Různé způsoby učení a autismus

2. srpna 2011 v 23:11 | Stephen M. Edelson, Ph.D. |  Všehochuť
"Learning styles" je koncept, který se snaží popsat různé metody, jakými získáváme informace o našem prostředí. Dokážeme se učit prostřednictvím zraku (vizuálně), sluchu a/anebo prostřednictvím hmatu nebo manipulací s předměty (kinesteticky nebo "ručním" učením.

Například učení se prostřednictvím obrázků obnáší učení prostřednictvím zraku, poslouchání výuky obnáší učení sluchem a tlačení knoflíků ovladače předpokládá kinestetické učení.
Většina lidí používá k učení dva nebo tři způsoby učení. Je zajímavé, že lidi obvykle dokážou také odhadnout, který způsob výuky je pro ně nejefektivnější.

Způsob, jakým se učíme, má velký vliv na naše školní výkony. Ve škole se většinou předpokládá kombinace sluchového učení (např. poslouchání učitele) a vizuální učení (např. čtení učebnice).

Na základě mých zkušeností a zkušeností mých kolegů se mi jeví, že autisti často spoléhají na pouze jeden způsob učení, který to je, bývá patrné z pozorování daného člověka. Například autistické dítě, které má rádo knížky, televizi (s nebo bez zvuku) a se zájmem se dívá na lidi a/nebo na předměty, preferuje vizuální typ učení. Pokud autistické dítě hodně mluví, má rádo když se na něj mluví, rádo poslouchá hudbu a zvuky, preferuje učení sluchem. Pokud autistické dítě rádo rozebírá věci, otevírá a zavírá šuplíky, má rádo tlačítka, může to indikovat, že preferuje kinestetický anebo "ruční" způsob učení.

Poté, co se nám povedlo určit preferovaný způsob výuky, významně zvyšujeme šanci autistického dítěte něco se naučit. Pokud si nejste jisti preferovaným způsobem výuky nebo vyučujete skupinu dětí s různými preferovanými způsoby výuky, nejlepší metodou je používat všechny tři způsoby dohromady. Například když se bavíte o slovu "bonbon" můžete použít obrázek, popsat jeho vlastnosti - barva, chuť, tvrdý/měkký, k čemu slouží a pak nechat chytnout a ochutnat.

Jeden z běžných problémů výuky autistických dětí je, že pobíhají po třídě a nevěnují pozornost tomu, co učitel říká. Je možné, že pro tyto děti je velice obtížné vnímat (a učit se) sluchem a proto nevěnují pozornost tomu, co říká učitel. Pokud je dítě "kinestetický" žák, učitel si může položit ruce dítěti na ramena a doprovodit ho k židli nebo jít pro židli a donést ji k žákovi. Pokud dítě se učí vizuálně, učitel může ukázat dítěti židli a podat mu obrázek židle a posunkem dítěti ukázat, aby si sedlo.

Učení žáků podle jim preferovaných způsobů učení má vliv na to, zda dítě dokáže vnímat a sledovat informace. To má samozřejmě vliv na výkon dítěte ve škole a jeho/její chování. Je proto velice důležité, aby učitelé vyhodnotili preferovaný způsob výuky již na počátku školní docházky a aby dokázali upravit styl výuky tak, aby vyhovoval silným stránkám studenta a měl co největší šanci na úspěch ve škole.

Přeložila Boba. Originál článku Learning Styles and Autism je k dispozici http://www.autism.com/fam_page.asp?PID=326
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 ELVA HELP ELVA HELP | E-mail | Web | 9. října 2011 v 18:14 | Reagovat

PĚKNÉ, UŽITEČNÝ BLOG !

Info pro Vás - ZDE:   www.autismusapes.estranky.cz
je pod ikonou VÝZKUM základní přehled výzkumu na téma - pes pomocník a autista.

Bc.Andrea Tvrdá

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama