Časté dotazy na alergie, kvasinky a jinou havěď a možná správné odpovědi

6. dubna 2009 v 21:46 | Boba |  Časté dotazy
Pokud jsme se rozhodli držet dietu, má vůbec cenu chodit na alergologii?

Určitě, alergií je spousta druhů a o další spoustě se spekuluje. Není v současné moci vědy vytestovat, jestli bude mít u Vás GFCF dieta úspěch. Vaše dítě může mít ale spoustu dalších typů alergií, které můžou být přes testy odhaleny.

V tom nejklasičtějsím pojetí medicíny označuje pojem "alergie" proces, který označuje reakci IgE části imunitního systému - vyrážky, natečení nebo dýchací problémy. Slova "alergie" nebo "intolerance" označují neadekvátní reakci imunitního systému na potraviny nebo látky, které by měly za normálních okolností být tělu neškodné.

Autistické děti můžou mít minimálně tři různé druhy potíží s problematickým jídlem:
1) IgE alergie - kožní vyrážky, kopřivka, natečení, dýchací problémy a pod. Zjišťuje se krevními nebo kožními testy

2) Intolerance (většinou manifestovaná IgG nebo IgA části imunitního systému nebo chybějícími enzymy jako například intolerance laktózy), která může vyústit v různé a/nebo vágní symptomy jako nepohoda, zažívací problémy, problémy se spánkem, bolesti kloubů, ušní infekce, hyperaktivita nebo poruchy chování. Zjištuje se nejčastěji krevními testy ELISA.

3) Peptidurea (peptidy v moči) způsobené neschopnosti těla správně rozložit některé proteiny. Spekuluje se, že určité peptidy, především proteiny z mlíka a mouky, dokážou významně rušit receptory mozku a blokovat funkci mozku a nervového systému. Testování moči je stále ve fázi experimentů, nejlepší metodou se stále jeví zkusit GFCF dietu.
Pokud se jedná o potravinové alergie, v současnosti se v ČR běžně na imunologii provádí testy IgE a IgG, zdarma. Také je možné, že Vám provedou i testy další, zkuste. Spousta rodičů dává dětem dělat testy IgG4 v zahraničí.

Je nutné testovat alergie?

Ne, nutné to není. Dle mnohých renomovaných imunologů a gastro-enterologů je eliminační dieta (t.j. vyloučení podezřelých jídel na určitou dobu a sledování efektů, co se stane, když se znovu zařadí do jídelníčku) nejefektivnější metodou určování alergií, spolehlivější jako krevní nebo kožní testy. Na druhé straně, eliminační dieta je pro rodiče velice stresující a vyčerpávající - kromě dodržování pravidel diety, samotného vaření alespoň trochu poživatelných jídel, zvládání autistického dítěte, chodu rodiny, vyžaduje opravdu pečlivé pozorování a vedení stravovacího deníku. Samotné pozorování obnáší kromě povšimnutí si změn na kůži, uších, rýmy, také změny v chování, které můžou nastoupit od několika minut až do 3 dnů ;-( Dle mého osobního názoru můžou kvalitní testy opravdu strašně moc pomoct a ušetřit spoustu duševních sil. Alergie se mění cca každých 9 měsíců.

Nás se ale tyto teorie opravdu netýkají, naše dítě nebývá skoro vůbec nemocné a v životě nemělo alergickou reakci...

To, co moderní teorie o autismu popisují, není imunitní deficit, ale spíš imunitní dysfunkce. Mnohé děti (i když ne všechny) mají téměř stejné problémy: ušní infekce, zvracení v mimi věku (možná souvislost s mlíkem), chronický průjem nebo zácpa. Jiní rodiče označují jejich autistické děti za nejzdravější členy rodiny - v tomto případě se spekuluje, že imunitní systém je příliš agresivní a obrací se proti nervovému systému, co by mohlo vysvětlovat přítomnost anti-myelinových protilátek u některých autistických dětí. Také by to mohlo vysvětlovat, proč některé děti mají evidentní poruchy imunity jako mnohočetné alergie, ale nereagují na dietní intervence.

Existuje test, který by předem určil, zda bude GFCF dieta (bezmléčná a bezlepková) u našeho dítěte úspěšná?

Ne, bohužel v současné době neexistuje test, který by toto určil, jelikož se jedná o vědci ještě neprozkoumaný biochemický proces - byť je prokázaný z praxe, že funguje, jeho principy jsou ještě neznámé. Fakt, že lepek a kasein je pro mnoho lidí škodlivý aneb alespoň problematický není novinka pro více (pro nás) alternativních proudů medicíny

Existuje test, který by předem určil, zda má moje dítě alergii na lutein a betakaroten?

Bohužel v současné době ne, spekuluje se, že lutein a betakaroten fungují na úrovni "haptenu" v imunitním systému - malé částice, kterou současná věda nedokáže změřit. Nicméně pro zjištění, zda Vaše dítě reaguje na lutein a betakaroten Vám stačí 2 týdny, maximum se uvádí 28 týdnů.

Jak se testují kvasinky, případně jiné breberky?

1) Premluvite nejakeho doktora, aby Vašemu dítěti test na kvasinky udelal a take, podle moznosti kvalitne (t.j. ze stolice a ne z výtěru, minimálně 3 dny po sobě). Nejlepsi rec by byla s nekym, kdo vlastni laborator a komu byste to event. byl ochotny zaplatit. Pokuste se neuvadet jako duvod to, že je dítě autista - jednak nemůžete od internistu nebo gastro-enterologa čekat, že bude studovat novinky ve výzkumu autismu a hlavně, nevykáže to na pojišťovnu.
2) Spousta rodicu s uspechem vyuziva sluzby zahranicnich laboratori. Samozrejme neco stoji. Usetrite si dusevni prostituci. Dobré nápady nabízí Petr (nejenom) ve svém článku http://bobin.blog.cz/0903/prakticka-ukazka-testu
3) Můžete zkusit test EAV. Obrovskou výhodou je neinvazivnost, tj. dítě akorát drží dvě "tyčky", nebolí to, je to rychlé, mému synovi se to i v hodně dětském věku ohromně líbilo, protože přístroj připomíná tachometr. Nevýhodou je, že kvalita testů je úžasně závislá na tom, kdo test provádí a nemáte žádné výsledky "na papíře", se kterými byste mohli dále s doktorem pracovat.

Test na kvasinky nám vyšel negativně, znamená to, že je dítě nemá?
Sklamu Vás, neznamená - může je mít a nemusí... Jednak není test jako test, nicméně obecně platí, že pokud má dítě ve střevě kvasinky, nemusí se ve výtěru jak ze stolice tak z pusy objevit ;-(

Dají se vyléčit kvasinky přírodními antibotiky?
Ano, léčba je pomalejší, ale jeví se efektivnější. Svěřte se ale do rukou někoho se relevantní zkušeností. Máme vynikající zkušenost s kombinaci Candymin (oreganový olej) + propolis + česnek na kvasinky

Musí se u protikvasinkové léčby dodržovat dieta?

Nasazení protikvasinkové diety během léčby vřele doporučuji, nezávisle na výběru léků, kterými se je chystáte vykynožit. Nedává mi velký smysl breberky na jedné straně krmit a posilovat a současně likvidovat, nicméně s nasazením silných medikamentů klasické medicíny se Vám to nejspíš povede, alespoň krátkodobě. Problémem bohužel bývá současné vybití i "hodné" střevní flóry, tudíž se střevo stává extrémně zranitelné pro patogenní breberky, například kvasinky... ;-( Nejlepší protikvasinkovou dietu jsem četla na www.nadejeproautismus.cz, ale informací je plný web
Test na chlamydie nám vyšel negativně, znamená to, že je dítě nemá?
Bohužel neznamená, současné laboratorní techniky jsou na chlamydie hodně krátké. Zkuste mrknout třeba na www.chlamydie.info

Kde a jak se testují metabolické vady a je nutná hospitalizace?
Testují se na Metabolické klinice nebo na gastro-entero oddělení, všechny složitější požadavky se posílají do Prahy na Metabolickou kliniku, resp. jejich laboratoř. Test na dědičné metabolické vady je bezplatný a také se může bezplatně po nějaké době opakovat. Je potřeba sesbírat všechnu moč za 24 hod. a jednorázově vzít krev. Hospitalizace není vůbec nutná.

Testy na přítomnost těžkých kovů...
Testy na pritomnost tezkych, a také lehkých kovu nejsou uplne jednoducha zalezitost, protoze laboratorni testy z krve, moci, stolice, vlasu... jsou obecne zalozene na principu, ze telo neco vylucuje, kdezto (pokud je hypoteza spravna), nasim deckam metabolizmus dobre nefunguje a tudiz tezke kovy v sobe kumuluji (co by jinak zdrave deti vyloucily). Proto laboratorni vysledky vykazuji mnohem mensi hodnoty, ktere odpovidaji skutecnosti. Dalsi problem je stanoveni nejake "hranice normalnosti", jelikoz zdravym detem se tyto testy nedelaji.
V praxi se to dela tak, ze se dite necha "projet" chelatem, podle vysledku se nasadi prislusna intenzita terapie. Vim to ale pouze z webu a diskusnich for v zahranici, rada se dozvim, pokud existuje i lepsi metoda.

Boba
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Veronika Veronika | E-mail | Web | 9. října 2012 v 12:57 | Reagovat

Alergie je neadekvátní reakce imunitního systému na PROTEINY. Může-li existovat alergie na proteiny rostlinné, přítomné v srsti domácích zvířat atd., lze předpokládat, že může existovat i alergie na proteiny lidské? Nemohla by tato výmluvně vysvětlit řadu autistických symptomů? Navíc dle mnoha specialistů na práci s autistickými dětmi i dospělými tvrdí, že neexistuje autista, který by nebyl alergik.

To je otázka č. 1 a otázka č. 2: nevíte o nějakém spolehlivém (nekomerčním) zdroji, který by zpracovával vliv positivních a negativních iontů v prostředí na autistické chování?

Děkuji
VJ

2 Veronika Veronika | E-mail | 9. října 2012 v 14:19 | Reagovat

Anebo ještě jinak - co když se bílkoviny v lidském organismu stoletým působením chemikálií a jezením pesticidů změnily natolik (a jejich chování - o tom, že se změnilo, pochyb není), že jejich reakce jsou nyní pro některé lidi nestravitelné - čili pozměněné proteiny, nikoli imunitní deficit (či kombinace obou).

3 Boba Boba | E-mail | 9. října 2012 v 22:05 | Reagovat

Ahoj Veroniko,

ráda bych pomohla, ale Váš dotaz je na mně poněkud složitý... 8-O bohužel nevím...

4 Luďka Luďka | E-mail | Web | 10. dubna 2014 v 12:44 | Reagovat

Chci se zeptat, jestli v případě alergie na prach pomůže odstranění koberců z podlah a rekonstrukce na podlahy Brno, které jsou dřevěné http://levnedrevenepodlahy.cz/podlahybrno.html ? Budu je pravidelně vysávat hepa vysavačem.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama