Klinické použití Methylu B12 při léčbě autismu

14. srpna 2010 v 22:48 | Jaquelyn McCandless, M.D |  Biomedical
Dr McCandless je DAN doktorka, atestovaná psychiatrička a neuroložka, babička autistické holčičky a autorka slavné knihy Children with Starving Brains. Tento článek je relativně starý - z roku 2005, ale dobrý

Jedna z nejdůležitějších moderních metod léčby autismu, založená na biomedických a metabolických aspektech autismu, je injekční aplikace methylcobalaminu - aneb methylu B12. Tato metoda aplikuje důkazy o transmetylačních efektech u poruchách autistického spektra a důkazy o transmethylačných efektech u poruchách autistického spektra. Díky talentovaným vědcům chápeme alespoň základní "vědu", která se skrývá za klinickými pozorováním, že určité léčebné postupy dokážou autistickým dětem pomoct.

V květnu 2002 můj DAN kolega a přítel Dr James Neubrander udělal "náhodný" objev, který prokázal, že methyl B12 má hluboký účinek na autismus. V rámci experimentu s různými členy cobalaminové "rodiny", Dr Neubrander zjistil, že přínosy methylcobalaminu dalece překonaly známe pozitivní účinky cyanocobalaminových a hydroxycobalaminových forem, které se primárně používaly do roku 2002. Jelikož folate/methionový cyklus zasahuje prakticky do celého organismu, poruchy transmethylace mohou ovlivnit klíčové biochemické reakce v mnoha fázích metabolického procesu.

Během podzimní DAN konference v roce 2003 vystoupila se svým příspěvkem také Jill James, Ph.D., s přednáškou o poruchách transulfurace, která má za následek oxidativní stres kvůli nedostatku glutathionu, klíčového intrabuněčného antioxidantu, nezbytného pro detoxikaci těla. Její výzkum prokázal pozitivní využití methyl B12 na plasma methione, cystein a glutathion již po 3 týdnech.

Dr Paul Cutler, další DAN doktor, inspirovaný přednáškou Dr Neubrnadera, injekčně aplikoval methyl-B12 osmi dětem z 20-ti členné skupiny. Během 3-4 měsíců bylo těchto 8 dětí bylo na dietě a dostávalo injekčně methyl B12. Výsledky předčily očekávání a naznačily, že je možné tímto způsobem zvýšit methylační kapacitu a antioxidační potenciál. Za klíčové doplňky, které napomáhají methionové syntéze, označuje Dr James zinek, kyselinu folinovou, betaine (TMG - později se ukázalo, že z něj dokáže profitovat jenom malé procento dětí), methyl B12 a cholin.
Na jaře 2005 jsem oslovila tři nejznámější lékárny s dotazem na počet dětí, pro které rodiče kupují injekce methyl B12. Napočítala jsem kolem 4 500 dětí, které dostávají injekce 2-3x týdně. V dnešní době se tyto injekce používají v celých US a jiných zemích.

Úspěšnost methyluB12 v léčbě autistických dětí se odhaduje na 80-90%. Dr Neubrander má na svých stránkách (www.drneubrander.com) elegantní dotazník, který pomáhá rodičům odhadnout, jestli by mohl mít methyl B12 přínosný pro jejich dítě. Doporučuje rodičům, aby pro objektivní zhodnocení efektu methylu B12 během 5-týdenní zkušební doby nedělali žádné další změny.
Poté Dr Neubrander přidává kyselinu folinovou a na základě detailních individuálních testů další živiny. Byť dle reakce rodičů tato léčba přináší hodně efektů, základním efektem úspěšné léčby methyl B12 je zlepšení řeči, sociálního chování a emočního prožívání. Dr Neubrander se ale obává, že pokud rodiče čekají pouze na tyto změny, je možné, že se vzdají příliš rychle. Věří, že methyl B12 v správném dávkování, načasování a formě dokáže pomoct až 94% dětí.

Kromě nepravdivých mýtů, že methyl B12 účinkuje pouze u 30-40% autistických dětí, Dr. Neubrander by se chtěl vyjádřit také k dalším "zažitým" pravdám:
1. Není pravdou, že methyl B12 funguje lépe u mladších dětí

2. Není pravdou, že orální, sublinguální, transdermální nebo intramuskulární cesty jsou stejně efektivní jako podkožní injekce. (V čase psaní tohoto editorialu se nosní sprej stal horkou novinkou, kterou si oblíbili zejména rodiče, kteří nechtějí dávat svým dětem injekce - mnozí z nás testujeme a srovnáváme účinky nosního spreje s efektem podkožních injekcí, nicméně na vyhodnocení je pořád stále brzy)

3. Není pravdou, že nezáleží na tom, jaká je koncentrace roztoku methyl B12, pokud celková dávka zůstává stejná. (Na základě mnohých testů se domnívám, že optimální je 25 mg/ml injekce na 64.5 mcg/kg každé 3 dny)

4. A naposled, není pravdou, že tuk na ramenou, břichu nebo stehnech "vyrobí" stejné výsledky jako tukové části hýždí.

Nesnižujte dávky dokud vedlejší účinky léčby nezmizí, protože děti s největšími vedlejšími účinky, které vydrží a nenechají léčbu, jsou v konečném důsledku ty, které se nejvíce uzdraví. Nicméně vedlejším účinkům se musí věnovat patřičná pozornost. Nejčastější bývá hyperaktivita, změny spánkového režimu a zvýšené ocucávání/ožužlávání věcí (nejedná se o pojídání a polykání věcí jiných než jsou k jídlu).

Dr Neubrander souhlasí, že určité vedlejší účinky jsou indikací k zastavení této léčby, např. pokud starší dítě se stane "neřízenou střelou" a potenciálně nebezpečné pro své okolí nebo pokud vedlejší účinky jsou tak závažné, že brání dítěti dále fungovat nebo se učit. Nicméně Dr Neubrander povzbuzuje rodiče, aby pokračovali v léčbě pokud je dítě schopné se učit a udržet pozornost během řízených činností nezávisle na tom, jak moc je zvýšená jeho/její aktivita doma, kdy dítě volně tráví čas. Ožužlávání věcí je znakem, že v minulosti inaktivované periferní nervy se probouzí a je to "pozitivně negativní" a současně znak, že methyl B12 zabírá. Během dvou až šesti měsíců by většina vedlejších účinků měla výrazně redukovat nebo kompletně odeznít za stálého zlepšování se dítěte.

Další vychytávky: Používejte dobrou lékárnu, která dokáže připravit správné dávky - tak, jak je doporučuje Dr Neubrander. Neštípejte tuk před tím, než píchnete injekci. Píchněte injekci pod co nejmenším úhlem jak se vám to povede, abyste netrefili žádný sval - růžová moč znamená, že jste píchli příliš hluboko. Pokud je vpich udělaný správně, je pouze velice zřídka bolestivý. Pokud používáte správné jehly (BD 3/10 cc insulin syringe with an 8 mm, 31-gauge needle, item #328438 only) a správnou techniku vpichu, není možné, abyste trefili "sciatic" nerv (předpokládám, že ischias - sedací nerv) a to ani v případě miminek.

V současnosti neexistuje žádný test, který by odhalil, kdo bude úspěšně reagovat na léčbu methylem B12. Téměř všechny děti, kterým methyl b12 výrazně pomohl, měly ve výsledcích krevních testů vysoké nebo normální hladiny vitaminu B12. Byť hodnoty tohoto vitaminu mohou být v krvi ve vysokých hodnotách, jedná se o oxidovanou formu, která nemůže být redukovaná a recyklovaná. Genomické testování není v současnosti tak daleko, aby dokázalo spolehlivě předpovědět výsledek.

Jediným způsobem, jak zjistit, jestli je Vaše dítě jedním z většiny autistických dětí, kterým by mohl pomoct methyl B12, je zkusit to. Je to jeden z nejdůležitějších DAN biomedických intervencí - spolu s dietou, výživou,
ozdravením střevního traktu a funkce, detoxikací a strategií na posílení imunity zlepšují a dokonce stojí za uzdravením stále více autistických dětí.

Přeložila Boba. Tento článek byl publikovaný na http://www.autism.com/ari/newsletter/194/page3.pdf a také v papírové podobě v Page 3 AUTISM RESEARCH REVIEW INTERNATIONAL Vol. 19, No.4, 2005. Nedisponuji žádným zdravotním vzděláním, předpokládám, že u čtení mého blogu používáte vlastní úsudek a zdravý rozum. Žádná informace na mém blogu nenahrazuje odbornou lékařskou radu, aplikaci jakékoliv informace na mém blogu konzultujte s odborným lékařem.
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 laskonka laskonka | E-mail | 24. srpna 2010 v 19:59 | Reagovat

ahoj bobo...
sila tento clanek...ja davam prave methyl..a az tak velke pokroky nevidim..spise malinkate i tak diky za ne.. kde se shani takto methylv injekcich? vis?
tn nosni sprejik je z italie..takze se obavam ,ze jak v cechach tak v nemecku ty injeklce nesezeneme..
docela bych premylsela nad tim..

2 Boba Boba | Web | 2. září 2010 v 22:39 | Reagovat

Ahoj Laskonko, methylové injekce jsou k dostání v USA, bohužel je k nim potřeba lékařský předpis (recept s razítkem doktora).

K tomuto se dá dopracovat i nepřímo, a to přes DAN doktory působící v Evropě. Já osobně nemám žádnou zkušenost, nicméně v případě zájmu není špatné rozhodit sítě a získat na dotyčného DAN doktora reference, ne každý rodič byl nadšený a měl pocit dobře investovaných peněz...

3 laskonka laskonka | 6. října 2010 v 23:14 | Reagovat

[2]:dekuju za rychlou odpoved..
zkusim se zeptat nekoho v usa..mam nekoho v zaloze..ale ...
kolik pak to stoji zhruba,vis?

bobo..ty se vyznas..nemaas radu co s kuku,kdyz ma opak hyperaktivity..??

moc diky

4 boba boba | 7. října 2010 v 22:25 | Reagovat

ahoj Laskonko, kolik to stoji netusim, ale pokusim se zjistit, napisu.

Co s Kuku kdyz je hypoaktivni, ehm, rada bych nejenom poradila, ale hned i pomohla, ale kdyz ja jsem jenom mama... V prvni rade bych hledala "brzdic" - tj. imunologicke testy, jestli netrpi nejakou akutni/spise chronickou infekci a pokusila bych se ji najit a vylecit (z meho okoli jsou caste plicni chlamydie a borelie). Pokud by mela vsechny imunologicke testy v poradku, zkousela bych dale homeopatii nebo jinou alternativni metodu.

5 Tuška Tuška | E-mail | Web | 20. října 2010 v 23:12 | Reagovat

Bobo, myslíš, že by ten sprej mohl mít pozitivní účinek i na neautistu, "jen" na mentálně dosti značně opožděné dítě?

6 Boba Boba | 21. října 2010 v 22:21 | Reagovat

Čau Tuško, zrovna b12 má prokázané výborné účinky na prekvapive siroke spektrum lidi, mj. pro seniory, s úspěchem ji používají dokonce ve dvou domovech duchodcu v Cesku (byt ne v methylove forme). Pokud ma mentalni opozdeni ditka nejaky biochemicky duvod, je to urcite mozne. Mne osobne se jevi klicove, v jake "biochemicke (ne)rovnovaze" se zrovna dany človíček nachází. Osobně znám několik dětí, kterým methyl b12 ohromně pomohl, nevím ale, zda to také nebylo způsobeno tím, že předtím neužívaly žádné vitamíny, minerály a pod. a jejich organizmus po tom "hladově chňapl". Každopádně z plejády možností, které máte, mně osobně methyl b12 přijde finančně dostupná a velice bezpečná metoda, kterou stoji za to vyzkoušet.

7 Erika Erika | 16. dubna 2012 v 16:31 | Reagovat

Mám 7letého syna s atypickým autismem a těžkou mentální retardací..obě možnosti jsou pro mě nedostupné..je jiná možnost jak se v ČR k ním dostat nebo mu jinak pomoci?

8 Boba Boba | E-mail | 17. dubna 2012 v 22:44 | Reagovat

Ahoj Eriko,

trochu jsem zmatená z Vašeho odkazu, ale pokusím se shrnout:

Injekční methyl B12 (v doporučované formě) je na lékařský předpis doktora z USA nebo DAN doktora (nejbližší byl v Polsku a v Německu, ale dlouho jsem se již nekoukala). Pokud byste přesvědčila osvíceného doktora v Česku, aby chtěl, věřím tomu, že by to šlo. (Bohužel ale nevím o nikom). Pokuste se najít spřízněnou duši - imunologa nebo alergologa nebo psychiatra nebo neurologa nebo pediatra...

Další možností je zkusit nosní methyl b12, určitě to není tak úspěšné jak injekčně, nicméně také obchází trávící trakt.

Další možností je rozhodit sítě mezi rodiči (jako komentář za tímto článkem to asi moc nepomůže, ale třeba jako diskusní příspěvek např. na postizenych detech by to mohlo vzbudit ohlas)

doufam, ze jsem vam alespon trosku pomohla... přeji hezké jaro 8-)

9 Monika Monika | 7. listopadu 2012 v 23:27 | Reagovat

Dobrý den, mohla by jste mi poradit kde sehna nosní sprej methyl B12 ?  Děkuji

10 Monika Monika | 8. listopadu 2012 v 11:47 | Reagovat

Ještě jsem tak trochu surfovala, a zjistila jsem jednu věc. A to , že methyl B12  je vlastně vitamín B12. Když mi bylo 17 let, moje dr. mi naordinovala injekce B12 , protože jsem nemohla přibrat na váze.
A píchá se dodnes. Tak proč stojí ve článku že u nás v ČR se injekce nedají sehnat, pouze v USA???
Moc děkuji za odpověď :-)

11 Boba Boba | 9. listopadu 2012 v 22:41 | Reagovat

[9]: Ahoj Moniko, od Šárky jsem se dozvěděla, že nosní sprej methyl B12 se dá sehnat napr v Milane v lekarne Farmacia Legnani, kde ho pripravuji na objednavku, existuje ale vic moznosti, napr podavani v prasku, kapky pod jazyk, tusim i krem, zrovna tak dodavatelu se da najit urcite vic

12 Boba Boba | 9. listopadu 2012 v 22:43 | Reagovat

[10]: Ahoj Moniko, dekuji moc za dotaz

Rozdil mezi u nas dostupnymi injekcemi B12 je ten, ze tyto injekce obsahuji vitamin B12 ve forme kyanokobalaminu, zatimco MB12 je ve forme methylkobalaminu, coz je i pro zdrave lidi, natoz pro autisty prinosnejsi varianta (kouknete na web, najdete o tom mraky informaci).

13 Petr Petr | E-mail | 11. listopadu 2012 v 23:12 | Reagovat

Bobo, pekne jsi to napsala.

14 Boba Boba | 11. listopadu 2012 v 23:31 | Reagovat

dekuji Sarce za info :-D

15 Lucie Z Lucie Z | E-mail | 11. června 2014 v 15:34 | Reagovat

dobrý den, nemáte nějaké nové info ohledně sehnání Methyl B12 u nás? nebo je to stále   pouze " zaoceánský" lék? děkuji, Lucie

16 Toja Toja | E-mail | 14. května 2016 v 12:15 | Reagovat

Dobry den, v clanku pisete:Na jaře 2005 jsem oslovila tři nejznámější lékárny s dotazem na počet dětí, pro které rodiče kupují injekce methyl B12. Napočítala jsem kolem 4 500 dětí, které dostávají injekce 2-3x týdně."
Mohu se zeptat, ktere lekarny jste oslovila? Ja jsem obecne s nakupem MB12 velmi neuspesna...

17 Boba Boba | 15. května 2016 v 12:53 | Reagovat

Ahoj Tojo,

článek je překladem článku  Jaquelyn McCandless - tzn. ne já, ale lékárny oslovila Jaquelyn, autorka článku.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama