Horečka a autismus (Purpura, Mehler)

30. července 2012 v 23:39 | JEFFREY KLUGER |  Biomedical
Debaty o autismu se zdají být nekonečné. Stoupá počet postižených dětí nebo jenom se tato diagnóza stala moderní a dává se příliš často? Pokud rtuť ve vakcínách není příčinou, jsou to toxiny ze životního prostředí? Pokud ano, proč netrpíme autismem všichni?


Často se v hledání důvodů ztrácí tichá otázka, jak tomuto stavu pomoct. Výzkumní práce otištěná v časopise Brain Research Reviews navrhuje novou strategii, která se soustřeďuje na speciální část mozku, která se jmenuje locus coeruleus - malý uzlík neuronů, uložený v mozkovém kmeni. Locus coeruleus řídí tvorbu neurotransmitteru noradrenalinu, spouštěče vyburcovaného stavu nebo poplachu ("bojuj nebo uteč"). Tento vyburcovaný stav hraje také roli na naši schopnost dávat pozor - neporadíte si se lvem, který se vás pokouší sežrat, pokud mu nevěnujete pozornost. A pozornost hraje klíčovou roli u tak komplexních pochodů jako odpověď na podněty prostředí nebo schopnost přepnout pozornost z jednoho úkolu na druhý. Samozřejmě, že jiné části mozku také ovlivňují koncentraci a pozornost, nicméně locus coeruleus plní také další funkci - řídí horečku.


Generace rodičů autistických dětí podávají svěděctví, že když jejich dítě má horečku, autistické symptomy ustupují. Když horečka klesne, symptomy se vrátí. Výzkum z roku 2007 otištěný v časopise Pediatrics prokázal, že tento fenomén doopravdy existuje a že rodičovské pozorování jsou doopravdy správné. První, kdo objasnil souvislost tohoto spojení s locus coeruleus je Drs. Dominick Purpura a Mark Mehler z Albert Einstein College of Medicine.

"Přišli jsme k závěru, že by mohl existovat jeden mechanismus, který zlepšuje symptomy autismu a současně řídí horečku." Pokud by locus coeruleus nefungoval správně, tento problém by mohl mít vliv na stovky, dokonce tisícky genů. Vědci jsou velice opatrní v teoriích, co by mohlo geny poškodit - navrhují životní prostředí a toxické chemické látky. Pak dále výslovně zmiňují stres.


Otázka samozřejmě zní, jak tento výsledek výzkumu dokáže pomoct autistickým dětem? Nikdo samozřejmě nedoporučuje navodit horečky, aby se nastartoval locus coeruleus, protože by to mohlo vést k celé škále vedlejších příznaků a jiných nemocí. Mehler a Purpura věří, že odpovědí bude vyvinutí léku, který by dokázal aktivovat noradrenalinové mozkové receptory.


Originál tohoto výzkumu najdete na
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2668953/


Originál článku najdete na:

Přeložila Boba. Nedisponuji žádným lékařským ani pedagogickým vzděláním, nejsem dealer žádného produktu. U čtení článků předpokládám zdravý rozum a zdravý úsudek. Před aplikací jakýchkoliv rad na tomto blogu konzultujte tento nápad se lékařem.
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 urbaskova urbaskova | E-mail | 25. srpna 2012 v 18:11 | Reagovat

při horečce se zmobilizuje imunitní system a bílé krvinky produkují takové látky, které ve střevech ničí chorobné viry,bakterie a spirochety a proto ústup autistických reakcí, pouze na dobu
fungování této obrany, při ústupu horečky se vše vrací do původního nežádoucího stavu. O_O

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama