Duben 2009

Nemluvi... Nekomunikuje...

26. dubna 2009 v 14:31 | Boba |  Rodiče rodičům
Pár rad matky od plotny:

1) KONTAKTUJTE DOBRÉHO LOGOPEDA. Zkušený klinický logoped pracuje s dětmi od několika měsíců (děti u kterých se dá předpokládat problém s řečí, např. Downův syndrom) - dávno neplatí pravidlo, že se čeká do 3 let. Zkušený logoped také pracuje s dětmi, které vůbec nemluví a nekomunikují - snaží se o "ozvučení" dětí a vhodnou komunikaci. Logopeda knížka nenahradí, ale dobu, kdy tu/toho správného hledáte, můžete vyplnit např. skvelou slovenskou knížkou "Kniha o detskej reci" na www.detskarec.sk nebo Cvičení pro rozvoj řeči od Charlotte Lynch a Julii Kidd. Vydavatelství Portál

2) NEBRAŇTE SE ALTERNATIVNÍM FORMÁM KOMUNIKACE - většinou se jedná o "obrázkové" systémy, v naší kotlině nejčastěji VOKS nebo modernější a zajímavější PEGS, existuje metoda, která učí autistické děti psát... Bohužel jsme v potřebném čase o těchto možnostech nevěděli, ale s úspěchem jsme používali fotky na vysvětlení, kam jdeme, kdo tam bude, kde jsme byli... Obecně se dá říct, že obrázkové systémy nebrání ve vývoji řeči, naopak, řeč podporují.

3) Zkuste se zamyslet, jestli Vašemu dítku nebrání v řeči nějaká FYZICKÁ PŘÍČINA. Autistické děti často mívají paralýzu tvárových svalů a ještě častěji jenom horního rtu. U mého dítěte jsem to pozorovala po dietní chybě - kaseinu. Po nočních bolestech břicha a strašného řvu měl další den strnulý výraz tváře, dostal ze sebe akorát ztěží "ne" a pár zvuků, u kterých musel minimálně hýbat pusou.

4) BIOFEEDBACK - osvědčená metoda u dětí s poruchou řeči. Dítko musí být v schopné hrát jednoduchou počítačovou hru. Víc informací např. na http://bobin.blog.cz/0904/biofeedback-ze-zapisniku-mamy-od-plotny

5) DIETA - vyloučení některých potravin má u spousty dětí vynikající vliv na řečový projev (osobně máme nejlepší zkušenosti s GFCF a se Sářinou dietou)

6) POČÍTAČOVÉ HRY - půjdu zase jednou proti proudu, ale v době, kdy moje dítko, které není Aspík, knížkami akorát házelo nebo se bavilo otáčením stránek, v počítačové hře podle instrukcí správně identifikovalo 27 druhů zvířat, rozlišovalo tvary, barvy, směry... Zhruba po roce konstatuji, že syn není na počítači závislý, uplynou týdny, že si na něj ani nevzpomene, když si hraje s autíčkami, zapnutí počítače ho vůbec z hry nevytrhne... Asi nejlepší z počítačových her se mi zdá edice Chytré dítě, kterou mimochodem také používají na naší logopedické klinice http://www.jablko.cz/chytredite/default.htm

7) DĚTSKÁ MASÁŽ. Najděte si zkušeného maséra, který Vám s masáží pomůže. Možností je mnoho, určitě najdete něco, co Vás osloví.

8) KINEZIOLOGIE - byť není přímo určená k rozvoji řeči, může Vám v mnohém pomoct a usnadnit, mimojiné dokáže rodičům přiblížit, co trápí a blokuje Vaše dítko.
Boba


Biofeedback - ze zápisníku mámy od plotny

19. dubna 2009 v 23:58 | Boba |  Biomedical
Co je EEG-biofeedback?

EEG-biofeedback je metoda, která hravou a bezbolestnou formou umožňuje zlepšit výkon mozku a překonat určité bariéry, které brání v lepším fungování. Je moderní doplňkovou terapií pro děti s poruchami řeči, epilepsií a hyperaktivní děti.

Co EEG - biofeedback NENÍ?

Není zázračnou a všemocnou metodou, která vyléčí Vaše dítě z autismu. Také není metodou alternativní medicíny.

Jak vypadá biofeedback v praxi?

Dítko si sedne do křesla, na ouška dostane klipsy s dvěmi snímacími elektrody (na každé jednu, nebolí to), na hlavičku se připevní další snímací elektroda. Přesné umístnění elektrody na hlavičce závisí od terapeuta, které centrum mozku se rozhodne procvičovat (centrum řeči, motoriky...). Často se cvičí v rámci jednoho sezení více center (např. dvě kola na centrum řeči, osm na motoriku a pod.)

Dítku se na obrazovce před ním pustí "hra" - např. delfín, motýlek, autíčko... které je potřeba rozpohybovat - tím, že si to dítě přeje. Náš rarášek se dobře chytl na auto - velké komentáře nebyly potřeba. Hra vlastně zobrazuje průběh mozkových vln - když narůstá aktivita v žádoucím pásmu mozkových vln (v případě našeho raráška alfa), dostává hráč body a hra se zlepšuje (např. auto jede rychleji). Poté, co vzrůstá aktivita v nežádoucím pásmu, úspěch ve hře mizí (např. auto se zastaví). Mozek postupně reaguje na motivační vodítka, které mu počítač poskytne tím, že ho odměňuje za dobré výsledky ve hře. Tím mozek rozvíjí proces učení nových, vhodnějších frekvencí mozkových vln.

"Hra" má více obměn/kol, jak do postav (rybičky, delfíny, auta, panenka...) tak do akcí (honičky, otáčivé hry a pod.), za každé kolo získává dítě body. Obvykle trvá sezení kolem 45 minut (podle přestávky) a rarášek zvládne kolem 10 kol. Na bodech samozřejme moc nezáleží, ale je to jeden z objektivních výstupů této terapie. Kromě bodů sleduje software různé mozkové vlny, napětí...

Jakých výsledků lze EEG-biofeedbackem dosáhnout?

Dočetla jsem se, že EEG-biofeedback dokáže být účinný u 60-90% pacientů trpících stresem, poruchou pozornosti a soustředění, poruchami spánku, migrénami, úzkostí a depresí a epilepsií. Na logopedické klinice LOGO, kam chodíme, se úspěšně používá pro děti s poruchami řeči a u lidí po mozkových příhodách.

Jak dlouho trvá terapie?
Závisí od obtížnosti problému, většinou se používá 20-60 sezení, na začátku 2-3 sezení týdně. Účinek biofeedbacku by měl být trvalý, podobně jako je tomu u čtení a psaní.

Jaké jsou potřebné vyšetření před započetím biofeedbacku a jaký odborný lékař nás musí doporučit?

Pokud budete biofeedback platit sami, nepotřebujete absolvovat žádnou návštěvu odborného lékaře. Natočené EEG předem je výhodou, nikoliv podmínkou. U úhrady zdravotní pojišťovnou závisí podmínky samozřejmě přímo na ní

Platí biofeedback zdravotní pojišťovna? Kolik stojí biofeedback?

Některé zdravotní pojišťovny hradí indikované použití biofeedbacku u vybraných a jasně definovaných zdravotních poruch - pátrejte! Jinak cena závisí na konkrétním místě, ale pohybuje se kolem 400 Kc/sezení.

Třeba jsem Vás inspirovala ;-) Boba

Časté dotazy na alergie, kvasinky a jinou havěď a možná správné odpovědi

6. dubna 2009 v 21:46 | Boba |  Časté dotazy
Pokud jsme se rozhodli držet dietu, má vůbec cenu chodit na alergologii?

Určitě, alergií je spousta druhů a o další spoustě se spekuluje. Není v současné moci vědy vytestovat, jestli bude mít u Vás GFCF dieta úspěch. Vaše dítě může mít ale spoustu dalších typů alergií, které můžou být přes testy odhaleny.

V tom nejklasičtějsím pojetí medicíny označuje pojem "alergie" proces, který označuje reakci IgE části imunitního systému - vyrážky, natečení nebo dýchací problémy. Slova "alergie" nebo "intolerance" označují neadekvátní reakci imunitního systému na potraviny nebo látky, které by měly za normálních okolností být tělu neškodné.

Autistické děti můžou mít minimálně tři různé druhy potíží s problematickým jídlem:
1) IgE alergie - kožní vyrážky, kopřivka, natečení, dýchací problémy a pod. Zjišťuje se krevními nebo kožními testy

2) Intolerance (většinou manifestovaná IgG nebo IgA části imunitního systému nebo chybějícími enzymy jako například intolerance laktózy), která může vyústit v různé a/nebo vágní symptomy jako nepohoda, zažívací problémy, problémy se spánkem, bolesti kloubů, ušní infekce, hyperaktivita nebo poruchy chování. Zjištuje se nejčastěji krevními testy ELISA.

3) Peptidurea (peptidy v moči) způsobené neschopnosti těla správně rozložit některé proteiny. Spekuluje se, že určité peptidy, především proteiny z mlíka a mouky, dokážou významně rušit receptory mozku a blokovat funkci mozku a nervového systému. Testování moči je stále ve fázi experimentů, nejlepší metodou se stále jeví zkusit GFCF dietu.
Pokud se jedná o potravinové alergie, v současnosti se v ČR běžně na imunologii provádí testy IgE a IgG, zdarma. Také je možné, že Vám provedou i testy další, zkuste. Spousta rodičů dává dětem dělat testy IgG4 v zahraničí.

Je nutné testovat alergie?

Ne, nutné to není. Dle mnohých renomovaných imunologů a gastro-enterologů je eliminační dieta (t.j. vyloučení podezřelých jídel na určitou dobu a sledování efektů, co se stane, když se znovu zařadí do jídelníčku) nejefektivnější metodou určování alergií, spolehlivější jako krevní nebo kožní testy. Na druhé straně, eliminační dieta je pro rodiče velice stresující a vyčerpávající - kromě dodržování pravidel diety, samotného vaření alespoň trochu poživatelných jídel, zvládání autistického dítěte, chodu rodiny, vyžaduje opravdu pečlivé pozorování a vedení stravovacího deníku. Samotné pozorování obnáší kromě povšimnutí si změn na kůži, uších, rýmy, také změny v chování, které můžou nastoupit od několika minut až do 3 dnů ;-( Dle mého osobního názoru můžou kvalitní testy opravdu strašně moc pomoct a ušetřit spoustu duševních sil. Alergie se mění cca každých 9 měsíců.

Nás se ale tyto teorie opravdu netýkají, naše dítě nebývá skoro vůbec nemocné a v životě nemělo alergickou reakci...

To, co moderní teorie o autismu popisují, není imunitní deficit, ale spíš imunitní dysfunkce. Mnohé děti (i když ne všechny) mají téměř stejné problémy: ušní infekce, zvracení v mimi věku (možná souvislost s mlíkem), chronický průjem nebo zácpa. Jiní rodiče označují jejich autistické děti za nejzdravější členy rodiny - v tomto případě se spekuluje, že imunitní systém je příliš agresivní a obrací se proti nervovému systému, co by mohlo vysvětlovat přítomnost anti-myelinových protilátek u některých autistických dětí. Také by to mohlo vysvětlovat, proč některé děti mají evidentní poruchy imunity jako mnohočetné alergie, ale nereagují na dietní intervence.

Existuje test, který by předem určil, zda bude GFCF dieta (bezmléčná a bezlepková) u našeho dítěte úspěšná?

Ne, bohužel v současné době neexistuje test, který by toto určil, jelikož se jedná o vědci ještě neprozkoumaný biochemický proces - byť je prokázaný z praxe, že funguje, jeho principy jsou ještě neznámé. Fakt, že lepek a kasein je pro mnoho lidí škodlivý aneb alespoň problematický není novinka pro více (pro nás) alternativních proudů medicíny

Existuje test, který by předem určil, zda má moje dítě alergii na lutein a betakaroten?

Bohužel v současné době ne, spekuluje se, že lutein a betakaroten fungují na úrovni "haptenu" v imunitním systému - malé částice, kterou současná věda nedokáže změřit. Nicméně pro zjištění, zda Vaše dítě reaguje na lutein a betakaroten Vám stačí 2 týdny, maximum se uvádí 28 týdnů.

Jak se testují kvasinky, případně jiné breberky?

1) Premluvite nejakeho doktora, aby Vašemu dítěti test na kvasinky udelal a take, podle moznosti kvalitne (t.j. ze stolice a ne z výtěru, minimálně 3 dny po sobě). Nejlepsi rec by byla s nekym, kdo vlastni laborator a komu byste to event. byl ochotny zaplatit. Pokuste se neuvadet jako duvod to, že je dítě autista - jednak nemůžete od internistu nebo gastro-enterologa čekat, že bude studovat novinky ve výzkumu autismu a hlavně, nevykáže to na pojišťovnu.
2) Spousta rodicu s uspechem vyuziva sluzby zahranicnich laboratori. Samozrejme neco stoji. Usetrite si dusevni prostituci. Dobré nápady nabízí Petr (nejenom) ve svém článku http://bobin.blog.cz/0903/prakticka-ukazka-testu
3) Můžete zkusit test EAV. Obrovskou výhodou je neinvazivnost, tj. dítě akorát drží dvě "tyčky", nebolí to, je to rychlé, mému synovi se to i v hodně dětském věku ohromně líbilo, protože přístroj připomíná tachometr. Nevýhodou je, že kvalita testů je úžasně závislá na tom, kdo test provádí a nemáte žádné výsledky "na papíře", se kterými byste mohli dále s doktorem pracovat.

Test na kvasinky nám vyšel negativně, znamená to, že je dítě nemá?
Sklamu Vás, neznamená - může je mít a nemusí... Jednak není test jako test, nicméně obecně platí, že pokud má dítě ve střevě kvasinky, nemusí se ve výtěru jak ze stolice tak z pusy objevit ;-(

Dají se vyléčit kvasinky přírodními antibotiky?
Ano, léčba je pomalejší, ale jeví se efektivnější. Svěřte se ale do rukou někoho se relevantní zkušeností. Máme vynikající zkušenost s kombinaci Candymin (oreganový olej) + propolis + česnek na kvasinky

Musí se u protikvasinkové léčby dodržovat dieta?

Nasazení protikvasinkové diety během léčby vřele doporučuji, nezávisle na výběru léků, kterými se je chystáte vykynožit. Nedává mi velký smysl breberky na jedné straně krmit a posilovat a současně likvidovat, nicméně s nasazením silných medikamentů klasické medicíny se Vám to nejspíš povede, alespoň krátkodobě. Problémem bohužel bývá současné vybití i "hodné" střevní flóry, tudíž se střevo stává extrémně zranitelné pro patogenní breberky, například kvasinky... ;-( Nejlepší protikvasinkovou dietu jsem četla na www.nadejeproautismus.cz, ale informací je plný web
Test na chlamydie nám vyšel negativně, znamená to, že je dítě nemá?
Bohužel neznamená, současné laboratorní techniky jsou na chlamydie hodně krátké. Zkuste mrknout třeba na www.chlamydie.info

Kde a jak se testují metabolické vady a je nutná hospitalizace?
Testují se na Metabolické klinice nebo na gastro-entero oddělení, všechny složitější požadavky se posílají do Prahy na Metabolickou kliniku, resp. jejich laboratoř. Test na dědičné metabolické vady je bezplatný a také se může bezplatně po nějaké době opakovat. Je potřeba sesbírat všechnu moč za 24 hod. a jednorázově vzít krev. Hospitalizace není vůbec nutná.

Testy na přítomnost těžkých kovů...
Testy na pritomnost tezkych, a také lehkých kovu nejsou uplne jednoducha zalezitost, protoze laboratorni testy z krve, moci, stolice, vlasu... jsou obecne zalozene na principu, ze telo neco vylucuje, kdezto (pokud je hypoteza spravna), nasim deckam metabolizmus dobre nefunguje a tudiz tezke kovy v sobe kumuluji (co by jinak zdrave deti vyloucily). Proto laboratorni vysledky vykazuji mnohem mensi hodnoty, ktere odpovidaji skutecnosti. Dalsi problem je stanoveni nejake "hranice normalnosti", jelikoz zdravym detem se tyto testy nedelaji.
V praxi se to dela tak, ze se dite necha "projet" chelatem, podle vysledku se nasadi prislusna intenzita terapie. Vim to ale pouze z webu a diskusnich for v zahranici, rada se dozvim, pokud existuje i lepsi metoda.

Boba