Yettiho ztráty a nálezy za posledního 1.5 roku

9. února 2009 v 0:40 | Boba |  Rodiče rodičům
CO SE NÁM OSVĚDČILO (v chronologickém pořadí, jak to život přinesl)

1) V době, kdy jsme jásali u jakéhokoliv zvuku, který Yettík ze sebe vydal, nám moc pomohla vynikající logopedka Horňáková z Bratislavy, která učí rodiče taktiky, jak rozmluvit dítě, v případě zájmu natočí na video a poukazuje na momenty, které se dají zvládnout lépe. Pro tento účel stačí 1-2 návštěvy, čeština není problém, na "Ř" nedošlo ;-) Má také výbornou knížku (www.detskarec.sk)

2) Průlom v našem chápaní Yettíkove inteligence nastal, když jsme začali používat výukové programy na počítači. V době, kdy nedokázal v knížce ukázat ani jedno zvíře, jenom v ní mechanicky listoval (v lepším případě), byl v stavu v počítači ukázat 27 zvířat, tvary, barvy...

3) Bezmléčná dieta - začali jsme kvůli permanentnímu zahlenění Yettíka, na doporučení ORL. S úžasem jsme zjistili, že syn nejenom že přestal být zahleněný, ale začal se nám dívat do očí a významně se rozmluvil. Přestal nás tahat za ukazovák a přestal po nás šlapat nebo do nás vrážet.

4) Bezlepková dieta - po 3 měsících syn začal pociťovat chlad/teplo a začal vnímat bolest. Začal vnímat sourozence, vnímat, že někdo z rodiny chybí, kdo tvoří rodinu, začal si hrát s dětmi... Jsem moc vděčna paní Němcové a Koryčanské z brněnské Aply, že zorganizovali přednášku s Doc. Utěšeným o významu GFCF pro autisty.

5) Vysoké dávky B6 a hořčíku (Super Nu Thera) - jsme přidali po cca měsíci po zavedení bezlepkové diety, velký rozdíl jsme nepozorovali, ale bylo to období, kdy se nám Yettík pořád raketově zlepšoval.

Po cca 3 měsících od zavedení bezlepkové diety se také objevily první alergické projevy na určité jídla, o kterých jsme předtím neměli potuchy. Nicméně po dalším měsíci-dvou jsme měli pocit, jako kdyby Yettík začal splouvat s proudem, jako kdyby dieta přestávala stačit a vracel se zpátky.

6) Homeopatika - úžasná pomoc. Yettík měl sice většinu dne svoje světlejší chvilky, nicméně každý den byly úseky, kdy byl v stavu akorát vypínat a zapínat světlo, třískat dveřmi, vyhazovat knížky z knihovny a splachovat toaletní papír do záchodu. Brněnská homeopatička MUDr Bártlová nasadila Stramonium 10 mk, po šílených třech dnech jsme se dopracovali do stavu, kdy se nám zdál úplně normální, akorát málo mluvící. Humor přešel, když léky došly a na druhý den jsme byli znovu tam, kde před nasazením homeopatik. Čekání na další léky bylo nekonečných 15 dnů, po doužívání Yettík zůstal ve stejném, dobrém stavu, už se nám nezhoršil.

7) Yettíkovi časté záněty ucha bohužel způsobily nahromadění hlenu ve středouší (a naopak - kvůli hlenu ve středouší měl každou chvíli zánět středouší) a termín operace a vyhlídky neoperace strašili. Rozpoznání a následná léčba chlamydií byla obrovská pomoc pro Yettíkův organizmus. Léčba trvala 6 měsíců, používali jsme kombinaci chlamydilu, česneku, oreganového oleje a propolisu. Vymyslela paní Galová ze Seredě.

8) Strašně moc nám pomáhají logopedi z brněnské kliniky Logo, Yettík dochází každý týden na individuální hodinu logopedie a jednou týdně na skupinovou terapii.

9) V současnosti držíme "Sářinu dietu", která vylučuje z jídelníčku hlavně lutein. Yettík přestal mít zahnisané koutky očí a nezvykle velkou exkreci z uší. Nechá se masírovat, je mu lépe rozumět, je komunikativnější.

CIMRMAN, MISTR SLEPÝCH ULIČEK...

Zatímco u očkování s Prevenarem jsme sice nezaznamenali žádnou pozitivní, ale také žádnou negativní reakci, naprostá katastrofa nastala s imuno přípravkem Ribomunyl, Yettík byl podrážděný, naříkal, nemohl v noci spát, nejedl, nepil, nekakal. Vysadili jsme po dvou dnech, během pár dnů se znormalizoval.

Dodávání železa žilo svým vlastním životem - dva dny, když jsme Maltofer dodávali, Yettík trpěl úpornou zácpou, třetí den jsme vysadili a byli doma, protože Yettík většinu dne kakal (většinou 10-15x). Tento cyklus se nám někdy povedlo ještě jednou zopakovat a pak Yettík onemocněl a my jsme si libovali, že alespoň něco jsme do něj dostali. Jednou jsme se také dostali na kontrolní odběr, kde zjistili, že po naší železo-terapii má železa ještě míň než předtím, co lékařka vysvětlila tím, že jsme mu ho určitě nedávali.

V době, kdy se nám zdá, že Yettík již nemá žádné autistické znaky, jsme se rozhodli zvýšit jeho imunitu před chřipkovou sezónou a přidat k vitamínům také betakaroten. U menších dávek se mu jenom pletl den a noc a byl hyperaktivní, u dávek větších se nám začal točit, trpět halucinacemi a působil, že vidí jednak špatně a jednak divně, jakokdyby na něj mělo občas něco spadnout nebo díval se na věci bokem. Velký Yetti není sadista ani vědátor, že by takto testoval dítě, ale chvíli trvalo, než jsme identifikovali příčinu jeho zhoršení a o betakarotenu jsem do té doby slyšela jenom chvály.

Mrzí mě, že do Yettík do 3 let spolykal 27 antibiotik na záněty středního ucha, kterých alespoň významná část byla virová (předpokládám, jelikož na ní antibiotika nezabírala) a dala se řešit homeopatií nebo přírodními prostředky. Také mě mrzí, že jsme se tou dobou nechali na imunologii odbýt tím, že má "nějakou chronickou infekci" a netrvali jsme na tom, aby se ji alespoň pokusili hledat.


PÁR POSTŘEHŮ ZE ŽIVOTA VELKÉHO YETTIHO:

* K cílu vede spousta cest.

* K výroku, že nějaká nemoc je nevyléčitelná, je potřeba tiše dál dodat "touto metodou". Autismus je léčitelný.

* Všechno zvláštní a bizarní, co Yettík dělal, mělo nějakou logiku a důvod, akorát jsme to v daném čase většinou nepochopili

* Nějak se mi vyjasnil vztah lékař - pacient. Lékař je odborník a poradce, zodpovědnost za rozhodnutí nesu já. Dokážu se zeptat na vyhlídky na úspěšnost dané léčby, jaký bude plán B a jaké jsou moje jiné možnosti (samozřejmě celá myšlenka se nevztahuje na život ohrožující stavy)

* Jsem opravdu vděčna mému synovi za všechno, co mě naučil. Také jsem opravdu vděčna svým dalším dětem, za to, co pro syna dělají a co bychom ztěží nasimulovali v rámci behaviorálních terapií. Také jsem vděčna mému manželi, za to, že ustál všechno to, co nás postihlo a že je pevný bod našeho putování - u výstupu se sice pevné body musí pracně přesouvat výš, u pádů zachraňují expedici

CO ŽIVOT VZAL?

* Ztratila jsem bezpečný pocit, že když je něco špatně, zajdu k doktorovi a ten to vyřeší. Pokud to bude vážné, nasadí antibiotika, ty zaberou a bude po problému. Pochopila jsem systém fungovaní zdravotnictví a obludnost, že si nesmím zaplatit testy, o které požádám

Závěrem bych ráda zdůraznila, že Yetti nemá žádné zdravotní vzdělání. Každé dítě má jediněčný genetický, imunologický, neurologický a spoustu jiných ...ý profil a co platí pro Yettíka, nemusí fungovat u Vašeho dítka. Tyto informace nenahrazují lékařské ošetření ani diagnostiku. Návody pro samoléčbu byly zjištěny vlastní zkušeností a nejsou oficiálně schválené lékařské postupy a tudíž jejich aplikace je pouze na vlastní riziko. O naší léčbě neexistuje žádné notářsky ověřené svědectví - nechci nikoho přesvědčovat, dokazovat, přemlouvat - já jenom usínám a vstávám s přáním, abychom jednou žili úplně normální život a kdybych mohla tímto článkem pomoct i Vám, budu moc ráda.


Z Yettiho vytáhla a zapsala Boba

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 milnem milnem | E-mail | 1. března 2009 v 19:06 | Reagovat

Bobíku,prosím,velmi mne zaujala léčba chlamydií u Yettíka,můžeš o tom napsat něco více,nebo mne nasměrovat?Věřím,že posunula dopředu.Díky.Milada

2 Boba Boba | E-mail | 1. března 2009 v 20:28 | Reagovat

urcite napisu, je to edicnim planu ;-), jenom potrebuji par dnu...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama