Listopad 2013

Poruchy spánku a autismus

24. listopadu 2013 v 23:25 Všehochuť

Autismus a poruchy spánku

Mnoho autistů má problémy s usínáním a s nespavostí. Výzkumy naznačují, že až 4 z 5 dětí s autismem bojují s chronickými poruchy spánku. Nejčastější poruchy spánku se týkají problémů s usínáním, opakované probouzení během noci nebo některé děti se budí ráno extrémně brzy.

Narušený nebo nedostatečný spánek může vést k ospalosti, problémům s učením a poruchám chování, jako je hyperaktivita, nepozornost nebo agrese. Nedávné výzkumy u dětí s autismem prokazuje, že špatní "spáči" mají problematičtější chování než děti, které poruchou spánku netrpí. Není nutno dodávat, že poruchy spánku dítěte narušuje spánek ostatních členů rodiny.

Pro vysvětlení poruchy spánku u autistických dětí lze najít mnoho možných důvodů - od neurologických až po psychologické. Někteří výzkumníci se domnívají, že se jedná o abnormalitu v mozkových systémech, které regulují spánek. Autism Speaks v současné době financuje řadu výzkumů zabývajících se touto tematikou, mj. vlivu hormonu melationinu, který ovlivňuje spánek. Za problémy se spánkem mohou také stát další zdravotní problémy, které autismus často doprovází - epilepsie a reflexní nemoc (GERD). V neposlední řadě je nutné zmínit také léky, které mohou zvyšovat jak úzkost.

JAK POMOCT?
Někdy problémy se spánkem řeší zavedení pravidelné spánkové rutiny nebo změna způsobu, jak rodiče reaguje na noční buzení dítěte Pomozte Vašemu dítěti líp spát tím, že pomůžete zavést spánkový rytmus, což je poměrně široký termín - zahrnuje jak dobu, kdy ukládáte děti spát, zvyky před usínáním, jak si povídáte s Vaším dítětem před usnutím a během jeho nočního vzbuzení.

Jak přežít všechny dobré rady v článku? Usmívající se

· Vyberte si nápady, které vyhovují životnímu tempu a stylu Vaší rodinu

· Začněte je uvádět do praxe když budete mít čas a energii na ohlédnutí, zda doopravdy fungují

· Zaveďte vždy pouze jednu malou změnu

· Buďte trpěliví. Někdy trvá i 2 týdny, než se změna projeví.

· Je velice důležité, aby jste jak Vy, tak Váš partner a ostatní, kdo se na výchově zúčastňujte, jste dodržovali ty stejné rituály před spaním.

KOLIK HODIN SPÁNKU VŮBEC MOJE DÍTĚ POTŘEBUJE?

Školáci obvykle potřebují spát 10 - 11 hodin, nicméně zdá se, že mnohé děti s poruchou autistického spektra spí méně. Pokud dáváte dítě do postele příliš brzy s dobrým úmyslem aby "dost spalo", může pro něj usínání být ještě těžší.

PRO POHODLNÉ SPANÍ….
Je velice důležité vytvořit pro dítě bezpečné a pokojné podmínky pro spaní. Ať už Vaše dítě spí kdekoliv, mělo by vždy mít místo, které budou pouze jeho/její. Klidně to může být část společné postele nebo jeho vlastní postýlka, ale toto místo by mělo být každou noc stejné.

· Ložnice by měla být pohodlná, aby v ní nebylo příliš teplo ani příliš zima, tichá a tmavá. Pokud je v místnosti příliš velká tma, přidejte tlumenou noční lampičku a nechte ji svítit celou noc. Pokud je příliš mnoho světla zvenčí (pouliční lampy, ranní sluníčko…), mohou vám pomoct silnější závěsy nebo žaluzie.

· Pokoj by měl být v noci tichý. V době, kdy dítě usíná, nepouštějte rádio, TV, počítač nebo hudbu, protože Vaše dítě se může vzbudit na to, že tyto zvuky přestaly.

· Některé autistické děti mohou být víc citlivé na zvuky než je obvyklé - např. zvuky kapajícího vodovodu nebo jiné zvuky domácnosti. Také mohou být přecitlivělé na některé smyslové vjemy, jako například dotek ložního prádla (drsné/hladké/tenké/tlusté) nebo pyžama (těsné/volné).

ZAVEĎTE PRAVIDELNOU "SPACÍ" RUTINU

Zaveďte zvyky před spaním, které jsou krátké, předvídatelné a očekávané. Dobrá rutina může naučit Vaše dítě relaxovat a usnout, dítě ztišit. Stabilita této rutiny bude Vaše dítě každou noc uklidňovat.

Zamyslete se, které věci Vaše dítě uklidňují a které ho naopak stimulují. Před spaním je velice vhodné volit uklidňující aktivity. Vyhněte se před spaním vzrušujícím televizním pořadům, filmům, elektronickým hrám, počítači, hlasité hudbě nebo silným světlům. Také je dobré vyhnout se běhu, skákáním nebo divokému řádění. Pokud je pro Vaše dítě koupání spíš stimulující než uvolňující, zařaďte koupání do jiné části dne.

Začněte s uspávacími rituály 15-30 minut před uložením do postele. Neměly by trvat více než 60 minut.

  • Pro Vaše dítě bude příjemné, pokud se rutina bude opakovat každou noc ve stejném pořadí

  • Mladším dětem nebo autistům může vyhovovat vizuální rozvrh nebo "úkolovník" - například obrázky, slova nebo oboje, které jim pomůžou si připomenout každý krok. Vizuální rozvrh také pomůže ostatním členům rodiny a asistentům. Pro děti, které nemají rády obrázky, můžete použít předměty - ty, které se zrovna pro daný krok používají.

Určete čas, kdy se chodí spát … a dodržujte ho


Dodržujte ho v maximální možné míře - Vaše dítě by mělo mít stejný čas usínání a vstávání 7 dnů v týdnu. Vyberte čas, který odpovídá věku dítěte a rytmu Vaší rodiny, aby bylo možné dodržovat stejný čas k ukládání k spánku. Pokud je potřebné tento čas změnit ať už kvůli novým aktivitám nebo rodinným slavnostem, všímejte si, zda to nemá vliv na spánek Vašeho dítěte. Někdy se může stát, že budete muset tento čas posunout jinak nebo vrátit se k osvědčenému času.Načasování. Mnohé děti a dospělí chytnou "druhý dech" hodinu před spaním a mají pak problém usnout. Pokud Vašemu dítěti trvá usínání více než hodinu, zvažte posunutí času k spánku o půl až hodinu později.

Jak rostou… se bude posouvat čas, kdy chodí do postele, ale měl by být vždy nastavený tak, aby umožňoval dostatek spánku. Starší děti budou mít tendenci jít spát později a déle spát o víkendech.

Byť Vaše dítě jde někdy spát později, dodržujte stejný čas pro vstávání, nebo alespoň do hodiny od normálního času vstávání. Byť se může zdát, že je lepší nechat dítě dospat, čím pravidelnější doba vstávání, tím lepší spánek.

Odpolední odpočinek

Pokud je Vaše dítě malé a odpoledne odpočívá, dodržujte pravidelné časy a v ideálním případě by to bylo v jeho ložnici. Vzbuďte dítě před 16 hod., jinak bude pro dítě velice těžké večer usnout. Pokud je Vaše dítě již větší, pokuste se vynechat odpolední odpočinek (pokud zrovna není nemocné).

Jídlo je taky důležité

Pro stanovení dobré spánkové rutiny jsou taky velice důležité časy, kdy servírujete jídlo. Vaše dítě by mělo snídat každé ráno ve stejnou dobu, taky o víkendech. Vyhněte se těžkému jídlu na večer nebo velkým svačinám před spaním. Na druhou stranu, lehká svačinka plná uhlovodíků (například sýr a kvakery nebo ovoce) může napomoct usnutí.

Dobré ráno, slunce / dobrou noc, měsíci

Sluneční světlo ráno a tma večer taky napomáhají pravidelné rutině. Pokud Vaše dítě jde spát ještě během slunečního světla, pomůžete mu v usnutí, pokud místnost zatemníte

"Spací" kupon
Velice užitená pomůcka pro starší děti. Karta (nebo jiný předmět), které dítě může použít, když se v noci vzbudí. Vaše dítě ji může využít k něčemu krátkému, jako například rychlé objetí nebo pití.

Dítěti byste měli vysvĚtlit, že kupon může využít pouze jednou za noc, pokud se využije, odevzdá vám ho. Vy vrátíte dítěti kupon další večer, by ho mohlo znovu použít.

Co takto využí možnost za nevyužitý kupon za malý dárek ráno? Nápadům se meze nekladou, můžete vymyslet odměňovací szstém, například pokud dítě v noci nevyužije kupon, odstane nálepku, když posbírá určitý počet nálepek, dostane speciální dárek…


Fyzická aktivita
Fyzická aktivita během dne pomáhá Vašemu dítěti lépe spát. Děti a dospělí, kteří cvičí, rychleji usnou a mají hlubší spánek. Cvičení by mělo proběhnout během dne, protože stimulující cvičení před spaním může naopak ztěžovat usnutí - všechny náročné a vyčerpávající aktivity by měly proběhnout alespoň 3 hodiny před usnutím.


Kofein v jídlech a pití

Kofein je stimulant, který může mít prsty v tom, proč Vaše dítě nemůže usnout nebo se často budí. Efekt kofeinu trvá v těle od 3 do 5, někdy až 12 hodin. Stimulující účinek může mít na dítě nejenom látky přímo obsahující kafein (např. Coca Cola), ale také čokoláda, čaj nebo některé sladké nápoje.


Udělali jsme spoustu změn, ale spánek mého dítěte se nelepší…

Konzultujte se svým doktorem, zda za poruchami spánku nestojí zdravotní příčiny. Některé symptomy jako chrápání a lapaní po dechu během spánku konzultujte s odborníkem. Výsledky nedávných výzkumů týkající se použití melatoninu vypadají velice slibně, nicméně používejte pod odborným dohledem.

A co moje další děti?
Mnohé rodiny má mírnou obavu, jak změny v spánkových rituálech budou mít vliv na další děti. Často zjišťují, že stálá rutina svědčí všem členům domácnosti.

Pomocné ruce: Možná přijdete na to, jak bratři nebo sestry si mohou pomoct usnout. Pokud se připojí i další děti k vizuálnímu rozvrhu, může to pomoct dítěti, které má problém - pokud všechni děti dělají stejnou aktivitu, je to pro něj jednoduchší následovat.

Hrajeme si spolu, jsme spolu: Sourozenci si mohou vzájemně pomoct při uklidňujících aktivitách před spaním

Každé dítě chodí spát jindy: Některé rodiny preferují ukládat děti v jiném čase, čím získají "jeden na jednoho" čas na každé dítě. Pokudchodí Vaše děti do postele v různách časech, myslete na to, zda dítě, které zrovna usíná, není rušeno hlukem.

Místo na spaní: Některé děti preferují spaní ve svém pokoji, zatímco jiným dělá velice dobře, když mohou spát ve stejné místnosti jako jejich sourozenec.

Pár slov teenagerům a dospělým

Podobně jako malé děti, dospívající a dospělí potřebují dostatečné cvičení, sluníčko a pravidelné časy vstávání a usínání. Nicméně, dospívání sebou přináší hormonální změny, které mohou oddálit nástup pocitu ospalosti až později v noci. Bohužel, mnohokrát vyučování a práce začínají brzy. Je proto důležité dodržovat spánkové návyky, včetně pravidelného spánku 7-8 hodin každou noc. Velice se osvědčilo dokončit úkoly a jiné aktivity a vypnout počítač a TV alespoň 30 minut předtím spaním. Během spánku nechte svítit světla pouze minimálně. U dospívajících může zachránit spánek během celé noci lehká svačinka před spaním. Také pomáhá "vyhoštění" počítače, TV a jiných elektronických hračiček z ložnice. Dospělí, kteří řídíte - NIKDY neřiďte, pokud jste ospalí.

Předpokládám u čtenářů inteligenci, selský rozum an nezávislý úsudek - tento článek není lékařskou radou ani lékařskou pomocí, je určen výhradně pro vzdělávací účely. V případě odborných dotazů konzultujte se svým lékařem.

Zdroje informací:

http://www.autismspeaks.org/what-autism/treatment/treatment-associated-medical-conditions

Autism speaks - Sleep tool kit

This document was developed by Shelly K. Weiss, MD, FRCPC, Child Neurologist at the Hospital for Sick Children (SickKids), University of Toronto, Toronto, Ontario, Canada, and Beth Ann Malow, MD, MS, Neurologist and Director of the Sleep Disorders Program of Vanderbilt University, Nashville, Tennessee, as a product of the Autism Treatment Network (ATN), a program of Autism Speaks. These materials are the product of on-going activities of the Autism Speaks Autism Treatment Network, a funded program of Autism Speaks. It is supported by cooperative agreement UA3 MC 11054 through the U.S. Department of Health and Human Services, Health Resources and Services Administration, Maternal and Child Health Research Program to the Massachusetts General Hospital. Its contents are solely the responsibility of the authors and do not necessarily represent the official views of the MCHB.

Očkování a autismus

21. listopadu 2013 v 22:34 | Boba |  Biomedical
Rozhodně stojí za Vaší pozornost

Skvělé dílo a za velice skvělé peníze, strašně moc doporučuji

e-shop zdarma
e-shop zdarma


Očkování je považováno za prospěšné, jeho výhody údajně vysoce přesahují jeho riziko. Většina z nás se domnívá, že díky očkování vymizely epidemie infekčních nemocí a naše děti neumírají a jsou zdravější. Ovšem vědecké poznatky z poslední doby ukazují, že tomu je možná úplně jinak. Očkování je možná naopak hlavní příčinou dnešních epidemií alergií, snížené imunity, autoimunitních nemocí a poruch nervového vývoje dětí. Kniha podrobně popisuje mechanismus, kterým vakcíny poškozují imunitu a nervový systém a ukazuje celé spektrum možných patologií způsobených očkováním.