Časté dotazy na GFCF dietu a možná správné odpovědi

25. února 2009 v 0:27 | Boba |  Časté dotazy
Dá se vyléčit autismus bezlepkovou a bezmléčnou dietou (GFCF)?
V současné době si myslím, že touto dietou se autismus vyléčit nedá, ale můžete Vašemu dítěti výrazně pomoct v procesu léčení. Tato dieta má klíčové místo v procesu léčení, ale zdá se, že bez odstranění dalších klíčových alergenů nemusí vést k optimálním výsledkům. Čím míň bojuje tělo Vašeho dítěte s alergeny různého druhu, tím víc má síly řešit problémy uvnitř organizmu.

Jak rychle uvidím výsledek u bezmléčné diety?
Mlíko se z těla odbourává poměrně rychle, tj. během pár dnů. Měli byste zaznamenat změny do dvou týdnů (často se uvádí pro jistotu tři týdny). Tento delší časový interval se uvádí proto, protože málokterý rodič je profesionální dietní sestra a každý z nás dělal na začátku spoustu chyb. Když se dnes dívám do dietního deníku z našich začátku, držím se za břicho ;-)

Jak dlouho trvá než se eliminuje lepek z těla nebo alespoň dostane na akceptovatelnou hodnotu?
Zatímco peptidy z kaseinu opouští tělo za 2-4 dny, u lepku správnou odpověď současná medicína nezná. Paul Shattock uvádí,že výzkumnící prokázali po 5 měsích diety 22% redukci u průměrně 9-letých dětí. Je možné, že mladší děti se lepku zbavují rychleji, protože ho ještě nestihly tolik naakumulovat. Také mladší dětí mívají horší, ale kratší abstinenční příznaky.

Dá se otestovat alergie na mlíko předem?
Alergie na mlíko se předem samozřejmě otestovat dá a to poměrně dobře, nicméně nedá se otestovat předem ten typ nesnášenlivosti, který zrovna GFCF dieta sleduje (obsazovaní neurotransmiterů různými opiáty). Za celosvetově nejuznávanější metodu v této oblasti se považuje tuto dietu zkusit na 3 týdny.

Dá se otestovat klasická alergie na mlíko poté, co budeme držet nějakou dobu GFCF dietu?
Na rozdíl od lepku, mléčné proteiny se z těla odbourávají a znovu doplňují řádově v období několika dnů, tj. nebyl by žádný problém, pokud byste během diety chtěli tuto alergii změřit, na několik dnů byste mlíko zařadili do jídelníčku a alergii změřili.

Dá se otestovat celiakie během dodržování GFCF diety?
Bohužel ne spolehlivě. V současnosti panuje názor, že pokud člověk dodržuje bezlepkovou dietu, je nemožné dobře otestovat celiakii, výsledky testů budou ovlivněny na dlouhé měsíce. Je velice rozumné dát dítě otestovat před zavedením diety, stačí jednoduchý krevní test, určitě ho dělají na imunologii a gastro-entero, je možné, že ho "umí" i pediatr. Byť je ověřené, že v rodinách s autismem je výskyt celiakie vyšší než průměr, většina dětí, která dobře reaguje na GFCF dietu, netrpí celiakii.

Pokud moje dítě dobře reaguje na vyloučení mlíka z jídelníčku, znamená to, že musíme také odstranit lepek? Je možné, že moje dítě má problémy pouze s mlíkem / lepkem a s druhým ne?
Struktura peptidů lepku a kaseinu je velice podobná co do velikosti, váhy a také schopnosti vyvolat určitou reakci. Pokud potřebujete vyloučit jedno, pak určitě i druhé, byť je možné, že zaznamenáváte jinou intenzitu reakcí, což je ale nejspíš věcí alergie, ne peptidů.

Dá se otestovat předem, jestli bude mít u mého dítěte GFCF úspěch?
Poradny test, resici Vase soucasne dilema, neexistuje nikde na svete - i kdyby dobre zachytili hladinu peptidu v moci, to, co je pro nekoho normalni, pro jine dite je destrukcni. Kazdopadne na vyzkousení Vám stačí 3 týdny bez mlíka.

Proč celiatici, trpící také syndromem propustného střeva, nejsou autisti?
Nektěří celiatici mohou po požití lepku prožívat mírný zmatek, halucinace a "mozkovou mlhu". Nicméně se zdá, že příčiny a následky celiakie se odehrávají v rámci střevního traktu - snad proto, že mezery mezi buňkami nejsou tak velké, aby peptidy mohly uniknout, toto vysvětlení je ale pouze hypotéza.

V současnosti panuje názor, že u autismu se jedná nejspíš o kombinaci vysoce propustného střeva a dalších faktorů, jako enzymová inhibice. Každopádně se jeví, že autismus spouští nešťastná souhra několika faktorů, ve které bakterie a viry hrají významnou roli.

Kdo mi nejlépe poradí s vařením podle GFCF?
Zkušený celiatik (běžně také netolerují mlíko), zkušená dietní sestra, dietolog, jiní rodiče...

Dá se GFCF dítěti ublížit?
Z krátkodobého hlediska přínosy vysoce převažují, nicméně z dlouhodobého hlediska ano, pokud nahradíte mlíko a lepek ještě většími alergeny (například pro spoustu dětí sojový protein). Je proto velice užitečné nějakým způsobem vytestovat dítěti alergie. Samozřejmě musíte dítěti hlídat dostatečný přísun a vhodné kombinace vitamínů, minerálu a jiných důležitých živin.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anka Anka | E-mail | 25. dubna 2009 v 22:31 | Reagovat

Dobrý deň, chcela som sa opýtať, už viac krát som v týchto článkoch čítala, že ešte neexistuje spoľahlivá metóda na stanovenie ópiových peptidov. My sme boli už v novembri 2007 dať testovať moč nášho malého v metabolickom laboratóriu v Bratislave u Dr. Urgeho a tento nevravel, že by metóda nebola spoľahlivá. Vravel len, že asi u 40% autistov vyjdu výsledky negatívne. U nášho malého to bolo pozitívne ale po cca 6 mesiacoch naozaj tvrdej diéty klesla hodnota len o cca 4%. Jeho počiatočná hodnota bola 98,9% U IAG a potom asi 94%. Neviem, či pokles bol malý alebo dobrý, pretože ako to býva výsledky s nami neboli prehodnotené.
Musím sa ale jednoznačne prikloniť k mázoru, že ide o dobrú vec a malému to pomohlo.

2 Boba Boba | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 14:42 | Reagovat

Dobry den, v zadnem pripade jsem nemela na mysli, ze by mereni opiatu nebyla dobra vec... Mrknu na sve predesle vyplody, jestli nemam neco preformulovat, omlouvam se...

Mereni opiatu, podobne jako dalsich problematickych slozek je vec neuveritelne prinosna, protoze potvrzuje teorii, ze autismus ma "fyzickou" pricinu a ze neni dusevni nemoc - projevy, ktere vidime, jsou jenom vrcholkem ledovce nemocneho organismu. Dr Urge je znamy nejenom na Slovensku, ale jiz take v Cesku, nejenom jako odbornik, ale take jako neobvykle vstricny a osviceny lekar a uzasne mily clovek.

To, co jsem se snazila (asi ne uplne uspesne ;-( mnohokrat napsat je, ze neexistuje test, ktery by Vam urcil, zda u Vaseho ditete bude mit GFCF (nebo jina dieta) uspech, v soucasnosti panuje nazor, ze jediny zpusob, jak to zjistit, je to zkusit.

Zda je hladina opiatu u Vaseho synka vysoka nebo nizka, bohuzel nevim, nam GFCF ohromne pomohla a snad jeste vice "Sarina dieta". Jak vypada v praxi, napisu (snad) behem par tydnu. Ve Vasem pripade by mohla byt tato dieta zajimava i tim, ze krome subjektniho nazoru, jestli to Vasemu synkovi pomohlo, byste mela v ruce take tvrde cisla testu.

Kazdopadne se omlouvam, pokud nekdy vyznelo, ze nemate testovat opiaty, znovu mrknu na moje vyplody.

Preji Vam to nejlepsi ;-)

Boba

3 Boba Boba | E-mail | Web | 26. dubna 2009 v 19:43 | Reagovat

...jeste jinymi slovy - lidske telo ma schopnost si vyrabet spoustu opiatu (nejenom z jidla). Chtela jsem jenom rict, ze z informace, ze Vas synek ma zvysenou hladinu opiatu z moci nelze vyvodit, ze je vinnikem pouze kasein a lepek ;-(

Preji Vam to nejlepsi

4 Celia Club Rokycany os Celia Club Rokycany os | Web | 27. prosince 2009 v 21:18 | Reagovat

Omlouvám se předem za reklamu, ale navštivte naše stránky, jsou tam i recepty a snad další užitečné rady pro bezlepkáře.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama