Biofeedback - ze zápisníku mámy od plotny

19. dubna 2009 v 23:58 | Boba |  Biomedical
Co je EEG-biofeedback?

EEG-biofeedback je metoda, která hravou a bezbolestnou formou umožňuje zlepšit výkon mozku a překonat určité bariéry, které brání v lepším fungování. Je moderní doplňkovou terapií pro děti s poruchami řeči, epilepsií a hyperaktivní děti.

Co EEG - biofeedback NENÍ?

Není zázračnou a všemocnou metodou, která vyléčí Vaše dítě z autismu. Také není metodou alternativní medicíny.

Jak vypadá biofeedback v praxi?

Dítko si sedne do křesla, na ouška dostane klipsy s dvěmi snímacími elektrody (na každé jednu, nebolí to), na hlavičku se připevní další snímací elektroda. Přesné umístnění elektrody na hlavičce závisí od terapeuta, které centrum mozku se rozhodne procvičovat (centrum řeči, motoriky...). Často se cvičí v rámci jednoho sezení více center (např. dvě kola na centrum řeči, osm na motoriku a pod.)

Dítku se na obrazovce před ním pustí "hra" - např. delfín, motýlek, autíčko... které je potřeba rozpohybovat - tím, že si to dítě přeje. Náš rarášek se dobře chytl na auto - velké komentáře nebyly potřeba. Hra vlastně zobrazuje průběh mozkových vln - když narůstá aktivita v žádoucím pásmu mozkových vln (v případě našeho raráška alfa), dostává hráč body a hra se zlepšuje (např. auto jede rychleji). Poté, co vzrůstá aktivita v nežádoucím pásmu, úspěch ve hře mizí (např. auto se zastaví). Mozek postupně reaguje na motivační vodítka, které mu počítač poskytne tím, že ho odměňuje za dobré výsledky ve hře. Tím mozek rozvíjí proces učení nových, vhodnějších frekvencí mozkových vln.

"Hra" má více obměn/kol, jak do postav (rybičky, delfíny, auta, panenka...) tak do akcí (honičky, otáčivé hry a pod.), za každé kolo získává dítě body. Obvykle trvá sezení kolem 45 minut (podle přestávky) a rarášek zvládne kolem 10 kol. Na bodech samozřejme moc nezáleží, ale je to jeden z objektivních výstupů této terapie. Kromě bodů sleduje software různé mozkové vlny, napětí...

Jakých výsledků lze EEG-biofeedbackem dosáhnout?

Dočetla jsem se, že EEG-biofeedback dokáže být účinný u 60-90% pacientů trpících stresem, poruchou pozornosti a soustředění, poruchami spánku, migrénami, úzkostí a depresí a epilepsií. Na logopedické klinice LOGO, kam chodíme, se úspěšně používá pro děti s poruchami řeči a u lidí po mozkových příhodách.

Jak dlouho trvá terapie?
Závisí od obtížnosti problému, většinou se používá 20-60 sezení, na začátku 2-3 sezení týdně. Účinek biofeedbacku by měl být trvalý, podobně jako je tomu u čtení a psaní.

Jaké jsou potřebné vyšetření před započetím biofeedbacku a jaký odborný lékař nás musí doporučit?

Pokud budete biofeedback platit sami, nepotřebujete absolvovat žádnou návštěvu odborného lékaře. Natočené EEG předem je výhodou, nikoliv podmínkou. U úhrady zdravotní pojišťovnou závisí podmínky samozřejmě přímo na ní

Platí biofeedback zdravotní pojišťovna? Kolik stojí biofeedback?

Některé zdravotní pojišťovny hradí indikované použití biofeedbacku u vybraných a jasně definovaných zdravotních poruch - pátrejte! Jinak cena závisí na konkrétním místě, ale pohybuje se kolem 400 Kc/sezení.

Třeba jsem Vás inspirovala ;-) Boba
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Mário Mário | E-mail | Web | 16. listopadu 2011 v 2:26 | Reagovat

Pěkný....

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama