Srpen 2010

Klinické použití Methylu B12 při léčbě autismu

14. srpna 2010 v 22:48 | Jaquelyn McCandless, M.D |  Biomedical
Dr McCandless je DAN doktorka, atestovaná psychiatrička a neuroložka, babička autistické holčičky a autorka slavné knihy Children with Starving Brains. Tento článek je relativně starý - z roku 2005, ale dobrý

Jedna z nejdůležitějších moderních metod léčby autismu, založená na biomedických a metabolických aspektech autismu, je injekční aplikace methylcobalaminu - aneb methylu B12. Tato metoda aplikuje důkazy o transmetylačních efektech u poruchách autistického spektra a důkazy o transmethylačných efektech u poruchách autistického spektra. Díky talentovaným vědcům chápeme alespoň základní "vědu", která se skrývá za klinickými pozorováním, že určité léčebné postupy dokážou autistickým dětem pomoct.

V květnu 2002 můj DAN kolega a přítel Dr James Neubrander udělal "náhodný" objev, který prokázal, že methyl B12 má hluboký účinek na autismus. V rámci experimentu s různými členy cobalaminové "rodiny", Dr Neubrander zjistil, že přínosy methylcobalaminu dalece překonaly známe pozitivní účinky cyanocobalaminových a hydroxycobalaminových forem, které se primárně používaly do roku 2002. Jelikož folate/methionový cyklus zasahuje prakticky do celého organismu, poruchy transmethylace mohou ovlivnit klíčové biochemické reakce v mnoha fázích metabolického procesu.

Během podzimní DAN konference v roce 2003 vystoupila se svým příspěvkem také Jill James, Ph.D., s přednáškou o poruchách transulfurace, která má za následek oxidativní stres kvůli nedostatku glutathionu, klíčového intrabuněčného antioxidantu, nezbytného pro detoxikaci těla. Její výzkum prokázal pozitivní využití methyl B12 na plasma methione, cystein a glutathion již po 3 týdnech.

Dr Paul Cutler, další DAN doktor, inspirovaný přednáškou Dr Neubrnadera, injekčně aplikoval methyl-B12 osmi dětem z 20-ti členné skupiny. Během 3-4 měsíců bylo těchto 8 dětí bylo na dietě a dostávalo injekčně methyl B12. Výsledky předčily očekávání a naznačily, že je možné tímto způsobem zvýšit methylační kapacitu a antioxidační potenciál. Za klíčové doplňky, které napomáhají methionové syntéze, označuje Dr James zinek, kyselinu folinovou, betaine (TMG - později se ukázalo, že z něj dokáže profitovat jenom malé procento dětí), methyl B12 a cholin.
Na jaře 2005 jsem oslovila tři nejznámější lékárny s dotazem na počet dětí, pro které rodiče kupují injekce methyl B12. Napočítala jsem kolem 4 500 dětí, které dostávají injekce 2-3x týdně. V dnešní době se tyto injekce používají v celých US a jiných zemích.

Úspěšnost methyluB12 v léčbě autistických dětí se odhaduje na 80-90%. Dr Neubrander má na svých stránkách (www.drneubrander.com) elegantní dotazník, který pomáhá rodičům odhadnout, jestli by mohl mít methyl B12 přínosný pro jejich dítě. Doporučuje rodičům, aby pro objektivní zhodnocení efektu methylu B12 během 5-týdenní zkušební doby nedělali žádné další změny.
Poté Dr Neubrander přidává kyselinu folinovou a na základě detailních individuálních testů další živiny. Byť dle reakce rodičů tato léčba přináší hodně efektů, základním efektem úspěšné léčby methyl B12 je zlepšení řeči, sociálního chování a emočního prožívání. Dr Neubrander se ale obává, že pokud rodiče čekají pouze na tyto změny, je možné, že se vzdají příliš rychle. Věří, že methyl B12 v správném dávkování, načasování a formě dokáže pomoct až 94% dětí.

Kromě nepravdivých mýtů, že methyl B12 účinkuje pouze u 30-40% autistických dětí, Dr. Neubrander by se chtěl vyjádřit také k dalším "zažitým" pravdám:
1. Není pravdou, že methyl B12 funguje lépe u mladších dětí

2. Není pravdou, že orální, sublinguální, transdermální nebo intramuskulární cesty jsou stejně efektivní jako podkožní injekce. (V čase psaní tohoto editorialu se nosní sprej stal horkou novinkou, kterou si oblíbili zejména rodiče, kteří nechtějí dávat svým dětem injekce - mnozí z nás testujeme a srovnáváme účinky nosního spreje s efektem podkožních injekcí, nicméně na vyhodnocení je pořád stále brzy)

3. Není pravdou, že nezáleží na tom, jaká je koncentrace roztoku methyl B12, pokud celková dávka zůstává stejná. (Na základě mnohých testů se domnívám, že optimální je 25 mg/ml injekce na 64.5 mcg/kg každé 3 dny)

4. A naposled, není pravdou, že tuk na ramenou, břichu nebo stehnech "vyrobí" stejné výsledky jako tukové části hýždí.

Nesnižujte dávky dokud vedlejší účinky léčby nezmizí, protože děti s největšími vedlejšími účinky, které vydrží a nenechají léčbu, jsou v konečném důsledku ty, které se nejvíce uzdraví. Nicméně vedlejším účinkům se musí věnovat patřičná pozornost. Nejčastější bývá hyperaktivita, změny spánkového režimu a zvýšené ocucávání/ožužlávání věcí (nejedná se o pojídání a polykání věcí jiných než jsou k jídlu).

Dr Neubrander souhlasí, že určité vedlejší účinky jsou indikací k zastavení této léčby, např. pokud starší dítě se stane "neřízenou střelou" a potenciálně nebezpečné pro své okolí nebo pokud vedlejší účinky jsou tak závažné, že brání dítěti dále fungovat nebo se učit. Nicméně Dr Neubrander povzbuzuje rodiče, aby pokračovali v léčbě pokud je dítě schopné se učit a udržet pozornost během řízených činností nezávisle na tom, jak moc je zvýšená jeho/její aktivita doma, kdy dítě volně tráví čas. Ožužlávání věcí je znakem, že v minulosti inaktivované periferní nervy se probouzí a je to "pozitivně negativní" a současně znak, že methyl B12 zabírá. Během dvou až šesti měsíců by většina vedlejších účinků měla výrazně redukovat nebo kompletně odeznít za stálého zlepšování se dítěte.

Další vychytávky: Používejte dobrou lékárnu, která dokáže připravit správné dávky - tak, jak je doporučuje Dr Neubrander. Neštípejte tuk před tím, než píchnete injekci. Píchněte injekci pod co nejmenším úhlem jak se vám to povede, abyste netrefili žádný sval - růžová moč znamená, že jste píchli příliš hluboko. Pokud je vpich udělaný správně, je pouze velice zřídka bolestivý. Pokud používáte správné jehly (BD 3/10 cc insulin syringe with an 8 mm, 31-gauge needle, item #328438 only) a správnou techniku vpichu, není možné, abyste trefili "sciatic" nerv (předpokládám, že ischias - sedací nerv) a to ani v případě miminek.

V současnosti neexistuje žádný test, který by odhalil, kdo bude úspěšně reagovat na léčbu methylem B12. Téměř všechny děti, kterým methyl b12 výrazně pomohl, měly ve výsledcích krevních testů vysoké nebo normální hladiny vitaminu B12. Byť hodnoty tohoto vitaminu mohou být v krvi ve vysokých hodnotách, jedná se o oxidovanou formu, která nemůže být redukovaná a recyklovaná. Genomické testování není v současnosti tak daleko, aby dokázalo spolehlivě předpovědět výsledek.

Jediným způsobem, jak zjistit, jestli je Vaše dítě jedním z většiny autistických dětí, kterým by mohl pomoct methyl B12, je zkusit to. Je to jeden z nejdůležitějších DAN biomedických intervencí - spolu s dietou, výživou,
ozdravením střevního traktu a funkce, detoxikací a strategií na posílení imunity zlepšují a dokonce stojí za uzdravením stále více autistických dětí.

Přeložila Boba. Tento článek byl publikovaný na http://www.autism.com/ari/newsletter/194/page3.pdf a také v papírové podobě v Page 3 AUTISM RESEARCH REVIEW INTERNATIONAL Vol. 19, No.4, 2005. Nedisponuji žádným zdravotním vzděláním, předpokládám, že u čtení mého blogu používáte vlastní úsudek a zdravý rozum. Žádná informace na mém blogu nenahrazuje odbornou lékařskou radu, aplikaci jakékoliv informace na mém blogu konzultujte s odborným lékařem.

Ahoj studenti ;-)

14. srpna 2010 v 22:38 | Boba |  Něco na začátek
Mám velkou radost, že používáte mou stránku pro psaní různých referátů, diplomek a tak do školy, naplňuje mě to naději, že dnešní mlaďoši budou s informacemi o autismu na tom mnohem líp jak Vaši služebně starší kolegové (pro mnohé z nich je bohužel film Rain Man jediným odborným podkladem

Dovolím si současně jednu prosbu, chápu, že ne hned, termíny hoří a času není, ale za pár měsíců, když se vrátíte odpočatí z prázdnin, prosím, přeložte taky něco vy pro nás - vyberte si libovolný článek o autismu, který Vás oslovil, moc ráda ho pod Vaším jménem zveřejním. Ráda bych jenom poprosila o ochranu autorských práv, tj. přeložte prosím něco z volně dostupného webu a uveďte také zdroj, odkud čerpáte (např. na www. autism.com proti této bohulibé aktivitě vůbec nic nemají)

Děkuji moc

Boba

Co je toto proboha za stránku?

14. srpna 2010 v 22:33 | Boba |  Něco na začátek
Ahoj, toto je stránka věnovaná především rodičům autistických dětí, nabízí (snad) spoustu článků o léčbě autismu zejména v zahraničí ;-)

Recept na skvělý bezlepkový a bezmléčný knedlík

2. srpna 2010 v 22:26 | Kateřina Vymětalová |  Receptář

Sváteční houskový knedlík z Jeseníků

3 vejce, 100 g másla (nebo jiná alternativa Vive, Perla, olej...), 150 g bezlepkové mouky (Jizerka), 200 ml mléka (dáváme rýžové), 1 lžičku soli (tzn. je to hodně neslané, počítá se se šunkou, která to dosolí. Pokud šunku nepoužijete, solila bych málo víc), 6 krajíčků bílého bezlepkového chleba (nebo kousek housky), 150 až 200 g šunky (nepovinné), 1 lžíci sekané petrželky

Jelikož 6 krajíčků není úplně exaktní množství, dávám mlíko nakonec, aby z toho vznikla taková "přiměřeně" hustá hmota. Moc se mi osvěčilo dávat kousek housky do mražáku, takže když dělám knedlík, nemusím začít upečením housky ;-)

Žloutky utřeme s máslem, vmícháme mléko, sůl a bezlepkovou mouku. Vymícháme v hladké těsto. Přidáme bílý chléb nakrájený na kostičky (pokud je opečený, tak je to samozřejmě o hodně mňamóznější), šunku a petržel. Vše zamícháme a nakonec lehce vmícháme sníh z bílků a plníme do máslem vymazaných hrníčků do 2/3. Pak vaříme jako normální knedlík (což já úplně nevím, jak se má, já to dělám tak, že hrníčky vložím do velkého hrnce s vodou, aby akorát neplavaly (oblíbená činnost mých dětí) a vařím, původní recept mluví o 20 min., ale nám to trvá cca 40 min. Po uvaření pro jistotu uprostřed rozkrojím, jestli jsou dovařené

Jsou fakt úžasné Úžasný

Autor: Kateřina Vymětalová
Tento recept byl přihlášen do soutěže o nejlepší bezlepkový knedlík na IV. celostátním setkání celiaků v Jeseníkách v roce 2007