SOS receptář 3

11. května 2009 v 23:43 | Boba |  Receptář
Aktualizace: 30.11.2009

Receptů respektujících GFCF nebo Sářinu dietu je obrovská hromada, nabízím pouze maličký SOS receptář vyzkoušených pokusů o pečení:

1. HOUSKY (klasické kynuté)

350g bezlepkové mouky (já osobně mám nejradši Jizerku)
2 vajíčka (nepovinné, já nedávám)
2.5 dcl vody (pokud jste nedali vajíčka, tak malinko více)
4 lžice oleje
1 droždí (já používám 1 sáček sušeného droždí)
1 lžička cukru
1 lžička soli
pro fajnšmekry 1/2 lžičky xanthanové gumy

Nachystáme plech s pečícím papírem (můžete i vymastit, pokud čas a energie). Sušené droždí rozmícháme v 2.5 dcl vlažné vody. Mouku v ideálním případě přeosejeme (je to fakt lepší) a pomalu, po dávkách, nalíváme vodu s droždím. Nadáváme a začínáme propadat beznaději, protože těsto nevykazuje žádné znaky míchatelnosti. Přidáme vajíčka, olej, cukr, sůl a případně xanthanovou gumu a definitivně ztratíme naději, že by se tato šílená hmota dala nějakým způsobem rozmíchat. Pustíme z kohoutku vodu, dáme si panáka a druhou rukou se snažíme nad hmotou zvítězit a v rámci fyzických a duševních sil ji nějak promíchat. Rukou, na které visí neodlepitelné těsto, se snažíme na plech udělat kopečky, budoucí housky. Když už je těsto na plechu, s mokrými rukami jde překvapivě dobře transformovat "kopečky" na budoucí housky nebo rohlíky.

Pak zapneme troubu na 15 minut na 50-70°C, dále pečeme 20 min. na 170°C. V ideálním případě na horkovzdušném programu nebo klasika s kastrůlkem s vodou.

Popis je šílený, ale dá se rychle chytnout grif, s trochou cviku máte do hodiny výborné housky.

HOUSKY Z PRÁŠKU DO PEČIVA

pro vyznavače jednodušších řešení a Sářiny diety

350g bezlepkové mouky (já osobně mám nejradši Jizerku)
2 vajíčka (nepovinné, já nedávám)
2.5 dcl vody nebo rýžového mlíka (pokud jste nedali vajíčka, tak malinko více)
4 lžice oleje
1 sáček prášku do pečiva (v ideálním případě bezfosfátový. Určitě byste si všimli, že bezfosfátový prášek má často větší gramáž než "klasický", tudíž se zamyslete nad množstvím. Každopádně 2 vrchovaté lžičky Vám budou stačit)
1 lžička soli
Nachystáme plech s pečícím papírem (můžete i vymastit, pokud čas a energie). Mouku v ideálním případě přeosejeme (je to fakt lepší), přidáme prášek do pečiva a zamícháme. Přidáme vodu nebo rýžové mlíko a začínáme propadat beznaději, protože těsto nevykazuje žádné znaky míchatelnosti. Přidáme vajíčka, olej a sůl a definitivně ztratíme naději, že by se tato šílená hmota dala nějakým způsobem rozmíchat. Pustíme z kohoutku vodu, dáme si panáka a druhou rukou se snažíme nad hmotou zvítězit a v rámci fyzických a duševních sil ji nějak promíchat. Rukou, na které visí neodlepitelné těsto, se snažíme na plech udělat kopečky, budoucí housky. Když už je těsto na plechu, s mokrými rukami jde překvapivě dobře transformovat "kopečky" na budoucí housky nebo rohlíky.

Pečeme cca 25 min. na 170°C. V ideálním případě na horkovzdušném programu nebo klasiku s kastrůlkem s vodou.

Popis je šílený, ale dá se rychle chytnout grif, s trochou cviku máte do 40 min. výborné housky.

HOUSKY PRO ZAČÍNAJÍCÍ KUCHAŘE

Jelikož znám spoustu báječných tátů, který chtějí pomoct svým manželkám s vařením a pečením, dovoluji si tento návod. (Mámy autistických dětí, které nevaří a nepečou bohužel prozatím neznám, tudíž dál pokračuji v mužském rodě)

Jste moc šikovný!!!

Budete potřebovat:

* 1 Plech minimálně tak velký jako list papíru A4
* Papír na pečení o velikosti plechu. Má většinou bílou nebo hnědou barvu a není to folie na potraviny, jde stříhat nůžkami bez toho, že by se celý pokrčil
* 1 váhu na vážení potravin
* Odměrku na 2.5 dcl vody
* Lžici a lžičku
* Bezlepkovou mouku (mouka s přeškrtnutým klasem)
* Prášek do pečiva
* Sůl
* Olej (v ideálním případě řepkový nebo slunečnicový)
* Flašku kořalky

Vyndejte všechny věci z trouby ven, nechte tam pouze pečící mřížku v skoro nejnižší možné poloze. Zapněte troubu na 175°C. Nachystejte si vedle plech, na kterém bude pečící papír. Pokud máte elektrickou troubu, papír může libovolně přečnívat přes plech, nevadí, když celý plech nepokrývá.

Do 350 g bezlepkové mouky přidáme 2 vrchovaté kávové lžičky prášku do pečiva a 1 lžičku soli, přidáme 2.5 dcl vody nebo rýžového mlíka, přidáme ještě 1 polívkovou lžíci vody. Snažíme se hmotu zamíchat, je normální, že to nejde. Sakrujeme, ale nevzdáváme to. Přidáme 4 lžice oleje, jde to malinko lépe, ale pořád bída. Dejte si panáka. Vyndejte lžici z mísy a zamíchejte těsto rukou. Pokud trváte na použití mixéru (usuzuji, že Vaše žena je mimo dohled a poslech), použijte nízkou rychlost a po skončení mixování ve snaze odlepit těsto od metliček - prosím, netřískejte celým mixérem o mísu (ložiskům to nedělá úplně dobře), nejdříve stlačte tlačítko a oddělte mixér od metliček.

Nechte téct vodu z kohoutku (libovolná teplota), bude se hodit, když se budete chtít odlepit od těsta. Pokuste se z těsta v míse nanést 6 kopečků na plech. Pak si umyjte ruce a mokrými rukami vytvarujte z kopečků tvar Vámi vysněného pečiva. Když budete hotoví, umyjte si ruce, šupněte do trouby (ideální program je horkovzdušný - značka ventilátor Y, ale klasický, tj. vlnovka nahoře a čárka dole také není špatný), dejte si panáka a za 25 min. vyndejte.

Oprávněně machrujte, jste hvězda!

HOUSKY Z RÝŽOVÉ MOUKY A PRÁŠKU DO PEČIVA

Také to jde, podle výše uvedeného receptu, akorát mouky musí být více, např. 450 g. V ideálním případě 400 g rýžové moukyu a 50 g cizrnové (např. směs na humus). Opticky vypadají velice podobně jako housky z bezlepkové mouky, chuťově jsou v den pečení OK, na druhý den nepoužitelné.

2. SVĚTLÝ CHLEBA (autor Jizerka)

0.5 kg bezlepkové mouky (mně se nejvíce líbí Jizerka)
3.5 dcl vody
20 g sušeného droždí (tj. většinou dva balíčky)
7 g soli
20 g másla nebo oleje
není povinné, ale moc pomůže chlebové koření, které chléb krásně navoní

Droždí rozpustíme ve vlažné vodě, nalijeme na mouku (pokud mouku předem přeosejeme, bude to lepší). Nakonec přidáme máslo/olej. Necháme 5 min. odpočinout (resp. doba, za kterou nachystáme plech na pečení a tak), vytvarujeme na plech bochánek. Necháme v troubě kynout cca 1 hodinu na teplotě 50-70°C. Před pečením povrch natřeme vodou. Začínáme péct na 200°C, po 15 min. stáhneme na 180°C, pečeme celkem cca 60 min.

3. Skvělý recept na TLAČENÉ KOLÁČE najdete na zadní straně obalu od mouky Jizerka. Uvedené množství Vám bude stačit na cca 1 hladové dítě.

4. BÁBOVKA

Spousta možností a závisí na definici, speciálně pokud vyznáváte mou teorii, že bábovka je to, co se upeklo ve formě na bábovku.

V první řadě existuje několik směsí na přípravu bábovky, které vyžadují minimální přípravu. Máme výborné zkušenosti se Směsí na bábovku od Jizerky a Směsí na bábovku od Emca (Celia Diet). Obě se mírně liší složením, vybírejte, co se Vám líbí víc.

Pokud máte chuť péct, dva osvěčené recepty:

Bábovka z Jizerky:
6 čerstvých vajec
6 lžic Jizerky
6 lžic krupicového cukru
1 lžice oleje

Vymažeme formu, vysypeme bezlepkovou strouhankou. Vyšleháme bílky, postupně přidáváme cukr až vyšleháme pevný sníh. Snížíme rychlost a zašleháme žloutky (fakt). Po zašlehání žloutků snížíme mixér na minimum a vmícháme a zašleháme Jizerku a nakonec přídáme olej. 180°C na 30 min.

Bábovka ze Solamylu:
200 g cukru
6 vajec
120 g Solamylu
60 g bezlepkové mouky
1/2 prášku do pečiva
1 lžička rumu
2 polévkové lžice másla nebo oleje
1 vanilkový cukr

Obdobný postup

5. PIZZA

500 g bezlepkové mouky (např. Jizerka), pokud přeosejeme, bude to lepší
30 g kypřícího prášku (v ideálním případě bezfosfátového)
1 pol. lžíce soli
450 ml vody
1 pol. lžíce oleje

Dobře promícháme, vyklopíme na naolejovaný plech (velký) a mokrými rukami uhladíme. Dál dle fantazie a možností, např. potřeme rajčatovou šťávou a obložíme co dieta a lednice dovolí.

Pokud byste radši pizzu z kynutého těsta, přidejte 1 lžičku cukru a pochopitelne vynechte kypřící prášek a nahraďte ho droždím. Těsto po uložení na plech nechte vykynout a pak upečte.

6. Výbornou směs na PERNÍK vyrábí EMCO v řadě Celia Diet, přidáváme ještě 3 nastrouhaná jablka.

7. Děcka mají také rádi CIZRNOVÉ LÍVANEČKY od fi KNUSPI, přidáváme pouze cca 0.5 ml rýžového mlíka, jsou moc mňam.

8. ŘÍMSKÉ PLACIČKY znovu od firmy Knuspi jsou také moc fajn, akorát pro děti hodně kořeněné, kromě rýžového mlíka přidáváme také brambory.


9. KŘEHKÝ JABLEČNÝ KOLÁČ

1/4 kg uvařených brambor
1/4 kg bezlepkové mouky (v rámci tohoto množství vpašuji 3 lžice amaranthu, někdy ještě něco málo cizrnové mouky)
1 lžička prášku do pečiva
3 lžíce oleje nebo másla
2-3 lžíce rýžového mlíka
2 lžíce Solamylu
1 lžičku octa (nepovinné, já dávám jablečný)
1 vanilkový cukr nebo jiný cukr, ale pokud dáváte amaranth, minimální dávka jsou 3 lžice cukr, aby byl koláč dále stravitelný.
Uvařené a vychladlé brambory nastrouhejte na jemno, přidejte zbytek a rychle zpracujte v těsto (asi jako na linecký koláč). Těsto rozdělte na polovinu, vyválejte spodní část, vysypejte moukou (nepovinné, já dávám cizrnovou), nakrájejte jabka spíše na větší kousky (opravdu nakrájet, jinak potečou), posypejte skořicí nebo skořicovým cukrem) a přikryjte vyválenou horní polovinou. Vrch potřete vodou, popíchejte vidličkou (oblíbená aktivita mých dětí), šup do vyhřáte trouby, 25 min. 200°C.

Pokud byste chtěli vědět, co se stane, když brambory do těsta nedáte a nahradíte je moukou, Cimrman již to vyzkoušel a zjistil, že se Vám těsto bude rozpadávat

Křehký jablečný koláč pro zbytek rodiny, co dietu nedrží - vypadá úplně stejně jako ten bezlepkáč

400 g hladké mouky
250 g tuku
2 vejce
8 lžic studené vody
1 lžíce octa
1 kg nakrájených jablek
3 balíčky skořicového cukru
strouhanka na posypání spodního plátu (pod jablka)
případně jedno vejce na potření
Pokud jste zvládli bezlepkovou verzi tohto koláče, tak žádné další rady nepotřebujete

10. BEZMLÉČNÝ, BEZLEPKOVÝ A BEZKUKUŘIČNÝ PUDINK PRO ŠIKOVNÉ KOČIČKY

Potřebujete 0.5 ml nějaké tekutiny, např. rýžové mlíko, povaříme a picneme 1 vrchovatou kávovou lžičku agar-agar (bílý prášek z mořské řasy k dostáním ve zdravé výživě) a 2 lžice cukru (nebo jiné alternativy sladidla). Dál vařit nemusíme, vylijeme do misek a čekáme, až vychladne a hlavně ztuhne. Během tuhnutí neztrácíme nervy, tento recept se vždy povede a my jsme navíc mimořádně šikovní. V ideálním případě připravíme večer předtím, šetří nervovou soustavu. Fakt ztuhne, trvá mu to ale dlouho. Agar je v principu (mírně) slaný, pokud byste nedali cukr, Cimrman již vyzkoumal, aže výsledná hmota bude slaná a hodně nechutná.

11. ZMRZLINA výborně poslouží vodové nanuky, zmražené přesnídávky a bezlepkové kornoutky (bohužel hodně drahé). Pokud může dítko sóju, sójové zmrzliny jsou v nabídce Intersparu, Tesca a předpokládám že i dalších obchodů

12. BEZLEPKOVÉ A BEZMLÉČNÉ BRAMBOROVÉ TĚSTO, vhodné pro BEZLEPKOVÉ BRAMBOROVÉ KNEDLÍČKY, BEZLEPKOVÉ BRAMBOROVÉ PLACIČKY, BEZLEPKOVÉ BRAMBOROVÉ ŠULÁNKY A JINÉ SRANDIČKY

Tak pokud si myslíte, že navzdory všem životním překážkám jste vyrovnaná osobnost, dospělý člověk, kterého bezlepková mouka nemůže rozhodit, asertivní povaha s dobrým humorem... Uvidime... Zkuste tento recept - mimochodem, po mnoha pokusech nejlepší recept pocházející od pana Franty, jeho další kouzla můžete najít třeba na http://www.ivako.cz

Brambory a mouku v poměru 3:1 (podle potřebného množství)
Asi 1kg vařených strouhaných brambor(studených - i od minulého dne)
25 dkg Jizerky
10 dkg kukuřičné mouky(může být i polohrubá), já dávám rýžovou
1 vejce
sůl (asi jedna kávová lžička)-podle chuti

POSTUP
Vypracujeme těsto a upravíme případně jeho tuhost.
Na pomoučeném stole(vále) utvoříme knedlíky(válečky o průměru asi 3cm a délce 10cm,nebo šulánky).Vaříme jako normální bramborové knedlíky(i šulánky), v osolené vodě(jak začnou vařit, odtrhneme je vařečkou od dna).Doba varu asi 10minut,jsou trochu "háklivější" na rozvaření než obyčejné.Knedlíky je možno plnit (švestky jsou o dost lepší jako jahody),potom je děláme kulaté.
Z těsta jdou i placky,děláme je menší(aby se netrhaly).Pečeme na lehce pomaštěné teflonové pánvi.

13. BEZLEPKOVÉ, BEZMLÉČNÉ MARTINSKÉ ROHLÍČKY

400 g Jizerky
40 g prasku do peciva (idealne bezfosfatoveho)
80 g cukru
1 vejce
90 g oleje nebo pokud muzete, tak masla
8 polevkovych lzici ryzoveho mlika

Těsto vyválíme (kupodivu to jde) a naplníme. Cimrman vyzkoušel, že pokud dobře nezaděláte konec rohlíčků, náplň vyteče. Uvedené množství cukru je na velice mírně sladké rohlíčky (pokud plnka vyteče ;-) Potřeme žloutkem (když ne, tak vodou), pečeme v středně vyhřáté troubě (třeba 180°C) cca 40 min, plus minus.

14. BEZLEPKOVÝ, BEZMLÉČNÝ MAZANEC

490 g Jizerka
300 ml vody
1 čajová lžička olivoveho oleje
3 polivkove lzice mlika (u nas ryzove)
50 g rozpusteneho masla (samozrejme olej, pokud maslo neni v kurzu)
1 vejce
1 vanilkovy cukr
1 polevkova lzice trtinoveho cukru
3 polevkove lzice krystaloveho cukru (to me fascinuje, jak si toto nekdo vymyslel - zkousel a zkousel, nebo si placnul po cele...zajimave...)
spetka soli (spicka cajove lzicky)
2 cajove lzicky citronove kury (tak to se u nas nenachazelo)
1/2 sacku instantniho drozdi, ja jsem dala 40 g bezfosfatoveho kypriciho prasku
rozinky, kandovane ovoce...mne hoply do naruce susene brusinky

Boba 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Petr Petr | 12. května 2009 v 22:58 | Reagovat

No dik za recepty - urcite to vyzkousime. U nas je to tak nejak jinak - vseho tam sypeme primerene a ono to temer vzdy nejak vyjde :)

2 Pavel Pavel | 12. května 2009 v 23:22 | Reagovat

Už dlouho jsem se tak nezasmál, jako dnes při čtení tvého receptu pro taťky. Je to tak motivující, že to budu muset taky zkusit.

3 Tomanova Tomanova | 25. ledna 2012 v 13:06 | Reagovat

dekuji za recepty vzskoušim :-)  :-)

4 Michall Michall | E-mail | Web | 1. března 2012 v 10:34 | Reagovat

Těším se na další články

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama