Hodnocení účinku léku

24. října 2009 v 22:47 | Temple Grandin, Ph.D. |  "NOVÍ" rodiče


Temple Grandin, Ph.D
Assistant Professor
Colorado State University
Fort Collins, CO 80523, USA
February, 1998

Pokud hodnotíme vliv léku, který má ovlivnit chování autistu, v podstatě hodnotíme riziko versus užitek. Benefit léku musí převážit rizika. Některé léky mohou poškodit jak nervový systém, tak vnitřní orgány, například játra. Tyto rizika hrozí v největší míře pro malé děti, protože nezralý nervový systém je víc citlivý ke škodlivým vedlejším účinkům. Dobré obecné pravidlo je, že by malé děti neměly být vystavené silným lékům, jelikož riziko poškození je velké. Čím mladší dítě, tím větší riziko. Je například omluvitelné podat malému dítěti Prozac, aby zastavil vážné sebepoškozování, ale bylo by pravděpodobně nesprávné mu ho podat, pokud by jeho jediným efektem bylo, že lék dítě mírně zklidnil. Pokud lék zlepšuje řeč, jeho použití by se pravděpodobně doporučilo.

Mozek teenagera nebo dospělého je již vyvinutý a tudíž riziko je menší. Pro mnohé adolescenty a dospělé autisty může být Prozac nebo Zoloft prospěšný (viz moje kniha, Thinking in Pictures, nebo moje jiné přednášky pro www.autism.org). V některých případech, pokud se malému dítěti podá příliš mnoho léků, může se stát, že nezaberou v pubertě. Tento problém se týká především léků jako Haldol a jiných neuroleptik. Praktické zkušenosti ukazují, že nutriční doplněk DMG je pro malé děti bezpečný.

Lék, který mění chování, by měl mít zřejmý a dramatický účinek. Jeden z nejlepších způsobů, jak hodnotit účinnost léku je "slepý test". Například začít podávat lék a NEříct to učiteli ve škole. Pokud učitel řekne "Jeeeeeeeeeeeeej, chování Vašeho syna se významně zlepšilo", pak víte, že lék funguje. Pro hodnocení vlivu léku je důležité, abyste neměnili ve stejném čase jiné terapie. Změňte pouze jednu věc zaráz, abyste mohli přisoudit efekt k příčině. Vliv nového léku těžko objektivně zhodnotíte, pokud Vaše dítě začalo současně s novým lékem navštěvovat novou školu. Pokud se nejeví, že by nový lék přinášel dostatečný přínos, který by předčil rizika, měli byste ho přestat podávat. Léky mají léčit. Pokud změna není zjevná a dramatická, pravděpodobně nestojí za to pokračovat v dané léčbě. Pro správný náhled na věc je opravdu důležité, abyste současně začínali pouze s jedním lékem.

Mnozí autisti užívají příliš mnoho různých přípravků. Pokud někdo dlouhodobě užívá nějaký lék, nikdy s ním nesmí náhle skončit. Dávky se musí snižovat postupně. Pokud během pár dnů nebo týdnů zkoušíte nový lék a rozhodnete se s léčbou skončit, většinou je to možné ze dne na den, nicméně doporučuji odsouhlasit postup s Vašim doktorem.

Existuje mnoho značek léků. Například Prozac, Paxil a Zoloft jsou si velice podobné, ale přece jenom je mezi nimi určitý rozdíl - některým lidem bude dělat Prozac lépe, zatímco jiní preferují Zoloft. Pokud se Vám neosvědčil jeden, zkuste jiný. Pokud používáte generika, neskákejte mezi značkami. Najděte značku, která Vám vyhovuje a zkuste u ní zůstat.

Autisti mají velice citlivý nervový systém. Někteří jednotlivci mohou vyžadovat mnohem menší dávky léků než lidi s normálním nervovým systémem, závisí na konkrétním člověku. Pokud některým autistům podáte příliš vysokou dávku staršího typu tricyklických antidepresiv nebo některých z novějších typů léků, jako Prozac nebo Zoloft, mohou se dostavit nežádoucí vedlejší účinky. Antidepresiva mají "dávkovací okno". Příliš malá dávka nebude fungovat a příliš velká vyvolá nežádoucí účinky. Prvním znakem příliš vysoké dávky antidepresiv je buzení se velice včasně ráno - většinou se dá korigovat snížením dávky. Pokud předávkování pokračuje dál, vede k nespavosti, podráždění, neklidu (třesení) a agresi. Pro určení správné dávky musíte být dobrý pozorovatel - musíte podat dostatečné množství, aby byl lék účinný ale příliš moc vyvolává opačný účinek. Ze zkušeností rodičů a doktorů plyne, že pokud podáte antidepresivum poprvé, člověk se zklidní a pak zhruba za dva týdny začne jančit a běsnit - typické například pro Prozac. Je to důsledek postupného nahromadění v systému. U prvních příznaků nespavosti se dávky musí snížit.

Tento článek nerozebírá plné spektrum léků, které se dají u autismu použít, nicméně u všech typů léků, které by měly zlepšit chování dětí a jejich vývin řeči, platí základní pravidla - užitek musí převážit rizika a "slepý test"

Originál článku Evaluating the Effects of Medication najdete na http://www.autism.com/treatable/meds.htm, přeložila Boba


 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Amelie Amelie | Web | 10. března 2012 v 2:32 | Reagovat

Děkuji za překlad, vážím si toho, sama bych to nedokázala.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama