Únor 2013

Autistická revoluce - 2. část

26. února 2013 v 23:06 | Martha Herbert |  Biomedical
1. Tipy pro zlepšení fungování zažívání a zlepšení imunity
Jsou velice citlivé na životní prostředí, nedostatek živin, toxiny, alergie, antibiotika…
Ale to také znamená, že jsou citlivé na naše úsilí je posilnit - zdravým jídlem, živinami, probiotiky…
A když pomáháme zažívání a imunitě, pomáháme celému tělu

2. Posilujte zdraví mozku
Mozek je fyzický orgán, podobně jako mnohé jiné v našem těle. Vyživují ho cévy a skládá se z mnoha buněk, které mohou být zdravé nebo taky nemocné. Je obklopený cerebrospinální tekutinou, která ho pomáhá vyživovat a odplavovat odpadní látky. Jeho výkon je ovlivněn naším zdravým nebo nemocí.

Mozkové tkáně autistů vykazují znaky aktivace imunitního systému aneb "neuroinflamace". Tento fakt se prokázal poprvé v roce 2005 a stále více a více výzkumů potvrzují tento závěr. Jinými slovy, i z vědeckého pohledu, nemáme problém se zdravým mozkem s různými genetickými modifikacemi, ale s mozkem, který trpí zánětem nebo jiným problémem, který aktivuje imunitní systém. V Martine prezentaci můžete vidět obrázky mozkových buněk v procesu zánětu spolu s poměrně odborným popisem, co se v mozku v těchto případech děje (Inflamation and its Discontents: The role of cytokines in the pathophysiology of major depression, Miller et al., Biolpsychiatry).

Tento poznatek se netýká jenom autismu - teď nedávno vyšla vědecká studie prokazující u všech psychiatrických nemocí poruchu fungování mytochondrií (vyšlo v Nature Review Science).

Další obrázek prokazuje souvislost mezi znečistěním vzduchu a zánětem mozku (Block and Calderon - Gardicuenas, TNS, 2009). V této souvislosti bych ráda zmínila knížku The Other Brain, kterou napsal Douglas Fields - velice čtivá kniha a revoluční kniha o jiných mozkových buňkách než neuronech a o revolučních poznatcích o fungování mozku - www.theotherbrainbook.com)

Mozek potřebuje energii a dodávky živin. Živiny umožňují mozku fungovat na optimální úrovni a chrání ho před záněty a jinými nemoci. Lepší zdraví mozku umožňuje jeho lepší výkon - můžete ho podpořit prostřednictvím "záplavy" živin.

Mozek je mokrý a je součástí našeho těla. Není to pouze počítač. A, může fyzicky onemocnět. Tato fyzická nemoc může ovlivňovat mozkové funkce. A tyto fyzické problémy mozku se můžou zlepšit.

Zklidněte chaos v mozku
Umíme si vůbec představit jaké to je, žít s mozkem, který je zanícený, podrážděný, vyčerpaný? Mozek Vašeho dítěte je pravděpodobně hyperexcitovaný a podrážděný.

Smyslové vjemy, které se Vám zdají být nepodstatné, se Vašemu dítěti mohou zdát obrovské. Pravděpodobně to mají na svědomí záněty, oxidativní stres v mozkových buňkách a slabá mitochondrická bioenergetická funkce.

Mnohé problémy mozku jsou způsobené nebo zhoršené mozkovým chaosem, jako
· Přemírou smyslových vjemů
· Problémy s chováním, začleněním se
· Problémy se spánkem
· Poruchy sensomotoriky
· Problémy s řečí
· Stereotypy
· Křečí
· Stresem

Postupné uzdravování organismu snižuje frekvenci a závažnost těchto problémů, někdy dojde k jejich úplnému vymizení.

Pokuste se pochopit, jak se Vaše dítě cítí
Představte si, jak by vypadal Váš den, kdyby Vaše smyslové vnímání bylo příliš intenzivní nebo, nebylo moc dobře zkoordinované - když Vás něco bolí a nedokážete určit kde to je, když jsou světla moc hlučné, když Vás nesnesitelně škrábou šaty…

Přemýšlejte nad konkrétními kroky, jak celou situaci usnadnit, pomůžete jim i sobě. Vstupte do světa svého dítěte a hledejte skryté důvody stojící v pozadí, proč se Vaše dítě chová zvláštním způsobem. Mnohokrát chování je pouze špička ledovce, zatímco pravé důvody jsou skryté pod hladinou. "Divné" chování je většinou signálem, že něco v organismu není v pořádku. Hledejte problémy v jejich okolí, které je obklopuje, v jejich vnitřním světě, v jejich těle, kde může být bolest nebo poruchy fungování, o kterých Vám nemůžou říct buď proto, že jejich nemoc jim nedovoluje se vyjádřit nebo proto, že jejich neurologické systémy jim neumožňují je lokalizovat.
Pokuste se dekódovat vzkazy Vašeho dítěte. Vašim úkolem je být dekódovač a detektiv. A průvodce a učitel. Ne policista.

Učte je krok po kroku, bez hodnocení. Mnohé jednoduché věci se zdraví lidi naučí sami. Mnohé z těchto věcí nejsou pro autisty samozřejmé. Pokud se zaseknete, hledejte věci, které považujete za samozřejmé. Rozdělte je na malé kroky a pomaly a postupně je učte. Nespěchejte, učte polovinu za dvojnásobek času (Brenda Myles). Zpomalte a přemýšlejte, proč se zrovna v této situaci ženete a kam.

3. Láska, radost a (z času na čas) vypnutí

Udržte si sílu, zahoďte bolest.

Obohaťte jejich zkušenosti - pomozte jim přetavit jejich speciální zájmy na schopnosti

Dejte jim prostor pro fyzické aktivity, které by si jinak sami nevybrali, aby mohli cítit jiný pohyb těla v prostoru. Mechanické a opakované pohyby také vedou k pohybu těla, ale potřebují, aby se jejich tělo pohybovalo i jiným pohybem, než jsou zvyklí.

Ve velice pozoruhodné knize "Kids beyond limits" autorka na základě více než 30-leté práce s dětmi se speciálními potřebami popisuje současný stav terapeutických programů, kdy se snažíme lidi "napravit" - chcete lidi naučit, aby si sedli? Tak je pokroutíte a donutíte k tomu, aby si sedli. Nevedeme je ale k tomu, aby přišli na výhodu sezení a sednout si chtěli a hlavně, aby si našli svou vlastní cestu, jak řešit své problémy. Pokud dáváte dětem tuto možnost, jejich mozek začne dělat spojení. Myslím, že biomedicíncký přístup má k tomuto modelu hodně blízko - chybí různé fyziologické pochody, mezi kterými je potřeba udělat spojení.

Budujte mosty mezi Vašim způsobem získávání zkušeností a jejich
Pomozte jim zvětšovat jejich komfortní osobní zónu a způsobů komunikace
Překládejte jim svůj svět a nechte je překládat jejich svět Vám - hledejte pojítka
Pomozte jim najít a posílit jejich vnitřní zdroje zvědavosti a kreativity

4. Postavte se do čela revoluce
 • Můžete se stát expertem ve své komunitě
 • Podělte se o své poznatky se svým okolím, můžete tak pomoct jiným
 • Podpořte výzkumy, které zastávají celostní, holistický přístup
 • Podpořte výzkumy, které přichází s poznatky, jak co nejvíce pomoct Vašem dítěti
Můžete nám všem pomoct s Vašim revolučně novým pohledem na autismus
Tímto způsobem můžete pomoct nejenom Vašemu problému, ale problému celé společnosti s autismem

5. Udělejte to pro sebe, pro Vaše další mimino, pro Vaší rodinu a pro Váš svět

Dívejte se na autismus jako na něco, co se časem v důsledku mnoha faktorů vyvine a ne jako na osud

Podívejte se na autismus jako na kaskádu událostí, kterou se dá zpomalit, zastavit nebo dokonce vrátit zpátky

Jsme všichni objevitelé, každá cesta je jedinečná.

Vaše zkušenost s autismem Vám může dát obrovský popud pro
 • ochranu zdraví Vašeho dítěte
 • ochranu zdraví celé Vaší rodiny
 • ochranu zdraví Vašich budoucích dětí a
 • ochranu životního prostředí
Není to pouze o autismu

Podívejte se na nemocnost dětí od roku 1950 (Martha ukazuje velice zajímavý graf) - zatímco můžeme vidět prudký pokles infekčních nemocí, také můžeme zaznamenat prudký nárůst autoimunitních nemocí (Crohnova nemoc, diabetes, astma, multiple sclerosis). Když do tohoto grafu přidáme výskyt autismu, získáme hrozivou strmou červenou křivku. Ano, může se malá část vysvětlit horšími diagnostickými metodami, nicméně oba tábory se shodnou na závěru - máme tady obrovský problém s prozatím neznámým řešením. Víme, že v našem okolí se vyskytuje radikálně více chemických látek než kdy předtím - jenom v pupeční krvi výzkumy prokázaly 287 chemických látek, z toho 180 karcionogenních, 217 toxických pro mozek a nervový systém, skoro 200 z nich jsou léta na trhu zakázané. (www.bodyburden.org).

Z 2 863 známých chemických látek, které nás obklopují, u 21% máme údaje o jejich toxicite pro zdravý vývin, u 78% žádné údaje nemáme. Aby se vytestovalo vzájemné působení těchto chemických látek ve trojicích, bylo by potřebné provést 85 miliard testů.
Zpráva Spojených národů podpořena 1 360 vědci nás varuje, že ekosystém Země je tak zdevastovaný, že nemůžeme si být dál jisti, že planeta Země může podpořit lidský život více než dvou dalších generací. Pokud chcete vědět víc, podívejte se na www.autismWhyandHow.org

Nejste sami. Vaše výzvy jsou součástí něčeho většího než Vy a Vaše dítě a větší než autismus. Řešíte něco, co řeší lidi na celém světě. Nezávisle na tom, kde žijete, neexistuje žádná oficiální odpověď na autismus a správná odpověď, jak ho léčit. I když ve spoustě snažení se můžeme opírat o nejnovější vědecké výzkumy, stále se snažíme "na kolene" vymýšlet správné postupy a děláme to s tím nejlepším úmyslem a snahou.

Myslím, že celý svět potřebuje Autistickou revoluci

Martha Herbert
Přeložila Boba. Originál přednášky najdete na http://www.autism.com/index.php/video/view/the-autism-revolution/flv

Autistická revoluce - 1. část

7. února 2013 v 23:02 | Martha Herbert |  Biomedical
Je poměrně těžké přesýpat mluvenou přednášku do psaného slova, ale co mám dělat... Mrkající ráda bych se s Vámi podělila o zážitek ze skvělé přednášky uznávané odbornice Marthy Herbert, která zazněla poměrně nedávno, na jaře 2012 na konferenci ARI v Newarku.

Originál přednášky najdete zde, http://www.autism.com/index.php/video/view/the-autism-revolution/flv, pokud jenom trochu umíte anglicky, určitě si ji pusťte, najdete tam také spoustu užitečných obrázků a třeba také pochytíte něco z Martinho entuziasmu Úžasný

Ráda bych Vám poskytla pár informací a v kostce vysvětlila, čemu říkám Autistická revoluce.
Ráda bych přivítala Vás, co máte dočinění s autismem - ať už jste sám autista, máte autistické dítě nebo s autisty pracujete, v mezinárodní komunitě, která má určitě přináší hlubokou změnu do Vašeho dosavadního života. To hlavní, co tuto komunitu spojuje, je budoucnost, kterou očekáváme pro autistické děti. Podívejte se na graf výskytu autismu od roku 1987 a uvidíte 1200% nárůst, zatímco jiné nemoci, jako například epilepsie a mentální retardace zůstávají prakticky nezměněné. Existuje spousta názorů, které tento nárůst vysvětlují a z důvodu časového limitu se bohužel nemůžu věnovat prezentaci všech názorových škol. Každopádně vzbuzují obrovské debaty - jsou ty čísla opravdové? Jsou to pouze čísla, které jsme si předtím nevšimli nebo měli nesprávnou diagnózu? Správně odpovědi jsou obě. 30-60% těchto čísel bychom možná mohli vysvětlit lepším pozorováním, diagnostikou, změněnými diagnostickými kritérii, atd. Nicméně tímto způsobem bohužel nejsme schopni vysvětlit celý tento nárůst. Máme spoustu dětí, které by za jiných okolností netrpěli autismem - a hned se dostaneme k otázce - jaké jsou ty jiné okolnosti? Jak to, že stále více děti se převažuje na stranu autismu? Každopádně prozatím známe několik všeobecných opatření, které mohou v tomto boji pomoct.

Jednou z prvních věcí, nad kterou Vám zůstává rozum stát, je, zda celý příběh autismu dává logiku. Nedalo se tomu předejít? Třeba Vaše dítě se po určitou dobu chovalo naprosto normálně a přiměřeně věku… Možná Vám říkají, že je to geneticky podmíněné, ale třeba nikdo od Vás z rodiny žádnými podobnými příznaky netrpěl… A pak se buď najednou nebo postupně celé sklouzlo…

Podívejme se na to filozoficky - autismus je proces, ne věc. Dívejte se na autismus taky jako na živou věc, tak jak se díváte na své autistické dítě jako na dítě. Autismus není unifikovaný biologický přístup k problému, čemu říkáme autismus, je prozatím mozaika fyziologických procesů a poruch. Mnozí naši kolegové lékaři se pořád chovají k autismu jako kdyby to byla věc - například když Vám doktor řekne, že nemůže udělat nic s průjmem Vašeho dítěte, protože je to součást autismu a autismus je neléčitelný. Nesčetnému množství autistických dětí byla odmítnuta lékařská péče právě z tohoto důvodu. Kolik z Vás máte tuto zkušenost? Mnozí, ale pořád je to lepší jak to bývalo v minulosti, kdy to byla naprosto běžná praxe.

Vzájemná souvislost
Víme, že spousta autistických příznaků spolu souvisí, ať už jsou to souvislosti střevo - mozek, mozek - imunita, jídlo - chování, alergen - chování nebo spánek - chování dítěte. Kolik z Vás si všimlo, že množství spánku ovlivňuje, jak se Vaše dítě chová? A jaký vliv má jídlo, které Vaše jí na to, jak se chová? Všechny tyto elementy mají vzájemnou souvislost. Mám mnohé autistické pacienty, které přichází od 5-6 specialistů, kteří potvrzují mnohodimenzionální problémy různých funkcí organismu.

Pokuste se pořešit víc problémů zaráz
Dlouho jsme slýchavali, že máme léčit zaráz jednu věc a pak pomalu přejít na druhou. Ano, pokud jsme na úplném začátku a pokud nejsme si jisti, zda dítě nemá na tuto léčbu alergickou reakci, která by mohla být zakryta, pokud by intervencí bylo více. Nicméně náš organismus je naprosto propojený a léčba funguje lépe, pokud pomáháte organismu současně z vícero stran a organismus má lepší šance se zreorganizovat.

Zažít změnu - šance, že autismus není beznadějný
A pak, přichází úžasné momenty, kdy lidi, kteří žijí naprosto bez naděje, že autismus je léčitelný, najednou vidí změny a vidí, že se dítě zlepšilo.

Ta změna plynoucí z intervence nebo shodou okolností, například kdy Vaše nemluvící dítě jde na narozeninovou oslavu a všechny překvapí slovním projevem. Může mít ohromný vliv na to, co považujeme za možné a dle mých zkušeností, lidi, kteří jsou skeptičtí a velice rezervovaní k biomedicínskému přístupu, často mění svůj názor ve dvou situacích - kdy vidí u svého dítěte takové zlepšení, které nikdy ani neočekávali a také, pokud sami na sobě, na svém zdraví, zaznamenají převratné změny a to v situaci, kdy nejdříve testují léky na trávení sami na sobě a s překvapením zjišťují, že jak moc se jim upravilo trávení a jak pozitivní vliv to má na jejich zdraví.

Jakmile pocítíte chuť toho, že stav, který jste považovali za beznadějný, se dá zlepšit, dostanete hlad. A moc doufám, že vy z vás, kteří tuto zkušenost nemají, že budete usilovně hledat způsoby a lidi, kteří vám dokážou na této cestě pomoct.

Mezi lékaři se v dnešní době hodně mluví o budoucnosti "personalizované" medicíny. Já si dokonce myslím, že v naší komunitě už ji máme. Dle teorií personalizovaná medicína má přímý link na genetické testování za účelem zjištění citlivosti organismu. Ne že by genetické testování bylo kompletně irelevantní, ale Ppo naší komunitu má ale mnohem větší význam fyziologie - přizpůsobení léčby konkrétním fyziologickým pochodům specifického člověka, které nás teď, aktuálně, mohou vést k cíli.

V souvislosti s prudkým nárůstem autismu a jiných nemocí, ke kterým se dostaneme později, se také rozvíjí věda a naše vědomosti o fyziologii našeho organismu a vzájemných vztazích různých systémů uvnitř našeho těla. Nové technologie nám pomáhají tyto vztahy doslovně vizualizovat - studujeme různé struktury a systémy molekul, vztahy mezi různými systémy uvnitř v těle - mnohé, před pár lety neuvěřitelné věci dokážou v současnosti špičkové laboratoře zobrazit, analyzovat…Neznamená to ale, že dostaneme odpověď na otázku týkající se autismu, hned nebo ve velice krátké době. Systémy, které se nám jenom v nedávné minulosti pootevřeli, jsou velice komplikované. Ale je to nastartovaný proces a kromě prvních výsledků, otevírá myšlení mnohých lidí.

Mechanismus versus animismus.
Systémová biologie má starodávné kořeny. Velice zjednodušeně řečeno, mechanická část biologie věří, že svět se skládá z neživých částeček, které se spolu poskládájí do světa, který nás obklopuje, něco jako cihly zdi. Cílem vědy je moc a kontrola nad přírodou.

Animismus věří, že svět je živý a vzájemně propojený. Cílem vědy je informované správcovství.

Na první schůzi mezinárodní ARI konfrontace byla velká konfrontace na toto téma a to mezi Berniem Rimlandem, který založil tuto organizaci a Ericem Londnem, který se podílel také na mezinárodním výzkumu autismu. Eric byl vytočený z množství "nevědeckých" přístupů, které ARI na konferenci propagovala, argumentoval: "věda je jako zeď, musíte ji budovat cihlu po cihle a tak dosáhnete stabilní základy." Bernie argumentoval zpátky: "Ne, věda je jako křížovka. Někdo vyplní řádek a někdo jiný, kdo dělá úplně jiný výzkum, zase sloupec a to písmeno, které ten řádek a sloupec spojuje, najednou osvětlí celý další problém a vzájemný vztah mezi těmito věcmi. Já osobně si myslím, že Rimland měl pravdu - my nebudujeme zeď a v té zdi je spousta děr a ty díry tam dlouho budou. Jsme svědky bezprecedentního nárůstu autismu a jiných nemocí, bezprecedentních změn v životním prostředí na této planětě a nemáme čas a navíc ani schopnosti a vědomosti na budování zdi cihlu po cihle, ale dokážeme identifikovat procedury, které jsou dostatečně bezpečné, aby tento trend zastavili nebo věcem pomohli. A také dokážeme dosáhnout toho, že budeme mít větší respekt pro systémy, které jsou komplikované a citlivé na zásahy a budeme s nimi zacházet šetrněji.

Jinými slovy, redukce versus holistický přístup
Redukce - systém od spodu nahoru - filozofický směr, který tvrdí, že na to, abyste pochopili věci, musíte je rozbít až na základní jednotky. Je to parafráze zdi a cihel. A víra, že geny vysvětlí o biologii všechno a že musíte rozumět genetice předtím, než můžete postoupit jakkoliv dál.

Opakem je celostný přístup (propojený web), který tvrdí, že na to, abyste pochopili, jak věci fungují, potřebujete vidět, jaký mají vzájemný vztah a jak jedna druhou ovlivňují. Například biochemie a metabolismus jsou ve vzájemném vztahu. V případě úspěšné léčby určité oblasti mají pacienti zkušenost se zlepšením mnohých dalších funkcí, kterých se léčba vůbec netýkala.

Jak souvisí tento filozofický exkurz s Vaším dítětem?

Dle přístupu redukce nemůžeme pro Vaše dítě udělat nic, dokud nepochopíme genetické příčiny, které jeho autismus způsobují

Dle holistického přístupu se domníváme, že existuje spousta věcí, které můžete pro své dítě udělat právě teď, které mohou Vašemu dítěti významně pomoct pro jeho zdravější fungování

Na oslovení vydavatelstvím Harvard Health Publication jsem napsala knížku Autism revolution - whole body strategies for making life all it can be. Velice jsem váhala, protože jsem se bála dopadů vydání knížky na svůj život (www.autismrevolution.org)

Autismus je stav celého organismu, který v současnosti definujeme prostřednictvím chování, přes komunikaci, chování, schopnost navázat sociální vztahy, atd. Vidíme ale i další charakteristické znaky, které v současnosti nazýváme "sekundární" - jako záchvaty/záškuby, kognitivní deficity, senzomotorické deficity, poruchy spánku (což je záležitost nejenom nervová, ale také gastroenterologická), poruchy imunity, nefungující trávení, potravinové alergie a poruchy metabolismu. Každá z těchto poruch může ovlivňovat činnost mozku.

Podívejme se na Kannerovi zápisky prvních pacientů s autismem z roku 1943. Autismus se definoval na základě chování pacientů, ale hned u prvních pacientů vidíme problémy s trávením, imunitou, průjmy, horečky, impetigo, poruchy imunity… Nemám Leovi Kannerovi za zlé, že v roce 1943 prohlásil autismus za psychickou nemoc - stav medicíny byl někde úplně jinde… Dnes ale víme, že všechny tyto medicínské problémy stojí za nálepkou autismu - víme, že ne každý pacient trpí všemi těmito problémy, ale také víme, že jejich organismy trpí chronickou zranitelnosti organismu.

Ziggurat ve svém modelu autismu ukazuje nádherný obrázek ledovce - ten vrchol jsou viditelné symptomy autismu, jak se projevuje v chování. To pod vodou, jsou funkční problémy organismu.

Ráda bych Vás přivedla na myšlenku, že kdykoliv se Vaše dítě chová nemožně a naprosto nevhodně a Vás to naprosto vytáčí, pokuste se zamyslet nad tím, co to je "pod tou vodou", co nefunguje správně a je v nepořádku. Protože pokud chcete odstranit viditelné symptomy, musíte pomoct organismu dítěte dát do pořádku fungování základních systémů jeho těla. Také pokud se my, lékaři, budeme dívat na symptomy jako průjem nebo ekzém jako na jednotlivé, izolované problémy a budeme je léčit kortikoidy nebo něčím na zastavení průjmu, neléčíme příčinu - co se děje v mikroflóře ve střevě, v imunitním systému, jestli Vašemu dítěti nechybí základní živiny, proč si organismus nedokáže poradit sám…

Tak jak z toho ven? Ve své knize uvádím 10 tipů, které dopodrobna vysvětluji, teď v krátkosti zmíním každý z nich.

Dělejte věci jinak
Navzdory tomu, co Vám bylo řečeno a vysvětleno od odborníků, Vaše dítě není rozbitá mentálně retardovaná genetická katastrofa. Mluvit o tom je velice bolestné, chci jenom v krátkosti říct, že toto Vaše dítě není. Autisti mohou fantasticky myslet a být neuvěřitelně tvořiví. Mnozí autisti se proslavili v hudbě, umění, vědě, technice, matematice, psaní, mnozí z nich mají trefné formulace, mnozí jsou schopni cítit a zprostředkovat nám vjemy, které jiní lidé nedokážou.

Existuje hodně lidí, co sice nedokážou mluvit, ale dokážou psát a zprostředkovávají nám pocity a poznatky, o kterých jsme nikdy předtím ani nesnili. Pamatujte na to.

Autisti mají oblasti, ve kterých vynikají. Rozšířené schopnosti smyslů. Mnozí vědci zkoumající tyto schopnosti jsou sami autisti.

Autismus neznamená mentální retardace. Standardně se inteligence měří podle Wechslera, který předpokládá větší komunikační schopnosti (používá také verbální instrukce). Výzkumná skupina M.Dawson, I. Souliers, M.A. Gernsbacher a L.Mottron změřila IQ stejných dětí podle metody jiného vědce - Ravena, který je více vizuální a IQ u stejných dětí poskočilo v průměru o 30 bodů (jedno dítě o 70 bodů). Zatímco u stejné skupiny autistických dětí podle standardních IQ testů Wechslera se 70% z nich nacházelo v pásmu mentální retardace, podle Ravena to bylo 20%. (Výzkum M.Dawson, I. Souliers, M.A. Gernsbacher a L.Mottron - the level and nature of autistic inteligence, Psychol Sci 2007, 657-62).

Tyto lidi systematicky podceňujeme.

Podívejte se na literaturu, která nás vede k závěru, že autismus obnáší mentální retardaci. Většinou je napsaná někým, který se odvolává na práci někoho jiného, který cituje někoho jiného, který se odvolává na někoho jiného… Kde je výzkum za tímto závěrem? Koncepci tohoto retardovaného modelu můžeme pomačkat a zahodit a doufám, že brzy genetická hoňka za hledáním genu, který způsobuje retardaci u autismu se konečně obrátí jiným směrem.

Podívejte se na literaturu, která nás vede k závěru, že autismus obnáší mentální retardaci. Většinou je napsaná někým, který se odvolává na práci někoho jiného, který cituje někoho jiného, který se odvolává na někoho jiného… Kde je výzkum za tímto závěrem? Koncepci tohoto retardovaného modelu můžeme pomačkat a zahodit a doufám, že brzy genetická hoňka za hledáním genu, který způsobuje retardaci u autismu se konečně obrátí jiným směrem.

1. Zaměřte se na silné stránky Vašeho dítěte a pomozte mu v jeho slabinách.
Vaše dítě necharakterizují jeho/její problémy. Vaším cílem není udělat Vaše dítě normální - kdo je z nás normální? Možná se Vám zdá normální někdo z Vašeho okolí, ale bude to tím, že ho dobře neznáte…

Vaše dítě není polámané - pouze čelí velkým těžkostem. Vašim cílem je podpořit jeho vnitřní potenciál, aby dokázali žít samostatný život. Možná se Vám nepovede zvrátit autismus, ale třeba se Vám povede zlepšit kvalitu jeho života, vnímání - i to je strašně moc.

2. Nad něčím máme kontrolu a nad něčím ne…
Nemůžeme změnit naše geny. V současnosti se s autismem spojuje stovka genů, většina z nich ale nemá významný vliv, většina z nich pravděpodobně vytváří malou citlivost k autismu.
Nicméně i u genetických syndromů vysoce spojovaných se vznikem autismu, jsou lidi, nositelé těchto genů, kteří autismus nedostanou (nemluvím o syndromu křehkého X).

Geny autismus nezpůsobují - k autismu přispívají, zvyšují riziko.

Ráda bych se zmínila o velice nedávném výzkumu - čtverice molekulárních biologů dokázala významně zvrátit u myší genetické symptomy autismu (Rhetův syndrom, syndrom křehkého X) a to tím, že po nějaké době jim znovu zfunkčnili microglia. Rhetův syndrom se znovu "přihlásil" po roce, což je v životě myši poměrně dlouhá doba. Dá se z toho vyvodit, že symptomy autismu mohou mít mnohem menší spojitost s genetikou, než se doposud předpokládalo. Bunky microglia jsou velice citlivé a proto, aby přestaly správně fungovat, nepotřebují genetickou "facku", ale úplně jim stačí zátěž životního prostředí. Tento výzkum je jeden z důkazů, že pro léčbu autismu můžete udělat opravdu mnoho.

Dalším oblíbeným argumentem pro genetický podklad autismu je zjištění, že mnoho identických dvojčat má autismus - v současnosti se jeví, že důvodem může být víc než genetický základ společné působení faktorů životního prostředí. Od stále víc genetiků slyšm, že geny autismus nezpůsobují, geny zvyšují riziko.

Geny změnit nemůžeme, ale můžeme změnit naše životní prostředí.
 • Co jíme
 • Jaké výrobky používáme
 • Jak větráme naše domy (proč to zmiňuji? Kvůli plastovým oknům, málo větrání, formaldehydu a jiným chemickým jedům v lacích a mnoho nábytku tvoří toxickou nálož, kterou doma dýcháte)
 • Jakou máme životosprávu
Existuje spousta webových stránek, kde se dá dočíst hodně o vlivu životního prostředí na naše zdraví.

Genetika se také mění
Epigenetika - nejde jenom o to, jaké geny máme, ale také, které geny se uplatní, které se "vypnou" a které "zapnou". Naše geny nejsou dogma, ale zdroj

Různé geny se uplatní nebo neuplatní v závislosti
 • Načasování Ranné dětství nebo stáří nebo
 • Anatomii jedna část těla versus jiná část těla
 • V závislosti na životním prostředí
Není to jenom o genech - nekódovaná DNA
Lidi rádi zapomínají, že DNA obsahuje pouze pár procent "opravdových" genů, zbytku říkají DNA "odpad" - DNA obsahuje dlouhé části, kde nejsou zakódované žádné geny a v současnosti zjišťujeme, že jsou to něco jako řídící centra. Tyto části nám pomáhají v samoregulaci a mohou být klíčové pro zdraví nebo nemoc. Tyto části jsou ovlivnitelné životním prostředím, kterému jsme vystavení, jídlu, stresu, způsobu života. Celý koncept genetiky se během 10-12 let fundamentálně změnil.

Koncentrujte na to, co můžete udělat
Vaším cílem by mělo být vytvořit podporující a milující prostředí - jak pro Vás tak pro Vaše autistické dítě.

I v případě prokázaných genetických poruch je toho hodně, jak si můžete ulehčit život.
 • Upevněte zdraví
 • Odstraňte ze svého okolí škodliviny

1. Spravujte a podporujte buňky a cykly (www.functionalmedicine.org)
Všechno, co děláme, spoléhá na naše buňky
 • Energie
 • Pohyb buněk
 • Trávení
 • Proměna chemických látek
 • Odpady
 • Komunikace
 • Jak věci spolu drží
 • Buněčná ochrana
Víme, že autisti mají alespoň jednu z těchto základních buněčných funkcí narušenou.
Životní prostředí může porušit mnoho částí buňky - mitochondrie, DNA, proteiny, membrány…
Všechno uvnitř našich buněk pochází z jídla, které jíme. Zdravé jídlo vyživuje buňky, aby měly více energie a fungovaly efektivně a … byly výjimečné.

Problém naší stravy spočívá především ve faktu, že je
 • Výživově málo hodnotné - zpracováváním se ztrácí živiny
 • Přidané chemické látky
 • půda chudá na minerály
 • Aditíva, pesticídy
 • Nerovnováhy, např. příliš mnoho omega 6 nebo příliš málo omega 3, ryby krmené kukuřicí (viděl jste někdo v přírodě rybu jíst kukuřici? Nebo ryby plné antibiotik…)
Vašemu dítěti potřebujete dát v rámci možností co nejkvalitnější stravu jako pevný základ pro jeho zdraví a zdraví jeho mozku. To znamená
 • Spoustu živin
 • Čerstvé ovoce a zeleninu
 • Podle možnosti v bio-kvalite
Pokračování v blízké době. Přeložila Boba