Prosinec 2011

Puberta, agresivita a záchvaty u autistických dětí

28. prosince 2011 v 1:58 | ARI |  Biomedical
Puberta u autistických dětí je často doprovázena nástupem záchvatů a/anebo agresivního chování. (K této problematice najdete od ARI mnohé články).

Zjistilo se, že u mnoho dětí je důvodem agresivního nebo sebepoškozujícího chování jejich reakce na fyzickou bolest. Vzpomínám si na pacienta, kdy důvodem jeho roky-trvajícího sebepoškozujícího chování byla chronická bolestivá mastoidní infekce. Během posledních let, které představují propuknutí autistické epidemie, se tato fyzická bolest často spojuje s bolestí břicha, často doprovázená zácpou, průjmem nebo jejich kombinací. Gastroenterologové Andrew Wakefield, Tim Buie, Arthur Krigsman a jiní hosté, kteří přednášeli na naší ARI konferenci věnující se "medicínskému přístupu podloženého důkazy - evidence-based medical approach" poskytli na toto téma mnoho důkazů, detailů a doplňujících informací. přednášeli toto téma v úctyhodném rozsahu a obsahu informací.

Gastrogenterolog Vám může pomoct kolonoskopii, aby zjistil, zda pacient potřebuje ošetření. Vysoce osvědčený a prověřený léčebný protokol pochází od Dr. Tim Buie, M.D. a jeho kolegů z Massachusetts General Hospital a Harvard Medical School. V USA se formují konsorcia zabývající se gastroenterologickými problémy autistických pacientů i v rámci jiných lékařských škol, pod zkratkou "Autism Treatment Network".

Dalším důvodem k agresivitě nebo sebepoškozujícímu chování mohou být migrény a bolesti způsobené hypersensitivním sluchem. Častým spouštěčem migrén a záchvátů bývají potravinové alergie. V tomto směru by Vám mohl hodně pomoct dietní denník - pomáhá identifikovat problematické potraviny. Také by mohlo být nápomocné vyhnout se běžným alergizujícím potravinám.

Joseph Egger et al., ve svém výzkumu z roku 1989, prokázal, že u 40 z 45 pacientů trpících na migrény a epilepsii se zlepšily jejich potíže, pokud dodržovali "oligoantigenickou" (málo druhů potravin) dietu. Vynechal z jídelníčku jídla, které jsou obecně pro lidský organismus problematické - kravské mlíko a sýr, citrusové plody, pšenici, umělé sladidla, barviva a přichucovadla, vajíčka, rajčata, vepřové a čokoládu.

Hypersensitivní sluch může být bolestivý a tato dispozice se často v pubertě ještě zhorší. Zakrývání uší před určitými zvuky je více než nejčastější "stopou". Jelikož hypersensitivní slyšení je běžný následek nedostatku hořčíku, Vaší první prioritou by mělo být doplnění hořčíku potravními doplňky. Dalším znakem nedostatku hořčíku je podrážděnost. Moje doporučení je denně podávat 4mg hořčíku na libru váhy (Bobina poznámka - 1 britská libra = 0,45 kg, tj. cca 8.8mg hořčíku na 1 kg). Hořčík se nejlépe vstřebává ve formě magnesium citratu a magnesium glycinatu. Pokud budete kupovat hořčík, přečtěte si pozorně leták. Podívejte se na počet miligramů základního (elemental) hořčíku v tabletách nebo kapslích. Hořčík by se měl pro správnou absorpci v těle podávat v kombinaci s B-vitaminem.

Pokud hořčík nezlepší hypersensitivní sluch během pár dnů, pokuste se koupit ušní špunty. Také moc doporučuji auditory training (AIT) dle/ve stylu Bernarda (Berard-type auditory integration training (AIT)). Přístup dle Tomatise nemá za sebou tak obrovskou podporu různých výzkumů a studií jako právě Bernardova metoda (více informací na www.SAIT.org.)

Zvýšená intenzita záchvatů v pubertě je běžně známý, nicméně prozatím nepochopený a neprozkoumaný jev. Jak kluci tak holky během puberty mají zvýšenou potřebu vitaminu B6. Dle mého názoru by mělo být top prioritou pro zamezení agrese, sebepoškozování a záchvatů v pubertě zvýšený přísun vitamínu B6 a hořčíku. To stejné platí pro dimethylglycin (DMG), další velice bezpečný a účinný potravinový doplněk. V mnoho případech bylo u pacientů s vícero vážnými druhy záchvatů užívající čtyři-pět různých (anti-convulsant) léků zaznamenáno úplné odeznění potíží se záchvaty poté, co začali užívat B6, hořčík a/nebo DMG.

Ve své knize Nervy na dranc (Nerves in Collision) Dr Walter Alvarez, "Sherlock Holmes medicíny", popisuje, že "nekřečová epilepsie (nonconvulsive epilepsy)", která je patrná pouze z EEG, může mít za následek náhlou explozivní agresi. Také vypozoroval, že v těchto případech jsou běžné výčitky svědomí a pocity viny, zatímco u prudce agresivních lidí s normálním EEG jsou velice zřídkavé. V těchto případech "nekřečové epilepsie" doporučuje malé udržovací dávky (anti-convulsant) léku Dilantin. Byť existuje mnoho novějších (anti-convulsant) léků (podívejte se např. na článek Rodiče hodnotí účinek léků na předpis a další), Dilatin má své specifické místo v léčbě autismu. V naší první studii o vlivu vitaminu B6 na autismus, šest dětí, které reagovaly nejlépe na nasazení vitaminu B6, jak se později ukázalo, současně užívaly Dilatin.

K dnešnímu datu 21 z 22 výzkumů prokázalo, že vysoké dávky vitaminu B6 a hořčíku mají pozitivní vliv na léčbu autismu a jejich pozitivní vliv je dokonce vyšší u adolescentů a dospělých než u dětí. Vitamin B6 a hořčík jsou nesrovnatelně bezpečnější než jakýkoliv jiný lék používaný při léčbě autismu a to včetně antikolvulzních (anticolvulsant) léků. Pro další reference například -"Kolik je správná "dávka" B6, DMG a jiných potravních doplňků u autismu? (ARRI 11/4/3). Krátké summary tohoto článku ohledně dávek B6 a DMG: každý člověk je jedinečná individualita a správná "dávka" se liší od jednoho člověka ke druhému. Jelikož tyto doplňky jsou velice bezpečné, nejlepší metoda je metoda pokusu a omylu. Obecně platí, že pro většinu lidí se osvědčila dávka vitamínu B6 v poměru 8mg vitamin B6 na 1 libru váhy váhy (Bobina poznámka - 1 britská libra = 0,45 kg, tj. 17.7 mg vitaminu B6 na 1 kg váhy), nicméně každý jsme jiný a někdo potřebuje mnohem více a někdo mnohem méně. DMG klasifikuje FDA jako jídlo se žádnou toxicitou. Přečtěte si článek!

Studie z Emory University z roku 2004 prokázala, že pacienti s neléčenou epilepsii vykazovali v krvi nízké hodnoty DHA, základní mastné kyseliny. Výzkumy autistických dětí často poukazují na nedostatek základní mastné kyseliny EFA. Závěr je jasný - pokud Vaše dítě nejí pravidelně lososy, dávejte jim rybí tuk.

Přeložila a mírně zkrátila Boba. Originál článku najdete na Autism Research Review International, 2005, Vol. 19, No. 1, page 3 nebo 3http://www.autism.com/ind_puberty_aggression_seizures.asp

Časté dotazy a možná správné odpovědi - potravní (nutriční) doplňky

26. prosince 2011 v 23:41 | ARI |  Časté dotazy
1. Jak mám naučit dítě polknout pilulku?
V první řadě musí být Vaše dítě na tuto dovednost zralé - buď imituje polykání nebo projevuje zájem polknout pilulku. Zkuste vhodnou chuťovou verzi Tic-tacu - jsou malé a lehko se polykají. Samozřejmě úspěšné pokusy zasluhují ocenění a pochvalu ;-) Pak můžete zkoušet vhodný typ čokoládového čtverečku. Poté můžete zkusit samotnou pilulku, samozřejmě čím menší tím lepší. Nechvátejte a netlačte na pilu.

2. Moje dítě v současnosti bere léky na předpis, rádi bychom k tomu přidali DMG, vitamin B6, hořčíka další potravní doplňky. Můžu to kombinovat nebo máme vysadit léky? Jak máme postupovat?
Co se týče léků na předpis, vždy konzultujte s lékařem. Již desetiletí rodiče "reportují" ARI, že potravní doplňky jako vitamin B6, hořčík, DMG dokážou snížit nebo v některých případech úplně eliminovat potřebu podávat léky na předpis - konzultujte se svým lékařem.

3. Jaký je nejlepší způsob, jak dostat do dítěte potravní doplňek? Moje dítě se zlepšilo v odhalování potravních doplňků v jídle a naprosto je odmítá…
Toto je poměrně běžná situace. Pokud dítě začne odmítat potravní doplňky schované v jídle a v pití, pravděpodobně nastal čas pro nový přístup. Jak se děti začínají zlepšovat a dělat pokroky, častěji nám dávají najevo jejich preference a názory.

Někteří rodiče zastávají názor, že jejich děti jsou jednoduše frustrované, protože většina jejich denního jídla nese v sobě potravní doplňky, které mění jejich chuť a konzistenci. Pokud selhaly Vaše různé způsoby ukrývání doplňků v jídle, je pravděpodobně čas zkusit novou metodu.

Dítě, které odmítá potravní doplňky schované v jídle, může akceptovat doplňky podávané přímo a to buď nácvikem polykání pilulek nebo podáváním prášku (nebo na prášek rozdrcených doplňků) s malým množstvím tekutiny. Samozřejmě může následovat odměna. U hnusně chutnajících potravních doplňků se samozřejmě těžko dá očekávat nadšení, ale trpělivost se vždy vyplácí.

U dětí s výjimečným odporem k užívání doplňků, které současně trpí jejich kritickým nedostatkem, se dají podat intravenózně - konzultujte se svým lékařem. Některé potravní doplňky se také dají podat transdermálně - aplikací na kůži.

Další rodičovské nápady:
· Někteří rodiče preferují metodu, obdobnou, jako byste se chovali kdyby bylo Vaše dítě kardiak nebo diabetik - není jiné volby, takto to musí být.
· Můžete vymyslet příběh (o někom, o něčem…) který bude pro Vaše dítě krok-po-kroku návodem a připraví ho na potravní doplňky a naznačí odměnu (ať už je jakákoliv)

4. Co můžu udělat v mezičase, než se dostaneme k správnému, fundovanému lékaři? Jsou nějaké biomedické přístupy, které jsou bezpečné i bez lékařského dohledu?
Během posledních 40 let mají desítky tisíců rodin výborné zkušenosti například s těmito postupy:
· Pokuste se snížit toxiny v okolí Vašeho dítěte (potrava, životní prostředí…)
· Pokuste se zvolit vhodnout dietu (bezmléčná, bezlepková, SCD, atd…)
· Použití volně dostupných potravních doplňků

Další informace najdete například: (tyto články jsou přeložené na tomto blogu)
Autism Network for Dietary Intervention
What is the right 'dosage' for Vitamin B6, DMG, and other nutrients in autism?
Vitamin B6 (and magnesium) in the treatment of autism
Suggested Dosages for Nutritional Supplements
Generation Rescue, What To Do: Action Plan

5. Kde se dají sehnat methylcobalaminové injekce (MB-12)?
Methyl B-12 je k dostání na předpis v mnohých lékárnách USA (recept se dá také poslat po mailu). Další informace spolu s kontakty na mnohé lékaře, kteří mají zkušenosti s touto léčbou najdete na Dr. James Neubrander's web site

6. Moje dítě nespí - může biomedický přístup nějak pomoct?
Mnohé autistické děti mají poruchy spánku. Buzení v noci může být důsledek reflexu žaludeční kyseliny. V léčení spánku se u mnohých autistů výborně osvědčil melatonin. Úspěchy byly také zaznamenané u 5-HTP a behaviorálních programů na podporu spánku. Také se osvědčilo namáhavé cvičení, těžká přikrývka nebo spací pytel "bezpečná-náruč-mámy".

Přeložila Boba. Originál článku najdete na http://www.autism.com/faq_nutritional_supplements.asp