Narkóza a autismus - 2.díl

12. září 2011 v 22:45 | Sym C. Rankin, RN, CRNA |  Anestézie a autismus
2. díl článku Narkóza a autismus

Methylace, myelin, neurotransmittery, DNA syntéza…Jak můžeme pomoct ubohému anesteziologovi pochopit, že se jedná o klíčové problémy u autismu? Jak můžeme pomoct anesteziologovi pochopit, že některé naše děti mají genetické mutace jako např. CBS (cystathionine beta synthase) a MTHFR, které ovlivní detoxikaci léčiv? Jak můžeme pomoct anesteziologovi pochopit, že naše děti mají zvýšenou hladinu oxidativního stresu ("oxidative stress") a sníženou methylaci? Jak jim můžeme pomoct pochopit že většina našich dětí mají střevní problémy, které znemožňují vstřebávání mnohých vitaminových spolu-faktorů (co-factors), které jsou nutné pro methylaci a detoxikaci? Jak můžeme anesteziologovi pomoct v poznatku, že mnohé vývojově-opožděné děti trpí určitým typem mitochondrické dysfunkce, o které kdyby věděl, mohlo by to ovlivnit jeho výběr anestetika? Jak jim můžeme pomoct pochopit, že mnohé anestetika ovlivňují funkci autonomního nervového systému a může mít pro autistické dítě nepříznivé následky? Jak jim umíme pomoct pochopit, že jejich rozhodnutí na operačním sále může mít dalekosáhlé škodlivé následky na naše děti, když se vrátí domů?

Bohužel většina anestesiologů nemá žádné povědomí o publikovaných výzkumech týkající se biomedicínckých problémů autistů. Podobně jako u jiných medicínských oborů, rodiče autistických dětí čelí problémům, pokud se snaží vyvrátit běžný lékařský názor na autismus - u anesteziologů to s vysvětlováním původu a charakteru problémů našich dětí to není nijak lepší. Co můžeme udělat pro vzdělávání anesteziologů v oblasti metabolických problémů autistických dětí je odkazovat je na výzkumy (mnohé z nich najdete na stránkách Autism Research Institutu.)

Výborně se začíná výzkumem provedeným Dr. Marthou Herbert, jejím velice logickým článkem z roku 2005"Autism: A brain disorder or a disorder that affects the brain?" (reference č.11), který jasně stanovuje potřebu nového přístupu k pochopení autismu.

Článek z roku 2004 od Dr. S. Jill James a její kolegů, "Metabolic biomarkers of increased oxidative stress and impaired methylation capacity in children with autism," jasně vysvětluje methylační problémy autistů, které mohou vést k oxidativnímu stresu (reference č.12). Tento princip byl již objeven u jiných neurologických nemocí, nicméně nikdy před výzkumem Dr. James nebyl spojovaný s autismem. Článek se taky zabývá dávkováním B12, kyseliny folinové (folinic acid) a betainu pro zvýšení methylace a snížení následků oxidativního stresu - klíčová informace pro anesteziologa.

Článek z roku 2008 od Dr. Richarda Deth a kolegů se zabývá genetickými faktory a faktory životního prostředí, které mohou vést k autismu (reference č.13). Článek popisuje "redox/methylační hypotézu autismu" na základě které oxidativní stres, nastartovaný faktory životního prostředí dokáže u geneticky zranitelnějších lidí vést k poruše methylace a neurologickým deficitům a následně ke snížení schopnosti synchronizace neuronových spojení. Tento článek zdůrazňuje potřebu minimalizace oxidativního stresu, který může v důsledku narkózy nastat. Běžně používané anestetika mohou přispět k toxickému nákladu v organismu, vyplenit zásoby B12 a ovlivnit methylaci.

Dr. Jon Poling v roce 2006 publikoval výzkum týkající se vývojové regrese a mitochondrické dysfunkce u autismu - výzkum, který také napomáhá vysvětlit komplexní dopad výběru anestetika pro autistu (reference č.14).

To nejdůležitější, co můžete s Vaším anesteziologem prodiskutovat, jsou detoxikační cesty. Informujte je, že Vaše dítě může mít problém s produkcí glutathionu a má poruchu methylačního cyklu. Dětské játra nejsou schopné detoxikace v takovém rozsahu, jako játra dospělého člověka. Pravidlo zní "udělejte to jednoduše".

Vyzbrojen lepšími informacemi, anesteziolog by měl chápat metabolické problémy, které mají naše děti - v mnoha ohledech jsou to ty stejné problémy, které vidíme u narůstající populace chronicky nemocných dospělých.

Co můžete udělat jako rodič nebo lékař pro to, aby anesteziolog pochopil problémy Vašeho dítěte? Na předoperačním setkání se pokuste prodiskutovat tyto témata:
Namísto tří různých léčiv podávaných současně proti nevolnosti podejte tekutiny,abyste předešli dehydrataci, která je hlavní příčinou pooperační nevolnosti. Jednou mě požádala o radu maminka, která měla s dítětem špatnou zkušenost z předešlé dentální narkózy - skládající se z Versed®, ketaminu, Decadron®, oxidi dusíku a sevoflurane. Matka si stěžovala, že dítě bylo po zákroku dva dny "mimo". Po druhé jsme zkusili podat pouze Versed® a sevoflurane, matka použila doma homeopatika na bolest a otok, dítě zvládlo narkózu bez problémů.

Anestézii lze úspěšně provést i velice jednoduchým způsobem. Pokud zdravé dítě podstupuje dentální narkózu, dostává všechny léky, které anesteziologové považují za nutné u autistických dětí? Problém spíš spočívá ve způsobu, jak jsou léčené autistické děti. Příliš mnoho anesteziologů zajímají více poruchy chování než fyzický stav, který tyto poruchy způsobují. Namísto podávání silných sedativ autistickým dětem by anesteziologové měli zvážit použití menšího množství léků a správné dávkování. Obecně vzato, k autistickým dětem by po pravdě anesteziolog měl přistupovat obdobně jako k dětem s poruchou funkce jater nebo ledvin.

Kromě respektu jejich zdravotnímu stavu, naše děti si zaslouží respekt k jejich emočnímu stavu - tak jako každý jiný pacient, mají právo na vysvětlení, co se s nimi bude dít. Schopnost vnímání a inteligence většiny autistických dětí je mnohem vyšší, než se obecně lidi domnívají.

Bohužel, chirurgické zákroky jsou mnohokrát nevyhnutelné a často vyžadují narkózu, která může být bezpečně provedená informovaným anesteziologem. Podobně jako u vystavení toxickým látkám, je možné snížit rizika a zvýšit detoxikační cesty tak, aby se toxiny dobře odbourávaly. Po návratu domů můžete dítěti také pomoct posílit funkci jater.

Většina anesteziologů se snaží o co nejhladší průběh narkózy a dobrý stav pacienta jak během tak po narkóze. Jako anesteziolog a matka, žiji taky dalším cílem - vzdělávat své kolegy a pomoct jim pochopit, že naše děti jsou nemocné a ne jenom autistické.

Reference:
1 Schure, AY. Difficult pediatric patients: Anesthetic considerations for children with behavioral problems." Current Reviews for Nurse Anesthetists, Vol. 31 (21) (Feb. 2009).

2 Ibid.

3 Kirz, L. Surgical anesthesia and autism.

http://www.autism.com/families/life/kirz. htm.

4 Novak, RJ. Dental anesthesia for the autistic child. http://www.autism.com/ families/life/dental.htm.

5 Wilder, RT, Flick, RP, Sprung, J, et al. Early exposure to anesthesia and learning disabilities in a population-based cohort. Anesthesiology, April 2005; 110(4): 796-804.

6 Morgan, P. When Propofol is problematic. Presentation at 12th annual joint winter meeting of the Society of Pediatric Anesthesia and American Academy of Pediatrics. http://www.pedsanesthesia. org/meetings/2007winter/pdfs/MorganFriday1130-1150am.pdf.

7 See Selzer, RR, Rosenblatt, DS, Laxova, R, Hogan, K. Adverse effect of nitrous oxide in a child with 5,10-methylenetetrahydrofolate reductase deficiency. New England Journal of Medicine, July 2003; 349: 45-50. Kalikiri, PC, Sachan Gajraj Singh Sachan, R. Nitrous oxide induced elevation of plasma homocysteine and methylmalonic acid levels and their clinical implications. The Internet Journal of Anesthesiology, 2004; Vol. 8 (2). Baum, VC. When nitrous oxide is no laughing matter: Nitrous oxide and pediatric anesthesia. Paediatric Anaesthesia, Sept. 2007; 17(9):824-30.

8 Selzer, et al, supra.

9 Baum, VC, supra.

10 http://www.autism.com/

11 Herbert MR. Autism: A brain disorder or a disorder that affects the brain? Clinical Neuropsychiatry, 2005; 2(6):354-79.

12 James SJ, et al. Metabolic biomarkers of increased oxidative stress and impaired methylation capacity in children with autism. Am J Clin Nutr, Dec. 2004; 80(6):1611-7.

13 Deth, R, Muratore, C, Benzecry J, Power-Charnitsky, VA, Waly, M. How environmental and genetic factors combine to cause autism: A redox/methylation hypothesis. Neurotoxicology, Jan. 2008;29(1):190-201.

14 Poling, JS, Frye, RE, Shoffner, J, Zimmerman, AW. Developmental regression and mitochondrial dysfunction in a child with autism. J Child Neurol, Feb. 2006; 21(2):170-2.
Přeložila Boba, originál článku najdete na http://www.autism.com/fam_AnesthesiaandtheAutisticchild.asp
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Jasonlox Jasonlox | E-mail | Web | 9. července 2017 v 18:42 | Reagovat

Вкуснейший экзотический плод - мангустин, стал настоящим открытием в диетологии!
Он содержит РЕКОРДНОЕ количество полезных веществ, стимулирующих активное жиросжигание и снижающих вес!
Сироп мангустина растопит до 10 кг жира за 2 недели!
Спаситесь от ожирения и сократите риск инфаркта, диабета и гипертонии на 89%.

Оно не может работать для всех, но я благодарен, что работает на меня. Лишний вес является внутренней проблемой. И причиной тому — мой лишний вес. Вскоре девушка заметит, что ее кожа и волосы стали выглядеть значительно лучше, чем до приема фрукта мангустин. Он богат белками (до 0,6 г), жирами (до 0,6 г), углеводами ( до 16 г), клетчаткой (до 5 г), водой (до 80 г). Осталось00 часов, 00 минут и 00 секунд до конца акции! Омолаживается организм. В мангустине содержится более сорока полезных ксантонов. Омолодить и очистить от шлаков весь свой организм. Уже максимум через три часа только что сорванный фрукт оказывается в баночке и сохраняет все питательные и полезные вещества. Наша компания уверена в качестве товара, поэтому все посылки мы отправляем только НАЛОЖЕННЫМ платежом (оплата при получении)! Крем «Mangosteen» не имеет противопоказаний, что позволяет его рекомендовать широкому кругу пациентов. Крем представляет собой комплекс соединений и биологически активных веществ, сочетание которых приведет к достижению реального эффекта для кожи.

Перейти на сайт: http://mangjoo77.mangoosteen.com/

2 AveryGox AveryGox | E-mail | Web | 12. července 2017 v 1:56 | Reagovat

Тинедол – эффективное средство от грибка стопы,
неприятного запаха и зуда
нейтрализует неприятные запахи
борется с грибком стопы
устраняет зуд между пальцев
предотвращает микоз ногтей
убирает шелушение
Климбазол
эффективно борется с грибком

Перейти на сайт: http://tinedol.bxox.info/

http://artquery.info/ - Tinedol - крем от грибка

3 Clarkorgap Clarkorgap | E-mail | Web | 12. září 2017 v 18:01 | Reagovat

health benefits of lemon  <a href=http://zaldiar.creatupropiaweb.com>comprar zaldiar online</a>  order contact lenses online with prescription

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama