Kritika vysokých dávek vitamínu B6

4. února 2009 v 22:32 | Sandra Desorgher |  Vitamíny a autismus
Podělím se o zajímavou kritiku podávání vysokých dávek vitamínu B6 z pera Sandry Desorgher, autorky "Sářiny diety". Trochu mi vadí, že se píše pouze o B6 a ne o kombinaci B6 a hořčíku, ale třeba Vás bude inspirovat...

Autism Research Institute disponuje mnoha výzkumy, které prokazují, že u zhruba 20% autistů nastává díky podávání vysokých dávek vitamínu B6 výrazné zlepšení. Bohužel ze statistik nevyčteme další klíčové údaje, a to jaký byl stav vitamínů a minerálů před zahájením testů, jestli byli sledovaní autisti na speciální dietě, jestli měli vyvážený příjem živin, jaké další terapie souběžně podstupovali, atd. Vzhledem k tomu, že 80% klientů neuvádí žádné výrazné zlepšení a pár případů uvádí negativní reakce u přísunu více než 50 mg B6/den, plošně nedoporučuji nikomu, kdo dodržuje Sářinu dietu, příjem vitamínu B6 - nebo jakékoliv jiné živiny, která mnohonásobně převyšuje doporučenou denní dávku.

Podle mého názoru vysoké dávky B6 pomáhají zachycovat škodlivé částečky karotenoidů (pocházejícího převážně z barevného ovoce a zeleniny). Řečí odbornou, polyphenolické trans-isomer karotenoidy navazující se na B6, obsahují metabolity, které mají schopnost chovat se v imunitním systému jako hapten. Vysoké dávky B6 mají také opodstatnění u pacientů s diagnózou xanthurenic aciduria, jelikož dokážou znormalizovat vylučování kyseliny xanthurenicové.

Zdá se mi logičtější vyloučit ze stravy karotenoidy vážoucí se na B6 (lutein, chlorofyl b, betakaroten...) a dodávat tělu B6 v doporučené denní dávce.

Ve skupině mých klientů dodržujících Sářinou dietu, jsme zaznamenali u několik lidí užívajících B6 v 15 a vícenásobku doporučené denní dávky, záškuby a trhavé pohyby typické pro Tourettův syndrom. Po vysazení B6 nebo B-komplexu tento problém vymizel a většinou po zpětném nasazení opakovaně nastal.

Dle výzkumu Curhana a Willett, podávání vitamín B a vitamín C ve vysokých dávkách může být jeden z rizikových faktorů pro tvorbu ledvinových kamenů a oxalatových krystalů.

Zdroje informací:
Desorgher Sandra: Power of exile
Curhan GC, Willett WC et al - Intake of vitamins B6 and C and the risk of kidney stones in women. Channing Lab., Harvard Medical Sch., Boston, Massachusetts, USA J Am Soc Nephrol, 1999 Apr.

Přeložila Boba

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama