GFCF - nejen škrtat, také přidat ;-)

12. ledna 2009 v 0:35 | Boba |  GFCF
Níže uvedené rady pochází z pera paní Sandry Desorgher, autorky "Sářine diety". Snažila jsem se vybrat rady a postřehy týkající se GFCF bez toho, abych Vám vnucovala bezluteinovou dietu. Jinými slovy, možná pár inspirací, co byste mohli a možná měli přidat do stávajícího jídelníčku bez toho, abyste porušili bezlepkovou a bezmléčnou dietu.

Níže uvedené rady nechápu jako kritiku GFCF, která na mnoha místech apeluje na rodiče, aby nasadili dietu jenom ve spolupráci s lékařem, na základě laboratorních testů... Je to zvednutý prstík na nás rodiče, kteří ordinujeme na kolene

Opiátovou teorii proslavili zejména Paul Shattock, Kalle Reichelt a Robert Cade, kteří ve svých výzkumech prokázali u autistů abnormální hladiny opiátů. Teorie eliminace opiátů vyústila v celosvětově proslulou striktní bezlepkovou a bezmléčnou dietu (GCFC). Výsledky této teorie jsou různé - od zbavení se příznaků po zhoršení stavu.

Ráda bych se zmínila alespoň o některých z mnoha faktorů, které celkový výsledek ovlivňují:

SÓJA
Častým jevem je, že lepek a kasein se nahrazuje jídly obsahujícími sojový protein, který obsahuje genistein, který má na svědomí konverzi tryptophanu na kynurenin - další biochemický marker, který mívají autisti zvýšený. Pokud je Vaše dítě alergické na kasein, je 50% šance, že je alergické také na sójový protein. Vyhněte se alespoň na 4 měsíce sojovému proteinu, pak zavádějte velice opatrně. Sojový protein znamená vyhnout se sojovým bobům, sojovému mlíku a sojovým nahrážkám masa. Naopak Vaše dítě může profitovat ze sojového oleje, sojový lecithinu a příležitostně by mohlo zvládnout tofu

VITAMÍN A
Eliminováním kaseinu dochází současně k eliminaci jednoho ze dvou hlavních přírodních zdrojů vitamínu A. Nezapomeňte nahradit vitamín A jinou vhodnou potravinou (např. rybí tuk, játra...)

ACETYLCHOLIN
Acetylcholin má v těle mnoho funkcí, včetně regulace dopaminu, který se váže na toxiny a následně je odstraňuje. Acetylcholin je v současnosti jediná známá substance, která dokáže na sebe vázat a následně odstranit toxiny pocházející z pšenice, včetně glutenu a gliadinu.

Acetylcholinové prekurzory jsou také nevyhnutné pro produkci renninu na regulaci krevního tlaku, reninu na rozložení proteinů ve stravě a produkci prostglandinů, které regulují stimulaci bolesti.

Acetylcholinové prekurzory:

* DMG, jako hnědá rýže, "white yam" nebo nahrážka, sladké brambory, černé? vlašské ořechy (black walnuts). DMG existuje také ve formě doplňků

* Komplexní polysacharidy - výjimečně výborný zdrojem je kořenová zelenina a bobule

* Cholin (brambory, salát, máslo, arašidové máslo, banán, jablko, hovězí maso...) Nedostatek tohoto prekurzory může vyústit v konverzi cholinu na betain, který je často doprovázený intenzivním nočním pocením a velkou žízni. Cholin existuje také ve formě doplňků
* Inositol (sojový olej / lecithin). Často se přidává zejména do hořké čokolády. Lecithin se také prodává ve formě doplňků, najdete běžně jak v lékárnách tak v obchodech pro kulturisty.

* Kyselina arachidonicová se nachází v některých potravinách jako černý rybíz, hovězí játra, světlicový olej ("safflower oil") a v pupalkovém oleji. Je masnou kyselinou, kterou používá náš imunitní systém během anafylaktické reakce, tudíž u alergických a astmatických dětí doplňujte opravdu opatrně a poté, co odstraníte z jídelníčku potravinové patogény. Dalším zdrojem je vaječný žloutek, který ale bezluteinová - Sářina dieta vylučuje. Pokud ale Vaše dítě žloutek bez problémů zvládá, kyselinou arachidonicovou speciálně doplňovat nepotřebuje.

Autistickým dětem často ve stravě chybí jeden nebo více těchto prekurzorů. V ideálním případě by samozřejmě mely být zastoupené ve stravě prekurzory všechny, nicméně zkušenosti ukazují, že přidání alespoň jednoho z nich dokáže významně zlepšit stav dítěte.

LAKTOBACILUS
Mnozí rodiče u bezmléčné diety eliminují také laktózu - mléčný cukr. Laktóza může být naprosto nevyhnutelná pro dosažení "přátelské flóry". Dle mnohých případových studiích se Vám navození zdravé úrovně lactobacilusu bez použití laktózy nemusí povést a to navzdory výběru kvalitních a intenzivních preparatů.

MOLYBDEN
Dr Rosemary Waring a J M Ngong prokázali u autistů abnormální sulfační metabolismus ("sulphate metabolism"). Dle výzkůmů je pro správný metabolický proces klíčový molybden - stopový prvek, který je potřebný pro tvorbu sulfačních enzymů. Primárním zdrojem molybdenu v lidské stravě je pšenice, tudíž v případě bezlepkové diety je dobré myslet na alternativní zdroje (např. jehněčí, vepřové, ovesné vločky, kapusta, yam?, rajčatová šťáva)

VITAMIN B6
Zvažte aplikaci nějakého vhodného multivitamínového přípravku, v případě bezlepkové diety by bylo vhodné doplňovat vitamín B6.

ŽELEZO
Případy anémie nebývají typické, nicméně pro autisty typický je problém s metabolismem železa. V mnoha případech se stalo, že autistickému dítěti lékař v nejlepším úmyslu předepsal
doplňky obsahující železo, které v mnoha případech způsobili 50% již tak malého železa. Pokuste se doplnit železo z potravinových zdrojů a zkuste také zvýšit hladinu vitamínu A (z potravinových zdrojů).

DROŽDÍ
Pokud je to možné, používejte namísto droždí radši kypřící prášek bez fosfátů nebo sodu, snížíte tím kvasinkám šanci.

Z knížky The power of exile od Sandry Desorgher vypreparovala a přeložila Boba. Budu moc vděčna za opravu ať už gramatických nebo odborných chyb, povoláním jsem finanční analytik ;-)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 András András | E-mail | Web | 19. června 2012 v 15:12 | Reagovat

máte pěkný blog

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama