Listopad 2012

Mocnější než autismus, mocnější než geny – celostní přístup k autismu a co můžete udělat proto Vy

14. listopadu 2012 v 22:43 | Martha R. Herbert, Ph.D., M.D. |  Něco na začátek
Překlad článku Bigger Than Autism, Bigger Than Genes: A Whole-Body Approach to Autism and What You Can Do napsaný Martha R. Herbert, Ph.D., M.D. , Neurologist and Neuroscientist, Harvard Medical Schoul, autorky The Autism Revolution: Whole Body Strategies for Making Life All It Can Be, Random House/Harvard Health Publications, March 2012


Nejnovější vědecké výzkumy prokazující dosud neznámé genetické mutace s možným vlivem na riziko vzniku autismu znovu rozjely kolečka genetického výzkumu. Některé výzkumné týmy současně zmiňují, že životní prostředí nejspíš také ovlivňuje genom. Bohužel všem těmto novinkám chybí hlavní pointa: že životní prostředí ovlivňuje celé tělo - a to, že i my můžeme něco udělat pro snížení tohoto rizika, ochranu našeho zdraví a dokonce pomoc při léčbě autismu.


Tyto nové, chcete li "de novo" genetické mutace znamenají, že dítě má novou mutaci, kterou nezdědilo od svých rodičů. Přemýšlejte nad tím. Genetické, ale ne zděděné.

Setkáváme se v současnosti s novými mutacemi častěji než v minulosti? Pokud ano, proč? Narůstající počet autistických dětí naznačuje, že životní prostředí má na této situaci významný podíl.

Nevíme to s konečnou jistotou, ale Dr. Dr. Thomas Insel, Director of the NIMH (National Institute of Mental Health) věří, že životní prostředí hraje u de novo mutací roli. Prozatím fajn začátek. Pokud ale skončíte v tomto bodě, že autismus je o pouze o genech, nemáte kromě nekonečné starosti o své dítě, v ruce a ani v hlavě nic, co by Vám pomohlo.

Tento článek je o autismu, genech, ale ne POUZE o autismu. Proč? Protože tyto de novo mutace jsou velice časté a nevyskytují se pouze u autismu. Většina z nich nemá s autismem nic společného - byť mohou mít souvislost s jinými problémy. Tyto druhy de novo mutací se odehrávají na mnoha místech geonomu, pravděpodobně náhodně (byť některé místa mohou být více zranitelné). Dopad závisí právě na daném místě - prozatím to vypadá tak, že je to pouze otázka štěstí.

Jak životní prostředí ovlivňuje geny? Nejčastěji 3 způsoby:
1. Přímý útok na naše geny
2. Poškození naší schopnosti opravit naše geny
3. Dopad na celé naše tělo, který uvede ve zmatek náš metabolismus a imunitu, co vede k dalším mutacím.

Čím jsme starší, tím víc času jsme měli na nasbírání chemické "nálože" v těle. Jsme proto citlivější k de novo mutacím v našem těle, které mohou vést k mnoha nemocem. Chemická nálož v našem těle může být také důvodem k jednomu ze závěrů nejnovějších výzkumů - v spermiích starších mužů se našly zvýšené mutace, které zvyšují riziko, že se u dítěte rozvine autismus.

Co můžete udělat? Chraňte celostním přístupem své geny, které potřebujete pro Vaše zdraví.
V první řadě, potřebujete vědět, jakou stravou můžete ovlivnit všechny tři níže zmíněné okruhy.
1. Zlepšete životní prostředí ve Vaší bezprostřední blízkosti - snažte se odstranit maximum možných chemických látek ze svého okolí. Zamyslete se nad tím, co máte v koupelně, v garáži, co jíte…
2. Podpořte Vaší DNA-opravnu: existuje mnoho výzkumů prokazujících, že strava je důležitým faktorem pro opravu DNA. Snažte se, aby Vaše strava byla vyvážená z hlediska potřebných živin, vitamínů a minerálů, věnujte pozornost nenasyceným mastným kyselinám, vitaminu D, minerálům…
3. Pečujte o sebe, ať jste zdraví: vitaminové a minerální doplňky, které pomáhají Vaší DNA "opravně", jsou také prospěšné pro Vaše zdraví a pro Váš metabolismus a imunitu. Nezapomínejte také na antioxidanty.

Víc informací najdete v autorčine knize The Autism Revolution: Whole Body Strategies for Making Life All It Can Be, includes more details about these and other ways to support health and help autism.

Sečteno, podtrženo: miliony z nás jsou v situaci, kdy dostáváme od našeho životního prostředí víc toxické nálože a míň kvalitní zdroje výživy, než bychom potřebovali pro naši ochranu - není na vině příroda, ale sklízíme to, jak se k přírodě chováme.

Na to, abychom se uchránili, potřebujeme tento stav změnit. Je hrozně namáhavé, ale stojí to za to.

Netýká se to jenom Vás osobně. Je to fakt obrovský problém. Pomyslete na kvalitu naší stravy - půda chudá na minerály, pesticidy a procesované jídlo chudé na živiny zvyšuje naší zranitelnost. De novo mutace mohou být také dalším pokusem naší planety chránit životní prostředí - a náš genom - před poškozením.

Životní prostředí může způsobit nejenom genové mutace, ale také zmatek v metabolismu a imunitě, o kterém prozatím víme, že je běžnější u autismu než u de novo mutací. Tato zmatená chemie může ovlivnit mozek, jak prokazují výzkumy. Mnohé výzkumy také naznačují, že zlepšení tohoto stavu může pomoct mozku fungovat mnohem lépe. Rád bych v tomto bodě znovu zdůraznil, že doporučuji jednoduchý, praktický přístup, který můžete dělat doma sami - tímto Vám nedoporučuji se rozběhnout pro léky nebo podávat Vašemu dítěti léky, myslete také na vedlejší účinky.

Zkuste to - zatímco čekáme a pravděpodobně ještě nějaké roky čekat budeme, dokud pochopíme celý komplex souvislostí u autismu a další roky potrvá, než se bolestně otestují konkrétní léky pro konkrétní molekulové cíle, hodně můžeme udělat již teď - zlepšení životního prostředí a zlepšení výživy. Snažte se sledovat stav životního prostředí ve Vašem okolí a zlepšit ho. Pokuste se být aktivní ve Vaší komunitě. Pokud se do toho opravdu opřete, můžete dosáhnout opravdu vysoké cíle.

Přeložila Boba. Originál článku najdete na http://www.autism.com/index.php/treating_herbert1

Pro přátelé a rodinu – co říct a nezranit

9. listopadu 2012 v 22:35 | ARI |  Něco na začátek

10 věcí, které milující rodiče autistických dětí by strašně rádi od Vás slyšeli:


1. Lidi často říkají: "Možná, že špatně určili diagnózu - slyšel jsem, že v dnešní době nálepkují autismem velice často"

Lepší je říct: "Vaše dítko má veliké štěstí, že má tak pozorné a láskyplné rodiče, co zjistili, co potřebuje. Děkuji Vám za důvěru, že jste mi to řekli - moc rád Vám pomůžu.

2. Lidi často říkají: "A máš vůbec nějaký čas pro sebe?"

Co by bylo fajn říct: "Našla bysis nějaký čas na kino nebo mohli bychom jít spolu příští týden na večeři? Pokud to nejde, můžu přijít na návštěvu?"

3. Lidi často říkají: "Přinesla jsem mu tento dárek - vím, že technicky je to pro trochu mladší děti, ale myslela jsem, že by to mohlo být na jeho úrovni.

Lepší: Zavolej předem a zeptej se na vhodný dárek pro dítě, nebo pokud v rozpacích, dárkový poukaz a pohled.

4. Lidi často říkají: "A ví se, z které rodiny to podědil?"

Lepší je říct: Nic. Je to hluboce osobní záležitost a u mnoha poruch není pořád jasné, jestli jsou způsobené genetikou, životním prostředím nebo čím vůbec. Poslouchej co ti rodiče dobrovolně řeknou.

5. Lidi často říkají: "Musíte to zvládnout"

Lepší je říct: "Tak, kdy můžu přijít hlídat?"

6. Lidi říkají: "Co tě nezabije, to tě posílí… Toto je příležitost - nepřistál jsi tam, kde jsi očekával, ale přistál. Znáš tu skvělou báseň … … …"

Lepší je říct: "Jsem tady pro Tebe, povídej"

7. Lidi často říkají: Možná, že jenom potřebuje víc disciplíny"

Lepší: Komunikace - a především schopnost rozumět řeči - může být kámen úrazu u mnoha poruch. Věci zvenčí vypadají často mnohem jinak než ve skutečnosti jsou - pokuste se odolat pokušení vynášet soudy.

8. Lidi často říkají: "Škoda, že jsi na to nepřišla dřív. Slyšela jsem, že pak prognózy nejsou tak dobré jako když se na to přijde brzy."

Lepší je říct: "Jak Ti můžu pomoct? Můžu Ti pomoct tak, že si nastuduji současné výzkumy a články? Moc ráda bych se dozvěděla o tom více a moc by mě bavilo Ti pomoct vyplnit všechny ty dotazníky / zalaminovat kartičky / pomoct Ti s prádlem…"

9. Lidi často říkají: "Nechápu, jak to zvládáš / to bych já nezvládl"

Je lepší říct: "Tak - kdy vyrážíme ven na skleničku?"

10. Lidi často říkají: "Tak jak se má váš autista (nebo jména jiných diagnóz)?" Neptají se na vaše další děti, rodinu, atd.

Je lepší říct: Máte skvělé fotky na facebooku / dík za e-mail… Kde jste byli na dovolené? …

Přeložila Boba. Originál najdete na http://www.autism.com/index.php/understanding_family_friends