Slunce, seno a autismus 2

26. července 2009 v 23:21 | Boba |  Biomedical
Zkušenosti mnohých rodičů ukazují, že autistické děti mají s letním sluníčkem problém - navzdory obrovskému vedru preferují dlouhý rukáv, dlouhé kalhoty, sluneční brýle nesundají jak je den dlouhý... Zdá se, že empirie znovu předběhla vědecký výzkum

Slunce aktivuje v lidském těle vitamín D*. Role vitamínu/hormonu D v lidském organizmu je dosud převážně neobjevená, jsme někde na špičce ledovce. Je prokázané, že autistické děti mají problém s metabolismem vitamínu D, obecně vykazují jeho kritický nedostatek, nicméně nejedná se jenom o absolutní stav, ale chybu celého procesu.

Tato pasáž by zasloužila moudré povídání o vitamínu D a co všechno dokáže u autistických dětí napravit, nicméně vzhledem k tropickému počasí a "udržení myšlenky" bych se ráda držela původní pochybnosti, jestli se dá přemírou sluníčka v letních dnech něco zkazit.

Dle současných poznatků, během 20-minutového pobytu se v létě na slunci vytvoří asi 15 000 IU vitaminu D, což odpovídá jeho obsahu ve 200 sklenicích mléka nebo v asi padesáti tabletách multivitaminu.

Příliš velké vystavení slunci může u autistů burcovat imunitní systém, snižovat krevní tlak a působit bolest v zadní části krku. Pokud má autista genetickou nemoc předtím označovanou jako HI, vitiligo, xeroderma pigmentosum nebo Acute Intermittent Porphyria (AIP) a vystavujete toto dítě extrémnímu slunečnímu záření, použijte ochranný krém a ochranné oblečení. Děti s epilepsií by měly být také opatrnější, sluneční záření ovlivňuje aktivitu záchvatů (křečí).

Sečteno a podtrženo, možná správna rada zní, pokud Vaše dítko chce chodit v horku v dlouhém rukávu a dlouhých kalhotách, nesundá sluneční brýle z nosu a zdržuje se pouze ve stínu, je pravděpodobné, že ví, co dělá. Byť jsem jinak velkým fanouškem rybího tuku, v období intenzivních slunečních dnů nemusí být jeho podávání pro autistické děti prospěšné, byť pokud se v potravních doplncích podá výrazně vyšší dávka, klesá využití organismem řádově až jen ke 2%.

*Vitamin D vzniká v kůži po ozáření UV paprsky. Ty působí na sterolovou sloučeninu 7- dehydrocholesterol - prekurzor pro vitamin D. V kůži tak vzniká vitamin D, který potom játra a ledviny přeměňují na hormon, označovaný jako D3 (kalcitriol), který ovlivňuje mnoho tkání a biologických pochodů v lidském těle. Nejznámější je jeho funkce při vstřebávání vápníku ve střevech, kterou se vysvětluje jeho význam pro zajištění správného vývoje kostí.

Zdroje informací:
http://www.saras-autism-diet.freeservers.com
Fořt - Zdraví a potravní doplňky
Strunecká - Přemůžeme autismus?

Poslepovala do snad použitelné podoby Boba
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Hanka Masopustová Hanka Masopustová | 27. července 2009 v 8:43 | Reagovat

Zajímavý článek.Můj brouček, když je sluníčko a teplo naopak oblečení nesnese...všude a za všech okolností preferuje být docela nahatý. Naštěstí nemá problémy s opalováním, od narození je velmi snědý a nikdy se nám na letní dovolené nespálil. Tak teď nevím jestli je to dobře či zle.

2 Boba Boba | E-mail | Web | 27. července 2009 v 22:48 | Reagovat

urcite dobre ;-))) mam zkusenost uplne opacnou, coz byla vlastne motivace k pideni se po informacich... Tak krasne koupani ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama