Vitamin B15 - kyselina pangamová

18. ledna 2010 v 19:57 | Boba |  Vitamíny a autismus
Vitamín B15 neboli kyselina pangamová je relativně nedávno objevený vitamín, rozpustný ve vodě, citlivý ke světlu. Kdybyste byli moc zvědavý, jak vypadá, fotka zde http://www.pixmac.cz/fotka/vitamin-b15/000021271919

Vitamin B15 se stal známý pro zvyšování odolnosti vůči stresu. Působí jako lipotropní látka, snižuje cholesterol v krvi a brání usazování tuků v játrech. Zvyšuje obsah látek bohatých na energii (kreatinfostát, glykogen), pomáhá při vylučování škodlivin z těla, prodlužuje životnost buněk. V praxi se používá většinou jeho vápenatá sůl.

B 15 A POTRAVINY

Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je asi 50 - 150 mg kyseliny pangamové. Při dodržení obvyklých stravovacích režimů je toto množství potravinami plně hrazeno, jelikož vitamín B15 obsahuje hnědá rýže, mouka, pivní kvasnice a mnohá semena - například sezamová a dýňová. Vitamín B15 je obsažen rovněž v otrubách.

Kyselina pangamová je obsažena i v bylinách, zejména v semenech byliny cizrny beraní (Cicer arietinum) z čeledi bobovitých, která je vedle fazolí a sóji široce používanou luštěninou s vysokým obsahem proteinů.

NEDOSTATEK VITAMINU B15

Nedostatek vitamínu B15 se může projevit slabostí, pocitem únavy (díky sníženému okysličování buněk) nebo bolestí hlavy. Objevit se můžou i srdeční a neurologické potíže spojené s poruchami vyměšování žláz s vnitřní sekrecí.

PŘÍZNAKY PŘEDÁVKOVÁNÍ

Jelikož se jedná o vitamín rozpustný ve vodě, je jeho nadbytečné množství odváděno močí pryč z těla, čímž se vitamín v těle nehromadí. Zatím nebyly popsány závažnější komplikace související s vyššími dávkami nebo možným předávkováním, nicméně mezi možné příznaky předávkování (při požití vysokého množství vitamínu B15) se může zařadit nauseu (pocit na zvracení) nebo drobné kožní vyrážky projevující se u citlivých jedinců.

Moudrá, zajímavá a krátká úvaha na téma Doporučené dávkování vitamínů a potravinových doplňků od RNDr. Petr Fořt, CSc - http://www.celostnimedicina.cz/doporucene-davkovani-vitaminu-a-potravinovych-doplnku-rndr-petr-fort-csc.htm

JAK TO SOUVISÍ S AUTISMEM?

Jeden z nejznámějších potravních doplňků, DMG, je aktivní složkou vitaminu B15 - kyseliny panamové. Podle mnoha studií B15 léčí mnoho typů autism, v mnoho případech děti, které měly problém s řečí, začaly mluvit již po několika málo dnech podávání terapeutických dávek tohoto v České republice zcela neznámého vitaminu, ale o něm v dalším článku.

ZDROJE INFORMACÍ:

http://www.ordinace.cz/clanek/vitamin-b15-kyselina-pangamova/
http://www.lecba-rakoviny.estranky.cz/clanky/lecba-pomoci-vitaminu-b-17/protokol-metabolicke-lecby-leatrilem
http://vitainfo.cz/eshop/detail.php?idzb=259
http://doplnky.vitalion.cz/vitamin-b15/
Strunecká - Přemůžeme autismus? Str.103
http://www.celostnimedicina.cz/doporucene-davkovani-vitaminu-a-potravinovych-doplnku-rndr-petr-fort-csc.htm

Boba
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Marcy Marcy | 13. března 2013 v 22:17 | Reagovat

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat jaké vitamíny-tedy celkově doporučujete? Syn (8 měs na gfcf) super zlepšení akorát pokaždé když něco koupím v lékarně tak vidím regres :-( můžete mi něco doporučit??Měli jsme DMG (B15) thiamin,pyrydoxin a magnesium ale koupené normálně v ČR. Děkuji za odpověď M.

2 bobin bobin | 13. března 2013 v 23:13 | Reagovat

Ahoj Marcy,

bohužel vím o Vašem synkovi velice málo, abych Vám doopravdy dokázala pomoct. Je spousta vitamínů, které se prodávají v ČR a teoreticky by mu mohly pomoct, nicméně je otázkou, co doopravdy potřebuje - například pokud má v sobě nějaké agresivní parazity, tak každou dávkou vitamínů je přímo posilujete a může nastat zhoršení zdravotního stavu, včetně regresu. Jelikož je článek o B15, tak mě napadá, že pokud ho doplňujete pomocí pivních kvasnic, pak je hodně pravděpodobné, že rozbijete střevní flóru...

Každopádně Marcy, moc bych Vám doporučila obrátit se na někoho (v ideálním případě na doktora), který by dokázal syna vidět celostně - jako propojený organismus, kde jeden problém ovlivňuje další a kdo by dokázal určit pořadí, v jakém postupovat. Pokud byste nikoho podobného nedokázala najít, dejte si ho alespoň otestovat na imunologii (něco si vymyslete) na parazity a alespoň základní imunologické vyšetření.  Doufám, že jsem Vám alespoň trochu pomohla a přeji hodně štěstí

3 Petra H. Petra H. | E-mail | 10. června 2013 v 14:23 | Reagovat

Dobrý den, poradíte mi, kde dmg koupit? nikde jsem ho nenašla.děkuji Petra

4 Boba Boba | 2. července 2013 v 22:52 | Reagovat

Ahoj Petro, DMG se dá koupit pomerne jednoduse, výběr je velký, liší se pouze kvalitou. Zkuste například Kirkmana ve Evropě, nebudete pak platit clo.

5 gardens gardens | Web | 28. září 2016 v 7:33 | Reagovat

půjčky nebankovní české budějovice 8-O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama