Časté dotazy na autismus obecně a možná správné odpovědi

25. února 2009 v 0:19 | Boba |  Časté dotazy
Je autismus léčitelný?
Oblíbená hra se slovíčky a častý chyták odpůrců léčby autismu ;-) tudíž jako zkušená blogerka teď to okecám - na světě stále přibývá dětí, které ztratily autistické symptomy. Bohužel přesná souvislost mezi těmito dětmi není známa, navíc vypadá to spíše na správnou kombinaci několika postupů než na jednou vítěznou terapii. K přesným počtům (nebo procentům) je těžké se dostat, protože spousta dětí v mladším věku diagnózu autismus ještě nemá nebo se vedou jako výv. dysfázie, hyperaktivci a pod. Prozatím jediný, kdo operuje s přesnými čísly je Sandra Desorgher, autorka myšlenky bezluteinové diety, na vzorce 1 200 klientů vykazuje 80% výrazné zlepšení a z toho 10% úplné zbavení autistických syndromů.

Hra se slovicky je popularni asi na cele Zemeplose, protoze v USA se povazuje za nekorektni u autismu pouzivat termin "cured" - vyleceny, ale ma se pouzivat "recovered" -uzdraveny / zotaveny, pry podobne, jako ze srazky s autobusem se neda vylecit, ale zotavil. Jo, proc ne.

Pod pojmem uzdravené dítě z autismu se rozumí dítě, které již nevykazuje autistické symptomy, nicméně je na velice dlouhé cestě za svými vrstevníky, protože potřebuje dohnat všechno, co mu uteklo, vnímalo jinak... U dětí, kdy nastala náhlá regrese je počáteční bod poměrně jasný, u dětí, které měly problémy od narození, je cesta ještě delší.

Není neetické odčerpávat síly ubohým rodičům autistických dětí bláznivými nápady s dietou?
Zacituji Sandru Desorgher:" Jsem přesvědčena, že potravinové intolerance u autistů jsou tak vážné a jejich celoživotní utrpení tak obrovské, že nedělat nic je mnohem více neetické ve srovnání s poskytováním jednoduchých dietologických rad, které mohou vyústit v pozitivní výsledek."

Proč nám žádný doktor žádný z biomedických postupů nenavrhl nebo proč se k ním staví skepticky?
Váš lékař Vám může doporučit pouze postupy, které jsou klinicky odskoušené, leg artis. Je to samozřejmě na ochranu nás, pacientů, aby náš lékař, kterého platíme z daní, nás nemohl otrávit odvarem z netopýra a tak. Fungujeme ve zdravotním systému, o kterém věříme, že je pro naše zdraví bezpečný, byť za cenu, že na nejmodernější poznatky vědy si musíme dlouho počkat (např. nemožnost dostat se k lékům, které nejsou ještě dostatečně odskoušené) a také za cenu významného lobbingu farmaceutického průmyslu - správně je, když dostáváme léky, pokud odcházíme od lékaře "jenom" s dietním doporučením, cítíme se ošizeni.

Zpátky ke klinicky ověřeným postupům - většina biomedických postupů vychází z empirické praxe a spekulací, současná zobrazovací technika je na ně krátká. Krome laboratornich testu existuje jeste jedna moznost zavedeni noveho postupu do praxe, a to pres svedectvi pacientu, ze jim to pomohlo, tady ale bohuzel narazi autisticke deti na jejich komunikační handicap.

Dalsim faktorem, který hraje proti vědeckým postupům je neměřitelnost a neobjektivnost samotného autismu - v současnosti není známý žádný biochemický nález, který by prokazoval u daného jedince autismus. Počátečný stav sledovaných dětí se nedá objektivně zachytit (ano, jsou dotazníky a testy, ale o objektivitě bych nemluvila a o míře jeho rozsahu už vůbec ne), dále děti v čase terapií obvykle nejsou v nemocnici - tudíž ve stejných a srovnatelných podmínkách, jejich rodice nejsou profesionalne zaskoleni, tudiz delaji mnoho chyb a velice často podstupují současně více terapií.
Na Metabolické klinice říkali, že dieta funguje pouze u 2% dětí...
Na Metabolické klinice také před 7 lety brněnskou delegaci rodičů vyhodili s tím, že šarlatánskými metodami se zabývat nebudou a že celý nápad s dietou je k smíchu. Nevím, jak se česká Metabolická klinika dostala k číslu 2%, není mi známy žádný český výzkum, který by se problematikou diety a autismu zabýval. Autism Research Institute, který shromážďuje data od 70-tych let, uvádí předpoklad úspěšnosti GFCF diety 65%. Nicméně i kdyby číslo 2% byla pravda, rozhodně to stojí za pokus, protože něčí děti tu statistiku tvořit musí.

Dalším úsměvným faktem je, že diet je celá řada, GFCF je pouze nejznámější. Nápad léčit nemoci dietou pochází již od takového neználka jako je Hippokrates a mnohé nemoci i v současnosti jsou primárně léčené přes stravu - cukrovka, celiakie, vysoký krevní tlak...
V APLE říkali, že žádná z těchto metod nefunguje...
Nejlepší přednášku o autismu, kterou jsem zažila, zorganizovala v roce 2007 paní Němcová a Koryčanská z brněnské Aply - přednášku s vědcem a doktorem MUDr Utěšeným, celorepublikovou špičkou na celiakii, v rámci které vysvětloval, že dieta může mít pozitivní vliv na projevy autismu.
APLA je sdružení dobrovolníků s různými vědomostmi, zkušenostmi a praxí.

Vaše (to jako moje ;-) názory zavání sektářstvím...
Nedá se vynechat můj nejoblíbenější komentář. Pravdou je, že jsem nejenom členem několika sekt, ale já je přímo organizuji. Nejlepší jsou ty s otroky, byť poté, co viděli, jak mi děti škubly ramenem a natrhly sval a šlachu, zůstaly jenom ti nejotrlejší (několik dnů jsme je ale pak nemuseli mlátit). Tudíž nejvěrnější hrstka otroků vaří různé diety pro různé děti, shání potraviny, doma cvičí logopedii, psychomotoriku a rozvíjí senzorické vnímání a dělá dětské masáže. Stará moudrá otrokyně studuje homeopatii, podává léky min.30 min před a po jídle, sbírá kytičky a 3x denně synovi podává přírodní antibiotika. Další chodí s dcerkou do gymnastiky a na výtvarku, stíhá kojit mladšího syna a učit ho na nočník. Bohužel otrok starající se o úklid dle očekávání zemřel vyčerpáním, přechodně ho zaskakuje zahradník. A já sedím v moravském kroji ve sklípku, piju vínko, hraju si na počítači a rozčiluju lidi v internetových diskusích.

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Markéta Markéta | E-mail | 29. června 2009 v 19:43 | Reagovat

Ty jsi autista jak vyšitej....nedivím se že máš postižené dítě a zjevně ti nikdo nevysvětlí, kde je problém......to je pro AS typické, jako kdyby člověk mluvil do dubu ...a ten fanatismus ........další typický projev....nasaď si dietu ...to pomůže...možná  :))))))

2 yksi yksi | 3. října 2011 v 10:39 | Reagovat

Dobrý den,já nemám vzdělání ani patent na to, abych hodnotila někoho podle pár článků, jestli je autista nebo ne. Pokud mě něco zajímá tak si o tom přečtu kladnou i zápornou stránku a udělám si svůj názor, nebo domněnku převedu do praxe, ale hned hodnotit někoho a dát mu diagnózu, si nedovolím. Vlastně, kde by naše společnost byla, kdyby nebylo autistů..viz různí umělci a vědci ;-) a fanatici. Vezmu-li to z obšírnějšího úhlu pohledu, chování ovyvatelstva celého světa je sobecké , ne-li autistické

3 Nadezda Rychtarova Steiner Nadezda Rychtarova Steiner | E-mail | 6. listopadu 2014 v 14:14 | Reagovat

Dobry den, mam dceru s aspergrovym syndromem, 12 let, jeji stav se stale zhorsuje, coz mi dela velke starosti, stejne jako fakt ze veci vidi jinak a nespolupracuje, Rada bych se dozvedela neco noveho o vitaminech a dietach, vsechny prispevky v blogu jsem si vytiskla a ctu si je po vecerech, Rada bych si vymenila zkusenosti s rodici podobne postizenych deti. Nadezda Rychtarova Steiner

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama