Červen 2014

Jak pomoc metabolismu autistických dětí

23. června 2014 v 23:34 | Autism for Dummies |  Biomedical
Víme, že biochemické pochody mají přímý vliv na to, jak reagujeme a jak se chováme.

Zatímco u některých dětí jsou metabolické vady geneticky vrozené, u jiných jsou výsledkem velice omezené diety nebo poruchami trávícího traktu, vedoucích k velice slabému vstřebávání živin.

Zlepšení biochemických spojení může napomoct ke zlepšení celkového fungování organismu. Předkládáme několik tipů, jak na to (v případě zájmu najdete obrovské množství informací lusknutím prstu (na myši Mrkající):
· Vitamíny - samostatná kapitola u autistických dětí. Věnujte pozornost zejména
o Vitaminům A, C a E
o Vitaminům B pro obnovu methylace, především B6 nebo jeho aktivní formě P5P a B12
o Kyselině listové
o Pro více informací koukněte například na http://autism.asu.edu/
· Minerály, zejména
o Hořčík, selen, zinek a vápník
· Aminokyseliny, zejména cystein
· Antioxidanty, zejména omega 3 mastné kyseliny
· Glutathione
· DMG/TMG
· Melatonin

Každé autistické dítě je jiné a většina dětí je velice citlivých na změny, takže při dávkování jak léků tak potravních doplňků postupujte "low and slow", tj. pomalu a v malých dávkách. Nezačínejte se vším zaráz, počkejte alespoň 2 týdny než přidáte další potravní doplněk. Zapisujte si své poznámky a postřehy, mimořádně cenné jsou postřehy lidí, kteří pracují s Vaším dítětem a neví, že jste nasadili nový doplněk. Nasazení potravních doplňků by mělo být konzultováno s Vaším doktorem.


Přeložila Boba z knihy Understanding Autism for Dummies

Biomedický přístup - pěkně od začátku

15. června 2014 v 22:56 | Understanding Autism for Dummies |  Biomedical
Tradiční pohled na autismus je, že je to určitý souhrn chování, které je způsobeno defektním genem nebo geny, které nadělaly paseku v mozku ještě předtím, než se dítě narodilo. Tradiční pohled také říká, že protože doktoři nedokážou opravit mozkové abnormality, nedokážou také těmto dětem pomoct nijak jinak než behaviorálními terapiemi.

Biomedický přístup k autismu je založený na jiné myšlence - že autistické dítě má metabolický problém, který doktoři dokážou diagnostikovat a léčit. Napravení porušených biochemických spojení zlepší imunitní systém a pomůže vyléčit trávící trakt, co pomůže dětem se lépe cítit po fyzické stránce. Biomedické myšlení věnuje pozornost medicínským problémům (v rozporu s konvenčním přístupem, který koncentruje pouze na psychiatrické problémy) a věří, že spolu s psychiatrickou a edukační péči, pedagogogy a lékaři dokáže významně zlepšit kvalitu života dítěte a jeho schopností samostatně fungovat.

Představa biochemických procesů nemusí být vůbec odstrašující - představte si biochemické spojení jako silnice, po kterých jede molekula z bodu A do bodu B, aby potkala další molekulu. Tělo může nabídnout tři různé silnice nebo taky jenom jednu, záleží na genetických variacích, jak efektivně se dostane molekula z bodu A do bodu B. Ku příkladu průměrný člověk může mít dvouproudovku v každém směru a někdo se "super" nastavením může mít dálnici. Pro mnoho kritických spojení mají autistické děti jednoproudovku - jejich metabolismus není moc efektivní. Navíc, autistické děti jsou velice citlivé ke vlivům životního prostředí, které dělají v jednoproudovce různé skoky, díry nebo stojící překážky.


Blokované biochemické spojení ovlivňují autistické děti v mnoha směrech - například snižují produkci buněčné energie nebo snižují schopnost efektivně se zbavovat toxických částí. Jak moc ovlivňuje daný blok tělo dítěte záleží na důležitosti spojení. Pokud přijdete pozdě ke kadeřnici a následek, že vaše vlasy jsou o den delší není stejný jako když přijdete pozdě na letiště a uletí vám letadlo.
Poslední výzkumy naznačují, že nejčastěji narušené spojení u autistických dětí je metylace a sulface.


Metylace (methylation) je proces prodloužení molekuly přidáním uhlíku. Tento proces je potřebný pro regulaci DNA syntézy a fungování enzýmů, neurotransmitery a výrobu buněčné energie. S metylací má problémy většina autistických dětí.

Sulface je proces biochemického spojení potřebná pro čištění toxinů z těla. Pomáhá vystopovat molekuly, které mají opustit tělo.


Dalším častým problémem u autistických dětí bývá oxidativní stres, něco jako rez v převodovkách metabolismu. Tento stres vzniká následkem zánětu, který má za následek, že molekuly se "zaseknou", namísto toho, aby se spolu spojovaly.

Přeložila Boba z knížky Understanding Autism for Dummies