÁPNÍK

3%

62%

35%

14:1

2097

OLEJ Z TREŠČÍCH JATER (RYBÍ TUK)

4%

45%

51%

13:1

1681

OLEJ Z TRES.JATER S BETHANECOLEM

10%

54%

37%

4:1

126

COLOSTRUM


6%

56%

38%

6:1

597

DETOXIKACE / CHELACE

3%

23%

74%

24:1

803

TRÁVÍCÍ ENZYMY


3%

39%

58%

17:1

1502

DMG

8%

51%

42%

5:1

5807


MASNÉ KYSELINY

2%

41%

56%

24:1

11695 HTP

13%

47%

40%

3:1

343


KYSELINA LISTOVÁ

4%

53%

43%

11:1

1955


LÉČBA POTRAVINOVÝCH ALERGIÍ

3%

33%

64%

24:1

952

HYPERBARICKÁ O. TERAPIE

5%

34%

60%

12:1

134

HOŘČÍK

6%

65%

29%

5:1

301


MELATONIN

8%

27%

65%

8:1

1105


METHYL B12 (nosem)

15%

29%

56%

4:1

48


METHYL B12 (podkožně)

7%

26%

67%

10:1

170


MT PROMOTER

13%

49%

38%

3:1

61


P5P (Vit.B6)

12%

37%

51%

4:1

529


PEPCID

12%

59%

30%

3:1

164


SAMe

16%

63%

21%

1.3:1

142


TŘEZALKA

18%

66%

16%

0.9:1

150


TMG

15%

43%

42%

3:1

803


TRANSFER FACTOR

10%

48%

42%

4:1

174


VITAMIN A

2%

57%

41%

18:1

1127


VITAMIN B3

4%

52%

43%

10:1

927


VITAMIN B6 S HOŘČÍKEM

4%

48%

48%

11:1

6634

VITAMIN B12 (ústně)

7%

32%

61%

9:1

98


VITAMIN C

2%

55%

43%

19:1

2397


ZINEK

2%

47%

51%

22:1

1989
Originál článku najdete na http://www.autism.com/treatable/form34qr.htm

Přeložila Boba

Rodiče hodnotí dopad speciálních diet na stav jejich autistických dětí - ARI, únor 2008

2. prosince 2008 v 23:08 | Autism Research Institute |  Biomedical
Autism Research Institute považuje postřehy rodičů autistických dětí za jeden z nejdůležitějších zdrojů informací jak o přínosech, tak o negativních dopadech léků, potravinových doplňků a speciálních diet.Od roku 1967 Autism Research Institute vede databázi hodnocení rodičů o užitečnosti jednotlivých biomedických intervencí. Níže uvedené data pochází od 26 000 rodičů autistických dětí z celého světa.

Zhoršení

stavu

Žádný

efekt

Zlepšení

stavu

Poměr

Zlepšení:Zhoršení

Počet případů celkem

Candida Diet

3%

41%

56%

19:1

941

Feingold Diet

2%

42%

56%

25:1

899

Gluten- /Casein-
Free Diet

3%

31%

66%

19:1

2561

Vynechaní čokolády

2%

47%

51%

28:1

2021

Vynechání vajec

2%

56%

41%

17:1

1386

Vynechání Mléka a mléčných produktů

2%

46%

52%

32:1

6360

Vynechání Cukru

2%

48%

50%

25:1

4187

Vynechání pšenice

2%

47%

51%

28:1

3774

Rotační dieta

2%

46%

51%

21:1

938

Specific Carbohydrate Diet

7%

24%

69%

10:1

278


Štítná žláza a autismus

1. prosince 2008 v 23:48 | James B. Adams, Ph.D. |  Biomedical
Originál najdete na http://autism.asu.edu

LOGIKA TÉTO ÚVAHY:

Kolem 5 - 10% populace trpí poruchou funkce štítné žlázy, která vyžaduje léčbu doplňky. Předpokládáme, že u autismu je toto procento ještě vyšší. Snížená funkce štítné žlázy, způsobená nedostatkem jodu, je obecně nejhlavnějším důvodem mentální retardace - má na svědomí víc než 80 milionů mentálně retardovaných lidí na světě. Nízká funkce štítné žlázy může být způsobena také jinými příčinami.

TESTY:

Jednoduchý test pro začátek je měření tělesné teploty před probuzením. Nízká tělesná teplota je dobrým indikátorem pro nízkou funkci štítné žlázy. Málo energie nebo malá aktivita obecně je také jedna z možných šipek směřujících ke štítné žláze, nicméně tento stav může být způsoben mnoha jinými příčinami.

Funkce štítné žlázy lze testovat také krevními testy, nicméně některé laboratoře používají příliš široké referenční škály a také, výsledky by měly být interpretovány velice pečlivě.

Také je možné testovat funkci štítné žlázy prostřednictvím analýzy moči.

LÉČBA:

Pokud je hladina jodu nízká, můžete začít s jeho doplňováním. Pokud doplnění jódu nepomůže znormalizovat funkci štítné žlázy, můžete zvážit nasazení speciálních preparátů pro léčbu štítné žlázy. Doporučujeme přírodní preparáty živočišního původu, které, na rozdíl od syntetických, poskytují kompletní zdroj.

DÉLKA LÉČBY:

Většinou trvá 1-2 měsíce než uvidíte příliv energie a zvýšení tělesné teploty. Pokud nějakým jiným způsobem nevyřešíte problém se štítnou žlázou, je pravděpodobné, že budete muset užívat doplňky dlouhodobě

POZOR!

Přílišná dávka hormonů štítné žlázy může způsobit váhový úbytek a jiné problémy, tudíž pokud užíváte doplňky, funkce štítné žlázy by měla být pravidelně kontrolována.

VÝZKUM:

Dr Adams s kolegy zjistili, že mnoho autistických dětí má nezvykle nízké hladiny jodu ve vlasech, což vede k úvaze, že trpí nedostatkem jodu obecně a potřebuje ho doplnit.

Adams JB, Holloway CE, George F, Quig D. - Analysis of toxic metals and essential minerals in the hair of Arizona children with autism and associated conditions, and their mothers. Biol Trace Elem Res.2006 June

Přeložila Boba