Září 2009

Zubní anestezie pro autistické dítě

12. září 2009 v 23:55 | Richard John Novak, M.D. |  Anestézie a autismus
Jako přednášející na anesteziologické fakulty Stanfordské univerzitní nemocnice jsem byl osloven, abych se vyjádřil k problematice dentální anestézie autistických dětí.

Neexistuje žádná statistika potvrzující, že by některé anestetické léky způsobovaly nebo zhoršovaly artismus. Také nejsou publikované žádné údaje, ze kterých by se daly vyvodit doporučované léky pro anestezii autistických dětí.

Dentální anestezie se většinou provádí v zubařské ordinaci. Povinné požadavky jsou, že ji provádí doktor, který má zkušenosti s dentální nebo pediatrickou anestézii a že zubní ordinace disponuje standardními monitorovacími instrumenty používanými v nemocnici (např. pulse oximetry, ECG a krevní tlak, resuscitační výbava včetně defibrilátoru).

Pokud má dítě vážné zdravotní problémy (např. problémy se srdcem, dýcháním, křeče apod.) je někdy bezpečnější provést anestezii radši v nemocnici - rozhodnutí, kde se anestézie provede, je v rukou anesteziologa.

Před anestézii se zvykneme telefonicky spojit s rodiči, abychom zjistili informace o zdravotním stavu dítěte a současně abychom popsali plánovanou anestezii.

Preferovanou technikou uspání v zubní ordinaci je "hluboký spánek", kdy dítě spí, bez pocitu bolesti, spontánně dýchá a má stabilizované životní funkce. Anesteziolog je v permanentní pohotovosti.

Anestézie začíná tím, že se dítěti podají sedativa, aby se mohla zavést IV. Běžně se to děje dvěmi způsoby:

1. Pokud dítě kooperuje, ústně se podá midazolam (Versed) - sedativum podobné valiu. Dítě se uvolní, je ospalé a lehko se odloučí od rodičů. IV se aplikuje na operačním sále, použitím malého množství lokální anestézie, která se vpíchne pod kůži

2. Pokud dítě emočně nekooperuje, vpíchne se injekce do paže nebo do stehna. Zvykneme použít kombinaci midozolamu, ketaminu a atropinu. Tato kombinace spolehlivě uspí dítě do 5-10 minut. Poté dítě oddělíme od rodičů a IV začíná na operačním sále.

Monitorujeme základní životní funkce dítěte, včetně pulse oximetru, electrocardiogramu, krevního tlaku a pod. Dodatečná sedace se provádí dle potřeby přes IV. Většinou podáváme narkotické tlumiče bolesti jako meperidine (Demerol) nebo pro krátkodobý účinek propofol. Lokální anestetika někdy aplikuje zubař.

Po skončení zubařského zákroku zůstává dítě v zařízení až do bezpečného probuzení - většinou to zabere minimum 30 minut.

Po anestézii se může dostavit spavost, někdy slabost a pocity na zvracení a u některých dětí agresivní chování a podrážděnost.

Pokud zákrok provádí zkušený anesteziolog s moderním monitorovacím vybavením a léky, pravděpodobnost závažných komplikací by měla být nízká. Pokud jedete autem, riziko automobilové nehody cestou k zubaři by mělo převýšit riziko anestézie.

Více informací získáte na www.aamgpaloalto.com, především v sekci zabývající se anestézii. Rádi Vám odpovíme na maily.

Richard John Novak, M.D.
Clinical Associate Professor
Stanford Department of Anesthesiology

Přeložila Boba. Originál článku Dental Anesthesia for the Autistic Child najdete na http://www.autism.com/families/life/dental.htm