Biomedický přístup - pěkně od začátku

15. června 2014 v 22:56 | Understanding Autism for Dummies |  Biomedical
Tradiční pohled na autismus je, že je to určitý souhrn chování, které je způsobeno defektním genem nebo geny, které nadělaly paseku v mozku ještě předtím, než se dítě narodilo. Tradiční pohled také říká, že protože doktoři nedokážou opravit mozkové abnormality, nedokážou také těmto dětem pomoct nijak jinak než behaviorálními terapiemi.

Biomedický přístup k autismu je založený na jiné myšlence - že autistické dítě má metabolický problém, který doktoři dokážou diagnostikovat a léčit. Napravení porušených biochemických spojení zlepší imunitní systém a pomůže vyléčit trávící trakt, co pomůže dětem se lépe cítit po fyzické stránce. Biomedické myšlení věnuje pozornost medicínským problémům (v rozporu s konvenčním přístupem, který koncentruje pouze na psychiatrické problémy) a věří, že spolu s psychiatrickou a edukační péči, pedagogogy a lékaři dokáže významně zlepšit kvalitu života dítěte a jeho schopností samostatně fungovat.

Představa biochemických procesů nemusí být vůbec odstrašující - představte si biochemické spojení jako silnice, po kterých jede molekula z bodu A do bodu B, aby potkala další molekulu. Tělo může nabídnout tři různé silnice nebo taky jenom jednu, záleží na genetických variacích, jak efektivně se dostane molekula z bodu A do bodu B. Ku příkladu průměrný člověk může mít dvouproudovku v každém směru a někdo se "super" nastavením může mít dálnici. Pro mnoho kritických spojení mají autistické děti jednoproudovku - jejich metabolismus není moc efektivní. Navíc, autistické děti jsou velice citlivé ke vlivům životního prostředí, které dělají v jednoproudovce různé skoky, díry nebo stojící překážky.


Blokované biochemické spojení ovlivňují autistické děti v mnoha směrech - například snižují produkci buněčné energie nebo snižují schopnost efektivně se zbavovat toxických částí. Jak moc ovlivňuje daný blok tělo dítěte záleží na důležitosti spojení. Pokud přijdete pozdě ke kadeřnici a následek, že vaše vlasy jsou o den delší není stejný jako když přijdete pozdě na letiště a uletí vám letadlo.
Poslední výzkumy naznačují, že nejčastěji narušené spojení u autistických dětí je metylace a sulface.


Metylace (methylation) je proces prodloužení molekuly přidáním uhlíku. Tento proces je potřebný pro regulaci DNA syntézy a fungování enzýmů, neurotransmitery a výrobu buněčné energie. S metylací má problémy většina autistických dětí.

Sulface je proces biochemického spojení potřebná pro čištění toxinů z těla. Pomáhá vystopovat molekuly, které mají opustit tělo.


Dalším častým problémem u autistických dětí bývá oxidativní stres, něco jako rez v převodovkách metabolismu. Tento stres vzniká následkem zánětu, který má za následek, že molekuly se "zaseknou", namísto toho, aby se spolu spojovaly.

Přeložila Boba z knížky Understanding Autism for Dummies
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Martin Martin | 22. června 2014 v 17:49 | Reagovat

Tak těm dětem dejte snít uhlí a máte po problému :-)

2 Pharmaceutical Contract manufacturing Pharmaceutical Contract manufacturing | E-mail | Web | 11. června 2018 v 7:00 | Reagovat

Thank you for this post.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama