Leden 2011

Chození po špičkách

8. ledna 2011 v 23:18 | Stephen M. Edelson, Ph.D. |  Všehochuť
Chození po špičkách je u mladších dětí, tj. 3-letých a mladších velice běžné, nicméně u 5-letých a starších dětí je často spojované s neurologickou nezralostí. Mnoho rodičů a lékařů nemá povědomí o tom, že existuje mnoho postupů, jak se dá chození po špičkách ovlivnit. Níže uvedený seznam je řadí od nejmíň po nejvíc invazivní.

1. Někdy se používá fyzické cvičení, natahující šlachy za účelem omezit chození po špičkách - dle mého názoru má tento postup minimální šanci na úspěch.

2. Za touto poruchou může stát běžný problém autistů - dysfunkční vestibulární systém, běžný problém autistů. Vestibulární systém informuje mozek o pohybu a pozici těla. Chození po špičkách se může zlepšit nebo úplně odstranit terapeutickou vestibulární stimulaci (např. houpáním na "glider" houpačce)

3. Chození po špičkách může přímo nebo nepřímo souviset s vizuálně - vestibulárním problémem. V rámci vedení několika výzkumů s panem Melvinem Kaplanem, O.D. v Center for Visual Management v Tarrytown, New York jsem pozoroval čtyři autisty, chodící po špičkách.
U všech chození po špičkách vymizelo v řádu sekund poté, co dítě začalo nosit "prism" čočky.

Prismové čočky přemístňují zrakové pole nahoru, dolu, doleva nebo doprava. Dr Kaplan a další optometristi vyvinuli neverbální hodnotící procedury umožňující nastavit správný směr a stupeň přemístění pro prismovou čočku. Na rozdíl od jiných léčebních postupů u autismu, změny v pozornosti a chování jsou zjevné okamžitě poté, co si člověk nasadí čočky. Použití prismových čoček je část "zrakového tréninkového programu".
Tento program obvykle trvá jeden rok a obnáší nošení prismových čoček a denní cvičení na zrakovou motoriku. Po skončení programu se prismové čočky již nemusí nosit.

4. Další možností jsou odlitky ("casting"), které natahují šlachy. Ve většině případů se aplikují střídavě každé dva týdny po dobu 6-8 týdnů. Další možností je chirurgické řešení. Pak se odlitky nosí 6 týdnů a dávají se na noc dlahy po dobu několika měsíců.

Je velice důležité, aby rodiče předtím, než zvolí konkrétní léčbu pro své dítě, se dozvěděli a nastudovali co nejvíce o tomto problému. Když se budete rozhodovat o jakékoliv léčbě, berte v úvahu efektivitu, bezpečnost a náklady dané léčby. 

Přeložila Boba. Originál článku najdete http://www.autism.com/fam_toe_walking.asp

Nedisponuji žádným zdravotním ani pedagogickým vzděláním, nejsem dealer žádného produktu. Předpokládám, že u čtení mého blogu používáte vlastní úsudek a zdravý rozum. Žádná informace na mém blogu nenahrazuje odbornou lékařskou radu, aplikaci jakékoliv informace na mém blogu konzultujte s odborným lékařem.

Šárčin komentář: Přidám trochu z knihy Syndróm trávenia a psychológie strana 47: Bakterie Clostridie, ktere se bezne nachazeji v lidskych strevech, vylucuji toxiny podobne toxinu tetanu(Clostridium tetani). Mame-li zdravou strevni bakterialni mikrofloru a zdravou strevni stenu, neohrozuji nase zdravi. Skupina GAPS pacientu (autismus, schizofrenie, ADHD, dyslexie ...) v tomto smeru vykazuje casto deficit. Vyzkumy nachazeji u autistickych deti velmi vysoke hladiny Clostridii. K typickym priznakum tetanove infekce patri precitlivelost na zvuky a svetlo. Mnoho GAPS pacientu ma abnormalni svalovy tonus, podobny priznakum mirneho vystaveni tetanoveho neurotoxinu. Typickym projevem je, ze natahovače maji vetsi tonus nez stahovace. Mozna, ze toto je jeden z duvodu, proc autisticke deti chodi po spickach a casto provadeji sebestimulaci vystrelovanim rukou, prstu ci nohou do zvlastnich poloh. V techto pripadech, temer bez vyjimky, vysledky testu stolice pacientu ukazaly na premnozene bakterie druhu Clostridium species.

Proč trvám na lékařských vyšetřeních pro moje autistické dítě? Protože autismus je fyzická nemoc

8. ledna 2011 v 22:44 | ARI, www.autism.com |  Něco na začátek
Předtím než jsme zkusili biomedickou léčbu, naše dcera byla v strašném stavu: v noci nespala, její jídelníček byl omezen na pár jídel, trpěla smyslovou přecitlivělostí, slova spíše ztrácela, naprosto nebyla schopna komunikace s jinými dětmi, přiměřeně si nehrála, ztratila oční kontakt, byla neschopná konverzace. Děti ve školce bouchala, kopala, plivala na ně a ječela, nešlo to. Neuměla jsem si představit, jak by mohla zvládnout základní školu, o jejím vlastním životě ani nemluvě. Poté, co dostala diagnózu autistky, začali jsme "pracovní" (occupational) a řečovou terapii, nicméně po 6 měsících malého zlepšení jsem se rozhodla, že zkusíme GF/CF dietu. Během tohoto období jsme navštěvovali doktora, který uznává Defeat Autism Now! přístup a řídila jsem se knihou Dr. Jepsona.

Najednou puzzle začaly do sebe zapadat, uvědomila jsem si, čím dcera prochází.  

Během posledních 18 měsíců jsme vyloučili další ještě další potraviny, přidali a ubrali potravní doplňky, přidali enzymy a esenciální mastné kyseliny, identifikovali genetickou mutaci a v současnosti bojujeme s patogeny ve střevu. Máme stále před sebou ohromný kus práce, ale její neustálý pokrok mě ohromně motivuje. Po dvou zkušebních týdnech ve školce se učitelky rozhodli ji zařadit do normální třídy se zdravými dětmi na celý den. Na základě mých minulých zkušeností jsem váhala - a šla se podívat. Stála jsem v normální třídě, pozorovala její stále trochu podivné pohyby, nicméně slzy radosti mi tekly po tváři při pohledu na ten obrovský pokrok. Její uzdravení bylo hmatatelné. Je to její tvrdě vydřené vítězství, které stálo za všechen smutek, starosti, slzy, vyčerpání, frustraci, nespaní - to všechno stálo za tu možnost vidět ji zapojit se nejenom do našich životů, ale především do toho svého.
Anna Letaw

Biomedický přístup není "alternativní" medicína. Je to molekulárně-biologický přístup na vědeckém základě.

Každý bude souhlasit, že psychotropní drogy neřeší problém - jediné, co dělají je, že potlačují nebo odstraňují některé symptomy. Našim cílem je, naopak, najít zdravotní problémy, které tento stav způsobují. Hlavní princip je jednoduchý: odstranit, co ubližuje a dodat, čeho chybí. Autistické děti mívají často přehnané reakce na toxiny, stravu a vzdušné alergeny. Také je mnohokrát prokázané, že často trpí nedostatkem různých živin, enzymů, antioxidantů a základních mastných kyselin a že potřebují podporu jejich methylačního cyklu.

Pro více informací, např:
 • Edelson, Stephen M PhD and Bernard Rimland PhD, eds. Recovering Autistic Children. 2nd ed. San Diego: Autism Research Institute, 2006.
 • Jepson, Bryan MD and Jane Johnson. Changing the Course of Autism: A Scientific Approach for Parents and Physicians. Boulder, CO: Sentient Publications, 2007.
 • Kirk, Sally. The Autism Spectrum and Biomedical Interventions: A Mother and Son Journey of Insight and Hope. United Kingdom: Jessica Kingsley Publishers, 2008.
 • McCandless, Jaquelyn MD. Children with Starving Brains: A Medical Treatment Guide for Autism Spectrum Disorder. 3rd ed. Putney, VT: Bramble Books, 2007.
 • Pangborn, Jon PhD, and Sidney Baker MD. Autism: Effective Biomedical Treatments (Have We Done Everything We Can For This Child? Individuality In An Epidemic) San Diego: Autism Research Institute, 2005.
 • Bock, Kenneth and Cameron Stauth. Healing the New Childhood Epidemics: Autism, ADHD, Asthma, and Allergies New York: Ballantine Books, 2008

Několik ze stovek podporných článků, uveřejněných v lékařské literatuře:
 • Chauhan A, Chauhan V., Oxidative stress in autism. Pathophysiology 2006; 13(3):171-81.
 • Herbert M., Autism: A Brain disorder, or disorder that affects the brain? Clinical Neuropsychiatry 2006; 2:354-79.
 • Vargas, D.L., et al., Neuroglial activation and neuroinflammation in the brain of patients with autism. Ann Neurol 2005;57:67-81.
 • Jyonouchi, H., et al., Dysregulated innate immune responses in young children with autism spectrum disorders: their relationship to gastrointestinal symptoms and dietary intervention. Neuropsychobiology 2005. 51(2): p. 77-85.
 • James S.J., et al., Metabolic biomarkers of increased oxidative stress and impaired methylation capacity in children with autism. Am J Clin Nutr 2004; 80: 1611-7.
 • Horvath K, Perman JA., Autistic disorder and gastrointestinal disease. Curr Opin Pediatr. 2002 Oct;14(5):583-7.
 • Ashwood P, Van de Water J., A review of autism and the immune response. Clin Dev Immunol. 2004 Jun;11(2):165-74.
Přeložila Boba. Originál článku najdete na http://www.autism.com/pdf/providers/autism_medical.pdf

Mýty o autismu aneb co pravda není

7. ledna 2011 v 23:32 | ARI |  Něco na začátek

Z dílny Autism Research Instituntu - pár překonaných názorů na autismus, které nejsou pravdivé:

 • Autisti nikdy nejsou schopni očního kontaktu - nedívají se na Vás
 • Autismus je duševní nemoc
 • Zlepšení stavu znamená, že daný člověk není autista
 • Autisti nemluví
 • Z autismu se dá vyrůst
 • Autisti se nedokážou učit
 • Autisti nedokážou projevit city a také nereagují na fyzickou náklonnost
 • Autisti nestojí o přátelství
 • Autisti nestojí o kontakt s vrstevníky / dospělými
 • Autisti jsou velice manipulativní
 • Autisti by uměli mluvit - kdyby chtěli
 • Autisti se neumí usmát
 • Autisti si nevšímají jiné lidi a nechápou konání dospělých kolem
 • V případě, že autista nereaguje na dotaz/příkaz, na který v minulosti správně odpověděl/reagoval, jedná se o tvrdohlavé / nesouhlasné nebo nepřístojné chování

Originál článku najdete na http://www.autism.com/fam_autism_myths.asp
Přeložila Boba