Únor 2009

Homeopatická léčba očima matky od plotny

26. února 2009 v 20:02 | Boba |  Homeopatie a autismus
Myšlenka léčit "podobné podobným" je stará minimálně od Hippocrata - látka, která nám za normálních okolností dokáže uškodit, během nemoci/otravy... nám dokáže pomoct. V 18. století doktor Hahnemann učinil objev, že ředěním léčivých látek a jejich dynamizací (mnohočetným protřepáním) se jejich účinek mnohonásobně zvyšuje.

Hahneman svůj přírodovědný objev nikdy nevysvětlil, nicméně i v dnešní medicíně běžně používáme postupy, které se jenom osvědčily a o jejich fungování víme toho pramálo - není lék v psychiatrické praxi, kterého mechanizmy bychom doopravdy znali, aplikujeme sluchové implantáty neslyšícím a také nechápeme, proč se po pár dnech mozek "naučí" je používat, záhady v oční chirurgii nejsou ničím novým a třeba Nobelovka za lékařský výzkum z loňského? roku za převratný objev, že spousta hormonů a duševních procesů vzniká v tlustém střevě a nikoliv v mozku je fascinující.

V praxi homeopatie vypadá tak, že homeopat se snaží na Vaše potíže najít látku, která za normálních okolností (tj. kdybyste byl zdravý) by navodila potíže, kterými teď trpíte. Čím "zvláštnější" jsou Vaše potíže, tím více pomáháte svému homeopatovi najít pro Vás ten správný lék mezi plejádou ostatních (tudíž autíci vítaní ;-)

Narozdíl od klasické medicíny dostává pacient lék podle příznaků své nemoci, ne podle diagnózy. Například když lehne rodina s virózou, která se bude projevovat tak, že tatínka bude bolet v krku, dcerka bude mít týden 37°C a bude schvácená, starší syn dostane zánět ucha, mladší syn dostane vysokou horečku a osype se a maminka na závěr několikahodinovou zimnici, každý člen rodiny dostane jiný lék (tatínek ne, ten dostane fernet ;-)

Kromě běžných - akutních nemocí může řešit homeopatie celkové fungování člověka, jeho ladění, psychické problémy...Tato konstituční homeopatie určitě patří do rukou profíků, kteří mají nejenom vědomosti, ale také zkušenosti a objektivní nadhled. Měl by to být někdo, komu nejenom věříte, ale kdo dokáže být nejbližších pár dnů po aplikaci homeopatik být s Vámi v kontaktu.

Tak, jako "klasická" medicína je chirurgicky orientovaná (skvěle umí vyměňovat součástky a mechanické poškození a zná antibiotika, nicméně v oblastech lymfatického systému, vegetat. nervového systému a fungování celého těla jako celek hodně tápá), homeopatie má taky svoje hranice - neumí spravit mechanické poškození a neumí vpravit do těla cizí látku (nese pouze informace).

Co nám homeopatie dala? Vyhli jsme se spoustě antibiotik, což u mého syna není je z nouze cnost - dle testů zbývá už jenom několik, které by mu mohly teoreticky zabrat. Zjistili jsme, že spousta zánětů středního ucha a močáku byla nejspíš virová. S dcerkou jsme zažili ukázkově lehké neštovice (mohla být náhoda), přišli jsme na kořen chronickému kašli (odborně nazvaný "psychosomatický" - aneb věnujte se mi víc, přestanu kašlat ;-) Jsem ráda, že jsme do ní přestali bezhlavě lít léky proti kašli, které, pokud znáte jak fungují, také nejsou velká výhra pro zdraví.

Určitě bych se svěřila do rukou zkušeného homeopata, minimálně na začátek, než se naučíte léčit běžné dětské nemoci. Na konstituční homeopatii bych si u svých dětí nikdy netroufla - i kdybych měla dost vědomostí a zkušeností (což já nemám ;-(, nemůžu je vidět objektivně. Pokud rozhodíte sítě, určitě nějakého dobrého homeopata ulovíte, my v Brně chodíme k MUDr Bártlové 603 440 931.

Může homeopatie uškodit? Jelikož přesný mechanizmus jak fungují není znám (třeba odhalí kvantová fyzika), nemůžu říct, že ne...Je odzkoušené, že homeopatika Vás nepoškodí, pokud nesou pro Vás nepoužitelnou informaci - tj. pokud sníte babiččiny homeopatika na zlepšení myšlení ve stáří, nestane se Vám nic. Pokud nejste profík a použijete sice správný lék, ale nesprávné ředění, dokážete např. zhoršit rýmu, tj. ji "rozjet" nebo naopak zastavit rýmu a ucpat nosní dutiny. Podobně jako jiné přírodní prostředky, homeopatika často organizmus krátkodobě zhorší, po čem nastává výrazné zlepšení nebo vyléčení, to ale já - matka od plotny nevysvětlím...Časté dotazy na GFCF dietu a možná správné odpovědi

25. února 2009 v 0:27 | Boba |  Časté dotazy
Dá se vyléčit autismus bezlepkovou a bezmléčnou dietou (GFCF)?
V současné době si myslím, že touto dietou se autismus vyléčit nedá, ale můžete Vašemu dítěti výrazně pomoct v procesu léčení. Tato dieta má klíčové místo v procesu léčení, ale zdá se, že bez odstranění dalších klíčových alergenů nemusí vést k optimálním výsledkům. Čím míň bojuje tělo Vašeho dítěte s alergeny různého druhu, tím víc má síly řešit problémy uvnitř organizmu.

Jak rychle uvidím výsledek u bezmléčné diety?
Mlíko se z těla odbourává poměrně rychle, tj. během pár dnů. Měli byste zaznamenat změny do dvou týdnů (často se uvádí pro jistotu tři týdny). Tento delší časový interval se uvádí proto, protože málokterý rodič je profesionální dietní sestra a každý z nás dělal na začátku spoustu chyb. Když se dnes dívám do dietního deníku z našich začátku, držím se za břicho ;-)

Jak dlouho trvá než se eliminuje lepek z těla nebo alespoň dostane na akceptovatelnou hodnotu?
Zatímco peptidy z kaseinu opouští tělo za 2-4 dny, u lepku správnou odpověď současná medicína nezná. Paul Shattock uvádí,že výzkumnící prokázali po 5 měsích diety 22% redukci u průměrně 9-letých dětí. Je možné, že mladší děti se lepku zbavují rychleji, protože ho ještě nestihly tolik naakumulovat. Také mladší dětí mívají horší, ale kratší abstinenční příznaky.

Dá se otestovat alergie na mlíko předem?
Alergie na mlíko se předem samozřejmě otestovat dá a to poměrně dobře, nicméně nedá se otestovat předem ten typ nesnášenlivosti, který zrovna GFCF dieta sleduje (obsazovaní neurotransmiterů různými opiáty). Za celosvetově nejuznávanější metodu v této oblasti se považuje tuto dietu zkusit na 3 týdny.

Dá se otestovat klasická alergie na mlíko poté, co budeme držet nějakou dobu GFCF dietu?
Na rozdíl od lepku, mléčné proteiny se z těla odbourávají a znovu doplňují řádově v období několika dnů, tj. nebyl by žádný problém, pokud byste během diety chtěli tuto alergii změřit, na několik dnů byste mlíko zařadili do jídelníčku a alergii změřili.

Dá se otestovat celiakie během dodržování GFCF diety?
Bohužel ne spolehlivě. V současnosti panuje názor, že pokud člověk dodržuje bezlepkovou dietu, je nemožné dobře otestovat celiakii, výsledky testů budou ovlivněny na dlouhé měsíce. Je velice rozumné dát dítě otestovat před zavedením diety, stačí jednoduchý krevní test, určitě ho dělají na imunologii a gastro-entero, je možné, že ho "umí" i pediatr. Byť je ověřené, že v rodinách s autismem je výskyt celiakie vyšší než průměr, většina dětí, která dobře reaguje na GFCF dietu, netrpí celiakii.

Pokud moje dítě dobře reaguje na vyloučení mlíka z jídelníčku, znamená to, že musíme také odstranit lepek? Je možné, že moje dítě má problémy pouze s mlíkem / lepkem a s druhým ne?
Struktura peptidů lepku a kaseinu je velice podobná co do velikosti, váhy a také schopnosti vyvolat určitou reakci. Pokud potřebujete vyloučit jedno, pak určitě i druhé, byť je možné, že zaznamenáváte jinou intenzitu reakcí, což je ale nejspíš věcí alergie, ne peptidů.

Dá se otestovat předem, jestli bude mít u mého dítěte GFCF úspěch?
Poradny test, resici Vase soucasne dilema, neexistuje nikde na svete - i kdyby dobre zachytili hladinu peptidu v moci, to, co je pro nekoho normalni, pro jine dite je destrukcni. Kazdopadne na vyzkousení Vám stačí 3 týdny bez mlíka.

Proč celiatici, trpící také syndromem propustného střeva, nejsou autisti?
Nektěří celiatici mohou po požití lepku prožívat mírný zmatek, halucinace a "mozkovou mlhu". Nicméně se zdá, že příčiny a následky celiakie se odehrávají v rámci střevního traktu - snad proto, že mezery mezi buňkami nejsou tak velké, aby peptidy mohly uniknout, toto vysvětlení je ale pouze hypotéza.

V současnosti panuje názor, že u autismu se jedná nejspíš o kombinaci vysoce propustného střeva a dalších faktorů, jako enzymová inhibice. Každopádně se jeví, že autismus spouští nešťastná souhra několika faktorů, ve které bakterie a viry hrají významnou roli.

Kdo mi nejlépe poradí s vařením podle GFCF?
Zkušený celiatik (běžně také netolerují mlíko), zkušená dietní sestra, dietolog, jiní rodiče...

Dá se GFCF dítěti ublížit?
Z krátkodobého hlediska přínosy vysoce převažují, nicméně z dlouhodobého hlediska ano, pokud nahradíte mlíko a lepek ještě většími alergeny (například pro spoustu dětí sojový protein). Je proto velice užitečné nějakým způsobem vytestovat dítěti alergie. Samozřejmě musíte dítěti hlídat dostatečný přísun a vhodné kombinace vitamínů, minerálu a jiných důležitých živin.

Časté dotazy na autismus obecně a možná správné odpovědi

25. února 2009 v 0:19 | Boba |  Časté dotazy
Je autismus léčitelný?
Oblíbená hra se slovíčky a častý chyták odpůrců léčby autismu ;-) tudíž jako zkušená blogerka teď to okecám - na světě stále přibývá dětí, které ztratily autistické symptomy. Bohužel přesná souvislost mezi těmito dětmi není známa, navíc vypadá to spíše na správnou kombinaci několika postupů než na jednou vítěznou terapii. K přesným počtům (nebo procentům) je těžké se dostat, protože spousta dětí v mladším věku diagnózu autismus ještě nemá nebo se vedou jako výv. dysfázie, hyperaktivci a pod. Prozatím jediný, kdo operuje s přesnými čísly je Sandra Desorgher, autorka myšlenky bezluteinové diety, na vzorce 1 200 klientů vykazuje 80% výrazné zlepšení a z toho 10% úplné zbavení autistických syndromů.

Hra se slovicky je popularni asi na cele Zemeplose, protoze v USA se povazuje za nekorektni u autismu pouzivat termin "cured" - vyleceny, ale ma se pouzivat "recovered" -uzdraveny / zotaveny, pry podobne, jako ze srazky s autobusem se neda vylecit, ale zotavil. Jo, proc ne.

Pod pojmem uzdravené dítě z autismu se rozumí dítě, které již nevykazuje autistické symptomy, nicméně je na velice dlouhé cestě za svými vrstevníky, protože potřebuje dohnat všechno, co mu uteklo, vnímalo jinak... U dětí, kdy nastala náhlá regrese je počáteční bod poměrně jasný, u dětí, které měly problémy od narození, je cesta ještě delší.

Není neetické odčerpávat síly ubohým rodičům autistických dětí bláznivými nápady s dietou?
Zacituji Sandru Desorgher:" Jsem přesvědčena, že potravinové intolerance u autistů jsou tak vážné a jejich celoživotní utrpení tak obrovské, že nedělat nic je mnohem více neetické ve srovnání s poskytováním jednoduchých dietologických rad, které mohou vyústit v pozitivní výsledek."

Proč nám žádný doktor žádný z biomedických postupů nenavrhl nebo proč se k ním staví skepticky?
Váš lékař Vám může doporučit pouze postupy, které jsou klinicky odskoušené, leg artis. Je to samozřejmě na ochranu nás, pacientů, aby náš lékař, kterého platíme z daní, nás nemohl otrávit odvarem z netopýra a tak. Fungujeme ve zdravotním systému, o kterém věříme, že je pro naše zdraví bezpečný, byť za cenu, že na nejmodernější poznatky vědy si musíme dlouho počkat (např. nemožnost dostat se k lékům, které nejsou ještě dostatečně odskoušené) a také za cenu významného lobbingu farmaceutického průmyslu - správně je, když dostáváme léky, pokud odcházíme od lékaře "jenom" s dietním doporučením, cítíme se ošizeni.

Zpátky ke klinicky ověřeným postupům - většina biomedických postupů vychází z empirické praxe a spekulací, současná zobrazovací technika je na ně krátká. Krome laboratornich testu existuje jeste jedna moznost zavedeni noveho postupu do praxe, a to pres svedectvi pacientu, ze jim to pomohlo, tady ale bohuzel narazi autisticke deti na jejich komunikační handicap.

Dalsim faktorem, který hraje proti vědeckým postupům je neměřitelnost a neobjektivnost samotného autismu - v současnosti není známý žádný biochemický nález, který by prokazoval u daného jedince autismus. Počátečný stav sledovaných dětí se nedá objektivně zachytit (ano, jsou dotazníky a testy, ale o objektivitě bych nemluvila a o míře jeho rozsahu už vůbec ne), dále děti v čase terapií obvykle nejsou v nemocnici - tudíž ve stejných a srovnatelných podmínkách, jejich rodice nejsou profesionalne zaskoleni, tudiz delaji mnoho chyb a velice často podstupují současně více terapií.
Na Metabolické klinice říkali, že dieta funguje pouze u 2% dětí...
Na Metabolické klinice také před 7 lety brněnskou delegaci rodičů vyhodili s tím, že šarlatánskými metodami se zabývat nebudou a že celý nápad s dietou je k smíchu. Nevím, jak se česká Metabolická klinika dostala k číslu 2%, není mi známy žádný český výzkum, který by se problematikou diety a autismu zabýval. Autism Research Institute, který shromážďuje data od 70-tych let, uvádí předpoklad úspěšnosti GFCF diety 65%. Nicméně i kdyby číslo 2% byla pravda, rozhodně to stojí za pokus, protože něčí děti tu statistiku tvořit musí.

Dalším úsměvným faktem je, že diet je celá řada, GFCF je pouze nejznámější. Nápad léčit nemoci dietou pochází již od takového neználka jako je Hippokrates a mnohé nemoci i v současnosti jsou primárně léčené přes stravu - cukrovka, celiakie, vysoký krevní tlak...
V APLE říkali, že žádná z těchto metod nefunguje...
Nejlepší přednášku o autismu, kterou jsem zažila, zorganizovala v roce 2007 paní Němcová a Koryčanská z brněnské Aply - přednášku s vědcem a doktorem MUDr Utěšeným, celorepublikovou špičkou na celiakii, v rámci které vysvětloval, že dieta může mít pozitivní vliv na projevy autismu.
APLA je sdružení dobrovolníků s různými vědomostmi, zkušenostmi a praxí.

Vaše (to jako moje ;-) názory zavání sektářstvím...
Nedá se vynechat můj nejoblíbenější komentář. Pravdou je, že jsem nejenom členem několika sekt, ale já je přímo organizuji. Nejlepší jsou ty s otroky, byť poté, co viděli, jak mi děti škubly ramenem a natrhly sval a šlachu, zůstaly jenom ti nejotrlejší (několik dnů jsme je ale pak nemuseli mlátit). Tudíž nejvěrnější hrstka otroků vaří různé diety pro různé děti, shání potraviny, doma cvičí logopedii, psychomotoriku a rozvíjí senzorické vnímání a dělá dětské masáže. Stará moudrá otrokyně studuje homeopatii, podává léky min.30 min před a po jídle, sbírá kytičky a 3x denně synovi podává přírodní antibiotika. Další chodí s dcerkou do gymnastiky a na výtvarku, stíhá kojit mladšího syna a učit ho na nočník. Bohužel otrok starající se o úklid dle očekávání zemřel vyčerpáním, přechodně ho zaskakuje zahradník. A já sedím v moravském kroji ve sklípku, piju vínko, hraju si na počítači a rozčiluju lidi v internetových diskusích.


Glauberova hořká sůl aneb Epsom salt a autismus

15. února 2009 v 23:53 | Boba |  Biomedical

CO JE HOŘKÁ SŮL?

Hořká sůl se vyrábí z přírodně vyskytujícího se minerálu, přesnější název zní Magnesium sulfát - MgS04-7H2O a úplně nejpřesnější síran hořečnatý heptahydrát. Anglický název "Epsom salt" pochází z názvu anglického města Epsom, kde se poprvé povedlo vydestilovat tuto sůl z vody. U nás se prodává nejčastěji pod názvem hořká sůl nebo Glauberova hořká sůl.

PROČ TO FUNGUJE?

Waring a O'Reilly (1993) na vědeckém základě a mnoho rodičů na základě vlastní zkušenosti prokázali, že autisti mají sníženou schopnost transferu síry ("sulphur- transferase"). Prokázalo se, že tento stav není zapříčiněný chybějícím enzymem ("sulphur transferase"), ale chybějícími sulfačními iony ("sulphate ions").

Nesprávně fungující sulfační proces má mnohé následky, které mohou být pro autismus klíčové - mmj. přímo ovlivňuje štěpení bilirubinu, biliverdinu a fenolů. Poruchy tohoto systému mají za následek nesprávný metabolismus některých neurotransmiterů, a to především serotoninu (riziko vzniku neobvyklých metabolitů jako například halucinogenní bufotenin - Himwich 1972). Stojí za zmínku, že podobné problémy se sulfačním procesem mívají lidi s migrénami, reumatickými artritidami, žloutenkou a alergickými projevy - což jsou často známé diagnózy v rodinách s autisty.

Bohužel, sulfační iony se nedokážou absorbovat ze žaludku, tudíž tudy cesta nevede. Hlavním zdrojem volných sulfátů v lidském těle je aminokyselina cystein, kterou tělo získává štěpením specifických bílkovin - bohužel zrovna štěpení bílkovin není silnou stránkou autistů. Někteří rodiče podávají dětem vysoké dávky cysteinu nebo jiných aminokyselin obsahujících síru - jedna z nich je taurin, která má mmj. také anti-opiodní účinky (Braverman 1987). Bohužel je těžké, pokud ne nemožné, zhodnotit výsledek tohoto snažení, jelikož mnoho rodičů současně zkouší také další intervence a nevím o žádné studii, která by se touto procedurou zabývala.

Jelikož volné sulfáty se neabsorbují ústně, jedna z cest je absorpce přes kůži. K tomuto účelu se přidává do koupele hořká sůl - magnesium sulfát. Mnoho rodičů zaznamenalo výrazné zlepšení v chování, nicméně někteří vysoko-funkční autisti si stěžovali na zvýšenou podrážděnost. Je fér poznamenat, že zlepšení nemusí vůbec souviset s elementy síry v soli, ale s hořčíkem, kterého mají autisti obecně nedostatek.

KDE SE DÁ SEHNAT?

Hořkou sůl velice lehko seženete v drogerii, zemědělských nebo chovatelských potřebách (její nejčastější využití je jako hnojivo nebo léčivo pro zvířata), ale také v lékárně - což by bylo moje doporučení. Ve většině z nich se na Vás budou dívat jako na naprostého šílence, v jiných to kupodivu jde naprosto v pohodě. Mám radost, že jsem objevila internetovou lékárnu, kde mi ji bez problému posílají. Jeden z výrobců je Ing. Petr Švec, firma Penta, tel. 267 008 295 pod nazvem Magnesii Sulfas Heptahydricus,stoji 173 Kc s DPH za 1 kg, určitě je jich více.

JAK ČASTO A KOLIK?

Nejčastěji doporučovaná dávka, se kterou jsem se setkala, jsou 2 šálky na vanu, dítě by se tam mělo cákat alespoň 20 minut. Sůl se po nasypání rychle rozpustí, pokud pomůžete soli se trochu odlepit od dna, dítě nic nepozná. Dejte pozor, aby dítko nepilo vodu z vany, teoreticky by z vody mohlo dostat průjem. Pokud se budete koupat spolu s dítkem, výborně se zrelaxujete a můžete pomoct jak svým kloubům tak pokožce ;-)

ODKUD JSEM TAK CHYTRÁ?Ještě malá prosba na závěr: prosím, napište mi, pokud umíte přeložit někeré termíny lépe, ráda to opravím.

Kudy vede expedici Pavel...

11. února 2009 v 22:50 | Pavel |  Rodiče rodičům
Ahoj, připojím pár našich zkušeností. Máme chlapečka ve věku dva a třičtvrtě roku, od jeho dvou let máme diagnózu dětský autismus (předběžně zhruba střední symptomatika).

Doma nám nejvíc pomohly naše pokusy o uplatňování Son-rise programu, ale to by bylo na dlouhé povídání. Tak aspoň ve zkratce: byla to cesta, která nám otevřela dveře k němu, snažíme se o kombinaci různých metod, ale tomuto přístupu nepřestaneme být vděční, protože nám umožnil prohloubit kontakt s naším synkem, který byl předtím hodně ve svém světě, on začal pak mít větší zájem o lidi, o hry s nimi, o mazlení a různé interaktivní činnosti.

Na rozdíl od malého Yettíka jsme bohužel u našeho malého nevypozorovali tak raketové změny po nasazení nebo vysazení různých potravin či potravinových doplňků.

Hodně brzy poté, co jsme pojali podezření na autismus, jsme si našli informace o GFCF dietě. U bezmléčné diety jsme nemohli zpozorovat velký efekt, protože náš synek prakticky před jejím zavedením mléčné výrobky nedostával (s výjimkou mateřského mléka, ale to jsme stejně hned neodbourali). Jednu rychlou změnu jsme ale přece jen zaznamenali, náš malý Ťutin byl před rokem prakticky neustále nemocný - měl velmi slabý imunitní systém, celou loňskou zimu měl jednu infekci za druhou, neustále měl rýmy, kašel, teploty, průjmy či naopak zácpy. Na začátku března jsme mu začali dávat multivitamínový přípravek Super Nu-thera a nastalo opravdu fantastické zlepšení - od té doby až doteď prakticky nebyl nemocný, s dvěma či třema menšíma infekcema se hravě během pár dní vypořádal. Problém je ale v tom, že jsme nasadili zároveň dvě zbraně těžkého kalibru - kromě Super Nu-thery se na tomto zlepšení mohla podílet i bezlepková dieta, která většinou začíná účinkovat až pod dvou až třech měsících (což se samozřejmě časově krylo s užíváním Super Nu-thera).

Také dáváme rybí tuk Omega 3 od firmy Haliborange, měla by to být další věc, která Ťutínkovi pomáhá v zlepšování paměti, koncentrace a tak.
Do koupele přidáváme hořkou sůl (lze koupit běžně v lékárnách).

Na doporučení Boby jsme začali chodit k homeopatce dr. Bartlové a nelze říct, že by homeopatie nefungovala - zatím jsme ve fázi zkoušení jednotlivých léků a hledání toho správného, konstitučního, ale změny, které jsme viděli, byly docela překvapující (po Nux vomica byl Ťutínek ohromně veselý a radostný, po léku Silicea velice razantní a začal více házet věci, je to velice dobrodružné - doufáme, že se dostaneme tam, kde máme být). U homeopatky jsme také nechali otestovat potravinové intolerance, potvrdila nám, že třeba rohlíky nebo sýry jsou pro Ťutínka těžké jedy. Jiné testy alergií jsme zatím neabsolvovali, běžné testy, které se u nás provádějí, podle všeho spoustu alergií stejně nezachytí a ke kontaktování laboratoří v Anglii či USa jsme se zatím nevzchopili (taky nám to teď připadá dost nad naše nynější možnosti).
Do čeho jsme se ale rozhodli jít je Handle přístup (HANDLE - Holistic Approach to Neuro Delopment and Learning Efficiency - Holistický přístup k neurovývoji a efektivitě učení). Nechali jsme před pár dny udělat Ťutínkovi komplexní vyšetření, teď máme celou sestavu doporučených jednoduchých cviků pro podporu neurovývoje (vestibulární systém, interhemisférická integrace atd.), až budeme mít nějaké zkušenosti, rádi se o ně s ostatními podělíme.

Tyto informace nenahrazují lékařskou léčbu nebo diagnostiku, prosím, jak obvykle - řiďte se zdravým rozumem.

Napište Vaší zkušenost ;-)

9. února 2009 v 1:03 | Boba |  Rodiče rodičům
Pokud se Vám jenom trošičku chce, napište Vaší zkušenost s léčbou autismu, ať už je pozitivní nebo negativní, něco, co máte pocit, že by mohlo posunout rodiče dál.

Třeba byste mohli někomu pomoct....

Boba

Yettiho ztráty a nálezy za posledního 1.5 roku

9. února 2009 v 0:40 | Boba |  Rodiče rodičům
CO SE NÁM OSVĚDČILO (v chronologickém pořadí, jak to život přinesl)

1) V době, kdy jsme jásali u jakéhokoliv zvuku, který Yettík ze sebe vydal, nám moc pomohla vynikající logopedka Horňáková z Bratislavy, která učí rodiče taktiky, jak rozmluvit dítě, v případě zájmu natočí na video a poukazuje na momenty, které se dají zvládnout lépe. Pro tento účel stačí 1-2 návštěvy, čeština není problém, na "Ř" nedošlo ;-) Má také výbornou knížku (www.detskarec.sk)

2) Průlom v našem chápaní Yettíkove inteligence nastal, když jsme začali používat výukové programy na počítači. V době, kdy nedokázal v knížce ukázat ani jedno zvíře, jenom v ní mechanicky listoval (v lepším případě), byl v stavu v počítači ukázat 27 zvířat, tvary, barvy...

3) Bezmléčná dieta - začali jsme kvůli permanentnímu zahlenění Yettíka, na doporučení ORL. S úžasem jsme zjistili, že syn nejenom že přestal být zahleněný, ale začal se nám dívat do očí a významně se rozmluvil. Přestal nás tahat za ukazovák a přestal po nás šlapat nebo do nás vrážet.

4) Bezlepková dieta - po 3 měsících syn začal pociťovat chlad/teplo a začal vnímat bolest. Začal vnímat sourozence, vnímat, že někdo z rodiny chybí, kdo tvoří rodinu, začal si hrát s dětmi... Jsem moc vděčna paní Němcové a Koryčanské z brněnské Aply, že zorganizovali přednášku s Doc. Utěšeným o významu GFCF pro autisty.

5) Vysoké dávky B6 a hořčíku (Super Nu Thera) - jsme přidali po cca měsíci po zavedení bezlepkové diety, velký rozdíl jsme nepozorovali, ale bylo to období, kdy se nám Yettík pořád raketově zlepšoval.

Po cca 3 měsících od zavedení bezlepkové diety se také objevily první alergické projevy na určité jídla, o kterých jsme předtím neměli potuchy. Nicméně po dalším měsíci-dvou jsme měli pocit, jako kdyby Yettík začal splouvat s proudem, jako kdyby dieta přestávala stačit a vracel se zpátky.

6) Homeopatika - úžasná pomoc. Yettík měl sice většinu dne svoje světlejší chvilky, nicméně každý den byly úseky, kdy byl v stavu akorát vypínat a zapínat světlo, třískat dveřmi, vyhazovat knížky z knihovny a splachovat toaletní papír do záchodu. Brněnská homeopatička MUDr Bártlová nasadila Stramonium 10 mk, po šílených třech dnech jsme se dopracovali do stavu, kdy se nám zdál úplně normální, akorát málo mluvící. Humor přešel, když léky došly a na druhý den jsme byli znovu tam, kde před nasazením homeopatik. Čekání na další léky bylo nekonečných 15 dnů, po doužívání Yettík zůstal ve stejném, dobrém stavu, už se nám nezhoršil.

7) Yettíkovi časté záněty ucha bohužel způsobily nahromadění hlenu ve středouší (a naopak - kvůli hlenu ve středouší měl každou chvíli zánět středouší) a termín operace a vyhlídky neoperace strašili. Rozpoznání a následná léčba chlamydií byla obrovská pomoc pro Yettíkův organizmus. Léčba trvala 6 měsíců, používali jsme kombinaci chlamydilu, česneku, oreganového oleje a propolisu. Vymyslela paní Galová ze Seredě.

8) Strašně moc nám pomáhají logopedi z brněnské kliniky Logo, Yettík dochází každý týden na individuální hodinu logopedie a jednou týdně na skupinovou terapii.

9) V současnosti držíme "Sářinu dietu", která vylučuje z jídelníčku hlavně lutein. Yettík přestal mít zahnisané koutky očí a nezvykle velkou exkreci z uší. Nechá se masírovat, je mu lépe rozumět, je komunikativnější.

CIMRMAN, MISTR SLEPÝCH ULIČEK...

Zatímco u očkování s Prevenarem jsme sice nezaznamenali žádnou pozitivní, ale také žádnou negativní reakci, naprostá katastrofa nastala s imuno přípravkem Ribomunyl, Yettík byl podrážděný, naříkal, nemohl v noci spát, nejedl, nepil, nekakal. Vysadili jsme po dvou dnech, během pár dnů se znormalizoval.

Dodávání železa žilo svým vlastním životem - dva dny, když jsme Maltofer dodávali, Yettík trpěl úpornou zácpou, třetí den jsme vysadili a byli doma, protože Yettík většinu dne kakal (většinou 10-15x). Tento cyklus se nám někdy povedlo ještě jednou zopakovat a pak Yettík onemocněl a my jsme si libovali, že alespoň něco jsme do něj dostali. Jednou jsme se také dostali na kontrolní odběr, kde zjistili, že po naší železo-terapii má železa ještě míň než předtím, co lékařka vysvětlila tím, že jsme mu ho určitě nedávali.

V době, kdy se nám zdá, že Yettík již nemá žádné autistické znaky, jsme se rozhodli zvýšit jeho imunitu před chřipkovou sezónou a přidat k vitamínům také betakaroten. U menších dávek se mu jenom pletl den a noc a byl hyperaktivní, u dávek větších se nám začal točit, trpět halucinacemi a působil, že vidí jednak špatně a jednak divně, jakokdyby na něj mělo občas něco spadnout nebo díval se na věci bokem. Velký Yetti není sadista ani vědátor, že by takto testoval dítě, ale chvíli trvalo, než jsme identifikovali příčinu jeho zhoršení a o betakarotenu jsem do té doby slyšela jenom chvály.

Mrzí mě, že do Yettík do 3 let spolykal 27 antibiotik na záněty středního ucha, kterých alespoň významná část byla virová (předpokládám, jelikož na ní antibiotika nezabírala) a dala se řešit homeopatií nebo přírodními prostředky. Také mě mrzí, že jsme se tou dobou nechali na imunologii odbýt tím, že má "nějakou chronickou infekci" a netrvali jsme na tom, aby se ji alespoň pokusili hledat.


PÁR POSTŘEHŮ ZE ŽIVOTA VELKÉHO YETTIHO:

* K cílu vede spousta cest.

* K výroku, že nějaká nemoc je nevyléčitelná, je potřeba tiše dál dodat "touto metodou". Autismus je léčitelný.

* Všechno zvláštní a bizarní, co Yettík dělal, mělo nějakou logiku a důvod, akorát jsme to v daném čase většinou nepochopili

* Nějak se mi vyjasnil vztah lékař - pacient. Lékař je odborník a poradce, zodpovědnost za rozhodnutí nesu já. Dokážu se zeptat na vyhlídky na úspěšnost dané léčby, jaký bude plán B a jaké jsou moje jiné možnosti (samozřejmě celá myšlenka se nevztahuje na život ohrožující stavy)

* Jsem opravdu vděčna mému synovi za všechno, co mě naučil. Také jsem opravdu vděčna svým dalším dětem, za to, co pro syna dělají a co bychom ztěží nasimulovali v rámci behaviorálních terapií. Také jsem vděčna mému manželi, za to, že ustál všechno to, co nás postihlo a že je pevný bod našeho putování - u výstupu se sice pevné body musí pracně přesouvat výš, u pádů zachraňují expedici

CO ŽIVOT VZAL?

* Ztratila jsem bezpečný pocit, že když je něco špatně, zajdu k doktorovi a ten to vyřeší. Pokud to bude vážné, nasadí antibiotika, ty zaberou a bude po problému. Pochopila jsem systém fungovaní zdravotnictví a obludnost, že si nesmím zaplatit testy, o které požádám

Závěrem bych ráda zdůraznila, že Yetti nemá žádné zdravotní vzdělání. Každé dítě má jediněčný genetický, imunologický, neurologický a spoustu jiných ...ý profil a co platí pro Yettíka, nemusí fungovat u Vašeho dítka. Tyto informace nenahrazují lékařské ošetření ani diagnostiku. Návody pro samoléčbu byly zjištěny vlastní zkušeností a nejsou oficiálně schválené lékařské postupy a tudíž jejich aplikace je pouze na vlastní riziko. O naší léčbě neexistuje žádné notářsky ověřené svědectví - nechci nikoho přesvědčovat, dokazovat, přemlouvat - já jenom usínám a vstávám s přáním, abychom jednou žili úplně normální život a kdybych mohla tímto článkem pomoct i Vám, budu moc ráda.


Z Yettiho vytáhla a zapsala Boba


Kritika vysokých dávek vitamínu B6

4. února 2009 v 22:32 | Sandra Desorgher |  Vitamíny a autismus
Podělím se o zajímavou kritiku podávání vysokých dávek vitamínu B6 z pera Sandry Desorgher, autorky "Sářiny diety". Trochu mi vadí, že se píše pouze o B6 a ne o kombinaci B6 a hořčíku, ale třeba Vás bude inspirovat...

Autism Research Institute disponuje mnoha výzkumy, které prokazují, že u zhruba 20% autistů nastává díky podávání vysokých dávek vitamínu B6 výrazné zlepšení. Bohužel ze statistik nevyčteme další klíčové údaje, a to jaký byl stav vitamínů a minerálů před zahájením testů, jestli byli sledovaní autisti na speciální dietě, jestli měli vyvážený příjem živin, jaké další terapie souběžně podstupovali, atd. Vzhledem k tomu, že 80% klientů neuvádí žádné výrazné zlepšení a pár případů uvádí negativní reakce u přísunu více než 50 mg B6/den, plošně nedoporučuji nikomu, kdo dodržuje Sářinu dietu, příjem vitamínu B6 - nebo jakékoliv jiné živiny, která mnohonásobně převyšuje doporučenou denní dávku.

Podle mého názoru vysoké dávky B6 pomáhají zachycovat škodlivé částečky karotenoidů (pocházejícího převážně z barevného ovoce a zeleniny). Řečí odbornou, polyphenolické trans-isomer karotenoidy navazující se na B6, obsahují metabolity, které mají schopnost chovat se v imunitním systému jako hapten. Vysoké dávky B6 mají také opodstatnění u pacientů s diagnózou xanthurenic aciduria, jelikož dokážou znormalizovat vylučování kyseliny xanthurenicové.

Zdá se mi logičtější vyloučit ze stravy karotenoidy vážoucí se na B6 (lutein, chlorofyl b, betakaroten...) a dodávat tělu B6 v doporučené denní dávce.

Ve skupině mých klientů dodržujících Sářinou dietu, jsme zaznamenali u několik lidí užívajících B6 v 15 a vícenásobku doporučené denní dávky, záškuby a trhavé pohyby typické pro Tourettův syndrom. Po vysazení B6 nebo B-komplexu tento problém vymizel a většinou po zpětném nasazení opakovaně nastal.

Dle výzkumu Curhana a Willett, podávání vitamín B a vitamín C ve vysokých dávkách může být jeden z rizikových faktorů pro tvorbu ledvinových kamenů a oxalatových krystalů.

Zdroje informací:
Desorgher Sandra: Power of exile
Curhan GC, Willett WC et al - Intake of vitamins B6 and C and the risk of kidney stones in women. Channing Lab., Harvard Medical Sch., Boston, Massachusetts, USA J Am Soc Nephrol, 1999 Apr.

Přeložila Boba