Leden 2012

Tipy pro výuku autistických dětí a dospělých

6. ledna 2012 v 23:57 | Temple Grandin |  Všehochuť
Proč tento článek? Temple Grandin je jedna z nejznámějších (vyléčených) autistek, píše knížky, přednáší o autismu, jaké to je, jak z toho ven... Možná budou její postřehy pro Vás v něčem inspirativní. Nezlobte se za překlad, její články se poměrně těžko překládají - snažím se zachovat způsob, jakým jsou napsané.

Temple Grandin, Ph.D.
Assistant Professor
Colorado State University
Fort Collins, CO 80523, USA
Revised: December 2002

Tomu, že jsem byla schopna zvítězit nad svým autismem, vděčím svým dobrým učitelům. Když mi bylo 2.5 roku, začala jsem navštěvovat "strukturovanou" školku se zkušenými učiteli. Autistické děti potřebují strukturovat svůj den a také mít kolem sebe učitele, kteří jsou pevní, ale jemní a chápající.

1. Mnozí autisti myslí vizuálně. Myslím v obrazech.Nepřemýšlím v řeči. Všechny moje myšlenky jsou jako videopásky běžící v mé fantazii. Obrázky byly mým prvním jazykem, slova jsou druhým. Nejlehčí bylo naučit se podstatná jména, protože jsem si je dokázala v mysli spojit se slovem. Slova jako "nahoře" nebo "dole" by měl učitel dítěti předvádět.

2. Nepoužívejte dlouhé řetězy verbálních instrukcí. Autisti mají problém s pamatováním si pořadí. Pokud umí dítě číst, napište instrukce na papír. Nejsem schopna si pamatovat instrukce. Pokud se zeptám na cestu na benzinku, jsem schopna zapamatovat si tři instrukce, všechno ostatní si musím zapsat. Také mám problém zapamatovat si telefonní čísla, protože nedokážu si udělat v mysli jejich obrázek.

3. Mnohé autistické děti vynikají v kreslení a programování. Podpořte jejich talent. Mám pocit, že by se mělo mnohem víc koncentrovat na rozvoj talentů u těchto dětí, protože se dokážou přetavit v schopnosti, které se dají využít v rámci jejich budoucího zaměstnání.

4. Mnohé autistické děti jsou fixované na úzký okruh zájmů, například vlaky nebo mapy. Použijte tyto fixace pro motivaci práce ve škole. Pokud má dítě rádo vlaky, použijte vlaky pro výuku čtení a matematiky.

5. Použijte konkrétní vizuální metody pro výuku základní matematiky. Jako dítě jsem měla matematickou hračku, která mi pomáhala naučit se čísla. Skládala se z kostek, které měly různou délku a různé barvy. Naučila jsem se s ní sčítat a odečítat. Pro výuku zlomků používal můj učitel dřevěné jablko rozdělené na čtvrtiny a dřevěnou hrušku rozdělenou na půlku.

6. Měla jsem nejhorší škrabopis z celé třídy. Mnohé autistické děti mají problémy s motorikou jejich rukou. Pěkné psací písmo je pro některé opravdu obtížné a dokáže naprosto frustrovat. Nechte je psát na počítači, je to mnohem jednodušší.

7. Některé autistické děti se naučí číst hláskováním, některým víc vyhovuje metoda pamatování si celých slov. Moje máma mě naučila pravidla hláskování a pak mě nechala vyslovovat slova. Dětem s velkou echolalií se často dobře učí s pomocí kartiček a obrázkových knížek takže celé slova dokážou asociovat s obrázky. Je důležité, aby pod obrázek a napsané slovo byly na stejné straně kartičky. Když budete učit slova, dítě by mělo ve stejnou dobu slyšet vyslovit slovo, vidět obrázek a napsané slovo.

8. Když jsem byla dítě, hlasité zvuky ve škole, jako například školní zvonek, zraňovaly mé uši podobně jako když Vám zubař vrtá zub. Autistické děti potřebují ochranu před zvuky, které zraňují jejich uši. Nejproblematičtější zvuky ve škole jsou školní zvonění, ochranné systémy, skórovaní table v tělocvičně a zvuky posun židlí po podlaze. V mnoha případech děti tyto zvuky zvládají, pokud jsou ztlumené - například pokud je školní zvonek přelepený, židle mohou mít na nohou polstrování nebo se může do třídy koupit koberec. Strach ze strašných zvuků může být spouštěčem "nevhodného" chování. Pokud si dítě zakrývá uši, je to indikátor, že určité zvuky zraňují jeho uši. Někdy se citlivost na zvuky vztahuje k určitému specifickému zvuku, jako například požární hlásič. V této situaci může pomoct nahrát tento zvuk a pouštět ho dítěti velice tiše a postupně ho zvykat, tj. postupně zvyšovat jeho hlasitost. U této metody musí mít dítě kontrolu nad hlasitostí.

9. Některým dětem velice vadí vizuální "atrakce" a zářivky. Umístněte lavici tohoto dítěte blízko okna nebo pokuste se vyhnout zářivkám, pokud to nelze, pokuste se používat co nejnovější žárovky, "poblikávají" míň nebo použijte klasické žárovky.

10. Některé hyperaktivní děti, které si pořád s něčím hrají a vrtí se, se často uklidní pomocí "vypolstrované vesty se závažím". Tlak této vesty pomáhá uklidnit nervový systém. Mně osobně (Temple Grandin) se to ohromně uklidňovalo. Vesta by se měla nosit 20 minut a pak vysvléct na pár minut, aby se nervový systém na tuto zátěž neadaptoval.

11. Někteří autisti reagují lépe a zlepší se jim oční kontakt a řeč pokud je jim dovoleno během vyučování se houpat na houpačce nebo rolovat na matračce. Smyslový vjem z houpání nebo tlak z matračky někdy pomáhá zlepšit řeč. Houpání by vždy mělo být nabízeno jako zábavná aktivita, NIKDY se nesmí nutit.

12. Někteří autisti dokážou lépe zpívat než mluvit. Mohou reagovat lépe pokud se jim slova nebo věty zpívají. Některé děti mají extrémní vnímání zvuků a budou reagovat lépe pokud k nim učitel šeptá.

13. Některé nemluvící děti a dospělí nedokážou zpracovat vizuální a sluchové vjemy současně, něco jako mono-kanál. Nedokážou vidět a slyšet současně. Proto by se nemělo po nich chtít, aby se dívali a poslouchali současně. Dávejte jim úkol ke splnění buď vizuálně, nebo ke splnění sluchem.

14. Pro starší nemluvící dětí a dospělé bývá často nejspolehlivějším smyslovým orgánem hmat. Písmena můžete učit také pohmatem plastických písmen. Pro mnohé z nich je velice příjemné vnímat denní rozvrh tak, že mají možnost pár minut před zvolenou aktivitou cítit a ohmatat si dané předměty - například lžičku před obědem, hračku autíčko před odjezdem auta apod. .

15. Někteří autisti se budou lépe učit, pokud posunete klávesnici od počítače blízko obrazovky tak, aby viděli simultánně klávesnici i obrazovku. Některým lidem dělá potíž přeskakování zraku z klávesnice na obrazovku.

16. Pro mnohé nemluvící děti a dospělé je jednodušší asociovat slova s obrázky, pokud vidí na jedné kartičce (na stejné straně) napsané slovo a obrázek. Pro některé lidi jsou malované obrázky nepochopitelné, je vhodnější nejdříve pracovat s reálnými věcmi a fotkami.

17. Některým autistům uniká, že se řeč používá pro komunikaci. Učte mluvit tak, aby řeč podporovala komunikaci. Pokud dítě požádá o hrníček, dejte mu hrníček. Pokud dítě požádá o talíř, když chce hrníček, dejte mu talíř. Je potřebné daného člověka naučit, že pokud si o něco řekne, něco konkrétního se stane a že nesprávná slova vyústí v nesprávný výsledek.

18. Moho autistů má vzhledem k problémům s motorikou rukou problém s používáním počítačové myšky, zvolte pak jiné technické možnosti.

19. Děti, které mají problém s pochopením řeči, mívají také problém s rozlišením (tvrdých) souhlásek jako "d" a "l". Dokonce pokud dítě zvládne tyto hlásky vyslovit, může mu to dělat problém je v řeči správně rozlišovat. Speciálně platí pro děti, které mluví pouze v samohláskách.

20. Mnoho rodičů pomohlo svým dětem naučit se číst tím, že používali televizní programy s titulky. Dítě mohlo vidět titulky a spojit si psané slovo s mluveným. Moc se osvědčilo nahrát si oblíbený program spolu s titulky - dá se opakovaně pouštět a zastavovat.

21. Pro některé autisty je těžké pochopit, že počítačová myška hýbe kurzorem na obrazovce. Může jim pomoct, pokud papírový kurzor, který vypadá PŘESNĚ jako kurzor na obrazovce, nalepíte na myšku.

22. Děti a dospělí s problémem se zrakovým zpracováním mohou mít problém se záblesky na monitorech, které jsou podobné TV obrazovkám. Vyhovují jim lépe monitory na laptopech a ploché obrazovky.

23. Děti a dospělí se strachem z výtahů, často mívají problémy se zrakovým zpracováním. Mají strach z výtahu, protože nedokážou odhadnout, kdy nastoupit nebo vystoupit. Také mohou mít problém se zářivkami. Mohli by jim pomoct barevné brýle "Irlen" - více informací - http://irlen.com/index.php.

24. Pro lidi s s problémem se zrakovým zpracováním je často jednodušší a příjemnější číst černé písmo z barevných papírů, protože tvoří menší kontrast jako bílý. Zkuste krémový, světle zelený nebo světle modrý, experimentujte s různými barvami. Nepoužívejte svítící (ostře) žlutou. Mohli by pomoct barevné brýle "Irlen".

25. Pro autistické děti je poměrně velký oříšek zevšeobecnění. Například k tomu, aby se dítě naučilo bezpečně přecházet silnici, musíte ho učit toto pravidlo v mnoha různých místech - jinak bude mít za to, že platí pouze pro jedno specifické místo.

26. Je běžným problémem, že dítě doma používá toaletu bez problémů, ale odmítá jít ve škole na záchod. Tento fakt může být způsobený neschopnosti rozeznat toaletu (pozn. překladatelky - nebo záchod smrdí nebo není spláchnuto ;-( Belgičanka Hilde de Clereq přišla na to, že autistické dítě může potřebovat malý, nepodstatný detail k tomu, aby si předmět správně "zařadilo". Samozřejmě najít tento detail vyžaduje detektivní schopnosti. Jeden kluk používal pouze záchod, který měl černé prkýnko. Kluk začal používat školní záchod teprve poté, co mu přelepili bílé záchodové prkno černou páskou. Tuto pásku postupně odlepovali až do stádia, kdy záchody s bílými prkýnkami začaly být pro kluka také k použití.

Přeložila a zkrátila Boba. Originál článku najdete pod názvem Educational Strategies: Teaching ASD Children and Adults na http://www.autism.com/edu_teaching_tips.asp