Dimethylglycin (DMG) - netoxický metabolit a autismus

13. dubna 2010 v 23:50 | Autism Research Institute |  Biomedical
DMG je docela sladce chutnající látka, která byla popsaná v článku v Journal of Laboratory and Clinical Medicine (1990, 481-86) jako "přírodní, jednoduchá stavební látka bez známých vedlejších účinků". Tento výše uvedený článek se nezabývá použitím DMG při léčbě autismu, ale popisuje experiment, kterého předmětem bylo zkoumání, zda by DMG mohlo zlepšit funkci imunitního systému u laboratorních králíků. Fungovalo to - imunitní systém zvířat, kterým bylo podané DMG, reagoval proti infekci o 300% až 1,000% než kontrolní skupina.

DMG je bez problémů k dostání v mnohých obchodech se zdravou výživou a/nebo potravními doplňky. Oficiálně je zařazen v kategorii jídlo, je k dostání bez receptu. Vyrábí ho několik společností v různých formách, nejběžnější jsou tablety potažené folii o velikosti 1/3 velikosti aspirinu.

Má příjemnou chuť a děti ho rádi žvýkají. Jeho cena je minimální (kolem 25 centů za tabletu), jelikož obvyklá dávka je 1-8 tablet za den (8 pro dospělé).

"Hm, tak posuď dobrý", můžete si říct, "a co to má společného s autismem?"

V roce 1965, dva ruští výzkumníci, M. G. Blumen a T. L. Belyakova, zveřejnili výzkumnou práci dokumentující významné zlepšení v řeči 12 ze skupiny 15 mentálně postižených dětí, které předtím nebyly schopné komunikovat řečí. Dětem se podávala látka, která je známá pod různými názvy, jako kalcium pangamát nebo kyselina pangamová nebo vitamin B15. Dětem se nejenom zvýšila slovní zásoba, ale také začaly používat jednoduché věty. Také se zlepšil jejich mentální stav jako celek - dokázaly lépe koncentrovat, projevovat větší zájem o hračky a hry. Následný výzkum odhalil, že základním faktorem, který stojí za úspěchem kalcium pangamátu je DMG.

Krátce po publikovaní výsledků navštívil psychiatr Allan Cott Moskvu a přinesl si zpátky do vlasti malou dávku kyseliny pangamové, kterou v rámci své praxe podal mnohým dětem, z toho některé byly autistické. Mnohé z Cottových malých pacientů reagovaly stejně, jako ruské děti. Jedna z matek napsala: "Je to nejúžasnější věc, kterou jsem v životě zažila. Opakuje slova a odpovídá na otázky…"

Po tomto objevu kyselina pangamová nebo B15, vlítl na americký trh a nastal chaos. Každý výrobce uváděl svůj výrobek jako "originální ruskou recepturu". Na trhu existovaly alespoň čtyři různé receptury, velice různé kvality a důvěryhodnosti. DMG, v malém množství, bylo součástí některých receptur. FDA proti situaci na trhu zakročila a dlouhé právnické tahanice skončily tak, že prodej DMG je povolen, ale nesmí se vydávat za vitamin a musí se prodávat jako potravní doplněk a ne jako lék.  

Situaci kolem kyseliny pangamové - DMG sleduji již málem přes 25 let. Zmiňuji se o ní ve svých přednáškách, mluvím a koresponduji si o ní s rodiči a profesionály. Pokaždé své posluchače prosím, aby mi dali vědět o výsledcích, dokonce i tehdy, pokud nezaznamenají žádný pokrok.

Jsem tak pevně přesvědčený, že DMG může pomoct významné části autistických dětí a dospělých, že jsem se rozhodl své přesvědčení zveřejnit v Autism Research Review International - jsem moc rád, že mohu nabídnout lidem možnost - mohou DMG zkusit, pokud jim to zní dobře.

Už slyším zděšené hlasy: "Kde jsou dvojité slepé placebem kontrolované vědecké výzkumy prokazující, že to může autistům pomoct?" Moje odpověď je jednoduchá. "Žádné nejsou, protože není potřeba." Samozřejmě existuje hromada dvojitých slepých výzkumů zabývajících se použitím DMG jak ve vědecké, tak lékařské literatuře, s použitím nejenom lidí, ale také mnoho druhů laboratorních zvířat, kterým se často podávají velké dávky DMG. Bohužel nezabývají se autismem. Jak jsem se zmínil výše, ani u masivního příjmu DMG nebyly zaznamenané žádné vedlejší účinky.

Jelikož žádná společnost nemá exkluzivní právo na výrobu DMG, konkurence tlačí cenu - a zisky - dole. Proto neexistuje téměř žádná šance, že někdo bude sponzorovat 200 000 USD na dvojitou slepou studii o vlivu DMG na autistické děti. Rodič může koupit 30 tablet za cenu kolem 8 USD, co je ve většině případů dostatečná dávka, dokonce i pro dospělého s dávkou 5 nebo více tablet denně, pro určení, jestli DMG přináší pozitivní efekt. Pokud se zdá, že to zabírá, fajn. Pokud ne, vyhodili jste 8 USD (a pomohli jste imunitnímu systému).

Abych pomohl rodičům k nezaujatému přístupu, často jim radím, aby se o nasazení DMG nikomu nezmiňovali - ani učitelům, prarodičům a komukoliv jinému v okolí dítěte, na kterém DMG testujete.

Jsem 100% pro dvojité slepé studie pro léky, které mohou mít významné vedlejší účinky, jako fenfluramine, Haldol nebo podobné. Nicméně nedává mi smysl, proč trvat na těchto studiích u DMG, které se nachází také v jablečném koláči nebo kuřecí polívce.

Jestli DMG u Vašeho dítěte zabírá, se vidí většinou za týden, i když oficiální rada zní, že se to má zkoušet pár týdnů nebo měsíc předtím, než to vzdáte. U některých dětí nastanou dramatické změny po 24 hodinách.

Nejviditelnější pozitivní změnou po nasazení DMG bývá zlepšení řeči, velice často rodiče zaznamenávají také zlepšení v chování.

Loni jsem poslal informace o DMG řediteli korejského výzkumního centra pro problémové děti, panu Lee Dae Kun. DMG zkoušeli na 39 autistických dětí ve věku 3-7 let během 3 měsíců s těmito výsledky:
Pozitivní vliv u 31 dětí (80%) - tj. zlepšení v řeči, jídle, chování…
8 dětí mělo během prvních dvou týdnů problémy se spánkem
6 dětí bylo během prvních dvou týdnů experimentu aktivnějších

Výsledky použití DMG u dospělých jsou také povzbudivé.

Pokud to zkusíte, dejte mi vědět.

Tento článek byl publikovaný v Autism Research Review International, 1990, Vol. 4, No. 2, page 3, v e-znění jej můžete potkat na http://www.autism.com/ari/editorials/ed_dmg1.htm

Přeložila Boba.
 

11 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Denisa Matuscakova Veberova Denisa Matuscakova Veberova | E-mail | 11. května 2017 v 22:19 | Reagovat

Dobry vecer, vela citam o DMG vitaminoch, o autizme a rozmyslame ci nezacneme podavat tie vitaminy nasej takmer 3 rocnej dcerke. Podavame jej vitamin D, mohli by ste mi poradit ako pokracovat. A taktiez ma zaujima, ake to ma nasledky ked prestaneme podavat DMG. Prestane rozpravat?  Vopred dakujem za odpoved

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama