Chození po špičkách

8. ledna 2011 v 23:18 | Stephen M. Edelson, Ph.D. |  Všehochuť
Chození po špičkách je u mladších dětí, tj. 3-letých a mladších velice běžné, nicméně u 5-letých a starších dětí je často spojované s neurologickou nezralostí. Mnoho rodičů a lékařů nemá povědomí o tom, že existuje mnoho postupů, jak se dá chození po špičkách ovlivnit. Níže uvedený seznam je řadí od nejmíň po nejvíc invazivní.

1. Někdy se používá fyzické cvičení, natahující šlachy za účelem omezit chození po špičkách - dle mého názoru má tento postup minimální šanci na úspěch.

2. Za touto poruchou může stát běžný problém autistů - dysfunkční vestibulární systém, běžný problém autistů. Vestibulární systém informuje mozek o pohybu a pozici těla. Chození po špičkách se může zlepšit nebo úplně odstranit terapeutickou vestibulární stimulaci (např. houpáním na "glider" houpačce)

3. Chození po špičkách může přímo nebo nepřímo souviset s vizuálně - vestibulárním problémem. V rámci vedení několika výzkumů s panem Melvinem Kaplanem, O.D. v Center for Visual Management v Tarrytown, New York jsem pozoroval čtyři autisty, chodící po špičkách.
U všech chození po špičkách vymizelo v řádu sekund poté, co dítě začalo nosit "prism" čočky.

Prismové čočky přemístňují zrakové pole nahoru, dolu, doleva nebo doprava. Dr Kaplan a další optometristi vyvinuli neverbální hodnotící procedury umožňující nastavit správný směr a stupeň přemístění pro prismovou čočku. Na rozdíl od jiných léčebních postupů u autismu, změny v pozornosti a chování jsou zjevné okamžitě poté, co si člověk nasadí čočky. Použití prismových čoček je část "zrakového tréninkového programu".
Tento program obvykle trvá jeden rok a obnáší nošení prismových čoček a denní cvičení na zrakovou motoriku. Po skončení programu se prismové čočky již nemusí nosit.

4. Další možností jsou odlitky ("casting"), které natahují šlachy. Ve většině případů se aplikují střídavě každé dva týdny po dobu 6-8 týdnů. Další možností je chirurgické řešení. Pak se odlitky nosí 6 týdnů a dávají se na noc dlahy po dobu několika měsíců.

Je velice důležité, aby rodiče předtím, než zvolí konkrétní léčbu pro své dítě, se dozvěděli a nastudovali co nejvíce o tomto problému. Když se budete rozhodovat o jakékoliv léčbě, berte v úvahu efektivitu, bezpečnost a náklady dané léčby. 

Přeložila Boba. Originál článku najdete http://www.autism.com/fam_toe_walking.asp

Nedisponuji žádným zdravotním ani pedagogickým vzděláním, nejsem dealer žádného produktu. Předpokládám, že u čtení mého blogu používáte vlastní úsudek a zdravý rozum. Žádná informace na mém blogu nenahrazuje odbornou lékařskou radu, aplikaci jakékoliv informace na mém blogu konzultujte s odborným lékařem.

Šárčin komentář: Přidám trochu z knihy Syndróm trávenia a psychológie strana 47: Bakterie Clostridie, ktere se bezne nachazeji v lidskych strevech, vylucuji toxiny podobne toxinu tetanu(Clostridium tetani). Mame-li zdravou strevni bakterialni mikrofloru a zdravou strevni stenu, neohrozuji nase zdravi. Skupina GAPS pacientu (autismus, schizofrenie, ADHD, dyslexie ...) v tomto smeru vykazuje casto deficit. Vyzkumy nachazeji u autistickych deti velmi vysoke hladiny Clostridii. K typickym priznakum tetanove infekce patri precitlivelost na zvuky a svetlo. Mnoho GAPS pacientu ma abnormalni svalovy tonus, podobny priznakum mirneho vystaveni tetanoveho neurotoxinu. Typickym projevem je, ze natahovače maji vetsi tonus nez stahovace. Mozna, ze toto je jeden z duvodu, proc autisticke deti chodi po spickach a casto provadeji sebestimulaci vystrelovanim rukou, prstu ci nohou do zvlastnich poloh. V techto pripadech, temer bez vyjimky, vysledky testu stolice pacientu ukazaly na premnozene bakterie druhu Clostridium species.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sarka Sarka | 9. ledna 2011 v 10:40 | Reagovat

Přidám trochu z knihy Syndróm trávenia a psychológie strana 47:

Bakterie Clostridie, ktere se bezne nachazeji v lidskych strevech, vylucuji toxiny podobne toxinu tetanu(Clostridium tetani). Mame-li zdravou strevni bakterialni mikrofloru a zdravou strevni stenu, neohrozuji nase zdravi. Skupina GAPS pacientu (autismus, schizofrenie, ADHD,  dyslexie ...) v tomto smeru vykazuje casto deficit. Vyzkumy nachazeji u autistickych deti velmi vysoke hladiny Clostridii.
K typickym priznakum tetanove infekce patri precitlivelost na zvuky a svetlo. Mnoho GAPS pacientu ma abnormalni svalovy tonus, podobny priznakum mirneho vystaveni tetanoveho neurotoxinu. Typickym projevem je, ze natahovače maji vetsi tonus nez stahovace. Mozna, ze toto je jeden z duvodu, proc autisticke deti chodi po spickach a casto provadeji sebestimulaci vystrelovanim rukou, prstu ci nohou do zvlastnich poloh. V techto pripadech, temer bez vyjimky, vysledky testu stolice pacientu ukazaly na premnozene bakterie druhu Clostridium species.

2 Boba Boba | 10. ledna 2011 v 23:15 | Reagovat

Děkuji moc, přidala jsem k článku

3 Marin Marin | E-mail | Web | 15. listopadu 2011 v 23:48 | Reagovat

Pravdu díš....:-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama