Léčba fyzických symptomů autismu

15. listopadu 2009 v 0:49 | Paul C. Lee, M.D. |  "NOVÍ" rodiče
Paul C. Lee, M.D.
Medical Director, HANS

My, lékaři západní medicíny, víme, že autismus je nevyléčitelná nemoc, na kterou neexistuje žádný léčebný postup. Tak proč se vlastně namáhat s diagnózou těchto dětí, pokud neexistuje žádná léčba?

Hodně výzkumných teamů se v současnosti zabývá otázkou, proč výskyt autismu stoupá s alarmujícím tempem. Nejnovější studie prokazují, že statisticky významná část autistických děti současně trpí dalšími společnými fyziologickými problémy. Tento fakt je pro současnou medicínu naprosto nový a neexistují pro tento případ jasné lékařské postupy. Mnohé z nejnovějších poznatků o autismu zní většině z nás, doktorů, hodně alternativně a tudíž nejspíš nedůvěryhodně. Nicméně, navzdory nedostatku "ověřených" (proper evidence-based), výzkumných prací existuje mnoho neoficiálních a náhodných důkazů, že některé (dále uvedené) z léčebných metod autismu dokážou být velice efektivní. Většina doktorů, kteří strávili nějaký čas výzkumem "medical léčby" autismu, bude souhlasit, že tyto metody určitě stojí za vyzkoušení.

Je důležité si uvědomit, že to, čemu říkáme autismus, se jeví jako složenina mnohých nemocí, která se navenek prezentuje podobnými symptomy. Z tohoto důvodu neexistuje jeden léčebný postup, který funguje pro jakéhokoliv autistu. Extrémní variabilita vyžaduje vysoce individualizovaný léčebný plán, kterého sestavení i pro jediné dítě může být monumentální úkol pro jakéhokoliv lékaře.

Nejlepším konceptem se zdá být spolupráce s rodiči a jejich silná podpora, aby se stali "manažeři" svého dítěte. Na druhé straně nesmíme zapomínat, že mnozí z těchto rodičů jsou již na pokraji svých sil.

Mnozí vědci se domnívají, že autismus je způsobený autoimunitním procesem, který zasahuje do mnohých pochodů v těle, včetně gastrointestinálního traktu, mozku a jater, což, mimojiné prokazují významně zvýšené hladiny auto-protilátek vůči mnohým antigenům, včetně Myelin Basic Protein (MBP). GI endoskopické studie prokázaly významné množství esophagitis, duodenitis, colitis a lymphoid nodular hyperplasia. Většina těchto dětí má alergie nebo přecitlivělost na mléčné produkty. Je prokázané, že více než 90% z nich má nízké hladiny sulfátů. Phenol-sulfur-transferase (PST), považovaná za klíčový mechanizmus detoxikace, je u většiny autistických dětí ve velice nízkých hladinách.

Glutathion peroxidase a superoxide dismutase (důležitá v antioxidačních mechanizmech pro inaktivaci volných radikálů) jsou významně nižší u autistických dětí než u dětí zdravých.

Zdá se, že mnohé autistické chování je manifestace fyziologických pochodů. Tlučení hlavou a poruchy spánku mohou být odpovědí na bolest, která nelze vyjádřit jinak. Je pravděpodobné, že řešení fyziologických abnormalit vyústí ve významný pokrok v autistickém chování a proto, se jeví jako efektivnější než edukační intervence. Připouštím, že může být nějaké opodstatnění pro SSRI a antipsychotika u malého množství dětí, které nereagují na jiné intervence. Nicméně, většina těchto léků nejsou schváleny pro užívání dětmi a existuje velice málo výzkumných prací, které by prokazovaly jejich efektivnost.

Edukační programy mohou mít hluboký efekt, speciálně kombinaci s medickými intervencemi, které zlepší pozornost a chování.

Top 3 Medických intervencí, které stojí za Vaší pozornost (rodiče se mohou na ně ptát…)

1. GI trakt: Mnohé děti trpí průjmem, zácpou, esophagitis, gastritis, duodenitis a colitis, které mohou být zodpovědné z mnohé ze symptomů, jako bolest břicha a problémy se spánkem. Mnohé z dětí trpí přemnožením kvasinek ve střevě.

Pokuste se eliminovat mléčné výrobky, jelikož existují přesvědčivé důkazy, že velké množství těchto dětí trpí alergií nebo přecitlivělostí na mlíko. Převažná většina dětí současně trpí citlivosti na lepek, takže také jeho eliminace (těžší než u mlíka) stojí za pokus. Tento postup je většinou označovaný jako GF/CF (Gluten-free/Casein-free) dieta. "Opioidní" teorie také podporuje tuto dietu. Pokud výsledky stolice tomu nasvědčují, zvažte nasazení anti-fungicid. Bohužel, ještě není mnoho GI specialistů, kteří by se angažovali v léčbě autistických dětí. Dobrým zdrojem referencí je The LADDERS program na Harvardě.

2. Detox: existují hodnověrné důkazy o tom, že mnohé autistické děti trpí poruchou detoxikačních cest. Sulfátů, které hrají v tomto procesu důležitou roli, má kolem 90% autistických dětí ve velice nízkých hodnotách, což znamená, že mají těžkosti s eliminací toxinů, které přijímají nebo si vytváří. Sulfáty jsou také klíčové pro zdraví GI traktu. Doplňování hořkou solí (Epsom salt - magnesium sulfát) může pomoct.

Akumulace těžkých kovů může hrát také svou roli, ale zvažujte chelační terapii teprve po důkladném testovaní. Redukce toxinové nálože určitě těmto dětem pomůže. Toxiny mohou být environmentální (insekticidy, herbicidy, rtuť, arzén, automobilové zplodiny, atd.) nebo z domácností (formaldehyd, čistící prostředky, olovo, atd.). Také zvažte redukci příjmu potravin obsahujících fenol (vzhledem k nedostatku fenol-sulfurové transferázy), jako například jablka.

3. Oxidativní stres: Methylačné cesty a jiné anti-oxidační mechanismy jsou často narušené. Zmenšená schopnost inaktivovat volné radikály může mít významný efekt pro CNS. Doporučte vitaminové doplňky, tím spíš proto, že mnoho autistických dětí má významně omezený jídelníček.

Jak jsem se zmínil ve výše uvedeném textu, vzhledem k extrémní variabilitě této nemoci, každé dítě vyžaduje jiný léčebný plán, nicméně neexistuje žádný seriozní medicínsky test, který by vyhodnotil efektivitu těchto intervencí. Nicméně jakkoliv nepřesné nebo subjektivní je spoléhání se na hlášení rodičů o změnách v chování, je to naše jediná možnost. Naštěstí mnoho rodičů je velice vnímavých ke změnám v chování jejich dětí. Rád bych ještě zdůraznil, že u metody "pokus-omyl" je velice důležité implementovat pouze jednu léčební změnu v čase. Hodně štěstí a je to naděje, která nás všechny spojuje.

Bibliografie

1. Horvath K, Patadimitriou JC, John C, et al. Gastrointestinal abnormalities in children with autistic disorder. Journal of Pediatrics, 1999 Nov: 135(5): 559-563
2. Buie T, Pediatric GastroEnterologist, Harvard, Massachusetts General Hospital, MA . Gastrointestinal function of children with autism Initial Autism Research Findings.
3. Knivsberg AM, Reichelt KL, Hoien T, Nodland M. A Randomized, Controlled Study of Dietary Intervention in Autistic Syndromes. Nutritional Neuroscience, 2002 Vol 5 (4), pp 251-261
4. Waring RH, Klovrza LV, Sulphur Metabolism in Autism. Journal of Nutritional and Environmental Medicine (2000)10, 25-32
5. Alberti A, Pirrone P, Elia M, Waring RH, Romano C. Sulphation Deficit in "low-functioning" autistic children: a pilot study. Biol. Psychiatry 1999: 46; 420-424
6. Yorbik O, Sayal A, Akay C, et al. Investigation of antioxidant enzymes in children with autistic disorder. Prostaglandins Leukot Essent Fatty Acids. 2002 Nov; 67(5): 341-3
7. James SJ, Cutler P, Melnyk S, et al. Metabolic biomarkers of increased oxidative stress and impaired methylation capacity in children with autism. Am J Clin Nutr 2004 Dec: 80 (6): 1611-7

Přeložila Boba. Originál článku najdete http://www.autism.com/treatable/treatingphysicalsymptoms.htm

 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama