Co je Smith-Lemli-Opitz syndrom (SLOS)?

24. března 2009 v 22:48 | Boba |  Biomedical
...volně navazuje a hlavně doplňuje článek "Nízký cholesterol? Špatná zpráva..."

Syndrom byl poprvé popsán Smithem, Lemlim a Opitzem v roce 1964. Spolu s fenylketonurií a kongenitální adrenální hyperplazií patří k nejčastějším vrozeným metabolickým onemocněním. U nás první pozorování uveřejnily Seemanová a Voříšková (1974). Jde o autozomálně recesivně dědičné onemocnění, takže oba rodiče musí být heterozygotními nosiči.

Odhaduje se, že nosiči této nemoci (tj. lidi, kteří mají jeden z defektních genů) může být 1 z 30, přičemž pravděpodobnost propuknutí nemoci je 1:1 590 až 1:13 500. Na Slovensku byly ročně popsány 3-4 porody postižených dětí (Bzduch et al., 2000).

Gen kódující enzym, jehož poškozením onemocnění vzniká a který je označován jako DHCR7, je uložen na chromozomu 11q12-13 a jeho mutace byly zjištěny u mnohých pacientů s SLOS (Waterham et al., 1998).

PATOGENEZE

SLOS byla objasněna v roce 1994 (Tint et al., 1994). SLOS je způsoben poruchou biosyntézy cholesterolu, a to v jejím konečném stupni jeho tvorby, kterou je konverze 7-dehydrocholesterolu na cholesterol, která je katalyzována - v tomto případě nedostatečně - D7-reduktázou 7-dehydrocholesterolu.

Protože cholesterol je hlavní složkou buněčných membrán a myelinu a je prekurzorem všech steroidních hormonů a žlučových kyselin, má tato porucha velmi pestré klinické projevy. Ty jsou úměrné rozsahu nedostatečnosti tvorby cholesterolu, v nejtěžších případech je porucha letální. U vážnějších projevů insuficience jsou přítomny i sekundární poruchy, např. nedostatečnost v celém spektru endokrinních funkcí daných omezením dostupnosti cholesterolu jako prekurzoru pro steroidní hormony (Kelley, 1997; Opitz, 1999), ale také pro žlučové kyseliny.

PŘÍČINY

Analýza rodokmenů rodin ukázala,že SLOS je přenášen v autosomálním recesivním způsobu jako MCA/MR syndromu.SLOS je způsoben mutacemi v DHCR7 genu

KLINICKÉ PROJEVY

SLOS jsou velmi pestré a ve své závažnosti se pohybují od stěží postřehnutelných odchylek (i u heterozygotů) až k úmrtím nebo potracení plodu u nejvíce postižených jedinců. Právě lehčí případy unikají často pozornosti.

Klinické příznaky se mohou vyskytovat nahromaděné, nebo izolovaně a být pouze naznačené. Patří k nim vrozené vady včetně rozštěpu patra, vrozené srdeční vady, genitourinární anomálie, četné dysmorfické příznaky, zejména v oblasti obličeje, kožní syndaktylie 2. a 3. prstu na nohou, krátké palce, těžká fotosensitivita, atrioventricular septal defect a řada dalších. Velice typickou pro tuto nemoc jsou " cataracts" a v kombinaci s autismem jsou indikací pro testování na SLOS.

U kojenců se SLOS bývají potíže s kojením i s přikrmováním. Opožděný vývoj je obecný, děti vyžadují mimořádnou péči, je špatný vývoj řečových schopností, ale děti chápou poměrně dobře.

Důležité je, že u postižených osob se objevuje celá škála odchylek v chování: autismus, agresivita, hyperaktivita, časté změny nálady, výbuchy vzteku, ničivosti i sebepoškozování, mentální retardace, opoždění vývoje řeči. Děti i s minimálními somatickými příznaky mohou být autistické nebo mít jiné poruchy chování. V této souvislosti je pozoruhodné, že při vhodné terapii nutričním přísunem cholesterolu se chování poměrně záhy upravuje.

Ze sekundárních projevů onemocnění je to nedostatečná tvorba steroidních hormonů jako projev nedostatku cholesterolu jako jejich prekurzoru. Omezena může být vážněji i tvorba žlučových kyselin s následnou malabsorpcí tuků a v tuku rozpustných vitaminů. Cholestáza je častá a může být počátečním příznakem SLOS u novorozenců. Kožní fotosenzitivita u SLOS je příčinou špatné snášenlivosti slunečního záření.

DIAGNÓZA

SLOS se zakládá na změření hladiny cholesterolu a 7-dehydrocholesterolu metodou gas-chromatography mass spectrometry v krevním séru. Genetický defekt má za následek, že zatímco hladiny celkového cholesterolu jsou nízké, prekurzory 7-DHC a 8-DHC jsou naopak zvýšené. Diagnóza SLOS může být velice horký tip u autistického dítěte, kterého ukazovák a prostředník na noze je vyformovaný do tvaru písmena "Y". Je nutno ale poznamenat, že takto vytvarované prsty mají také někteří lidi, kteří v žádném případě SLOS netrpí.

Je cholesterolový test v mé místní nemocnici dostatečný proto, aby zjistil SLOS?
Enzymatická metoda pro měření cholesterolu založená na cholesterolové oxidase poskytuje u pacientů s SLOS falešně vysoké hodnoty cholesterolu v plazmě, jelikož do konečné hodnoty se také načítají 7-DHC a 8-DHC

Je enzymatická metoda měření cholesterolu dostatečná pro děti, které SLOS nemají?
Ano, enzymatická metoda měření cholesterolu je spolehlivá, pokud 7-DHC se nenachází v organismu ve vysokých množstvích (což není případ nemoci SLOS). Pokud dítě není těžce fyzicky postižené a nemá prsty na nohou vytvarované do písmena Y, je nepravděpodobné, že trpí nemocí SLOS a běžný cholesterolový test by měl stačit.

JAK VYPADÁ TERAPIE CHOLESTEROLEM?

Léčba SLOS spočívá v dostatečném přívodu cholesterolu až už doplňky nebo potravou tak, aby bylo dosaženo normálních hladin. Terapeutické dávky cholesterolu se pohybují v rozmezí 20-300 mg/kg/den.

Další možností dodávání cholesterelu jsou potravinové zdroje - např. žloutek, vnitřnosti (především játra, ledviny a mozek), šlehačka, máslo... I pouhé dietní opatření můžou u dětí i adolescentů zlepšit růst, zmírnit abnormality chování a celkový zdravotní stav, např. snížit frekvenci infekčních onemocnění, zvýšit střevní motilitu nebo znormalizovat nástup puberty.
Změny v chování lze pozorovat dokonce dříve, než se znormalizují koncentrace cholesterolu v krvi. To platí i pro dospělé nemocné. Terapie dietárním cholesterolem není spojena se žádnými komplikacemi, její efektivitu lze sledovat pomocí růstových parametrů, behaviorálním a neurologickým vyhodnocením stavu a biochemickým testováním.

ZDROJE INFORMACÍ:

1. Great Plains Laboratory: Deficient cholesterol: A common new factor in autism http://www.greatplainslaboratory.com/home/eng/cholesterol.html
2. Great Plains Laboratory: FAQ - cholesterol
http://www.greatplainslaboratory.com/home/eng/FAQ-cholesterol.asp
3. Bohužel jsem nepochopila, kdo je autorem, ráda bych ho uvedla - Poznámka k článku R. Balona "Cholesterol, duševní onemocnění a násilí" (Psychiatrie 2,2000:83-90) http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH300/11dopisy.htm
4. Richard Balon -Cholesterol, Mental Illness and Violence An Overview http://www.tigis.cz/PSYCHIAT/PSYCH200/03Balon.HTM

Přeložila a poslepovala Boba. Budu moc vděčna za jakékoliv opravy termínů a gramatiky a samozřejmě Vaše zkušenosti 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama