Nemluvi... Nekomunikuje...

26. dubna 2009 v 14:31 | Boba |  Rodiče rodičům
Pár rad matky od plotny:

1) KONTAKTUJTE DOBRÉHO LOGOPEDA. Zkušený klinický logoped pracuje s dětmi od několika měsíců (děti u kterých se dá předpokládat problém s řečí, např. Downův syndrom) - dávno neplatí pravidlo, že se čeká do 3 let. Zkušený logoped také pracuje s dětmi, které vůbec nemluví a nekomunikují - snaží se o "ozvučení" dětí a vhodnou komunikaci. Logopeda knížka nenahradí, ale dobu, kdy tu/toho správného hledáte, můžete vyplnit např. skvelou slovenskou knížkou "Kniha o detskej reci" na www.detskarec.sk nebo Cvičení pro rozvoj řeči od Charlotte Lynch a Julii Kidd. Vydavatelství Portál

2) NEBRAŇTE SE ALTERNATIVNÍM FORMÁM KOMUNIKACE - většinou se jedná o "obrázkové" systémy, v naší kotlině nejčastěji VOKS nebo modernější a zajímavější PEGS, existuje metoda, která učí autistické děti psát... Bohužel jsme v potřebném čase o těchto možnostech nevěděli, ale s úspěchem jsme používali fotky na vysvětlení, kam jdeme, kdo tam bude, kde jsme byli... Obecně se dá říct, že obrázkové systémy nebrání ve vývoji řeči, naopak, řeč podporují.

3) Zkuste se zamyslet, jestli Vašemu dítku nebrání v řeči nějaká FYZICKÁ PŘÍČINA. Autistické děti často mívají paralýzu tvárových svalů a ještě častěji jenom horního rtu. U mého dítěte jsem to pozorovala po dietní chybě - kaseinu. Po nočních bolestech břicha a strašného řvu měl další den strnulý výraz tváře, dostal ze sebe akorát ztěží "ne" a pár zvuků, u kterých musel minimálně hýbat pusou.

4) BIOFEEDBACK - osvědčená metoda u dětí s poruchou řeči. Dítko musí být v schopné hrát jednoduchou počítačovou hru. Víc informací např. na http://bobin.blog.cz/0904/biofeedback-ze-zapisniku-mamy-od-plotny

5) DIETA - vyloučení některých potravin má u spousty dětí vynikající vliv na řečový projev (osobně máme nejlepší zkušenosti s GFCF a se Sářinou dietou)

6) POČÍTAČOVÉ HRY - půjdu zase jednou proti proudu, ale v době, kdy moje dítko, které není Aspík, knížkami akorát házelo nebo se bavilo otáčením stránek, v počítačové hře podle instrukcí správně identifikovalo 27 druhů zvířat, rozlišovalo tvary, barvy, směry... Zhruba po roce konstatuji, že syn není na počítači závislý, uplynou týdny, že si na něj ani nevzpomene, když si hraje s autíčkami, zapnutí počítače ho vůbec z hry nevytrhne... Asi nejlepší z počítačových her se mi zdá edice Chytré dítě, kterou mimochodem také používají na naší logopedické klinice http://www.jablko.cz/chytredite/default.htm

7) DĚTSKÁ MASÁŽ. Najděte si zkušeného maséra, který Vám s masáží pomůže. Možností je mnoho, určitě najdete něco, co Vás osloví.

8) KINEZIOLOGIE - byť není přímo určená k rozvoji řeči, může Vám v mnohém pomoct a usnadnit, mimojiné dokáže rodičům přiblížit, co trápí a blokuje Vaše dítko.
Boba

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama