Únor 2012

Autismus a nesprávné bakterie

20. února 2012 v 10:48 | Paul Whiteley, Benach JL, Li E, McGovern MM. |  Biomedical
Zatímco o autismu víme toho pramálo, o časté spojitosti mezi autismem a gastrointestinálními problémy ještě míň - nicméně nové výsledky výzkumu publikované v časopise mBio® 10.1.2012 přichází s novým objevem - mikroflóra střev autistických dětí se liší od zdravých přinejmenším v jednom detailu: mnohé autistické děti bojují s typem bakterie Sutterella.

Výzkum provedl Brent Williams s kolegy na Mailman School of Public Health at Columbia University a celá studie je k dispozici zde - Williams B. et al. Application of novel PCR-based methods for detection, quantitation, and phylogenetic characterization of Sutterella species in intestinal biopsy samples from children with autism and gastrointestinal disturbances. mBio. January 2012 http://mbio.asm.org/content/3/1/e00261-11.full

Ve svých předešlých výzkumech Williams prokázal, že autisti s gastrointestinálními symptomy často trpí záněty a jinými abnormalitami jak v horní tak dolní části intestinálního traktu. K dobře známým "vedlejším efektům" spojených s poruchami autistického spektra (PAS) se běžně řadí gastrointestinální poruchy, které zahrnují širokou škálu potíží od zácpy, průjmu, bolestí břicha, gastroesophageal refluxu a zvracení. Americká pediatrická akademie doporučila, aby se v budoucnu zaměřily výzkumy na častý výskyt gastrointestinálních poruch autistických dětí a jejich patofyziologický základ. Bohužel vědci doposud neznají příčiny těchto zánětů nebo jak tato skutečnost ovlivňuje vývojovou poruchu, která se projevuje jako autismus.

Výsledky výzkumu publikované v mBio® naznačují, že kmeny mikroorganismů které osídlují střeva autistických dětí s gastrointestinálními problémy se liší od kmenů u zdravých dětí. Jestli tyto rozdíly jsou příčinou nebo následkem autismu, uvidíme v budoucnu.

Ve své poslední studii, Williams et al. [B. L. Williams, M. Hornig, T. Parekh, and W. I. Lipkin, mBio 3(1):e00261-11, 2012] prokazují u autistických dětí s gastrointestinálními poruchami výskyt bakterie Sutterella ve vzorcích ileal mucosal biopsie. Tato bakterie se vyskytovala pouze u dětí s PAS, ale u žádného dítěte z kontrolního vzorku dětí, které mají gastrointestinální poruchy, ale nejsou autistické.

· Vzorky biopsií u 23 autistických dětí s gastrointestinálními problémy byly porovnány s 9 vzorky kontrolní skupiny dětí, které nejsou autisti, ale mají gastrointestinální problémy. Věk dětí se pohyboval 3-10 let.

· Podobně jako u předešlého výzkumu, biopsie se vzala z terminal ileum a cecum. Pro analýzu vzorku se použilo vícero metod, včetně metody PCR, používané pro odhalení a kvatifikování bakterie z kmenu Sutterella

· V návaznosti na předšlý výzkum prokazující u autistické skupiny vysoký výskyt kmenů Alcaligenaceae , další detailní analýza ukázala, že "všechny řady Alcaligenaceae nalezené v biopsiích skupiny autistických dětí s gastrointestinálními problémy se klasifikovaly jako členové kmenu Sutterella". Přítomnost bakterie Sutterella byla také potvrzená metodou PCR a přítomnost jednotlivých kmenů Sutterelly byla prokázána u jednotlivých autistických dětí.

· Protilátky proti specifickému kmenu Suterelly (Sutterella wadsworthensis) byly také prokázané v plazmě autistických dětí (IgG a v jednom případě IgM antibodies ).

· Sekvence Sutterelly představují ~1 to 7% ze všech bakteriálních sekvencí, co má obrovský dopad na ileal mucosal kompozici. Tato průlomová studie otevírá nové možnosti bádání v oblasti etiologie nebo následků poruch gastrointestinálního traktu na autismus.

Celkem u 12 z 23 (52%) dětí v autistické skupině byly PCR pozitivní na bakterii Sutterella zatímco u kontrolní skupiny to nebylo žádné dítě. Co je důvodem tohoto stavu, zůstává prozatím záhadou.

Sutterella je poměrně neznámá bakterie, která se ráda vyskytuje v nízko-oxygenních nebo anaerobních podmínkách. Sutterella se spojuje se zánětlivými onemocněními střev, jako například Crohnova nemoc.

Zatímco metody a závěry tohoto výzkumu jsou nesmírně zajímavé, jsem moc zvědavá, kam se bude jejich výzkum ubírat. V diskusích autoři vychází z myšlenky "syndrómu propustního střeva" (abnormal intestinal permeability - "leaky gut") a následků pro imunitní systém, který potkává GI bakterii v místech, kde by ji ve skutečnosti potkávat neměl. Tento výzkum se zaměřil na protilátky v plazmě proti S.wadsworthensis. Otázkou zůstává, jaké další protilátky se mohou u autistů vyskytovat proti dalším GI bakteriálním banditům a jaký čistý efekt může mít tento protilátkový náklad na fungování člověka.

Zdroje informací:

Přeložila Boba. Nemám vědomosti, vzdělání ani schopnosti poskytnout lékařskou nebo jinak odbornou radu či doporučení, od čtenářů očekávám, že se řídí svým zdravým rozumem. Nejsem dealerem žádného produktu ani členem žádné relevantní organizace. A jak jistě víte, vědecké názory nejsou neměnné ;-)