Březen 2009

Lecitín a Fosfoser (aneb jeden nahoře a druhý dole v buněčné membráně)

30. března 2009 v 22:58 | Petr |  Rodiče rodičům

Vše co je zde níže popsáno, jsou pouze informace volně dostupné na internetu, a proto nebylo možné ověřit jejich důvěryhodnost. Důvodem tohoto srovnání, byla diskuze na webu: http://www.postizenedeti.cz/content/potravinove-doplnky-vyziva-obecne

Neradím, zda doplňovat Lecitin nebo Fosfoser. Četl jsem i některé diskuze, kde rodiče zaznamenali negativní reakce při doplňování Fosfoseru. Tyto reakce mohou být vlastně velmi dobrou zprávou, ale kdo to má pár dnů/týdnů psychicky vydržet a kdo si může být jist, že pak bude opravdu líp…
Petr

A) Co je Lecitín?

Lecitin /fosfatidylcholin - univerzální pomocník
Když vědci používají termín lecitin, hovoří o čištěné látce jménem fosfatidylcholin (PC), která patří do kategorie v tucích rozpustných substancí zvaných fosfolipidy.
Fosfolipidy jsou esenciální složky buněčných membrán. Potravinové doplňky označované jako lecitin obvykle obsahují 10-20% fosfatidylcholinu.

Fosfatidylcholin se používá jako dodavatel cholinu, který je potřebný pro integritu buněčných membrán a urychluje pohyb tuků dovnitř buněk a ven. Je to též součást nervového přenašeče acetylcholinu a je potřebný pro normální mozkové funkce, zejména u dětí. V trávicím systému je fosfatidylcholin součástí žlučového systému, který se podílí na emulgaci potravy pro usnadnění trávení..

Ačkoliv lidské tělo dokáže syntetizovat cholin, doplňkové množství z diety je za jistých okolností nezbytné.

Fosfatidylcholin byl použit v mnoha předběžných studiích pro širokou škálu neurologických a psychiatrických onemocnění.

Cholin, jako hlavní součást fosfatidylcholinu, se nachází v sojových bobech, v játrech, ovesné kaší, zelí a květáku. Sojové boby, vaječný žloutek, maso a některá zelenina obsahují fosfatidylcholin. Lecitin (10-20% fosfatidylcholinu) je přidáván k mnoha zpracovaným potravinám pro uchování konzistence.

Fosfatidylcholin je používán v souvislosti s následujícími onemocněními:
 1. Vysoká hladina homocysteinu
 2. Jaterní cirhóza
 3. Prevence defektů nervové trubice
 4. Tardivní dyskineze (mimovolní pohybová porucha vznikající nejčastěji při dlouhodobé léčbě klasickými neuroleptiky)
 5. Alzheimerova choroba
 6. Bipolární deprese
 7. Žlučníkové záchvaty
 8. Hepatitida - zánět jater
 9. Vysoká hladina cholesterolu
Další vlastnosti lecitinu:
 1. zmírňuje kloubní bolesti
 2. podporuje růst vlasů
 3. zlepšuje paměť
 4. čistí cévní stěny
 5. zlepšuje stav kůže, vlasů a nehtů
 6. zlepšuje prokrvení tkání
 7. pomáhá při zácpě a nadýmání

Něco, co se o Lecitinu můžete dozvědět u doplňků pro sportovce:

"Lecitin je látka tukové povahy (fosfolipid), která je základní součástí každé buněčné stěny, obzvláště nervových buněk a je nutná pro všechny životní pochody v buňce. Protože je lecitin takzvanou nervovou výživou, jeho nedostatek vede k nervozitě, předčasné únavě, zvýšenému nervovému napětí, vyčerpání, nedostatečné schopnosti koncentrace a k celkové ztrátě výkonnosti. Zkracuje zotavení po tréninku tím, že aktivuje procesy ukládání aminokyselin do svalové tkáně (anabolické procesy), omezuje odbourávání

Pomocí lecitinu je cholesterol převáděn do rozpustné formy a tím je zabráněno jeho usazování a ukládání ve stěnách velkých cév, hlavně koronárních artérií, ale i cév končetin, mozkových cév a jinde. Významnou měrou se tak podílí na snižování rizika rozvoje arteriosklerózy.

Účinky:

 • příznivě ovlivňuje metabolismus tuků a jejich odbourávání
 • pomáhá nervovým buňkám lépe odolávat stresům
 • urychluje svalové zotavení po náročném sportovním výkonu či tréninku
 • zlepšuje zásobování buněk kyslíkem, což je důležité u dlouhodobých výkonů
 • spolu s dostatečným přívodem vlákniny (např. Psyllium Promil) a vitamínu C - reguluje hladinu cholesterolu v krvi
 • granulovaná forma příznivě ovlivňuje vstřebatelnost

B) Co je Fosfoser? (komerční sdělení)

Fosfoser - je mimořádně účinný připravek rostlinného původu, Obsahuje čistý, ve vodě rozpustný fosfatidylserin (PS), který je důležitý pro základní mozkové funkce. U starších lidí pomáhá tento přípravek při příznacích zapomínání, při jeho pravidelném užívání se mohou mentální poznávací schopnosti vrátit dokonce o několik let zpět. Doplňek XYZ zlepšuje koncentraci a schopnost učit se, proto je oblíbený také u studentů, manažerů a intelektuálně aktivních osob.
Kdy doplněk XYZ pomáhá:
 • zlepšuje paměť a schopnost učit se
 • regeneruje mozkové buňky< mozkových po vhodný>
 • působí jako podpůrný prostředek při Alzheimerově chorobě (zlepšuje krátkodobou paměť, koncentraci, zmírňuje apatii) pomáhá u depresivních nálad
Jelikož pokles mentálních funkcí souvisí s poklesem fosfatidylserinu v mozku, doplnění této látky má kladný vliv na zlepšení mozkové čilosti, paměti a schopnosti učit se. U dopňku XYZ je biologická dostupnost fosfatidylserinu vynikající, neboť jeho hladina v krvi je zvýšena již během 30 minut (potvrzuji z vlastní zkušenosti, je to má záchranná pilulka, když už mozek nechce pracovat).

Zdroj: internet (99,9% produktů má pouze tehle se opakující popis - docela nudné)
Ještě jedna poznamka: PS dodává na český trh asi tisíc dodavatelů, proto mi přijde možná rozumné porovnat ceny, množství a ostatní složky a rozhodnout se, zda investovat do Finclubu či nikoliv. Nejsem proti Finclubu, ale jestliže jste v situaci kdy si například z finačních duvodů nemůžete dovolit kupovat dolpňky dle vašeho přání, asi bych se poohlédnul i jinde. Já už se dívám.

Fosfatidylserin (PS)

je zajímavý komponent (derivovaný z lipidového extraktu sójových bobů), který byl vědci prozkoumáván zejména ve vztahu k tělesné produkci kortizolu - stresového hormonu, který mj. "pojídá" svaly (katabolický stav), pokud je jeho produkce nadměrná.
PS je látka, která je velmi důležitá pro činnost mozku. Produkce fosfatidylserinu mozkem se věkem sníží na hladiny, které jsou nedostačující pro plné využití funkční kapacity mozku. Proto je suplementace fosfatidylserinem velmi důležitá zejména ve vyšším věku - fosfatidylserin zlepší uvolňování a aktivitu neurotransmiterů a jejich receptorů, ulehčí šíření mozkových impulzů a zlepší mozkovou aktivitu.
Bylo provedeno několik klinických studíi a výsledky ukazují, že suplementace PS může:

· zlepšit stav paměti, poznávacích schopnosti, vizuální paměť,
· snížit vliv stresu - zlepšení nálady, méně stresující pocity (neurotické problémy)
· zlepšit fyzickou a psychickou odolnost organismu,

V jedné studii dostávala první skupina 800 mg PS denně a druhá skupina placebo po dobu deseti dní a pak byl indukován fyzický stres ve formě intenzivního cvičení.
Vědci měřili hladinu kortizolu v těle a pozorovali, že osoby, které dostávaly placebo, zaznamenaly po tréninku výrazné zvýšení hladiny kortizolu. Toto zvýšení bylo u osob, které dostávaly 800 mg PS denně omezeno.

PS může být pro sportovce velmi hodnotný, můžete být schopni zabránit nadměrnému odbourávání svalové tkáně a tím umožnit větší svalový růst.

Obsah PS v potravinách (bez překladu)
Food PS Content in mg/100 g
Bovine brain 713
Chicken heart 414
Eel 335
Offal (average value) 305
Pig's spleen 239
Pig's kidney 218
Tuna 194
Chicken leg, with skin, without bone 134
Chicken liver 123
Chicken breast, with skin 85
Veal 72
Beef 69
Pork 57
Pig's liver 50
Turkey leg, without skin or bone 50
Turkey breast without skin 45
European hake 17
Rice (unpolished) 3
Ewe's Milk 2
Cow's Milk (whole, 3.5% fat) 1


A ted podrobněji o PS a PC na obrázcích:

Jak již bylo řečeno, PS a PC tvoří základ buněčné membrány, obzvláště nervových buněk. Níže uvedené obrázky docela logicky znazorňují jak vypadá buňka a jaka je vlatně struktůra buněčné membrány. Ty červené kuličky s ocasky jsou PS a PC. Směrem ven z buňky je membrána typicky tvořena PC a směrem dovnitř PS.
Základní funkce membrány
- udržení vnitřního prostředí,
- transport látek,
- přenos informací,
- konverze různých forem energie
Ještě trochu ohledně Cholinu (nikoliv o fosfatidylcholinu)


Cholin patří mezi vitaminy skupiny B. Je základním stavebním kamenem acetylcholinu, který patří mezi základní neurotransmitery. Takto jsou nazývány látky přenášející vzruchy mezi našimi nervovými buňkami. Nedostatek právě tohoto přenašeče je spojován s některými nemocemi, například se vznikem Alzheimerovy choroby a jiných psychiatrických onemocnění provázených poruchami paměti, jak krátkodobé, tak i dlouhodobé. Právě z tohoto důvodu může příjem cholinu v potravě či v doplňcích stravy zvýšit hladinu acetylcholinu a tím i zlepšit paměť.


Největší množství cholinu obsahují vaječné žloutky, játra, luštěniny a burské oříšky. Dále se může vyskytovat v mozečku, srdci, listové zelenině kvasnicích, obilných klíčkách a samozřejmě jako součást lecitinu (cholin je hlavní složkou fosfatidyl-cholinu, který je v něm obsažen). Cholin může ale v našem organismu vznikat i z jiných látek nepostradatelných (esenciálních) látek. Pokud ho tělo nemá dostatek v potravě, dokáže si ho vyrobit z vitaminu B12, kyseliny listové a methioninu. Cholin emulguje tuky a je významným tzv. lipotropním faktorem (patří mezi několik málo látek, které jsou schopny proniknout bariérou mezi krevním řečištěm a mozkovou tkání a tím usnadňují přístup látek přímo k mozkovým buňkám). Cholin tak pomáhá zabraňovat rozvoji aterosklerozy (ucpání cév tuky) a s tím souvisejícímu vzniku srdečně-cévních onemocnění (srdeční infarkt, mozková mrtvice apod.). Kromě zmíněného účinku na podporu paměti má cholin mnoho dalších účinků.

Ve formě fosfatidylcholinu zabraňuje hromadění cholesterolu a tuku v organismu, zpracovává ho. Pokud jsou tyto zásoby velké, mohou snižovat detoxikační kapacitu jater v produkci žluče. Některé studie poukazují na to, že užívání cholinu jako doplňku léčby různých jaterních onemocnění pomáhá v ochraně jater před poškozením různým vlivy (alkoholem, toxiny, léky apod.). Nedostatečný příjem cholinu v potravě se může projevit poruchami paměti a zhoršením svalové koordinace. Dlouhodobý nedostatek také může způsobit zvýšené ukládání lipidů v játrech. Prvními varovnými symptomy nedostatku může být zhoršená schopnost soustředění, zapomnětlivost nebo bolesti hlavy. Při běžné stravě je však nedostatek cholinu nepravděpodobný.

Při nadměrném užívání cholinu v potravních doplňcích můžete začít pociťovat bolesti svalů, nechutenství, někdy se objevuje zapáchající pot. Jako doplněk k normální stravě by neměl být cholin podáván pokud se zároveň léčíte s depresí nebo jiným vážnějším psychiatrickým onemocněním. Vyšší nároky vznikají všude tam, kde jste vystaveni dlouhodobému psychickému stresu a nadměrným nárokům na paměť. Potřeba cholinu tak stoupá až na dvojnásobek. Jeho působení nepříznivě ovlivňuje voda, síra, estrogen, alkohol a úpravy potravin. Když užíváte lecitin, budete pravděpodobně potřebovat i kontrolovat rovnováhu hladiny vápníku a fosforu, protože cholin zvyšuje množství fosforu v krvi. Toxické působení prozatím nebylo zjištěno.


Chlamýdie aneb chybí nám ještě hrb na zádech...

28. března 2009 v 23:22 | Boba |  Biomedical

CO JSOU TO CHLAMYDIE?

Plicní chlamydie Chlamydopila pneumoniae je u nás žhavou novinkou nejen pro veřejnost, ale bohužel i pro většinu lékařů. Objevena byla v roku 1989 - v medicínských učebnicích i většině české odborné literatury byste ji tedy hledali marně.

Kromě samotného faktu, že se jedná o nový tip bakterie, je na ní fascinující fakt, že se jedná o první člověkem objevenou bakterii s životním cyklem, což zahrnuje měnící se formy z jedné do druhé a skrývání se uvnitř buněk těla. Bakterie byly do té doby viděny jako jedna forma buď koku, spirochety nebo tyčinky - bylo vám podáno jedno antibiotikum a bakterie byla zlikvidována. Každý, kdo vykonával povolání lékaře, byl tomu naučen a strávil dlouhé hodiny studováním těchto faktů.

Lékaři se musí vrátit do studentských let a naučit se novému druhu bakteriální vědy, kde mohou bakterie uhýbat a schovávat se před léčbou skrze cesty, které se zdají nemožné nebo cizí, pokud vycházíme z dřívějších poznatků a chápání. Nové poznatky potřebují čas, aby pronikly do hlavního proudu, potože lékaři strávili tolik času studiem biochemie a mikrobiologie, že se cítí být experty. Toto je tak odlišné, že jim to zní "nesprávně". A konečně medicína je extrémně pomalá v přijímání nových postupů.

CO ZPŮSOBUJE A PROČ JE NEBEZPEČNÁ?

Je klíčovým prvkem u nemocí jako roztroušená skleróza, chronický únavový syndrom, Astma, Artritida, Fibromyalgia, Chronická sinusitida, kardiologické onemocnění, intersticiální cystitida, prostatitida, Crohnova nemoc, zánětlivá střevní onemocění, Alzheimerova nemoc a mnohé jiné.

Potíž v léčbě spočívá v tom, že běžná jednoduchá, dvoutýdenní terapie antibiotiky zabíjí pouze jednu ze tří životních fází Cpn a zanechává zbylé formy Cpn k obnově infekce. Cpn obsahuje při nejmenším dva endotoxiny (jedovaté látky), které způsobují poškození tkání a zánět, vleklé nabuzení obranné soustavy a toxický náklad v těle.

JE CHLAMYDIA PNEUMONIAE (CPN) OJEDINĚLE SE VYSKYTUJÍCÍ ONEMOCNĚNÍ?

Ne, je to častá příčina respiračních onemocnění, ale má zajímavý a abnormální způsob existence, protože může měnit formy a obydlovat všechny buňky v těle. Může proniknout do monocytů (krevní buňky), makrofágů (buňky imunitního systému), mikroglií (mozkové buňky, které způsobují imunitní reakce), endotelové buňky (krevní cévy) a další a napadnout je. Dá se říci, že parazituje na buňce. Buňky hostitele nemohou dělat to, k čemu byly určeny, protože jsou zaměstnány podporováním Cpn. Všechna síla buňky se soustředí na produkci energie pro Cpn a ta ji využívá k produkci nových Cpn buněk.

Bakterie jsou UVNITŘ buněk. Hostitelův imunitní systém je nemůže vidět. Imunita vidí, co je hostitel a co je cizí, když se podívá na proteiny z vnějšku buněčné zdi. Tím vnějškem je hostitel. Hostitelův systém ví, že je to přátelská buňka, takže imunita je klidná a nevzrušuje se. Mezitím se plíživý patogen schovává a proklouzává do buněk a přejímá jednou za čas buňku, ze které se stane Cpn továrna, která už déle není tím, k čemu byla určena.

Zatímco v některých případech je Cpn celkem "benigní" bakterie, tak za jistých podmínek- jako když je atakována antibiotiky nebo "hladoví" a přejde do kryptického stavu nebo se uzavře- nemůže být zničena nebo zjištěna. Když je kryptická, tak je skrytá a "tichá", tělo ji v podstatě ani nezaznamená. Později se může stát aktivní a způsobí "novou" infekci, třeba v jiných částech těla.

PROČ BY MOJE AUTISTICKÉ DÍTĚ MĚLO CHLAMÝDIE?

Existuje málo věcí, na čem se současná věda ohledně autismu shodne, ale z toho mála je to poznatek, že autisti mají vážnou poruchu imunity. Ať už je důvod jakýkoliv (dle většiny DAN lékařů a ARI v multifaktorové příčině, dle Sandry Desorgher v luteinu, v osudu, v karmě, v náhodě...) mají naše děti oslabenou imunitu a jsou náchylnější k infekcím.

Pokud je Vaše dítě pořád nemocné bez jasné příčiny, vyskakují mu v testech IgA a IgM ukazující na chronickou infekci, zkuste se zamyslet, zda by tady nemohl být zakopaný pes.

JAK SE DAJÍ CHLAMÝDIE TESTOVAT?

Druhově a rodově specifické otestování na chlamydie se provádí krevními testy společně s testováním moče, výtěrů a výplachů z krku, nosu, očních spojivek, stěrů z kůže a sliznice.

Sérologická diagnostika chlamydiových infekcí je možná jednak přímo (průkazem antigenu), jednak nepřímo průkazem protilátek v séru či jiných biologických materiálech. Používají tyto druhy testů: komplement-fixační reakce (KFR), nepřímý mikroimunofluorescenční test (MIFT - velice nepřesný) a imunoenzymatické metody (především ELISA - Enzyme Linked Immunosorbent Assay) a metoda PCR (nejcitlivější a nejpřesnější test).

Faktem je, že Cpn v krypické formě, to znamená v buňkách, v nemetabolizující a nereplikující se formě je těžko k vysledování. Je prakticky nemožné ji zjistit bez použití extrémně komplikovaných procedur a dokonce i infekční forma je těžko zjistitelná citlivými DNA (PCR) testy. Bylo by vhodné přestat používat méně citlivé testování protilátek.

Místo hledání protilátek je tu novější a pokročilejší metoda nazývaná polymerázová řetězcová reakce (PCR), abychom mohli vidět Cpn v tkáních. Tato metoda využívá malé množství DNA, aby zjistila přítomnost bakterie, ne jako stará metoda - screening krve - která zjišťuje protilátky na Cpn.

Co znamenají hodnoty ve výsledcích testů? (tuto výbornou tabulku včetně komentáře mám z http://falkac.blog.cz/0702/chlamydie-pneumoniae-svinska-bakterie-part-iii)

K tabulce jen doplním, že testy nemusí být dostatečně citlivé a že úroveň protilátek (IgG, IgA, IgM) NEODPOVÍDÁ úrovni problémů konkrétní infikované osoby. Tzn. že člověk s naměřenými nízkými hodnotami může mít obrovské zdravotní obtíže a naopak

LÉČBA CHLAMÝDIÍ

Léčbu pomocí promyšleného dlouhodobého užívání trojkombinaci antibiotik pod pojmem "Wheldonův režim" najdete na stránkách www.chlamydie.info

My jsme ji doma (snad úspěšně) pořešili u dvou členů rodiny cca 6 a 9-měsíčním užíváním chlamydilu (www.purusmeda.cz), propolisu a extraktu česneku. Jsem přesvědčena, že to se to může povést i jinak, určitě bych se ale svěřila do rukou zkušeného terapeuta.

Co jsme mohli udělat lépe? Neměli jsme se nechat odbýt konstatováním, že syn má "nějakou chronickou infekci" a ujišťováním, že po vyjmutí nosní mandle se to zlepší, měli jsme více nástojit na tom, aby se infekce hledala a specifikovala. Mrzí mě, že nejde testovat chlamýdie "na přání" jak pro konkrétního pacienta tak pro členy rodiny, indikovat je musí doktor a zaplatit toto vyšetření si nesmíte (máme bezplatné zdravotnictví)

ZDROJE INFORMACÍ

Spousta, mně osobně se zdají nejlepší www.chlamydie.info , které jsou dceřinou českou mutaci webových stránek www.cpnhelp.org
http://falkac.blog.cz/0702/chlamydie-pneumoniae-svinska-bakterie-part-iii
http://www.reflex.cz/Clanek29421.html


Poslepovala Boba

Co je Smith-Lemli-Opitz syndrom (SLOS)?

24. března 2009 v 22:48 | Boba |  Biomedical
...volně navazuje a hlavně doplňuje článek "Nízký cholesterol? Špatná zpráva..."

Syndrom byl poprvé popsán Smithem, Lemlim a Opitzem v roce 1964. Spolu s fenylketonurií a kongenitální adrenální hyperplazií patří k nejčastějším vrozeným metabolickým onemocněním. U nás první pozorování uveřejnily Seemanová a Voříšková (1974). Jde o autozomálně recesivně dědičné onemocnění, takže oba rodiče musí být heterozygotními nosiči.

Odhaduje se, že nosiči této nemoci (tj. lidi, kteří mají jeden z defektních genů) může být 1 z 30, přičemž pravděpodobnost propuknutí nemoci je 1:1 590 až 1:13 500. Na Slovensku byly ročně popsány 3-4 porody postižených dětí (Bzduch et al., 2000).

Gen kódující enzym, jehož poškozením onemocnění vzniká a který je označován jako DHCR7, je uložen na chromozomu 11q12-13 a jeho mutace byly zjištěny u mnohých pacientů s SLOS (Waterham et al., 1998).

PATOGENEZE

SLOS byla objasněna v roce 1994 (Tint et al., 1994). SLOS je způsoben poruchou biosyntézy cholesterolu, a to v jejím konečném stupni jeho tvorby, kterou je konverze 7-dehydrocholesterolu na cholesterol, která je katalyzována - v tomto případě nedostatečně - D7-reduktázou 7-dehydrocholesterolu.

Protože cholesterol je hlavní složkou buněčných membrán a myelinu a je prekurzorem všech steroidních hormonů a žlučových kyselin, má tato porucha velmi pestré klinické projevy. Ty jsou úměrné rozsahu nedostatečnosti tvorby cholesterolu, v nejtěžších případech je porucha letální. U vážnějších projevů insuficience jsou přítomny i sekundární poruchy, např. nedostatečnost v celém spektru endokrinních funkcí daných omezením dostupnosti cholesterolu jako prekurzoru pro steroidní hormony (Kelley, 1997; Opitz, 1999), ale také pro žlučové kyseliny.

PŘÍČINY

Analýza rodokmenů rodin ukázala,že SLOS je přenášen v autosomálním recesivním způsobu jako MCA/MR syndromu.SLOS je způsoben mutacemi v DHCR7 genu

KLINICKÉ PROJEVY

SLOS jsou velmi pestré a ve své závažnosti se pohybují od stěží postřehnutelných odchylek (i u heterozygotů) až k úmrtím nebo potracení plodu u nejvíce postižených jedinců. Právě lehčí případy unikají často pozornosti.

Klinické příznaky se mohou vyskytovat nahromaděné, nebo izolovaně a být pouze naznačené. Patří k nim vrozené vady včetně rozštěpu patra, vrozené srdeční vady, genitourinární anomálie, četné dysmorfické příznaky, zejména v oblasti obličeje, kožní syndaktylie 2. a 3. prstu na nohou, krátké palce, těžká fotosensitivita, atrioventricular septal defect a řada dalších. Velice typickou pro tuto nemoc jsou " cataracts" a v kombinaci s autismem jsou indikací pro testování na SLOS.

U kojenců se SLOS bývají potíže s kojením i s přikrmováním. Opožděný vývoj je obecný, děti vyžadují mimořádnou péči, je špatný vývoj řečových schopností, ale děti chápou poměrně dobře.

Důležité je, že u postižených osob se objevuje celá škála odchylek v chování: autismus, agresivita, hyperaktivita, časté změny nálady, výbuchy vzteku, ničivosti i sebepoškozování, mentální retardace, opoždění vývoje řeči. Děti i s minimálními somatickými příznaky mohou být autistické nebo mít jiné poruchy chování. V této souvislosti je pozoruhodné, že při vhodné terapii nutričním přísunem cholesterolu se chování poměrně záhy upravuje.

Ze sekundárních projevů onemocnění je to nedostatečná tvorba steroidních hormonů jako projev nedostatku cholesterolu jako jejich prekurzoru. Omezena může být vážněji i tvorba žlučových kyselin s následnou malabsorpcí tuků a v tuku rozpustných vitaminů. Cholestáza je častá a může být počátečním příznakem SLOS u novorozenců. Kožní fotosenzitivita u SLOS je příčinou špatné snášenlivosti slunečního záření.

DIAGNÓZA

SLOS se zakládá na změření hladiny cholesterolu a 7-dehydrocholesterolu metodou gas-chromatography mass spectrometry v krevním séru. Genetický defekt má za následek, že zatímco hladiny celkového cholesterolu jsou nízké, prekurzory 7-DHC a 8-DHC jsou naopak zvýšené. Diagnóza SLOS může být velice horký tip u autistického dítěte, kterého ukazovák a prostředník na noze je vyformovaný do tvaru písmena "Y". Je nutno ale poznamenat, že takto vytvarované prsty mají také někteří lidi, kteří v žádném případě SLOS netrpí.

Je cholesterolový test v mé místní nemocnici dostatečný proto, aby zjistil SLOS?
Enzymatická metoda pro měření cholesterolu založená na cholesterolové oxidase poskytuje u pacientů s SLOS falešně vysoké hodnoty cholesterolu v plazmě, jelikož do konečné hodnoty se také načítají 7-DHC a 8-DHC

Je enzymatická metoda měření cholesterolu dostatečná pro děti, které SLOS nemají?
Ano, enzymatická metoda měření cholesterolu je spolehlivá, pokud 7-DHC se nenachází v organismu ve vysokých množstvích (což není případ nemoci SLOS). Pokud dítě není těžce fyzicky postižené a nemá prsty na nohou vytvarované do písmena Y, je nepravděpodobné, že trpí nemocí SLOS a běžný cholesterolový test by měl stačit.

JAK VYPADÁ TERAPIE CHOLESTEROLEM?

Léčba SLOS spočívá v dostatečném přívodu cholesterolu až už doplňky nebo potravou tak, aby bylo dosaženo normálních hladin. Terapeutické dávky cholesterolu se pohybují v rozmezí 20-300 mg/kg/den.

Další možností dodávání cholesterelu jsou potravinové zdroje - např. žloutek, vnitřnosti (především játra, ledviny a mozek), šlehačka, máslo... I pouhé dietní opatření můžou u dětí i adolescentů zlepšit růst, zmírnit abnormality chování a celkový zdravotní stav, např. snížit frekvenci infekčních onemocnění, zvýšit střevní motilitu nebo znormalizovat nástup puberty.
Změny v chování lze pozorovat dokonce dříve, než se znormalizují koncentrace cholesterolu v krvi. To platí i pro dospělé nemocné. Terapie dietárním cholesterolem není spojena se žádnými komplikacemi, její efektivitu lze sledovat pomocí růstových parametrů, behaviorálním a neurologickým vyhodnocením stavu a biochemickým testováním.

ZDROJE INFORMACÍ:

1. Great Plains Laboratory: Deficient cholesterol: A common new factor in autism http://www.greatplainslaboratory.com/home/eng/cholesterol.html
2. Great Plains Laboratory: FAQ - cholesterol
http://www.greatplainslaboratory.com/home/eng/FAQ-cholesterol.asp
3. Bohužel jsem nepochopila, kdo je autorem, ráda bych ho uvedla - Poznámka k článku R. Balona "Cholesterol, duševní onemocnění a násilí" (Psychiatrie 2,2000:83-90) http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH300/11dopisy.htm
4. Richard Balon -Cholesterol, Mental Illness and Violence An Overview http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH200/03Balon.HTM

Přeložila a poslepovala Boba. Budu moc vděčna za jakékoliv opravy termínů a gramatiky a samozřejmě Vaše zkušenosti
Nízký cholesterol? Špatná zpráva pro Vaše autistické dítě

24. března 2009 v 22:06 | Boba |  Biomedical
Dle Great Plains Laboratory, doplnění cholesterolu dokáže zvrátit mnohé symptomy autismu, plynoucí z nemoci SLOS. Nedostatek cholesterolu je také typický pro "běžný" autismus.

Pokud je tedy autismus převládajícím znakem u SLOS a autistické znaky se zlepší podáváním cholesterolu, pak se nabízí domněnka, že možnou příčinou autismu by mohla být vážná biochemická abnormalita metabolismu cholesterolu. SLOS je porucha jednoho z 26 kroků cholesterolové syntézy. Je možné, že poruchy jiných kroků také mohou vést k vývojovým poruchám a/nebo autistickému chování.

Dr Richard Kelly, lékař - výzkumník v John Hopkins University, spolu se svými kolegy objevil, že autistické symptomy, charakteristické pro genetické onemocnění SLOS, rychle vymizely po podávání cholesterolu. Zlepšení se týkalo především nočního spánku, zvláštního chování, chůze, řeči a kvality kontaktů s ostatními členy rodiny. K výčtu zlepšení se také překvapivě přidal snížený výskyt infekcí, míň kožních výsevů, snížení sebe-destrukčního chování, zlepšení svalového tonusu, zmenšená doteková přecitlivělost, rychlejší růst a celkové zlepšení chování. Někteří dospělí autisti se rozmluvili.

Dr Tierney s kolegy zkoumal, jestli také "běžní" autisti mají nedostatek cholesterolu. Základ výzkumu tvořily krevní rozbory 100 členů rodin s autismem, ale ne s SLOS. Byť žádný ze vzorků neodpovídal onemocnění SLOS, 19% vyšetřených mělo hladiny cholesterolu < 100 mg/DL, což jsou extrémně podprůměrné hodnoty.

Great Plains Laboratory opakovalo test se 40 autistickými dětmi. Podobně jako Dr Kelly, definovalo hodnoty cholesterolu <100 mg/dL jako extrémně nízké. Závěry obou výzkumů se shodují - dle Great Plains Laboratory u 17.5% autistických dětí byly zaznamenány extrémně nízké hodnoty cholesterolu, 57.5% dětí mělo hladiny cholesterolu <160 mg/dL.

Třeba jsem Vás již navnadila na další text, tak pokusme se prokousat ňákou tou teorii

CO JE CHOLESTEROL?

* významný stavebný prvek všech tkaniv a buněk, "obal", který drží obsah buňky a určuje, které živiny vstoupí a opustí buňku.

* základní element v mozku, konkrétně v myelinu - ochranný materiál důležitý pro funkci nervů. Existuje přímá souvislost mezi koncentrací cholesterolu v mozku (především v myelinu) a tím, jak dobře mozek funguje. Má vysoké zastoupení v periferních nervech, v míše a mozku, kde má nejvyšší koncentraci. Je klíčový pro přenos nervového signálu a komunikací mezi neurony.

* klíčový pro steroidní hormony (jako testosteron a estrogeny), kortikosteroidy (regulují metabolismus tuků a bílkovin a jsou jedním z regulátorů imunitního systému). Aldosteron, další steroid, je důležitý regulátor rovnováhy solí. 7-dehydrocholesterol, prekurzor cholesterolu, je "surovina" pro výrobu vitaminu D.

* potřebný pro funkci velice důležitého proteinu, který reguluje růst a rozvoj těla a mozku - sonic hedghog, který také řídí neurotransmiter serotonin.

Fungování "hodného" a "zlého" cholesterolu v jednotlivých potravinách závisí především na zdravotním stavu konkrétního člověka. Většina informací pro laickou veřejnost je v této oblasti hodně zjednodušená. Člověku umírajícímu žízni na poušti prospěje sklenička vody zatímco člověka, který na posezení vypil 10 l vody, může další sklenička zabít. Princip dobrého a špatného cholesterolu je analogii s vodou velice podobný.

Typ cholesterolu, který se spojuje s vysokou hustotou lipoproteinů a pomáhá odstraňovat cholesterol z určitých tkání, nese název "hodný" aneb HDL cholesterol (high density lipoprotein-associated ch.). Druhý typ, "zlý" cholesterol LDL se spojuje s nízkou hustotou lipoproteinů a transportem cholesterolu do tkání. Nicméně pokud tkáně konkrétního člověka mají významný nedostatek cholesterolu, pak oboje, jak LDL tak HDL jsou pro daného člověka velice prospěšné. To je také důvodem, proč čistý cholesterolový doplněk nemůže obsahovat pouze dobrý HDL nebo špatný LDL cholesterol.

CO ZPŮSOBUJE NÍZKÝ CHOLESTEROL?

Dle meta-analýzy 19 výzkumů, muži a ženy (v menší míře) s hladinami cholesterolu <160 mg/dL mají větší pravděpodobnost rakoviny, HIV, respiračních potíží a potíží se zažíváním. Je prokázané, že cholesterol napomáhá správnému fungování imunitního systému.

Nízké hodnoty cholesterolu se také spojují s nedostatkem manganu, celiakii, zvýšenou činností štítné žlázy (hyperthyroidism), onemocněním jater, poruchou zažívání a podvýživou. LDL tedy "zlý" cholesterol chrání člověka před infekcemi tím, že chrání lidské červené krvinky před toxickými endotoxiny, které produkují některé bakterie (např. stafylokoky). Tuto schopnost "hodný" HDL cholesterol nemá.

Existuje úzký vztah mezi nízkými koncentracemi cholesterolu a mezi duševním zdravím - schizofrenie, deprese, rozdvojená osobnost, úzkost, Parkinsonova nemoc, SLOS syndrom a také násilným chováním a sebevraždami.

Bohužel většina laboratoří vůbec nepočítá s předpokladem, že by někdo mohl mít nízký cholesterol. V mnoho případech se rodiče autistických dětí dozví, že hodnoty cholesterolu byly v normě, zatímco ve skutečnosti byly extrémně nízké.

SLOS A AUTISMUS, ANEB PROČ VLASTNĚ TENTO ČLÁNEK

SLOS je genetická nemoc, která svými projevy připomíná autismus. Syndrom SLOS je zapříčiněný poruchou biosyntézy cholesterolu, a to v jejím konečném stupni jeho tvorby, kterou je konverze 7-dehydrocholesterolu na cholesterol, která je katalyzována - v tomto případě nedostatečně - D7-reduktázou 7-dehydrocholesterolu . Tento chybějící enzym má za následek, že 7-dehydro-cholesterol se akumuluje a hladina cholesterolu dramaticky klesá.

Protože cholesterol je hlavní složkou buněčných membrán a myelinu a je prekurzorem všech steroidních hormonů a žlučových kyselin (namísto toho tělo produkuje z 7DHC abnormální formy těchto hormonů), má tato porucha velmi pestré klinické projevy. Byť některé děti s SLOS mají vážné fyzické abnormality, mnohé z nich jsou jenom velice mírně fyzicky postižené a jejich hlavní abnormalita spočívá v autistickém chování.

Jelikož biochemický test na tuto nemoc se provádí výjimečně, je možné, že spousta dětí s SLOS s malými anatomickými abnormalitami zůstává bez správné diagnózy. Tato nemoc má za následek, že pacienti mají extrémně nízký cholesterol a extrémně vysoké hladiny 7-dehydrocholesterolu. Zatímco průměrné hladiny cholesterolu v séru se pohybují mezi 150-250 mg/dL, u některých pacientů s SLOS dosahují < 1 mg/dL.

Pacienti s SLOS mají širokou škálu kognitivních schopností, od vysokého intelektu po hlubokou mentální retardaci. Často trpí smyslovou hyperreaktivitou, podrážděností, poruchou řeči, problémy se spánkem, sebepoškozováním a autistickým chováním (podle jedné studie 50% dětí s SLOS mělo autistické chování, zatímco podle jiné studie jich bylo až 86%). Mnohé z abnormalit v chování u SLOS se významně zlepší.

Zlepšení stavu pacientů s SLOS díky suplementaci cholesterolu:
· začátek chůze, běhu
· růst
· míň infekcí
· menší citlivost na UV záření
· zvýšená pozornost
· přestalo bušení hlavou
· snížená doteková přecitlivělost
· zlepšení v sociálních vztazích
· zlepšení chování
· někteří dospělí, kteří předtím nemluvili, začali mluvit
· mluvící pacienti tvrdí, že se cítí lépe
· menší podrážděnost

Pokud je tedy autismus převládajícím znakem u SLOS a autistické znaky se zlepší podáváním cholesterolu, pak se nabízí domněnka, že možnou příčinou autismu by mohla být vážná biochemická abnormalita metabolismu cholesterolu. SLOS je porucha jednoho z 26 kroků cholesterolové syntézy. Je možné, že poruchy jiných kroků také mohou vést k vývojovým poruchám a/nebo autistickému chování.

PÁR DOTAZŮ CO BY MOHLO RODIČE AUTISTISTICKÉHO DÍTĚTE V MEZIČASE NAPADNOUT...

Proč má významné procento autistických dětí nízký cholesterol?

Z mnoho důvodů, zejména: snížený příjem ve stravě (mnoho dětí se přirozeně vyhýbá živočišním proteinům), snížené vstřebávání a absorbce, snížená syntéza tkanivami v těle, zvýšená eliminace žlučovými kyselinami. Dysbióza, nedostatečná tvorba trávících enzymů a střevní záněty mohou také vést k snížené produkci cholesterolu. Dále syntéza cholesterolu může být nedostatečná z důvodu genetických faktorů, které mohou ovlivňovat kterýkoliv z 26 biochemických kroků cholesterolové syntézy.

Dalším dobrým důvodem je fakt, že průjem způsobuje, že jakýkoliv již vstřebaný cholesterol prochází střevami příliš rychle na to, aby se efektivně absorboval a brání v další recyklaci. Dále mnohé autistické děti mají nedostatek aminokyselin obsahujících síru. Jedna z nich je taurin, klíčová aminokyselina, která ve vazbě s deriváty cholesterolu vytváří žlučové soli.

Aby toho nebylo málo, mnohé vitamíny a minerály, potřebné pro syntézu cholesterolu, se mohou u autistických dětí nacházet v nedostatečném množství. A nakonec, candida a mnohé jiné plísně produkují ergosterol, steroid podobný cholesterolu, který významně brání poslednímu kroku cholesterolové syntézy. (Mimochodem vysoký obsah ergosterolu mají houby).

Existuje spojitost mezi Candidou a abnormalitami v metabolismu cholesterolu?

Tato spojitost může existovat. Ergosterol je hlavní steroid, který Candida a jiné plísně produkují. Výzkumy ukazují, že ergosterol významně maří činnost enzymu 3-hydroxysterol-delta-7-reductase, který je u SLOS nefunkční. Tudíž mnohé škody, které candida páchá u autistů, by se mohly významně zmírnit nebo eliminovat zvýšením hladiny cholesterolu. U mnoho pacientů jsme zaznamenali zvýšené hladiny vitamínu D a vápníku po plísňové infekci a po její úspěšné léčbě se hodnoty vrátily do normálu.

Jelikož ergosterol blokuje konverzi 7-dehydrocholesterolu na cholesterol, dá se vysledovat zvýšená konverze 7-dehydrocholesterolu na vitamin D (namísto na cholesterol). Je ale možné, že pro některé pacienty je tato abnormalita přínosem.

Existuje souvislost mezi toxicitou těžkých kovů v organismu a defekty v metabolismu cholesterolu?

Na to, aby cholesterol aktivoval důležitý protein "sonic hedgehog", potřebuje spolupráci aminokyseliny zvané cystein. Především rtuť reaguje s sulfhydrylovými skupinami cysteinu, čímž tuto významnou biochemickou funkci inaktivuje. Aminokyselina cystein také hraje významnou roli při vstupu masné palmitic kyseliny do molekuly sonic hedgehogu. Je velice pravděpodobné, že rtuť maří také tuto akci.

Více informací o nemoci SLOS uvádím pro přehlednost v dalším článku - Co je Smith-Lemli-Opitz syndrom (SLOS)?

ZDROJE INFORMACÍ:

1. Great Plains Laboratory: Deficient cholesterol: A common new factor in autism http://www.greatplainslaboratory.com/home/eng/cholesterol.html

2. Great Plains Laboratory: FAQ - cholesterol
http://www.greatplainslaboratory.com/home/eng/FAQ-cholesterol.asp

3. Bohužel jsem nepochopila, kdo je autorem, ráda bych ho uvedla - Poznámka k článku R. Balona "Cholesterol, duševní onemocnění a násilí" (Psychiatrie 2,2000:83-90) http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH300/11dopisy.htm

4. Richard Balon -Cholesterol, Mental Illness and Violence An Overview http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH200/03Balon.HTM


Přeložila a poslepovala Boba. Budu moc vděčna za jakékoliv opravy termínů a gramatiky a samozřejmě Vaše zkušenosti

Praktická ukázka testů - 2. část

13. března 2009 v 0:11 | PETR |  Rodiče rodičům
...pokračování článku Praktická ukázka testů 1. část ....

KREVNÍ TEST cena: 79,39 €

Cena testu ze stolice: 77,76 €


V soucasne dobe bychom se chteli dopracovat k pozitivnimu vysledeku na kandidu i v Ceske republice. Predesilam, ze syn ma konstantni jidelnicek o nekolika malo potravinach, sladkemu se vyhybame jako cert krizi uz mozna rok a premnozene kvasinky nezmizi samy od sebe behem nekolika malo tydnu - zatim se nam vsak vytestovat kvasinky v CR nedari.

Krome standardniho testovani, delame priblizne jednou za pul roku vlasou analyzu mineralu a tezkych kovu. Vysledky nam slouzi spise k posouzeni trendu v organismu v case. Pouzivame stale stejnou laborator, takze by vysledky nemely byt poznamenany eventualnimi rozdily kvality.

Spravne interpretovat vysledky je velmi obtizne, protoze napr. v nekterych pripadech je vzdy otazkou, zda nizka namerena hodnota znamena, ze dana koncetrace v tele je taky nizka nebo, ze dany prvek nemuze byt z tela vylucovan a je naopak ve velkych koncentracich v tele nahromaden (viz. hodne diskutovany problem s rtuti) a tech otazek je mnohem vice. Nicmene nas nazor je, ze vlasova analyza muze byt vhodnou doplnkovou pomuckou kam se dal ubirat.

Cena testu: 1.450Kc (pokud jste clenem Finclubu, jinak snad okolo 2.000 Kc)


Testu bude rozhodne pribyvat a nektere se budou opakovat. Neni nic dulezitejsiho nez zacit u gastrointestinalniho traktu a dat jej do poradku. Dat do rovnovahy premnozenou kandidu, klostridie a vse ostatni, je zaklad u vsech deti, i nas dospelych.

Radi bychom nechali testovat daleko vic veci, ale na zacatek to nepovazuji za nejdulezitejsi. V pripade vyreseni GI traktu je velka pravdepodobnost, ze se chemicke pochody v organismu vydaji castecne samy na spravnou cestu a spousta testu pak muze vypadat uplne jinak. Vyresit kvasinky neni otazkou tydnu, ale spise mesicu a nekdy i nekolika let.

Tesim se na vase reakce.


PS: Tady je jeden, mozna az moc hruzostrasny odkaz na stavy, ktere jsou primo ci neprimo zpusobeny premnozenim candidy.
http://candida.unas.cz/download/studie/stavy_candida.pdf

Praktická ukázka testů - 1. část

12. března 2009 v 22:46 | PETR |  Rodiče rodičům
Hned v uvodu bych chtel rict, ze u nas doma verime na jiz snad vseobecne znamy fakt, ze dite s PAS se muze vyvijet podstane rychleji, pokud odstranime bariery, ktere mu v jeho vyvoji brani a ktere nejsou na prvni pohled patrne.

Pro nektere z nas rodicu neni velkym tajemstvim, ze deti s PAS maji s vyssi pravdepodobnosti problemy s gastrointestinalnim traktem a nedostatkem mineralu spolu s vitaminy. Tohle vse pak muze souviset s neustalou zacpou nebo prujmem, s vyssi mirou potravinovych alergii, snizenou imunitou a velmi pravdepodobne i snizenou detoxifikacni schopnosti organismu.

Tech problemu je mnohem vice, nicmene tento prispevek se tyka praktickych vysledku testu, ktere jsme nechali synovi udelat. Neni to navod, ale spis orientacni bod pro ty z vas, kteri nemate jeste zadne zkusenosti, ale treba mate snahu prijit na to, proc je vase dite tak "trochu" jiné. Ne vsichni rodice odzuzuji tenhle naprosto vyjimecny blog od Bary. Pokud vsak verite, ze na vine je 100% genetika, tak snad radeji dal ani nectete....

Testy delame hlavne proto, abychom při lecbe nestrileli uplne naslepo. Mozna, ze mnoho z vas rodicu vyzkouselo jiz mnoho postupu a dosli jste k zaveru, ze se dal nemá cenu snazit, protože nic nefunguje. Testovanim se da alespon najit směr, kde se terc nachazi a nekdy ho dokonce i trefit - tj. dat trochu do rovnovahy pochody, které jsou v tele ditete docela v chaosu.
U pokrocilejsich rodicu bych uvital, pokud by dole napsali sve zkusenosti a seznam testu, ktere podstoupili.

Jeste bych chtel zminit nekolik otazek, ktere jsou duvodem, proc je nutne pohlizet na kazde dite individualne a nelze uplne prejimat lecebne postupy od jinych deti s PAS:

- Je dite autisticke jit od narozeni nebo doslo k regresu z normalniho vyvoje?

- Postizeni je klasifikovano jako nizko, stredne nebo vysoce funkcni?

- Jaka je historie ruznych nemoci, alergii u rodiny?

- Jaky je vyvoj ditete a jak vypada zdravotni historie ditete?

- Je zde nejaka zavislost mezi biochemickym profilem ziskanym testy a symptomy PAS?

Pevne verim, ze neni potreba utracet penize v zahranici, a ze testy, ktere jsou doporucovany, jsou z velke miry proveditelne i v Ceske republice. Pomozme si navzajem najit cestu k vysledkum, ktere povedou k jasnejsimu obrazu zdravotniho stavu nasich deti. Uvedu jeden konkretni priklad stary stary par tydnu.

Prijdete k vasemu detskemu lekari a pozadate o vysetreni na kvasinky. Dostanete zadanku pro vase dite na vyter z konecniku. Na vas dotaz proc test z vyteru a ne ze vzorku stolice dostanete odpoved, ze tohle vysetreni se dela z vyteru (sestra pro jistotu konzultuje dany dotaz s laboratori). Za tyden dostavate informaci, ze vse je v poradku a dite premnozenymi kvasinkami netrpi. Presto je premnozene ma a trpi (viz nalez ve stolici - test z Ganzimmunu).

Kde je chyba? Velmi pravdepodobne ve vetsi mire v nas rodicich. Musime si uvedomit, ze za nase "nestandardni" pacienty, jsme predevsim odpovedni my sami. I velmi schopny detsky lekar vetsinou nema sanci nam pomoci, pokud ho nejsme schopni spravne navest. Napriklad vyter by se napriklad mel opakovat jeste dvakrat , aby byl vysledek prukaznejsi.

Popravde receno, kdyz si za dva dny nastuduji alespon neco z endokrynologie, protoze jdu za odbornikem nebo za vseobecnym lekarem ohledne konzultace stitne zlazy, tak mi verte, ze toho budu vedet 10 krat vice nez on sam vi o PAS. Nejde o to se predvadet, ale ujasnit si, na co se chcete lekare zeptat, abyste se o danem problemu dozvedeli co nejvic. Vetsine lekaru to nevadi.
Ja osobne vetsinu informaci zase ihned zapomenu, ale to dulezite zustane (alespon v poznamkach na papire).

O uplne nejzakladnejsi test z krve jsme pozadali v souvislosti s podezrenim na problem s kaseinem a gluteinem. Vysledkem byla zvysena reakce na kasein. Je nutne poznamenat, ze jsme v te dobe byli jiz nekolik mesicu na GFCF diete.


Dalsi test, tentokrat trochu vice komplexnejsi nam byl objednan taktez detskou lekarkou a jeho hlavnim ucelem (krome jineho) bylo ziskat udaje o funkci stitne zlazy, mnozstvi nekterych mineralu v krvi ( presneji v seru), hladine cholesterolu a protilatkach. Zlute jsem si oznacil mista, ktera jsou mimo referecni mez nebo ktera se ji blizi. Otazkou vzdy je, jak je definovana referecni mez a zda plati i pro trilete dite.U tretiho testu doslo k mensimu nedorozumeni. Zde jsme chteli jiz vysetreni na kvasinky, nicmene spatnou komunikaci doslo k provedeni testu na cizopasniky a naslednym telefonickym dotazem jsme byli ujisteni, ze vysledky dopadly dobre (negativne). Az nekolik mesicu pote jsme zjistili, kdyz jsme se probirali zdravotni kartou, ze test na kvasinky vlastne proveden nebyl. Naše chyba

Ctvrty test byl jiz planovan hodne dopredu a slo spise o rozhodnuti jestli Nemecko nebo USA. Nakonec nam test udelali v laboratori Ganzimmun a velmi prehledne vysledky si muzete castecne vyhodnotit nize sami. Byli jsme upozorneni lekarem, ktery odebiral krev, ze test na zpozdene alergicke reakce IgG4 muze byt zatizeny chybou az v radu desitek procent, takze se jedna opravdu jenom o orientacni vysledky, ktere nas nicmene ani moc neprekvapily, co se tyka reakce na mlecne vyrobky a lepek, protoze docela odpovidaly nasim ocekavanim.

"Nespolehlivost krevních testů je, podle odborníků, způsobena neschopností rozlišovat podobné proteiny v různých potravinách. Například dítě alergické na ořechy může mít pozitivní i testy na výrobky ze sóji či fazole. Člověk s alergií na mléko může zase vykazovat falešně pozitivní výsledek na hovězí maso.

I v případě, že organismus vykazuje zjevně alergickou reakci na určitou potravinu, odborníci doporučují, aby člověk po čase podstoupil testy znovu. Zejména u dětí totiž poměrně často potravinové alergie postupem času mizí. Typické je to zejména pro alergie na mléko, vejce, sójové výrobky a obilniny."

Co se tyce ostatnich vysledku, tak tady jsme malinko u nekterych hodnot prekvapeni. Syn ma jiz pravidelnou, normalne vyhlizejici stolici, temer zapachu prostou, dodavame vitaminy, mineraly, probiotika, vlakninu ..., snazili jsme se celit kvasinkam "prirodni cestou" - clovek by rekl, ze vse by mohlo byt na dobre ceste. A ehle - je zde stale spousta veci, ktere je nutno resit. Vse spatne je k necemu dobre. Vime na co se soustredit v nejblizsich tydnech, coz je vetsinou k nezaplaceni.

Cena testu IgG4 (88 potravin): 157 €

Strana 1
A. OBILOVINY
1. pohanka 2. špalda 3. oves 4. jáhly 5. kukuřice 6. rýže 7. žito 8. pšenice

B. MLÉČNÉ VÝROBKY 9. camembert (druh sýra) 10. gouda 11. kasein (mléčná bílkovina) 12. kravské mléko 13. ovči mléko 14. kozí mléko

C. VEJCE 15. vejce

D. MASO 16. kuře 17. jehněčí 18. krůtí 19. hovězí 20. vepřové


Strana 2

E. RYBY 21. treska 22. pstruh 23. sleď 24. losos 25. makrela 26. tuňák

F. KORÝŠI/MUŠLE (mlži) 27. krab

G. OVOCE 28. ananas 29. jablko 30. meruňky 31. banány 32. hrušky 33. jahody 34. grepfruit 35. maliny 36. třešně 37. kiwi 38. mango 39. pomeranč 40. broskev 41. švestky 42. hrozny 43. citróny

H. OŘECHY/SEMENA 44. kešu 45. lískové ořechy 46. kokosový ořech 47. mandle 48. vlašské ořechy
CH. ZELENINA 49. květák 50. brokolice 51. žampióny 52. okurky 53. mrkev 54. brambory 55. kedluben 56. paprika 57. pórek 58. ředkvička 59. růžičková kapusta 60. celer 61. chřest 62. špenát 63. rajčata 64. cuketa 65. cibule

I. LUŠTĚNINY 66. hrášek 67. burské ořechy 68. zelené fazole 69. čočka 70. sojové boby 71. bílé fazole

J. SALÁTY
72. hlávkový salát

Strana 4

K. BYLINY/KOŘENÍ 73. anýz 74. bazalka 75. kopr 76. česnek 77. kmín 78. bobkový list 79. muškátový ořech 80. petrželka 81. černý pepř 82. hořčice 83. tymián 84. vanilka 85. skořice

L. OSTATNÍ 86. pekařské droždí 87. heřmánek 88. máta peprná

Jeste nez doslo k testovani na vyse uvedene jednotlive potraviny, nam byl doporucen pred-test pro jednotlive skupiny potravin, ktery je schopen odhalit, zda ma smysl delat detailni testovani. V nasem pripade vysel bohuzel tento pred-test pozivne.

Cena pred-testu: 31,93 €


.... dál pokračuje 2. části ....

Napsal, připravil grafiku a dal k dispozici PETR PAS07@seznam.cz


Biochemický základ některých autistických symptomů

12. března 2009 v 0:10 | Sandra Desorgher |  Sářina dieta
...navazuje na předešlý článek - Střípky teorií Sandry Desorgher...

Většina autistických dětí trpí současně téměř podobnými fyzickými problémy, které se bohužel s autismem běžně nespojují.

ČASTÉ SOUBĚŽNÉ PROBLÉMY
· Záněty středního ucha
· Zažívací problémy
· Tvoření modřin
· Vyrážky, ekzémy, alergické projevy
· Poruchy spánku
· Problémy s cholesterolem
· Problémy s krevním tlakem
· Poruchy imunity
· Pigmentační anomálie
· Jasně červené rty, tmavé kruhy pod očima
· Paralýza tvárových svalů, v menším rozsahu pouze horního rtu

Splašené biochemické reakce narušeného imunitního systému pod vlivem opioidů1,2,3, stravovací a zažívací poruchy, nedostatek enzymů a střevní dysbióza přispívají k rozvoji psychosociálních deficitů, které se v současnosti definují jako autismus. Nabízím výčet některých autistických symptomů, které mohou mít čistě biochemický základ:

1. Crohnova nemoc, záněty střeva, kolitidy a problémy s vyprázdňováním jako následek "hapten" reakce imunitního systému4,5 jako SPOUŠTĚČ OPOZIČNÍHO TYPU CHOVÁNÍ OHLEDNĚ STRAVOVÁNÍ A PLÍNEK.

2. Potravinové intolerance a abnormální metabolismus serotoninu přispívají k rozvoji stravovacích poruch počínaje ANOREXIÍ a konče NUTKAVOU POTŘEBOU JÍDLA (serotonin reguluje mj. pocit nasycení) a k PORUCHÁM SPÁNKU7

3. PODRÁŽDĚNOST - kromě již uvedených důvodů také kvůli abnormalitám metabolismu cholesterolu spolu s hormonální nerovnováhou - výsledek reakce imunitního systému na lutein a vztah luteinu a cholesterolu8 k rovnováze estrogenu, která vede k podráždění centrální nervové soustavy9,10 (regulace cholesterolu je v rámci normálního metabolismu částečně závislá na rozkladu karotenoidů). Dalším důvodem je snížená kapacita produkce ne-opiodních přirozených tlumičů bolesti (prostaglandinů) - projevuje se jako podráždění bez zjevného důvodu11

4. ZVÝŠENÁ ŽÍZEŇ A NOČNÍ POCENÍ kvůli konverzi cholinu na betain. Nedostatek acetylcholinu12 se dá vyřešit pokud jídelníček obsahuje všechny prekruzory kyseliny acetylcholinové a odstraníte ze stravy spouštěče patologických imunitních reakcí (tj. dítě nejí jídla, na které je alergické)

5. HYPER/HYPOTONIA jako výsledek nerovnoměrného ukládání svalových proteinů. Svalový tonus se dokáže upravit, pokud jídelníček obsahuje všechny prekruzory kyseliny acetylcholinové a odstraníte ze stravy spouštěče patologických imunitních reakcí (tj. dítě nejí jídla, na které je alergické)

6. HYPERAKTIVITA může být způsobena jednak vstupem toxinů do mozku nebo také výsledkem léčebného procesu mozku - obnovení mossy fibers13

7. ABNORMALITY PIGMENTACE. Mnohé genetické studie, prokazují významné množství autistů s abnormalitami metabolismu pigmentů.

Imunitní systém mimojiné, přispívá svým dílem ke správnému fungování pigmentace kůže, očí a vlasů. Zatímco u normálně fungujícího imunitního systému je pohyb pigmentů v těle koordinovaný, u autistů během odstraňování pigmentů přes oči, nuši, nos a kůži dochází často k nemocem a poruchám.

Pohyby očí a zabarvení je často jiné nebo z hlediska genetiky neobvyklé a je prokázaný vyšší výskyt slepoty než u běžné populace. Uši autistů jsou náchylnější k zánětům a často obsahují zvláštně zbarvený maz (např. modrý). Často se objevuje hučení v uších vedoucí ke skřípání zubů, bouchání se do uší, vrtání se v uších a v místech tváří, kde se nachází žlázy zadržující odpadní látky, které mají sklon tvrdnout, krystalizovat a způsobovat bolest.

Dále pozorujeme změny pigmentu sítnice (retinal), které současný náhled na autismus nijak nevysvětluje. Mohou být také jednou z příčin rozdílného metabolismu vitamínu A u autistů14,15,16

Často se objevuje bílá nebo nezvykle zbarvená stolice, zelené pihy, alergické fleky různé barvy.

Dokáže se upravit, pokud odstraníte ze stravy spouštěče patologických imunitních reakcí (tj. dítě nejí jídla, na které je alergické).

8. VYRÁŽKY A JINÉ KOŽNÍ PROJEVY - svědění, škrábání, sebepoškozování...) - výsledek úsilí makrofágů v imunitním systému

9. Změněná reakce na VYSTAVENÍ ULTRAFIALOVÉMU SVĚTLU, jelikož ovlivňuje hormonální rovnováhu a někdy má za následek významné změny v chování. Pomáhá ochranné oblečení a sluneční brýle.

10. SEBEPOŠKOZOVÁNÍ může přispívat k produkci přirozených tlumičů bolesti (opioidních) a proto se toto chování dá také chápat jako snahu o "sebevyléčení" než sebezraňování

11. ZMĚNĚNÉ ZRAKOVÉ A SLUCHOVÉ VNÍMÁNÍ17 má za následek známý stav "vypnuto" a ústí do stereotypního chování.Typické jsou zvláštní trhavé ("saccadic") oční pohyby18,19,20,21
Autistický metabolizmus příjmá skresleně měnící se polaritu a synchron, tudíž zrakové a zvukové vjemy a jiné vibrace buď vůbec neprojdou nebo dále pokračují ve zdeformované podobě. Mnohé denní/noční pochody v těle fungují obráceně.

12. ÚNAVA - Mitochondrické abnormality22 vedou u některých autistů ke snížené buněčné energii, která se může zvenčí jevit jako lenost. Snížená schopnost tvorby enzymů spolu s dalšími poruchami jako nerovnováha ACTH - cortisol, poruchy Krebsůvho cyklu, problematika purinů24,25,26 a abnormální metabolity v moči (např. neopterin, biopterin, indole-acroloyl-glycine)23 vedou k únavě a přispívají k rozvoji dodatečných alergických reakcí a množství souběžných potíží jako např. astma.

ZDROJE INFORMACÍ:

Sandra Desorgher: The Power of Exile

Odkazy v textu:
1. http://www.picower.edu/Laboratories/ocdd/ocdd.html ; Biochemical investigation of the
enzymatic activity of macrophage migration inhibitory factor (MIF).: Synthesis of MIF inhibitors.
2. Al-Abed Y. PhD., Assistant Professor, Director Education: PhD, 1993, Univ. of Tubingen,
Tubingen, Germany; Synthesis and investigation of organic compounds to scavenge reactive
cytotoxic metabolites that are elevated during cerebral ischemia.
3. Page T et al; De novo purine synthesis is increased in the fibroblasts of purine autism patients; Univ. of Ca., San Diego, La Jolla, USA; Adv Exp Med Biol, 1998
4. Heh CW. et al Positron emission tomography of the cerebellum in autism. Univ. of Ca., Irvine.
5. Andrew J Wakefield and Scott M Montgomery; Autism, Viral Infection and the Gut-Brain Axis.
7. Takase M. et al; Sleep-wake rhythm of autistic children; Japan; Psychiatry Clin. Neurosci. 1998
8. Modahl C. et al; Plasma oxytocin levels in autistic children. Boston Univ. Sch. of Med., Mass., USA. biol Psychiatry 1998 Feb
9. Smith SS. et al; Oestrogen effects in olivo-cerebellar and hippocampal circuits. Dept. of Neurobiology and Anatomy, MCP - Hahnemann Univ. Philadelphia, PA, USA. Novartis Found Symp 2000
10. Richardson AJ et al; Fatty acid metabolism in neurodevelopmental disorder; a new perspective on associations between attention-deficit/hyperactivity disorder, dyslexia, dyspraxia and the autistic spectrum. Univ. Lab. of Physiology, Oxford, UK. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids 2000
11. Insel TR et al; Oxytocin, vasopressin, and autism: is there a connection? Regional Primate Research Center, Emory Univ., Atlanta, Ga., USA. J Autism Dev Disord 1998 Oct.
12. Colman H. et al; Comment in: Science. 1997 Jan. Alterations in synaptic strength preceding axon withdrawal. Dept. of Anatomy and Neurobiology, Washington Univ. Sch. of Med., 660 South Euclid, St. Louis, MO, USA. Science 1997 Jan.
13. Yamada K. et al NMDA receptor subunits GluRepsilon1, GluRepsilon3 and GluRzeta1 are enriched at the mossy fibre-granule cell synapse in the adult mouse cerebellum. Sapporo, Japan; Brain Research Institute, Niigata Univ., Niigata 951-8122, Japan. Eur J Neurosci 2001 Jun.
14. Megson MN.; Is autism a G-alpha protein defect reversible with natural vitamin A? Pediatric and Adolescent Ability Center, Richmond, VA, USA
15. Tombran-Tink J et al; Expression, secretion, and age-regulated downregulation of pigment epithelium-derived factor, a serpin with neuropathic activity. J Neurosci 1995 Jul Lab. of Retinal Cell and Molecular biology, National Eye Inst., NIH Bethesda, Maryland, ISA
16. Kelley RI; Inborn errors of cholesterol biosynthesis. Johns Hopkins Univ., Baltimore, Md., USA
17. Mitchell V et al; Presence of mu and kappa opioid receptor mRNAs in galanin but not in GnRH neurons in the female rat. INSERM U422, Lille, France. Neuroreport, 1997 Sep.
18. Kobayashi Y. et al; Cervico-vestibular interaction in eye movements. Auris Nasus Larynx 1986
19. Mottron L et al; Local and global processing of music in high-functioning persons with autism:beyond central coherence? Hopital Riviere-des-Prairies and Universite de Montreal, Quebec,Canada. J Child Psychol Psychiatry 2000 Nov.
20. Velay JL et al; Eye proprioception and visual localization in humans: influence of ocular dominance and visual context. Laboratoire de Neurobiologie Humaine, U.R.A. CNRS 372, Universite de Provence, Marseille, France. Vision Res 1994 Aug.
21. Bles W et al; Cervico-vestibular and visuo-vestibular interaction. Self-motion perception, nystagmus, and gaze shift. Acta Otolaryngol 1982 Jul-Aug.
22. Nityanand S et al; C4 null alleles in a Swedish population. Dept. of Med., Karolinska Hosp.,
Stockholm, Sweden; Eur J Immunogenet, 1995 Dec.
23. Sofia Baez; Dopachrome and Aminochrome, teh Oxidized Metabolites of Dopa and Dopamine: Studies on the Molecular Mechanisms Underlying Their reduction and conjugation with glutathione ISBN 91-7265-032-X pp 1-57 Akademitryck AB, Edsbruck 1999
24. Martineau J. et al; Catecholaminergic metabolism and autism. INSERUM U316, Departement de Neurophysiologie et de Psychopathologie du dev., Tours, France. Bull Acad Natl Med 1993 Nov.
25. Fon EA. et al; Adenylosuccinate lyase (ADSL). and infantile autism: absence of previously reported point mutation. Centre for Research in Neuroscience, Montreal General Hosp., Quebec, Canada.
26. Digilio MC. et al Audiological findings in patients with microdeletion 22q11 (di George/ velocardiofacial syndrome). Br J Audiol 1999 Oct.

Přeložila a poslepovala Boba

Střípky z teorií Sandry Desorgher

10. března 2009 v 23:03 | Sandra Desorgher |  Sářina dieta
Bezluteinová dieta (Johnson a Desorgher), terapie sekretinem (Beck) a terapie vitaminem A z rybího oleje (Megson, Johnson a Desorgher) jsou založeny na klíčovém vlivu imunitního systému na biochemický metabolismus autistů. Tyto teorie nezavrhují ani nijak nesnižují význam již existujících léčebních metod (AIT, speciální čočky, squeeze terapie a masáže, EPD a imunologické terapie, diety nebo behaviorální terapie). Nicméně se jeví, že bezluteinová dieta, vitaminová a enzymová terapie jsou první, které léčí příčinu. Již vůbec nedoufáme, že se jednou vědci zhodnou na příčině vzniku autismu. Také již nedoufáme, že věda přizná svůj podíl na vytvoření epidemie. V současnosti jenom doufáme, že vědci budou alespoň zkoumat a ověřovat již známé možnosti léčby a poskytnou medicínskou podporu pro lékaře, na kterých leží tíha poskytování starostlivosti této stále narůstající skupině dětí.

Jsme přesvědčeni, že potravinové intolerance u autistů jsou tak vážné a jejich celoživotní utrpení tak obrovské, že nedělat nic je mnohem více neetické ve srovnání s poskytováním jednoduchých dietologických rad, které mohou vyústit v pozitivní výsledek.

Dle některých odborníků autismus nabyl parametry epidemie. Kdysi považovaný za výjimečný psychologický jev, v současnosti okupuje přední stránky medicínských časopisů a médií. Bohužel financování výzkumu bylo doposud malé a pokud nějaké, tak se věnovalo skoro výhradně na genetický výzkum. Ve třicátých letech, kdy Dr. Leo Kanner poprvé popsal autismus, nic nenaznačovalo, že by to měla být oblast medicíny, která potřebuje rozsáhlý výzkum. Bohužel tento stereotyp od té doby přetrvává... Experti na autismus jsou nejčastěji psychologové, případně psychiatři. Mnozí z nich se stali experti v dobách, kdy se autismus považoval za neobvyklou nemoc a mělo se za to, žádné léčebné postupy neexistují a nefungují.

Spravedlnost je slepá - pokud jí chceme otevřít oči, musíme je nejdříve otevřít my sami.

CO JE AUTISMUS?

Dle naší teorie autismus není psychologický stav, ale neuro-gastro-imunologická porucha metabolismu pigmentů, pocházející z imunogenetické chyby během těhotenství. Řečeno jazykem bílých plášťů, autismus je výsledek imunitní (cytokine) reakce, která se odehrává během vývinu plodu, kdy cytokine označí jednu nebo více látek, které prostoupí placentou jako "cizí". Tato reakce má charakter "haptenu" bez tvorby antigenů1,2,3.

V době, kdy se imunitní systém vyvíjí, první imunitní buňky musí rozlišit mezi cizími látkami (non-self substances), které pronikají přes placentu a na tyto cizí látky reagovat. Pro vyvíjející se plod není žádná zjevná funkce pro lutein - pigment, který člověk poprvé použije u porodu na ochranu očí před ultrafialovým zářením. Imunitní systém, který rozeznává lutein jako cizí látku má často následně problémy s onemocněním sítnice (retinopathy), poruchou metabolismu pterinu a poruchou mitochondrických funkcí - tyto korelace jsou u autistů prokázané.

Uvědomujeme si, že naše definice autismu je v rozporu se současnými názory expertů, že se jedná o syndrom, který vzniká souhrnem různých faktorů. Připouštíme ale, že stupeň postižení autismem je výsledkem specifických faktorů jak genetických tak životního prostředí.

PROČ VZNIKÁ?

Manželé Desorgherovi se domnívají, že autismus, spolu s cukrovkou a astmatem je výsledkem očkování generace rodičů a prarodičů během minulého století, které vedlo k evoluci lidského imunitního systému. Byť u některých dětí jsou autistické projevy patrné od pár měsíců věku, mnoho rodičů jsou svědky katastrofické reakce na očkování, která vede do obrovské regrese - ať už je důvod jakýkoliv (thimerosal, očkování během nemoci nebo během potravinové alergické reakce nebo alergická reakce spuštěná životním prostředím, nebo genetická predispozice, nezralost imunitního systému nebo imunitní systém, který atypicky reaguje na vzniklý patogen/y, atd.) Tyto změny a reakce jsou individuální - v závislosti na genetice, imunogenetice, životním prostředí, stravě a mnohých dalších faktorech.

Počátky očkování se kryjí s prvními případy autismu, tou dobou velice neobvyklým onemocněním. Prvenství v rozpoznání autismu se připisuje Leovi Kannerovi :"... od roku 1938 jsme vyšetřili několik dětí, kterých stav se tak znatelně a výrazně liší od čehokoliv, co dosud známe, že každý případ je naprosto jediněčný..." Věkové rozhraní dětí se pohybovalo do 11 let v čase vydání publikace v roce 1942, což by naznačovalo, že autismus se rozvinul nejpozději v roce 1930. Agarový gel a žloutek ke kultivaci vakcín se používá od roku 1929. Tyto děti mohly být mezi prvními, kterých rodiče byli zaočkovaní několika vakcínami. Podle Kannera nejvýraznější společné pojítko mezi dětmi byly ohromné problémy s krmením v batolecím věku. National Autism Society ve Velké Británii v roce 2003 uvádí, že 1 z 89 žáků základních škol v Anglii a Welsu trpí autismem.

MALÉ POVÍDÁNÍ O IMUNITĚ

Někeré genetické informace pochází od našich rodičů a prarodičů jako obraz, jak se jejich imunitní systém vyvíjel v reakci na životní prostředí, ve kterém žili. U autistů existuje větší pravděpodobnost jako u obecné populace, že jejich předci měli problémy s imunitou. Imunitní komponenty, vůči kterým naši předkové produkovali protilátky, se menují "heat shock proteins" (HSP). Tento proces je často zakončený vybudovaním imunitního systému pro další generace, aby nenastal znovu stejný scénář. Naše vrozená imunita (genetické informace) a náš vlastní vyvíjející se imunitní systém dokážou odstranit chyby. V rámci tohto procesu transkripce nebo frame-shiftingu se dokážou naše geny změnit, aby nás dokázali ochránit před imunitními reakcemi, které byly pro předešlou generaci nepříznivé.

Vědci zabývající se autismem zjistili, že činnost cytokinů je u autistů pozměněná. Také zjistili, že použití HSP jako nosičů vakcín vede k tvorbě protilátek v těle daného jednotlivce a vrozené imunitní odpovědi u následující generace. Bohužel, agarový gel a vaječný žloutek, které se používají ke kultivaci vakcín, obsahují HSP strukturu, do které dokážou živé viry vniknout. Za normálních okolností, my-lidi, nejsme ohroženi viry od rostlin. Vakcíny mají za následek, že vir (patogen) a HSP přichází do těla zaráz.

Molekulární biologie a imunologický výzkum (mitochondrial DNA control regions of our genetic make-up) potvrzují teorii, že že očkování mění pohled našeho imunitního systému na struktury (chloroplasty), ze kterých normálně získáváme energii. Jinými slovy, kombinace struktury, která nám poskytuje energii z potravy, spolu s virovým komponentem má za následek adaptaci imunitního systému - imunitní systém rozeznává, že zdroj virového komponentu souvisí s jídlem.

Dle naší teorie je pigment lutein ten zdroj potravy, který je spouštěč patologických reakcí imunitního systému - tzv. "imunitní hapten".

Mnohé výzkumy autismu identifikovali významnou imunologickou odpověď na potravinové barvivá4. Spousta výzkumů odhalila, že 30-70% autistů trpí výraznými abnormalitami imunitního systému, včetně snížení a počtu T-buněk, funkce lymfocytů a poklesu "natural killer" buněk. Tyto všechny faktory zvyšují náchylnost k infekcím5 . Dle Andrewa Wakefielda z London´s Royal and University College Medical School, tyto děti vykazují anomálie imunitního systému v mnohých směrech podobně jako mají lidi s AIDS.

Imunitní systém v reakci na přicházející potravinové patogeny navozuje symptomy podobné samotnému autismu - zkreslené vidění, zvýšená citlivost sluchu a hučení v uších, záněty ucha, svědění, začervenání kůže... Imunitní systém má také schopnost produkovat přirozené tlumiče bolesti z jídel a chemických látek v našem těle.

Imunitní systém se dá přirovnat k armádě, která se nás snaží ochránit před nepřítelem. Pokud chceme snížit její nasazení, musíme snížit první bojové linie. Také se někdy povede armádu přesvědčit, že spousta nepřátel je pouze vymyšlených a nepřátelé ve skutečnosti vůbec nejsou - k tomu napomáhají terapie zvyšující toleranci ke zvukům, světlu, dotekům, barvám jako AIT, Prism čočky, Irlen čočky, zabarvené brýle, masáže a terapie dotekem, cranio-sakrální masáže a squeeze terapie. Někteří nepřátelé se již usídlili v těle a dokážou je vystrnadit speciální jednotky, které zahrňují výživu, čištění střeva a chelace. Generál, který řídí adrenal imunitní odpovědi během "teď-nebo-nikdy" imunitní reakce je serotonin. Serotonin je ale zmatený, protože regulace serotinu je řízena luteinem a ten je vnímaný některými NK buňkami jako nepřítel.

Nicméně ne všechny systémy v těle souhlasí s označením luteinu za nepřítele. V konfliktu je reprodukční systém a retinal pigment epithelial systém - jelikož v době, kdy nastal vnitroděložný omyl s luteinem a zmatek kolem serotoninu, nebyly ještě vyvinuté.

Imunitní systém bojuje s luteinem a snaží se ho odstranit - nicméně jelikož je lutein také regulátorem serotoninu , odstraněním luteinu ztrácí imunitní systém také možnost regulace serotoninu6.

ZDROJE INFORMACÍ:

Sandra Desorgher: The Power of Exile

Odkazy v textu:

1.Trottier G et al, Etiology of infantile autism - a review of recent advances and genetic and neurobiological research. Dept. of Psychiatry, Douglas Hosp. Research Centre, McGill Univ., Montreal, Que. Comment in J Psychiatry Neurosci, 1999 March
2. Ogiwara S. et al Highly sensitive, specific enzyme-linked immunosorbent assay of neopterin and biopterin in biological samples, Nagoya Univ. Sch. of Med., Japan. Clin Chem 1992 Oct.
3. Warren RP et al, Immunogenetic studies in autism and related disorders. Utah State Univ., Logan, USA
4. Kotsanis CA et al, A Multidisciplinary Approach to Treatment 1992-93
5. Zimmerman A, Autism and the Immune System Immunology of Autism Pediatric Neurologist, Center for Autism and Related Disorders. John Hopkins Univ. Sch. of Med., Kennedy Kreiger Inst.
6. Shastri PC et al; Role of genetics in mental retardation; National Symposium on Role of Genetics n Mental Retardation, Jan-Feb 1998; Smt. Motibal Thackersey Inst. of research in the field of mental retardation, Mumbai, India

Přeložila a poslepovala Boba

Informační náramek

6. března 2009 v 23:01 | Boba |  Všehochuť
Nezvyknu propagovat nějaké výrobky, ale třeba také trnete hrůzou, že se Vaše dítko se může během výletu nebo na dovolené ztratit a... se nedomluví.

Koukněte na www.infoband.com - vyrábí měkké náramky, které se dají dítku kolem zápěstí a které drží FEST, tj. dítko si je jednou rukou neumí sundat (dokonce ani to moje) a hlavní pointa - na náramek se dá napsat jméno, telefon...

Koupili jsme v českém internetovém obchodě pod názvem "informační náramek", určitě je dovozců více. Vydržel 14 dnů cákání v moři a byť není v reprezentativním stavu, funguje dále.

Náramky se neliší pouze designem, ale také velikosti místa, na které se dá pohodlně psát.

Boba