Autistická revoluce - 2. část

26. února 2013 v 23:06 | Martha Herbert |  Biomedical
1. Tipy pro zlepšení fungování zažívání a zlepšení imunity
Jsou velice citlivé na životní prostředí, nedostatek živin, toxiny, alergie, antibiotika…
Ale to také znamená, že jsou citlivé na naše úsilí je posilnit - zdravým jídlem, živinami, probiotiky…
A když pomáháme zažívání a imunitě, pomáháme celému tělu

2. Posilujte zdraví mozku
Mozek je fyzický orgán, podobně jako mnohé jiné v našem těle. Vyživují ho cévy a skládá se z mnoha buněk, které mohou být zdravé nebo taky nemocné. Je obklopený cerebrospinální tekutinou, která ho pomáhá vyživovat a odplavovat odpadní látky. Jeho výkon je ovlivněn naším zdravým nebo nemocí.

Mozkové tkáně autistů vykazují znaky aktivace imunitního systému aneb "neuroinflamace". Tento fakt se prokázal poprvé v roce 2005 a stále více a více výzkumů potvrzují tento závěr. Jinými slovy, i z vědeckého pohledu, nemáme problém se zdravým mozkem s různými genetickými modifikacemi, ale s mozkem, který trpí zánětem nebo jiným problémem, který aktivuje imunitní systém. V Martine prezentaci můžete vidět obrázky mozkových buněk v procesu zánětu spolu s poměrně odborným popisem, co se v mozku v těchto případech děje (Inflamation and its Discontents: The role of cytokines in the pathophysiology of major depression, Miller et al., Biolpsychiatry).

Tento poznatek se netýká jenom autismu - teď nedávno vyšla vědecká studie prokazující u všech psychiatrických nemocí poruchu fungování mytochondrií (vyšlo v Nature Review Science).

Další obrázek prokazuje souvislost mezi znečistěním vzduchu a zánětem mozku (Block and Calderon - Gardicuenas, TNS, 2009). V této souvislosti bych ráda zmínila knížku The Other Brain, kterou napsal Douglas Fields - velice čtivá kniha a revoluční kniha o jiných mozkových buňkách než neuronech a o revolučních poznatcích o fungování mozku - www.theotherbrainbook.com)

Mozek potřebuje energii a dodávky živin. Živiny umožňují mozku fungovat na optimální úrovni a chrání ho před záněty a jinými nemoci. Lepší zdraví mozku umožňuje jeho lepší výkon - můžete ho podpořit prostřednictvím "záplavy" živin.

Mozek je mokrý a je součástí našeho těla. Není to pouze počítač. A, může fyzicky onemocnět. Tato fyzická nemoc může ovlivňovat mozkové funkce. A tyto fyzické problémy mozku se můžou zlepšit.

Zklidněte chaos v mozku
Umíme si vůbec představit jaké to je, žít s mozkem, který je zanícený, podrážděný, vyčerpaný? Mozek Vašeho dítěte je pravděpodobně hyperexcitovaný a podrážděný.

Smyslové vjemy, které se Vám zdají být nepodstatné, se Vašemu dítěti mohou zdát obrovské. Pravděpodobně to mají na svědomí záněty, oxidativní stres v mozkových buňkách a slabá mitochondrická bioenergetická funkce.

Mnohé problémy mozku jsou způsobené nebo zhoršené mozkovým chaosem, jako
· Přemírou smyslových vjemů
· Problémy s chováním, začleněním se
· Problémy se spánkem
· Poruchy sensomotoriky
· Problémy s řečí
· Stereotypy
· Křečí
· Stresem

Postupné uzdravování organismu snižuje frekvenci a závažnost těchto problémů, někdy dojde k jejich úplnému vymizení.

Pokuste se pochopit, jak se Vaše dítě cítí
Představte si, jak by vypadal Váš den, kdyby Vaše smyslové vnímání bylo příliš intenzivní nebo, nebylo moc dobře zkoordinované - když Vás něco bolí a nedokážete určit kde to je, když jsou světla moc hlučné, když Vás nesnesitelně škrábou šaty…

Přemýšlejte nad konkrétními kroky, jak celou situaci usnadnit, pomůžete jim i sobě. Vstupte do světa svého dítěte a hledejte skryté důvody stojící v pozadí, proč se Vaše dítě chová zvláštním způsobem. Mnohokrát chování je pouze špička ledovce, zatímco pravé důvody jsou skryté pod hladinou. "Divné" chování je většinou signálem, že něco v organismu není v pořádku. Hledejte problémy v jejich okolí, které je obklopuje, v jejich vnitřním světě, v jejich těle, kde může být bolest nebo poruchy fungování, o kterých Vám nemůžou říct buď proto, že jejich nemoc jim nedovoluje se vyjádřit nebo proto, že jejich neurologické systémy jim neumožňují je lokalizovat.
Pokuste se dekódovat vzkazy Vašeho dítěte. Vašim úkolem je být dekódovač a detektiv. A průvodce a učitel. Ne policista.

Učte je krok po kroku, bez hodnocení. Mnohé jednoduché věci se zdraví lidi naučí sami. Mnohé z těchto věcí nejsou pro autisty samozřejmé. Pokud se zaseknete, hledejte věci, které považujete za samozřejmé. Rozdělte je na malé kroky a pomaly a postupně je učte. Nespěchejte, učte polovinu za dvojnásobek času (Brenda Myles). Zpomalte a přemýšlejte, proč se zrovna v této situaci ženete a kam.

3. Láska, radost a (z času na čas) vypnutí

Udržte si sílu, zahoďte bolest.

Obohaťte jejich zkušenosti - pomozte jim přetavit jejich speciální zájmy na schopnosti

Dejte jim prostor pro fyzické aktivity, které by si jinak sami nevybrali, aby mohli cítit jiný pohyb těla v prostoru. Mechanické a opakované pohyby také vedou k pohybu těla, ale potřebují, aby se jejich tělo pohybovalo i jiným pohybem, než jsou zvyklí.

Ve velice pozoruhodné knize "Kids beyond limits" autorka na základě více než 30-leté práce s dětmi se speciálními potřebami popisuje současný stav terapeutických programů, kdy se snažíme lidi "napravit" - chcete lidi naučit, aby si sedli? Tak je pokroutíte a donutíte k tomu, aby si sedli. Nevedeme je ale k tomu, aby přišli na výhodu sezení a sednout si chtěli a hlavně, aby si našli svou vlastní cestu, jak řešit své problémy. Pokud dáváte dětem tuto možnost, jejich mozek začne dělat spojení. Myslím, že biomedicíncký přístup má k tomuto modelu hodně blízko - chybí různé fyziologické pochody, mezi kterými je potřeba udělat spojení.

Budujte mosty mezi Vašim způsobem získávání zkušeností a jejich
Pomozte jim zvětšovat jejich komfortní osobní zónu a způsobů komunikace
Překládejte jim svůj svět a nechte je překládat jejich svět Vám - hledejte pojítka
Pomozte jim najít a posílit jejich vnitřní zdroje zvědavosti a kreativity

4. Postavte se do čela revoluce
  • Můžete se stát expertem ve své komunitě
  • Podělte se o své poznatky se svým okolím, můžete tak pomoct jiným
  • Podpořte výzkumy, které zastávají celostní, holistický přístup
  • Podpořte výzkumy, které přichází s poznatky, jak co nejvíce pomoct Vašem dítěti
Můžete nám všem pomoct s Vašim revolučně novým pohledem na autismus
Tímto způsobem můžete pomoct nejenom Vašemu problému, ale problému celé společnosti s autismem

5. Udělejte to pro sebe, pro Vaše další mimino, pro Vaší rodinu a pro Váš svět

Dívejte se na autismus jako na něco, co se časem v důsledku mnoha faktorů vyvine a ne jako na osud

Podívejte se na autismus jako na kaskádu událostí, kterou se dá zpomalit, zastavit nebo dokonce vrátit zpátky

Jsme všichni objevitelé, každá cesta je jedinečná.

Vaše zkušenost s autismem Vám může dát obrovský popud pro
  • ochranu zdraví Vašeho dítěte
  • ochranu zdraví celé Vaší rodiny
  • ochranu zdraví Vašich budoucích dětí a
  • ochranu životního prostředí
Není to pouze o autismu

Podívejte se na nemocnost dětí od roku 1950 (Martha ukazuje velice zajímavý graf) - zatímco můžeme vidět prudký pokles infekčních nemocí, také můžeme zaznamenat prudký nárůst autoimunitních nemocí (Crohnova nemoc, diabetes, astma, multiple sclerosis). Když do tohoto grafu přidáme výskyt autismu, získáme hrozivou strmou červenou křivku. Ano, může se malá část vysvětlit horšími diagnostickými metodami, nicméně oba tábory se shodnou na závěru - máme tady obrovský problém s prozatím neznámým řešením. Víme, že v našem okolí se vyskytuje radikálně více chemických látek než kdy předtím - jenom v pupeční krvi výzkumy prokázaly 287 chemických látek, z toho 180 karcionogenních, 217 toxických pro mozek a nervový systém, skoro 200 z nich jsou léta na trhu zakázané. (www.bodyburden.org).

Z 2 863 známých chemických látek, které nás obklopují, u 21% máme údaje o jejich toxicite pro zdravý vývin, u 78% žádné údaje nemáme. Aby se vytestovalo vzájemné působení těchto chemických látek ve trojicích, bylo by potřebné provést 85 miliard testů.
Zpráva Spojených národů podpořena 1 360 vědci nás varuje, že ekosystém Země je tak zdevastovaný, že nemůžeme si být dál jisti, že planeta Země může podpořit lidský život více než dvou dalších generací. Pokud chcete vědět víc, podívejte se na www.autismWhyandHow.org

Nejste sami. Vaše výzvy jsou součástí něčeho většího než Vy a Vaše dítě a větší než autismus. Řešíte něco, co řeší lidi na celém světě. Nezávisle na tom, kde žijete, neexistuje žádná oficiální odpověď na autismus a správná odpověď, jak ho léčit. I když ve spoustě snažení se můžeme opírat o nejnovější vědecké výzkumy, stále se snažíme "na kolene" vymýšlet správné postupy a děláme to s tím nejlepším úmyslem a snahou.

Myslím, že celý svět potřebuje Autistickou revoluci

Martha Herbert
Přeložila Boba. Originál přednášky najdete na http://www.autism.com/index.php/video/view/the-autism-revolution/flv
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 textiles textiles | Web | 8. září 2016 v 5:05 | Reagovat

rychlé půjčky bez doložení přijmu :-!

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama