Pár slov o "zotavení" z autismu

21. listopadu 2009 v 22:31 | Steve Edelson, Ph.D. |  "NOVÍ" rodiče

Autistickou komunitu protíná jasná dělící čára - naše základní víra o životě s touto nemocí.

Lidé z jedné části komunity tvrdí, že autismus je doživotní neurovývinová porucha s bezvýchodiskovou prognózou. Předurčená, minimálně léčitelná, doživotní.

"Předurčená, minimálně léčitelná, doživotní..." rodiče a lékaři z druhé části komunity jsou vůči těmto výrokům nedůvěřiví. Z jejich řad se zase ozývá jednoduché slovo ústící do velkých debat - vyléčení. S každým malým dítětem, které se k nám vrátí z mysteriózního světa autismu, sílí hlasy rodičů.

Dr. Bernard Rimland intenzivně pracoval na rozpoznání biomedických a behaviorálních léčebních postupech klíčových pro autismus, ve snaze vymýtit tuto devastující nemoc z povrchu zemského. Jeho úspěšný projekt Defeat Autism Now! zdůrazňuje jeho hlubokou touhu porazit autismus a to hned.

Na začátku se tento cíl zdál mnoha lidem jako výplod fantazie. Před 40-ti lety většina lidí věřila v běžné stereotypy o této nemoci: děti napředují pouze k hranicím vrozeného potenciálu, pro většinu z nich se nedá nic kloudného udělat, pouze připravit rodinu na to, že dítě skončí v ústavu.

Tragedie exponenciálního nárůstu autismu během posledních dvou dekád v táhla do tohoto problému mnoho brilantních mozků a otevřela nové obzory výzkumu. Rodiče a doktoři nás začali informovat o rostoucích úspěších - neočekávaně velký počet autistických dětí se výjimečně zlepšilo po kombinaci biomedické léčby a terapií.

Mnohé z těchto dětí, s bývalou klinickou diagnózou autismu, již nesplňují kritéria pro tuto diagnózu a jejich doktoři, učitelé a rodiče jsou nadšeni, že není důvod je dále považovat za postižené.

Když první zprávy o zotavení z autismu dorazili do naší kanceláře, byli jsme skeptičtí. Zotavení z autismu bylo velice ojedinělé (samozřejmě, ještě před 20 lety byl samotný autismus velice ojedinělý!). Nicméně po mnohých rozhovorech s rodiči a doktory, a po přezkoumání před-a-po video snímků a dokumentace, Dr. Rimland ke své největší radosti naznal, že některé děti se doopravdy z autismu uzdravují. A, jak reportér Dan Olmsted natočil ve svém snímku The Age of Autism, který Dr. Rimland hluboce obdivoval, dokonce jedno z Kannerových originálních 11 dětí, na kterých popsal autismus, Donald T., se ve 12-ti letech významně zotavil z autismu a to po léčbě s "gold salts" (může fungovat jako chelátor) kvůli autoimunitní nemoci související s reumatitidní artritidou. Snad hlavní příčiny autismu a možnosti uzdravení nám stále ležely před nosem - nepoznané, ale velice reálné.

Jak rostla frekvence hlášení o zotaveních, ARI začala stopovat rostoucí fenomén - požádala rodiče zotavených nebo skoro-zotavených dětí, aby se registrovali na našich webových stránkách,
www.AutismIsTreatable.com. Také jsme poprosili rodiče o dokumentaci, která by prokázala, že dítě bylo autistické. K dnešnímu dni více než 1 100 rodičů je registrováno na našich stránkách.

Dr. Rimland nechtěl používat slovo "vyléčený" pro popis stavu těchto dětí. Namísto toho preferoval vhodnější termín "zotavený". Líbila se mu analogie Stana Kurtze, ředitele Children's Corner Schools ve Van Nuys, Californii a podporovatele ARI a Defeat Autism Now!, na ilustraci, co zotavení znamená:

"Představte si kluka, kterého srazí auto. Má zlomené nohy a má poškození mozku. V daném okamžiku je považovaný za postiženého. Pak si představme, že po intenzivní rehabilitaci je schopný znovu s malým kulháním chodit a některé neurologické problémy sice zbyly, ale dokáže žít normální život - nebo možná se uzdravil tak dobře, že by Vás vůbec nenapadlo, že nějakou nehodu někdy vůbec měl. To je uzdravení".

"Jediný rozdíl mezi tímto popisem a autismem je ten, že naše děti jsou z nějaké příčiny náchylnější k "automobilovým nehodám" a některé ze šrapnelů toho auta často zůstávají v jejích tělech. Potřebujeme těmto dětem pomoct se zbavit těchto šrapnelů a na čas je uchránit od ulice - tak, abychom jim poskytli tu nejlepší příležitost k uzdravení". Podobně, mnohé děti s diagnózou autismu, v současnosti projevují pouze střípky jejich bývalého chování, například některé mohou mít mírné úlety nebo zvýšený zájem o oblíbené témata.

Navzdory vleklým problémům, zotavené děti budou, v mnoha případech, schopné žít nezávisle a šťastně, mít úspěšnou kariéru a těšit se z hodnotných mezilidských vztahů, které si vytvoří. Možná nejsou "vyléčené", ale jsou na beton uzdravené z devastujících symptomů, které kdysi blokovaly jejich cestu k normální budoucnosti.

Myšlenka zotavení z autismu nevyhnutelně tasí červený hadr na býka. Dle kritiků jsou to žvásty, tvrdí, že uzdravení z autismu je nemožné. Někteří kritici tvrdí, že tzv. uzdravené děti nikdy nebyly autistické nebo že tyto děti se jednoduše spontánně uzdravily.

Rodiče uzdravených dětí doufají, že tyto skeptici budou mít odvahu a podívají se na video snímky view the videos, včetně archivní sekce.

Jedno z videí na těchto webových stránkách je natočené Dr. Carolinou Gomez, ředitelkou Auburn University Autism Center. Video dokumentuje jednoho z jejích klientů, Slatra, který podstoupil DAN biomedické intervence. Dle slov Dr. Gomez, Slater je jediné dítě v její 20-leté kariéře, které ztratilo svou diagnózu. Z videa je patrný stav Slatra před a po intervencích a také to, že Slater se zotavil během 10 měsíců.

V ARI se snažíme být velice opatrní, abychom nedávali rodičům falešné naděje - ale je mnohem větší chybou nedávat naději žádnou, pokud zotavení nebo skoro-zotavení je možné. ARI se snaží poskytovat realistickou naději heslem: "Autismus je léčitelný a mnoho dětí se dokáže uzdravit". Samozřejmě, nemůžeme garantovat uzdravení nebo skoro-uzdravení každému autistickému dítěti, byť doufáme, že jednoho dne bude realitou.

Tato naděje se určitě brzy splní. Výborným příkladem je v tomto případě PKU, kdysi jedna z nejběžnějších forem mentální retardace. Děti s PKU byly středně až těžce mentálně retardované a zpočátku nebyla žádná naděje pro jejich vyléčení. Nicméně když vědci pochopili hlavní příčinu této nemoci, vyvinuli jednoduchý test pro identifikaci novorozenců s PKU a dokážou jim nasadit okamžitou dietní intervenci. V současnosti existuje v USA velice málo případů s PKU. Autismus může být jednoho dne také plně léčitelný anebo dokonce se mu může dát vyhnout.

V posledních měsících svého života, Dr. Rimland často mluvil o zotavených dětech, kterých přešťastní rodiče se podělili s ARI o jejich příběhy. Bylo mu vidět na tváři, jak moc je pyšný na rostoucí počet dramaticky se zlepšujících dětí z nemoci, která ještě před pár desetiletími byla považovaná za beznadějnou.

Jenom během životní poutě Dr. Rimlanda, primárně díky jeho úsilí, jsme ušli cestu od "žádná naděje" k "naděje pro mnohé". S velkým úsilím a štěstím, dosáhneme náš konečný cíl "prevence a uzdravení pro všechny"

Přeložila Boba. Originál článku najdete na http://www.autism.com/ari/editorials/ed_recovery.htm
 

10 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 April April | E-mail | 11. června 2016 v 20:50 | Reagovat

Jak jsem dostal CURED ALS CHOROBY

Jmenuji se dubna Paula z Velké Británie, jsem byl diagnostikován z ALS onemocnění (Lou Gehrigova choroba) v roce 2012 a snažil jsem se vše mohu se zavadnout, ale všechno marně, můj život se postupně blíží ke konci, dokud jsem viděl příspěvek ve zdravotnickém fóru o bylinný lékaře z Afriky nazýváme DR IJEBUAYO který připravuje bylinný lék k léčení ALS / a všechny druhy nemocí, včetně HIV, MND, epilepsie, leukémie, astma, rakovina, kapavka atd, zprvu jsem pochyboval, jestli to bylo real ale rozhodl se to zkusit, když jsem kontaktovat tohoto bylinný lékaře prostřednictvím svého e-mailu, on připravil ALS bylinné část a poslal mi ho kurýrní službou, když jsem dostal tuto bylinnou část, dal mi krok za krokem instrukce o tom, jak to platí, když jsem ji aplikovat jako pokyn, jsem byl vyléčen z této smrtící nemoci do 7 dnů, nemohl jsem chodit ani mluvit pochopitelně dříve, ale poté, co jsem vzal bylinný lék jak přikázal jsem získal sílu v kostech a já mohl mluvit správně na rozdíl od dříve, nyní jsem prosté smrtelné nemoci, to vše díky Dr.IJEBUAYO Kontakt tento velký bylinný lékaře prostřednictvím svého e-mailu ijebuayo@gmail.com~~HEAD=pobj
Google Translate

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama