Jak se dá doplňováním železa způsobit jeho pokles ;-(

31. ledna 2009 v 0:26 | Boba |  Vitamíny a autismus

OBECNÉ PROBLÉMY POUŽITÍ ŽELEZA V DOPLŇKOVÉ FORMĚ

To, zda se železo podané formou doplňku vstřebá úplně, částečně, nebo vůbec ne, závisí na mnoha faktorech, z nichž nejdůležitější jsou věk, pohlaví, zdravotní stav, stav trávícího traktu a produkce kyseliny solné v žaludku, použití jiných doplňků a příjem železa stravou a druh sloučeniny železa.

Lepší vstřebání je vždy nalačno, ale současně může dojít k výraznějším vedlejším projevům. Nejlépe je vstřebatelná dvojmocná forma železa - označovaná jako Fe2+ nebo FeII nebo slovně - "železnatá".

Použití železa ve významných množstvích bez současného podávání manganu, mědi a zinku, ba dokonce i vitamínu A a kyseliny listové bývá příliš často neúčinné a dokonce může dojít k nedostatku zmíněných dalších tří mikroprvků. V případě, kdy se současně se železem podává vápník, se železo nevstřebá.

ŽELEZO A AUTISMUS

Hladina železa je jeden z dalších "zvláštních" parametrů autistických dětí - zatímco jenom malá část této populace je anemická - laboratorně trpí nedostatkem železa, zdá se, že významná část autistických dětí trpí poruchou metabolismu železa.

NA CO SI DÁT POZOR:

1) Pokud u Vašeho dítěte zjistí doktor nedostatek železa, v dobré víře a nejlepším úmyslu Vám předepíše preparát obsahující železo. U zhruba 50% dětí nastane opačný efekt a to, že stav železa ještě poklesne.

2) Zdá se mi důležité vědět, že je Vaše dítě hostitelem nějakých patogenů, alias breberek (např. chlamydií, clostridy, candidy...), dodáváním železa je přímo krmíte a stav Vašeho dítěte se ještě zhorší. Existují teorie, které říkají, takto napadené lidské tělo si schválně stáhne železo z krve do jater, odkud ho "posílá" přesně podle požadavků. Samozřejmě nevím, jestli je to pravda, ale zdá se mi to logické.

Informaci o patogenech zjistíte z laboratorních výsledků (je velice pravděpodobné, že jsou součástí testu, ze kterého vylezla informace o tom železe). Nejčastěji se bude tato informace skrývat za skratkami IgM a IgA, které mohou být zvýšené.

Proč by mělo mít Vaše dítko ještě navíc i nějaké breberky? Dle mnoha výzkumů trpí autistické děti závažným imunitním deficitem, který je opravdovou příčinou autismu. Tento imunitní deficit se, mimojiné, projevuje jako větší zranitelnost viry.

JAK Z NEDOSTATKU ŽELEZA VEN:

Pokuste se dodávat železo ve stravě a zvyšte přísun vitamínu A v přírodní formě (rybí tuk, máslo, vnitřnosti - speciálně játra, atd....). V ideálním případě máte podrobné výsledku stavu vitamínu a minerálů Vašeho dítka a Váš moudrý a rozhleděný doktor Vám poradí, které další kombinace živin máte doplnit, abyste dosáhli ideální výsledek.

MNOŽSTVÍ ŽELEZA OBSAŽENÉ VE VYBRANÝCH POTRAVINÁCH (v mg na 100 mg)

Cereálie
sušenky 2
kukuřičná mouka 2
celozrnný chléb 2.5

Vnitřnosti
Játra 8
Jazyk 3.1
Ledviny 5.7
Mozeček 2.8

Sušené ovoce
Mandle 4.2
Burské oříšky 2
Švestky 2.9
Hrozinky 4.2
Fíky 3
Lískové ořechy 2.3

Uzeniny
Paštiky 5.5
Sušená šunka 3.7
Jemné párky 2.2
Salám 2.4

Luštěniny
Hrášek 6.7
Sušený hrách 5.3
Sušené fazole 8.5
Bílé fazole 6.7
Čočka 7.1

Zelenina
Špenát 4
Brambory 2.4

Maso
Koňské 7
Hovězí 5.5
Libové (tím je myšleno asi vepřové) 2.1
Drůbež 2
Kančí 2.2 (zdá se být velice praktická informace ;-) jsem zvědavá, jak je na tom medvěd

Ryby
Šneci 10.6 (zdá se být velice praktická informace)
Mušle 4.5
Ústřice 6.5
Sardinky 3.2

Ostatní
Droždí 4.9
Pohanka 7.1
Šípky 7.7
Kakao 12
Kokos 10
Mák 12
čokoláda 2.2
Nugát 2.1
Třtinová melasa 14

ZDROJE INFORMACÍ:
Desorgher: Power of exile
Fořt: Zdraví a potravní doplňky
Jepson: Changing the course of autism

Napsala Boba aktualizace 23.2.2008

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Eva Uričová Eva Uričová | E-mail | 31. ledna 2009 v 21:08 | Reagovat

Pravidelne čítam Vaše články, som matkou 20 ročného syna, ktorý je autista. Poprosila by som oVašu mailovu adresu, keby bolo možné.

2 Boba Boba | E-mail | 31. ledna 2009 v 23:20 | Reagovat

Dobry vecer, som velmi poctena, dufam, ze Vam v niecom moje clanky pomohli.

Skuste barbara.k@cbox.cz alebo bobin.mail@seznam.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama