Březen 2013

Spolupráce rodiče s doktorem

30. března 2013 v 23:17 | Dawn Rossi |  "NOVÍ" rodiče
První setkání se může hodně lišit - od nepřehledné smršti informací po obrovskou úlevu - v závislosti na tom, jak moc jste předem připravení a kolik toho chcete vyřešit. Nabízím Vám pár tipů pro první setkání s doktorem Vašeho dítěte - jak si z toho odnést co nejvíce a pomoct Vašemu dítěti se co nejrychleji začít uzdravovat.


Snažte se předem získat co nejvíce informací. Pokud Váš doktor musí strávit spoustu času odpovídáním na základní otázky typu "co je GF/CF a proč ji máme držet?", pravděpodobně se nedostane na hlubší témata, které mohou být šité na míru zrovna pro Vaše dítě. Jednak promarníte "svůj" čas, plus, bude pro Vás velice těžké pochopit tyto hlubší témata, pokud nemáte alespoň základní znalosti.


Zeptejte se předem, zda je možné si konverzaci nahrávat, abyste se k ní mohli později vrátit. Nervy jsou nervy a je nemožné absorbovat úplně všechny informace na první schůzce, i když máte dobré poznámky. Pokud smíte nahrávat, nezapomeňte na prázdnou pásku, baterie, šňůru…


Přemýšlejte, jak často Vaše dítě slyšelo dospělé mluvit o něm a jeho zdravotních problémech a problémech s chováním. Dokonce i děti, které působí, že jsou pouze v "jejich" světě, pochytí většinu, pokud ne všechno, co se o nich říká. Jak moc mohou tyto slova zranit Vaše dítě? Jeden z nejlepších způsobů, jak minimalizovat tyto situace je napsat podrobnou historii zdravotních problémů a problémů s chováním, takže doktor si je může číst. Taky, pokud je to možné, je velice příjemné mít sebou dalšího dospělého, který může trávit "vysvětlovací" čas s dítětem jinde.


Podrobný popis zdravotních problémů a problémů s chováním je naprosto nevyhnutelný nejenom pro profesionály starající se o Vaše dítě, ale také pro Vás samotné. Pište vždy datum originální verzi, při každé změně používejte jinou barvu a uchovávejte si datum revizí. V případě, že se budete po čase vracet k určitým doktorům nebo jiným terapeutům, bude pro Vás velice jednoduché zreferovat, co se stalo v "mezidobí".


Začněte s krátkou sekcí o sociálním zázemí - datum a místo narození Vašeho dítěte, věk a zdravotní stav sourozenců, významné rodinné události jako přestěhování, rozvod, nový partner, atd.


Pokračujte krátkou lékařskou sekcí, která bude obsahovat hlavní problémy, kterými dítě trpí, jaké léky užívá a případně neobvyklosti.


Teď přichází na řadu velice detailní popis zdravotních problémů a problémů s chováním. Uveďte všechny lékařské nálezy. Začněte jakýmkoliv vážným lékařským nálezem před početím, uveďte závažné události těhotenství a porodu a pak pokračujte životem dítěte.


Příklad:
Květen 2002 (18 měsíců) - Hannah dostala diagnózu poruchy smyslových vjemů. Doktorka ve své zprávě uvádí, že "H. je schopná tolerovat extrémní vestibulární vjemy, no současně si nedokáže uvědomit, kde její tělo se nachází v prostoru"
Červen - Srpen 2002 (19-21 měsíců) - Hannah překonala 2 záněty středního ucha a angínu. Dostala amoxicillin ve všech 3 případech. Po druhé aplikaci atb měla v ústech moučnivku, dostala Nystatin.
Říjen 2002 (23 měsíců)- přijela teta a sestřenice na týden. Hannah byla extrémně agresivní vůči ostatním dětem, často je tloukla, kousala, škrábala a trhala jim vlasy.
Listopad 2004 (4 roky) - učitelé ze školky si opakovaně stěžují na její chování. Říkají, že sice neumí přesně pojmenovat, co je v nepořádku, ale mají pocit, že něco není tak, jak má být. Navrhují, abychom navštívili našeho pediatra za účelem podrobné ho vyšetření.
Prosinec 2004 (4 roky) - měli jsme plný dům hostů. Všichni kromě Hannah dostali strašnou střevní chřipku. Přijde nám to divné, protože byla často nemocná (a na atb) v minulosti a teď se jeví, že nikdy není nemocná.

Kromě podrobného popisu zdravotních problémů a problémů s chováním, určitě dále uveďte:

Přehled očkování - kromě data a druhu očkování, které najdete v průkazu, podívejte se, zda-li dokážete k těmto datům také přiřadit výšku a váhu svého dítěte v době očkování. Také zaznamenejte, zda bylo Vaše dítě nemocné, nebo bralo v době očkování antibiotika. Také uveďte informaci, zda jste před a/nebo po očkování podali Vašemu dítěti prostředek na zmírnění bolesti/snížení horečky. Pokud nemáte v očkovacím průkazu napsané číslo šarže, zavolejte Vašemu doktorovi, který by ji měl mít napsanou ve zdravotní kartě. S touto informací dokážete vykalkulovat množství Thimerosalu (rtuti), které Vaše dítě dostalo do sebe u každého očkování. Uveďte také jakékoliv reakce na očkování - popište reakce včetně toho, jak jste je řešili.

Růstový graf - v ideálním případě má Vaše dítě růstový graf ve svém zdravotním průkazu/kartě. Pokud ne, vytvořte ho vy na základě informací ze zdravotního průkazu/karty. Věnujte pozornost všem obdobím, kdy Vaše dítě nerostlo nebo nepřibíralo na váze. Také věnujte pozornost významným skokům růstu, ať už pozitivním nebo negativním. Zapátrejte, zda se tyto skoky dají "napárovat" s významnými zdravotními problémy nebo problémy s chováním.

Vím, zdá se to být strašná dřina, ale je to opravdu hodné Vašeho úsilí. Když to jednou uděláte, máte to na pořád a s detailním popisem zdravotních problémů a problémů s chováním můžete podat Vašemu doktorovi ve velice krátké době dobrý náhled na nejpalčivější problémy Vašeho dítěte. Po 10-15 minutách čtení se dokáže doktor dozvědět víc informací, než které by z Vás vypáčil za hodinu. Opravdu Vám to pomůže věnovat se problémům, na které chcete u Vašeho dítěte upozornit, plus, může Vám to ušetřit hodně peněz.

Přeložila Boba. Originál článku Parent Perspective: Working with Clinicians najdete na http://www.autism.com/index.php/treating_parent_docs